Προς το περιεχόμενο

Εγγύηση apple


Naciaa17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία, thanx φιλε μου, good to know οτι ισχύει, και αμα χρειαστεί εχω τον τροπο μου...αρκεί να γινεται.

 Γίνεται φιλε μου...ξέρω τι σου λέω. 

 

Αν διαβάσεις το ρεντιρεκτ λινκ θα δεις ότι αρκετά άτομα σιγά σιγά έχουν ξυπνήσει, και απαιτούν τα δικαιώματα τους.

 

Και όπως θα δεις ακόμα και στην μπανανια που λέγεται Ελαδισταν, σιγά σιγά οι πάροχοι, μεταπωλητές, κλπ αρχίζουν να συμμορφώνονται.

 

Για την Κύπρο τώρα ίσως να υπάρχει άλλη νομοθεσία και άλλο ντιλ με την Αππλ.

Που δεν το νομίζω, αλλα με λίγο ψάξιμο όλα τα βρίσκεις. ;-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλε μου το διάβασες καλα το λινκ.

 

 

EU-wide Consumer Laws Apple One-Year Limited Warranty AppleCare Protection Plan Claim period

2 years (minimum) from date of delivery, 5 years in Scotland and 6 years in the rest of the UK1

 

H Apple το αποδέχτηκε έμμεσα μιας που παλιά (μέχρι  και πριν 2 χρόνια περίπου) αν σου χάλαγε κάτι από την Αππλ, σου λέγανε money για επισκευή. $$$$

Για όσους παρακολούθησαν το σίριαλ Apple EU warranty, οπου  μετά από αρκετές καταγγελίες και πρόστιμα από μελη της ΕΕ (βλπ Ιταλία), και μετά από έντονες επιπλήξεις για απαγόρευση των προϊόντων της στην ΕΕ, άλλαξε το τραγούδι, και ρίχνει τώρα το μπαλάκι στον πωλητή για τον δεύτερο χρόνο. 

Και αυτό βάση της ευρωπαϊκής νομοθεσίας που μας δίνει 2 χρόνια εγγύηση. Οποτε γιατί να την σκαπουλαρη η Αππλ, τι είναι δλδ, υπεράνω νόμου;;

Apple uber alles και έτσι ...;;

 

Και το αστείο είναι ότι ενώ και καλα επιμένει στον έναν χρόνο σαν Αππλ, και ο επόμενος πάει στον καταστηματάρχη, αν τον έχεις αγοράσει από ΑππλΣτορ, τότε υπόκειται και αυτό στους ευρωπαϊκούς νομους, και σου προσφέρει θέλει δεν θέλει την διετή εγγύηση που παρέχει η ευρωπαϊκή κοινότητα...Παράδοξο ε;;

Ένα άλλο αντίστοιχο άρθρο:

 

Ότι γραφω προσωπικά είναι διαβεβαιωμένα από την ιδια την πηγη (Apple Store) οπου έχω κάνει και τις αγορές μου.

 

Δεν χρειάζεται να εξάπτεσαι ούτε να γραφεις με κεφαλαία λες και δεν ακούμε η δεν βλέπουμε. 

 

Ενημερώσου πρώτα από την πηγή, και αν σου πούνε κάτι αντίθετο μας το λες και το ψάχνουμε πάλι.

(..που δεν παίζει)

Δεν εξαπτωμαι , συζητηση να κανουμε.

Δυστυχως , το εχω ψαξει και εχω ενημερωθει απο την πηγη ..

 

Το ΕΓΓΥΗΣΗ το εγραφα επιτηδες με κεφαλαια, γιατι συχνα ο κοσμος μπερδευει τα δικαιωματα(οχι ΕΓΓΥΗΣΗ) που εχει ο καταναλωτης λογω της νομοθεσιας της ΕΕ.

Και εσυ παρεθεσες κατι που δεν αφορα την ΕΓΓΥΗΣΗ, αλλα τα δικαιωματα αυτα.

Δεν γραφει πουθενα για 2 ετη ΕΓΓΥΗΣΗ(WARRANTY).

 

Απλα στην ΕΕ , εχεις 2 χρονια για να εγειρεις απαιτησεις που σχετιζονται με πραγματικα ελαττωματα ή ελλειψεις που υπηρχαν κατα την παραδοση.

