Προς το περιεχόμενο

FX-6300 Overclock-Έφτασε η ώρα


Xristaras12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό αλλάζει μόνο τον χρόνο που χρειάζεται το prime,πάνω από 100% δεν μπορεί να πάει η cpu οπότε από θερμοκρασίες δεν αλλάζει κάτι και να τον δουλεύεις ή και όχι παράλληλα.

 

δεν "κανει" να τον χρησιμοποιει γιατι αντιθετα , η χρηση δεν θα ειναι ουτε 100% (αφου υπαρχει χαμενος χρονος στην αλλαγη απο το ενα thread στον επεξεργαστη στο αλλο ) οποτε θα πιεζεται λιγο λιγοτερο και μπορει να χρειαστει περισσοτερη ωρα τρεξιματος για να βγαλει καποιο σφαλμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

κάνω ενα bump το θέμα.

Μιας και βρήκα χρόνο,τελικώς έδινα πολύ τάση για 4 GHz με 1.36

δοκίμασα στα 4.2 με την ίδια τάση και έβγαλε 4ώρες prime95 small fft's χωρίς θέμα.

θερμοκρασίες είδα το thermal margin να φτάνει στους 20-22°C.

 

Νομίζω είναι πολύ καλά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω απο τα bios εχω βαλει το ρευμα στο 1,32 οταν ειναι idle μου δινει 1.40 ,σε stres test μου δινει κανονικα 1.32,πως μπορω και σε idle να εχω 1,32?

 

Τι σε πειραζει ετσι οπως δουλευει δλδ?Κανονικα δουλευει,απλα δινει περισσοτερο στο idle λογω llc,διοτι δεν εχει φορτιο ο επεξεργαστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xristaras,στα 4.1Ghz τον εχω σταθερα με 1.3 .10 ωρες τον ειχα αφησει τρεχοντας prime,οποτε οντως πιστευω οτι το 1.36 ειναι πολυ.

αν διάβασες απο την αρχή όλο το θέμα κάτι δεν του καθόταν καλά.

Δεν ξέρω τι :P

έδωσα τάση,τον έβαλα στα 4 και δοκίμασα,είδα ότι ήταν οκ και το άφησα.Σκέψου σήμερα βρήκα διάθεση και χρόνο να ξαναεπιστρέψω να δω τι άλλο μπορώ να κάνω.

πιθανότατα να ανεβαίνει παραπάνω,δεν ξέρω αν θα το δοκιμάσω,άλλωστε για δουλειές γραφείου έχει καταντήσει απο την οικογένεια να είναι το σύστημα εκτός κ αν αλλάξω κάρτα γραφικών(χλωμό)

Απλά ήθελα κάτι σίγουρα ασφαλές και έπαιξα έτσι ψηλά,μην κάνει κανείς καμιά δουλειά και κρασάρει και έχουμε άλλα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επαναφερω το θεμα γιατι ξεκινησα και εγω δειλα δειλα να ασχολουμαι.εχω το συστημα της υπογραφης.
 

  • C1,CE6 disable
  • APM disable
  • Turbo core amd disable
  • LLC extreme(extreme,regular και auto ειχε το εβελα στο extreme)
  • HPC Mode - (δυστυχως δεν το βρηκα κατι διαβασα οτι δεν υπαρχει στην συγκεκριμενη μητρικη,ισως να λεω και βλακειες αν ξερει καποιος θα με βοηθουσε)
  • αλλαξα και την παροχη ενεργειας σε υψηλες επιδοσεις

ολα τα παραπανω τα αλλαξα με βαση αυτα που εχω διαβασει δεν ξερω ξερω ακριβως για ολα τι κανουν στο συστημα.

 

αλλαξα τον πολλαπλασιαστη σε x20=4Ghz χωρις να πειραξω κατι αλλο σε τασεις(ολα σε auto).ετρεξα prime95 σε small fft's για 20 λεπτα και παραθετω τα αποτελεσματα.

4.0Ghz +0.000 vcore test passed

post-250016-0-00286200-1427216490_thumb.jpgpost-250016-0-13610700-1427216048_thumb.jpg

 

 

να συνεχισω να ανεβαζω σιγα σιγα σιγα με τα stock ρευματα μεχρι να μου βγαλει καποιο error?

4.1Ghz +0.025 vcore test passed

post-250016-0-27731100-1427221515_thumb.jpg



4.2Ghz +0.075 vcore test passed

οταν φορτωνουν τα windows μου βγαζει μαυρη οθονη και μου γραφει digital/analog δλδ δεν υπαρχει σημα οθονης με την κεντρικη μοναδα αλλα μετα απο 5 δευτερολεπτα συνεχιζει κανονικα το load windows ειναι καποιο προβλημα αξιο αναφορας αυτο?

