Προς το περιεχόμενο

FX-6300 Overclock-Έφτασε η ώρα


Xristaras12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοώ πως ο 6300 μπορεί να πάει και άλλο με αέρα. Αλλά από το σημείο που είσαι τώρα και μετά δεν πολυαξίζει (για να μην πω καθόλου) σε σχέση με το ρεύμα που πρέπει να του δώσεις και την καταπόνηση του επεξεργαστή για αυτά ποθ\υ κάνεις!

Οποτε το αφεινω εκεί που ειναι καλά λες και βάζω την h100i σε qmode γιατι μου έχει ζαλίσει τα @@@@@

Για να μην δεινω τουλάχιστον αλλά 30 ευρώ για ανεμιστήρες ήσυχους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ξανα-σπαμμάρω το θέμα μου γιατί βρήκα χρόνο λόγο διαβάσματος και δεν χρειάζομαι τον σταθερό.

τον έχω πάει στα 4GHz με 1,36 βόλτ και ήδη τρέχει 2 ώρες prime95 με μέγιστη θεμοκρασία 49°C.

Να τον αφήσω αλλές 2 ώρες η παραπάνω;

θα χρειαστώ το σύστημα το βράδυ κατα τις 9 σίγουρα.

Επίσης,αφού περάσει τα πάντα επιτυχώς, να ενεργοποιήσω CnQ,C1,C6 κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση,

είχα πόσες ώρες ανοιχτό και το C1E (απ τις 7 μέχρι τώρα που έπαιζα BF4)δεν παρατήρησα κάτι.

με τις 3 κ κάτι ώρες σε small fft's είμαι οκ;

οι θερμοκρασίες δεν ξεπέρασαν τους 49°C ενω κατά μέσο όρο είχα 46°C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αν δεν σου έκανε κάτι άστο έτσι. Από παλιότερη εμπειρία το λέω, σε σένα δεν ισχύει οπότε άστο on.

Μια χαρά φαίνεσαι και από βαθμούς σούπερ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλάχιστον επιτέλους ανέβηκε χωρίς να με ζορίσει πολύ,παλιότερα που είχα δοκιμάσει να τον παω στα 4,3 με 1,425 πέταγε έρρορς.(δεν είχα και χρόνο για πολλές δοκιμές τότε και το παράτησα)

Ελπίζω μέσα στις γιορτές να βρω χρόνο και να ξανα ποστάρω(μαζί με σένα και τους υπόλοιπους γνώστες-το έχω διαβάσει το θέμα σου απλά κάθε cpu είναι διαφορετικό)να τον πάμε παραπάνω για να μη σου πω να δούμε και τα όρια του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Kανω και εγω join στο club με το συστημα υπογραφης μου... Εχω καταφερει με 1.45V να παω το cpu 4.5ghz και ειναι σταθερος, αλλα μολις τολμαω να βαλω 4.6, εστω και με ανεβασμενη ταση, μου πεταει bsod. Μηπως χρειαζεται να πειραξω καποια εξτρα ρυθμιση στα ρευματα, περα απο το vcore?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι ότι δεν το τσέκαρα αν μπορώ να παίξω με λιγότερο.

με 1,296 που δίνει στοκ η μητρική τα 4 δεν τα έβγαζε ο cpu.

Απλά είχα κάνει δοκιμές με 4.3 στο 1,4βόλτ και πάλι δεν κάθησε σωστά και είχα errors στο prime.

δεν ξέρω μπορεί να έχω τρομερά μούφα κομμάτι :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,λεω να spamaρω και εγω λιγο.Λοιπον,εχω την 970 ud3p και τον 8320.Πολυ μπερδεμα στο bios,στον 955 με την Asrock που ειχα,λιγο ρευμα στον πυρηνα,λιγο στο NB και ετοιμος.Αυτο εδω το συστημα με παιδεψε πολυ μεχρι να καταλαβω τι παιζει.Εχω κλεισει turbo,εχω ανοιχτα τα states(C1,C6),CnQ on,LLC Medium και εδωσα απο bios 1.356.Στο CPU-Z εχει 1.356 αλλα μολις ανοιγω το prime πεφτει στα 1.344 και μενει εκει.Ο επεξεργαστης ειναι σταθερος στα 4.4Ghz με 46-47 βαθμους.Δεν θελω να παω παραπανω,απο θερμοκρασιες ειναι πολυ καλα πιστευω(αν ειναι σωστες),εχω την 212+,απλως τωρα θελω να πεφτει ταση και συχνοτητα στο idle.Πρεπει να βαλω το vcore στο auto αλλα πως θα ρυθμισω να δινει 1.356?

 

Με το vcore στο auto κανει πολλα σκαμπανεβασματα η ταση στο στρεσαρισμα,εχω δει απο 1.356 μεχρι 1.404.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...