Στην Αγγλια μαλιστα αυτη η περιοδος ειναι 6 χρονια. Δεν πιστευω να νομιζεις οτι ειναι 6 χρονια η ΕΓΓΥΗΣΗ και οτι αν πας τωρα  ενα iphone 3g αγορασμενο το 2008 στην Αγγλια θα στο καλυψουν με ΕΓΓΥΗΣΗ;

 

Οποτε , αλλο πραγμα η ΕΓΓΥΗΣΗ και αλλο πραγμα τα δικαιωματα των καταναλωτων λογω πραγματικων ελαττωματων ή ελλειψεων συνομολογημενων ιδιοτητων που υπηρχαν κατα την παραδοση.

 

 

Υ.Γ.: Τα προστιμα δεν τα πηρε λογω οτι δεν παρειχε 2ετη εγγυηση, αλλα λογω οτι δεν διευκρινιζε οτι καποια απο τα προτερηματα του 3ετους applecare(που το πληρωνες εξτρα) τα καλυπτε ηδη η νομοθεσια της ΕΕ περι καταναλωτων. Το εφαγε λογω παραπλανητικης διαφημισης-προωθησης-marketing του 3ετους applecare.

Για αυτο η apple (οπως και πολλες αλλες εταιριες , πχ hp, dell, sony κλπ) συνεχιζουν και δινουν μονο 1 χρονο ΕΓΓΥΗΣΗ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δώσε μου αν θες το τηλ (με ΠΜ ) εκεί που πήρες, να πάρω και εγώ μια, και μετά ξαναμιλάμε.

Έτσι στο άσχετο δεν μπορώ ...

 

Να ξερεις πάντως ότι και να μου πούνε στην Ελλάδα, άκυροι θα είναι. Για μονο ένα χρόνο εγγύηση εννοώ.

Και όχι μονο άκυροι, αλλα και παράνομοι.

Δεν γίνεται παντού σε μεγάλες ευρ.χωρες να λένε ότι είναι δυο χρονια στην Ευρώπη η εγγύηση, και στην Ελλάδα να λένε ένα! 

 

Κάτι δεν πάει καλα, συμφωνούμε ως εδώ; 

 

Εκτός και αν μας πετάξαν έξω από την EΕ και δεν το πήραμε χαμπάρι!

 

 

 

 

 

 

υ.γ...σου μιλάω πάντα για την εγγύηση. Αν και εγγύηση=δικαίωμα, και δικαίωμα=εγγύηση στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δώσε μου αν θες το τηλ (με ΠΜ ) εκεί που πήρες, να πάρω και εγώ μια, και μετά ξαναμιλάμε.

Έτσι στο άσχετο δεν μπορώ ...

 

Να ξερεις πάντως ότι και να μου πούνε στην Ελλάδα, άκυροι θα είναι. Για μονο ένα χρόνο εγγύηση εννοώ.

Και όχι μονο άκυροι, αλλα και παράνομοι.

Δεν γίνεται παντού σε μεγάλες ευρ.χωρες να λένε ότι είναι δυο χρονια στην Ευρώπη η εγγύηση, και στην Ελλάδα να λένε ένα! 

 

Κάτι δεν πάει καλα, συμφωνούμε ως εδώ; 

 

Εκτός και αν μας πετάξαν έξω από την EΕ και δεν το πήραμε χαμπάρι!

 

 

 

 

 

 

υ.γ...σου μιλάω πάντα για την εγγύηση. Αν και εγγύηση=δικαίωμα, και δικαίωμα=εγγύηση στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Παρε αυριο πρωι στο apple store στην Regent street στο Λονδινο.

Θα σου πουν για 1 χρονο ΕΓΓΥΗΣΗ.

Φυσικα υπαρχουν στην Αγγλια τα 6 χρονια (στην υπολοιπη ΕΕ ειναι 2 χρονια) για να εγειρεις απαιτησεις που σχετιζονται με πραγματικα ελαττωματα ή ελλειψεις που υπηρχαν κατα την παραδοση, αλλα αυτο ειναι διαφορετικο πραγμα απο την ΕΓΓΥΗΣΗ.