 

post-250016-0-15164400-1427224594_thumb.jpg



4.3Ghz +0.075 vcore test passed
αυτη την φορα ανοιξε κατευθειαν ο υπολογιστης δηλαδη δεν εκανε στην δοκιμη για τα 4.2 .τρεχω small fft's για 20 λεπτα σε καθε τεστ.

post-250016-0-11720100-1427227313_thumb.jpg



4.4Ghz +0.075 vcore test passed

post-250016-0-99660400-1427229046_thumb.jpg

 

Επεξ/σία από Lam13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Χαιρετώ την κοινότητα.</p>

<p>Αποφάσισα επιτέλους να ανεβάσω τον FX γιατί δεν τραβάει.</p>

<p>Μέχρι στιγμής τον έχω παει στα 4.3 με 1,4Vcore.</p>

<p>Οι ρυθμίσεις του bios είναι:</p>

<p></p>

<p> </p>

<p>απο θερμοκρασίες ειμαι</p>

<p></p>

<p></p>

<p> </p>

<p>χρειάζεται να ρυθμίσω κάτι αλλο;</p>

<p>ήδη εχω και το κοπανάω με torture test απο Prime95.</p>

<p>Αυτο που λεει maximum heat,power consumption κλπ.</p>

<p>ειχα κατεβασει την ταση λιγο(+0.050)αλλα μετα απο 2-3 λεπτα εβγαζε error ο 4 η ο 5 η ο 6 core.</p>

<p> </p>

<p> </p>

<p>έχω αφήσει ανοιχτα C1E,C6 κλπ για να ριχνει ρολογια οσο ειναι idle το συστημα.</p>

<p> </p>

<p>Ευχαριστω σε οποιον ασχοληθει!</p>

 

<p>33 λεπτα μετα το Prime95,ο 4ος worker εβγαλε error.</p>

<p>επειδη οι θερμοκρασιες ειναι λιγο ανεβασμενες λεω να κατεβασω 100ΜΗz τον επεξεργαστη και ξαναβλεπω.</p>

 

 

Οι θερμοκρασιες σου μια χαρα ειναι και στα 4,3ghz που τον ειχες,αφου 60 βαθμοι ειναι σιγουρα ανεκτοι για αυτο το chip.Ειχα παλιοτερα τον Fx 8350 και τα ορια του ηταν 62-63 για τα cores και 72 για το socket.Ο 6300 που εχεις εσυ σιγουρα εχει παραπανω ορια θερμοκρασιακα απο τον 8350 λογω λιγοτερων cores.

 

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://valid.x86.fr/27b7ba (1.476v τον εχω, ανεβοκατεβενει λογικα επιδη εχω ρυθμισεις για εξοικονομιση ενεργειας, τα οποια θα ηταν καλο να τα ξαναβαλεις on οταν βρεις που θες να εχεις το oc. (C1,CE6))

 

με coolermaster v6 gt δεν ξεπερναει τους 60c σε stress test.

 

το εχω για everyday use στα 4.8 μονο και μονο επιδη ειχα κωλύματα στο trials fusion οταν ημουν στα 4.4 (κακο console port)

 

ποια ψυχτρα εχεις; πυθανοτατα να μην μπορεις να τον ανεβασεις πολυ γιατι θα πιανει υψιλες θερμοκρασιες σε stress test. παρολα αυτα σε games δεν θα ζωριζεται τοσο, οσα εχω τεσταρει παιζουν με 1-3 cores. μονο κατι after effects-sony vegas κλπ τραβανε ολους τους cores. Και τα stress test φυσικα.

 

α και ποια μητρικη;

 

 

(αυτο που σου μαυρισε η εικονα για λιγο δεν ξερω τι ειναι, μπορει αν ηταν τυχαιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειμαι σταθερος στα 4.4 με +0.100 vcore. νομιζω δεν χρειαζεται να το παω παραπανω..οσο για τις θερμοκρασιες ειναι ολα μια χαρα..χρειαζεται να κλεισω κατι?επισης την παροχη ενεργειας την εχω "σε υψηλες επιδοσεις".

αυτο ειναι το ποστ μου που εκανα τις δοκιμες..θα προσπαθουσατε να τον ανεβασετε κιαλλο εσεις?παντως δειχνει να εχω καλο κομματι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις ρυθμισεις εξοικονόμησης ενεργειας ξανα αναψε απο το bios (C1,CE6) για να ρίχνει τον multiplier οταν δεν χρειαζεται.

στα 4.4 ειναι καλα, τοσο το ειχα και εγω μεχρι που αντιμετοπισα προβλημα. εαν τα παιχνιδια που παιζεις παιζουν μια χαρα αστο ως εχει, οταν ζοριστεί σε κανα κακο πορτ ή κανα καινουριο game ανεβασε το 4.7-4.8 αλλα θα χρειαστει αρκετα volt. θες καπου 1.4-1.5 αναλογα με το τσιπ. εμενα θελει 1.47 για 4.8ghz

 

""επισης την παροχη ενεργειας την εχω "σε υψηλες επιδοσεις".""

αυτο αστο ως εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμοκρασιες σου μια χαρα ειναι και στα 4,3ghz που τον ειχες,αφου 60 βαθμοι ειναι σιγουρα ανεκτοι για αυτο το chip.Ειχα παλιοτερα τον Fx 8350 και τα ορια του ηταν 62-63 για τα cores και 72 για το socket.Ο 6300 που εχεις εσυ σιγουρα εχει παραπανω ορια θερμοκρασιακα απο τον 8350 λογω λιγοτερων cores.

 

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Insomnia App

αν διάβαζες τα τελευταία πόστ έχω γράψει ότι είμαι στα 4.2 με 1,36 και χαμηλότερες θερμοκρασίες απ ότι πρίν. :P

βέβαια θα το ξαναδώ και το καλοκαίρι πως θα πάει. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...