 

Εδω τι γραφει η ιδια η apple στο ελληνικο site:

https://www.apple.com/gr/legal/statutory-warranty/

Image%202014-03-26%20at%208.08.36%20PM.p

Image%202014-03-26%20at%208.07.25%20PM.p

 

2 έτη (ελάχιστο) από την ημερομηνία παράδοσης.1"

 

και εδω η υποσημειωση 1:

 

1 .Στα περισσότερα κράτη-μέλη της ΕΕ, οι καταναλωτές μπορούν να υποβάλουν αξιώσεις μόνο για ελαττώματα που υπήρχαν κατά την παράδοση. Υπάρχουν ορισμένες εξαιρέσεις, όπως είναι η Δημοκρατία της Τσεχίας και η Ρουμανία. Η ευθύνη για την απόδειξη ότι το ελάττωμα υπήρχε κατά την παράδοση (συμπεριλαμβανομένων των λανθανόντων ελαττωμάτων), μεταφέρεται συνήθως στον καταναλωτή, μετά από μια περίοδο 6 μηνών από την ημερομηνία παράδοσης.

 

Η αντιστοιχη υποσημειωση στο αγγλικο-uk site:

https://www.apple.com/uk/legal/statutory-warranty/

 

2 years (minimum) from date of delivery, 5 years in Scotland and 6 years in the rest of the UK

In most EU member states, consumers may only claim for defects that were present on delivery. There are some exceptions, including Czech Republic and Romania. The burden to prove that the defect (including latent defects) existed on delivery generally shifts to the consumer after the expiry of a period of 6 months from date of delivery.

Δεν νομιζω να περιμενεις να σου πουν οτι εχει 6 χρονια ΕΓΓΥΗΣΗ αν καλεσεις αυριο στο αγγλικο apple store.

1 χρονο θα σου πουν δυστυχως.

 

 

Εχει γινει ξανα η συζητηση και εδω:

http://www.insomnia.gr/topic/521880-iphone-5-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%BE%CE%B7/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ.: Τα προστιμα δεν τα πηρε λογω οτι δεν παρειχε 2ετη εγγυηση, αλλα λογω οτι δεν διευκρινιζε οτι καποια απο τα προτερηματα του 3ετους applecare(που το πληρωνες εξτρα) τα καλυπτε ηδη η νομοθεσια της ΕΕ περι καταναλωτων. Το εφαγε λογω παραπλανητικης διαφημισης-προωθησης-marketing του 3ετους applecare.

Για αυτο η apple (οπως και πολλες αλλες εταιριες , πχ hp, dell κλπ) συνεχιζουν και δινουν μονο 1 χρονο ΕΓΓΥΗΣΗ.

 

Αυτό ήταν έτερον εκατερον το απλ-κεαρ.

 

Το πρόστιμο το έφαγε από την Ιταλία γιατί δεν σεβάστηκε τα δυο χρονια ευρωπ.εγγύησης.

 

''Apple's changes to its product warranty policies in Italy have been enough to satisfy investigators, but not before the company was slapped with one final fine totaling $264,000.

A year ago, Italy fined Apple 900,000 euros, or $1.2 million, in response to complaints of "unfair commercial practices" related to the company's AppleCare product warranties. The Italian Antitrust Authority deemed that Apple did not provide adequate information to customers about the length of product guarantees, because local laws require companies to protect buyers with a free two-year warranty.''

 

Δεν καταλαβαίνω την εμμονή σου με το θέμα, αλλα μιας που έχεις αποφασίσει από ότι φαίνεται ότι η Αππλ δίνει έναν μόνο  χρόνο για τα προϊόντα της, ΟΚ...Νο προμπλεμ.

 

​Εγω ξέρω πάντως πως να αξιώσω την διετή  εγγύηση μου, και σε πληροφορώ ότι το έχω κάνει ήδη. 

 

​Για όσους τώρα συμμερίζονται την άποψη σου, ας το αφήσουν έτσι και όταν ου μη γένοιτο σε κάποια φάση μετά τον χρόνο τους πάθει κάτι το iDevice, ας πληρώσουν από την τσέπη τους ότι τους ζητήσει ο καταστηματάρχης/τεχνικος. 

 

Δυστυχώς δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, ούτε την όρεξη να μπω σε μια αέναη αντιπαράθεση επί του θέματος, οπότε ο καθένας ας πράξει τα βέλτιστα. ;-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω την εμμονή σου με το θέμα, αλλα μιας που έχεις αποφασίσει από ότι φαίνεται ότι η Αππλ δίνει έναν μόνο  χρόνο για τα προϊόντα της, ΟΚ...Νο προμπλεμ.

Καμμια εμμονη, συζητηση κανουμε.

 

Επειδη επεμενες πριν οτι θελεις να παρεις τηλεφωνο, θα παρεις αυριο τηλεφωνο στο  apple store UK(οχι στο "Ελλαδισταν" για να μην λεμε οτι εδω δεν τα τηρουν ,  γιατι ειμαστε πισω/κοροιδα κλπ) να δεις ποσα χρονια εγγυηση θα σου πουν; 

 

​Εγω ξέρω πάντως πως να αξιώσω την διετή  εγγύηση μου, και σε πληροφορώ ότι το έχω κάνει ήδη. 

Και εγω προσπαθω να το κυνηγησω, αλλα πολλες φορες αρνουνται, γιατι δεν ειναι υποχρεωμενοι.

 

Αλλα αλλο να λεμε να το κυνηγησουμε και αλλο να λεμε οτι η apple δινει 2ετη ΕΓΓΥΗΣΗ, ενω εσυ ο ιδιος παρεθεσες αρθρο που γραφει χαρακτηριστικα οτι η apple δινει 1 χρονο ΕΓΓΥΗΣΗ(WARRANTY).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν διάβασες την πρόταση ότι έχω εφαρμόσει ήδη τον νόμο της διετής εγγύησης.

 

Αν και έτσι για την συζήτηση που λες, και για προσωπική απορία, με το που ευκαιρήσω θα πάρω και στο Apple Store UK να δω τι λένε και από εκεί για την εγγύηση.

 

 stay tuned..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν διάβασες την πρόταση ότι έχω εφαρμόσει ήδη τον νόμο της διετής εγγύησης.

 

Αν και έτσι για την συζήτηση που λες, και για προσωπική απορία, με το που ευκαιρήσω θα πάρω και στο Apple Store UK να δω τι λένε και από εκεί για την εγγύηση.

 

 stay tuned..

Και εγω εχω υπαρξει τυχερος και μου το εχουν καλυψει κατα τον 2ο χρονο, αλλα εχω υπαρξει και ατυχος και δεν μου το εχουν καλυψει, ακριβως γιατι δεν ειναι υποχρεωμενοι.

 

Παντως, για να σε βοηθησω να καταλαβεις οτι ειναι διαφορετικο πραγμα η ΕΓΓΥΗΣΗ απο τα δικαιωματα του καταναλωτη που σχετιζονται με πραγματικα ελαττωματα ή ελλειψεις που υπηρχαν κατα την παραδοση,

προσεξες οτι στο UK ειναι 6 χρονια(αντι για 2 χρονια στην ΕΕ) η περιοδος που μπορεις να εγειρεις απαιτησεις για αυτα τα δικαιωματα;

Πιστευεις οποτε οτι στο UK ειναι 6 χρονια η ΕΓΓΥΗΣΗ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι ακριβώς λέει ο @iLuxus ισχύει διαπιστωμένο και από εμένα,φυσικά μην περιμένετε αποδοχή από τα καταστήματα πριν συνήθως την καταγγελία στην ΓΓ.Καταναλωτή.

Φυσικά υπάρχει και η υπαιτιότητα που εκεί τα πράγματα δυσκολεύουν, όπου δεν υπάρχει υπαιτιότητα όμως θεωρείται ότι η βλάβη/ελάττωμα  υπήρχε κατά την παράδοση κ εντός 2 ετών χωρίς φυσικά να ξέρεις πότε θα εμφανιστεί.

Αυτός είναι κ ένας λόγος μάλλον που η υπαιτιότητα στα iPhones "σπάει ταμεία" 

Προσοχή στον χειρισμό λοιπόν όσοι βρεθείτε αντιμέτωποι με αυτές τις καταστάσεις.

Ένας ωραίος τρόπος είναι να ζητάτε γραπτώς αυτό που σας λένε αν δεν σας ικανοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χαίρομαι πάντως που έστω και αν χρειαστεί να κάνω μανουρα (καταγγελία κλπ) ισχύουν τα 2 χρονια.

..και αν έχεις αγοράσει από τους επίσημους resellers θα δικαιωθείς ευκολότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εχω υπαρξει τυχερος και μου το εχουν καλυψει κατα τον 2ο χρονο, αλλα εχω υπαρξει και ατυχος και δεν μου το εχουν καλυψει, ακριβως γιατι δεν ειναι υποχρεωμενοι.

 

Παντως, για να σε βοηθησω να καταλαβεις οτι ειναι διαφορετικο πραγμα η ΕΓΓΥΗΣΗ απο τα δικαιωματα του καταναλωτη που σχετιζονται με πραγματικα ελαττωματα ή ελλειψεις που υπηρχαν κατα την παραδοση,

προσεξες οτι στο UK ειναι 6 χρονια(αντι για 2 χρονια στην ΕΕ) η περιοδος που μπορεις να εγειρεις απαιτησεις για αυτα τα δικαιωματα;

Πιστευεις οποτε οτι στο UK ειναι 6 χρονια η ΕΓΓΥΗΣΗ;

 

Φιλε μου έχω καταλάβει εδώ καιρο την διαφορα.

Προφανώς και δεν κόβω το χέρι μου εννοείται, μιας που για μένα η Αγγλία είναι ξενη χωρα, αν θα ισχύει και εκεί η διετής ευρωπ.εγγύηση.

 

Για ματιριαλ προμπλεμ μιλάμε πάντα, και όχι για το δικαίωμα να εγείρεις απαίτηση.

 

Η κάθε χωρα έχει τα έξτρα της, αλλα είμαι σχεδόν βέβαιος, μέχρι αποδείξεως του εναντίον, ότι και η Αγγλία είναι σε αυτή την κατηγορία.

Η Γαλλια Γερμανια Αυστρία και φυσικά Ιταλία είναι στάνταρ σε αυτό το πρόγραμμα. 

 

Τώρα αν σε άλλες ευρ.χωρες τρέχουνε ακόμα γιατί δεν το έχουνε αντιληφθεί οι καταναλωτές τι παίζει, αλλουνού παπά ευαγγέλιο.  (..βλπ ελλαδισταν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι ακριβώς λέει ο @iLuxus ισχύει διαπιστωμένο και από εμένα,φυσικά μην περιμένετε αποδοχή από τα καταστήματα πριν συνήθως την καταγγελία στην ΓΓ.Καταναλωτή.

Δεν εχει σημασια τι λεει ο iLuxus ή ο haha, σημασια εχει τι λεει ο νομος.

Εδω τι εχει πει και ο paredwse που ειναι δικηγορος:

http://www.insomnia.gr/topic/431291-%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF-900-%CF%87%CE%B9%CE%BB-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-apple/page-3?do=findComment&comment=4472845

 

Προσυπογράφω.

Δυστυχώς συνεχίζεται η παρερμηνεία της Οδηγίας της ΕΕ σχετικά με την "εγγύηση" και το δικαίωμα υπαναχώρησης σε περίπτωση πραγματικού ελλατώματος. Γι'αυτό και βλέπουμε συνεχώς αιτιάσεις για δήθεν "εγγύηση δύο ετών".

 

To έχω ξαναγράψει (και το έχω επεξηγήσει και ξανά) και θα το επαναλάβω και εδώ:

 

Η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή το λέει ξεκάθαρα: "Σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 5 του Νόμου 2251/94 «Περί Προστασίας Καταναλωτών» (Φ.Ε.Κ. 191/16-11-1994), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με το άρθρο 3 του Ν. 3043/02 (Φ.Ε.Κ. 192/21-8-2002) «Περί πώλησης καταναλωτικών αγαθών και εγγυήσεις» ... η διάρκεια της εγγύησης πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με την πιθανή διάρκεια ζωής του προϊόντος. Ειδικά για τα προϊόντα τεχνολογίας αιχμής, η διάρκεια της εγγύησης πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με τον χρόνο κατά τον οποίο αναμένεται ότι θα παραμένουν σύγχρονα από τεχνολογική άποψη, αν ο χρόνος αυτός είναι συντομότερος από την πιθανή διάρκεια ζωής τους…".

 

Ο νόμος δεν αναφέρει πουθενά διετή εγγύηση. Και μάλιστα, ειδικά στα τεχνολογικά προϊόντα, εισάγεται ειδικότερη εξαίρεση από τον ίδιο το νόμο. Δεν μπορείς να απαιτείς διετή εγγύηση σε κάρτα γραφικών όταν αυτή θα έχει ξεπεραστεί τεχνολογικά (obsolete) σε έξι μήνες.

 

Αν μάλιστα ανατρέξουμε στην Οδηγία 1999/44/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 25ης Μαΐου 1999 πουθενά δεν αναφέρεται διετής εγγύηση. Βλέπε για παράδειγμα το Άρθρο 6 της Οδηγίας που επιγράφεται "Εγγυήσεις". Αφήνεται στη διακριτική ευχέρεια του Κράτους-Μέλους να επιλέξει τον εύλογο χρόνο της εγγύησης.

 

και εδω:

http://www.insomnia.gr/topic/405824-%CE%B7-sony-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%B5%CE%B2%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-playstation-network-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B8/page-7?do=findComment&comment=3991600

Χαλάρωσε. 

Άλλο η εγγύηση, η οποία παρέχεται από τον κατασκευαστή κι άλλη η απαίτηση του καταναλωτή να παραλάβει ένα προϊόν χωρίς ελαττώματα και με ό,τι διαφημίζεται ότι έχει. 

 

Απλό παράδειγμα, για να αντιληφθούμε τη διαφορά: Αγοράζω την Χ κάρτα γραφικών σήμερα. Έχω δύο ειδών προστασίας: την εγγύηση που παρέχεται απευθείας από τον κατασκευαστή και την ευθύνη του πωλητή να μην είναι ελαττωματική η κάρτα και να έχει όλες τις ιδιότητες που υποτίθεται ότι έχει (πχ έξοδο HDMI και να σηκώνει ανάλυση 3280×2048). 

 

Αν η κάρτα χαλάσει, με καλύπτει η εγγύηση για όσο καιρό αυτή παρέχεται. Από τον κατασκευαστή. Συνήθως ένα έτος αν και για προϊόντα τεχνολογίας μπορεί να είναι λιγότερο. Πάντως δεν αναφέρεται στο νόμο. 

 

Αν η κάρτα είναι ελαττωματική και δεν δουλεύει όπως πρέπει (πχ υπερθερμαίνεται και βγάζει καπνό μετά από λίγη ώρα) ή εάν φτάσω στο σπίτι και ανακαλύψω ότι τελικά δεν σηκώνει την ανάλυση 3280×2048 που ήθελα, την επιστρέφω πίσω στο κατάστημα που την αγόρασα. Αυτό το δικαίωμα επιστροφής λόγω ελαττώματος ή λόγω έλλειψης ιδιότητας μπορώ να το ασκήσω εντός δύο ετών. 

 

Μπορεί η διαφορά να είναι λεπτή αλλά υφίσταται. Δεν είναι το ίδιο η εγγύηση για βλάβη και το ελάττωμα ή η έλλειψη ιδιότητας. Αν μου χαλάσει κάτι, δεν σημαίνει ότι είναι ελαττωματικό, σημαίνει ότι χάλασε. Αν είναι ελαττωματικό, αυτό το ελάττωμα συνήθως ενυπάρχει εξ αρχής. Αν λείπει μια ιδιότητα, αυτή λείπει εξ αρχής - ο νόμος μου δίνει δύο χρόνια για να επιστρέψω το προϊόν. 

 

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός.

 

 

 

Φυσικά υπάρχει και η υπαιτιότητα που εκεί τα πράγματα δυσκολεύουν, όπου δεν υπάρχει υπαιτιότητα όμως θεωρείται ότι η βλάβη/ελάττωμα  υπήρχε κατά την παράδοση εντός 2 ετών χωρίς φυσικά να ξέρεις πότε θα εμφανιστεί.

Η βλαβη/ελαττωμα θεωρειται οτι υπηρχε("τεκμαρεται" οπως γραφει ο νομος) κατα την παραδοση μονο αν παρουσιαστηκε κατα τους πρωτους 6 μηνες συμφωνα με τον νομοθετη.

Μετα τους πρωτους 6 μηνες, η ευθυνη της αποδειξης οτι το ελαττωμα υπηρχε κατα την παραδοση, μεταφερεται στον καταναλωτη.

 

--------------------------------------------------

 

Φιλε μου έχω καταλάβει εδώ καιρο την διαφορα.

Προφανώς και δεν κόβω το χέρι μου εννοείται, μιας που για μένα η Αγγλία είναι ξενη χωρα, αν θα ισχύει και εκεί η διετής ευρωπ.εγγύηση.

 

Για ματιριαλ προμπλεμ μιλάμε πάντα, και όχι για το δικαίωμα να εγείρεις απαίτηση.

 

Η κάθε χωρα έχει τα έξτρα της, αλλα είμαι σχεδόν βέβαιος, μέχρι αποδείξεως του εναντίον, ότι και η Αγγλία είναι σε αυτή την κατηγορία.

Η Γαλλια Γερμανια Αυστρία και φυσικά Ιταλία είναι στάνταρ σε αυτό το πρόγραμμα. 

 

Τώρα αν σε άλλες ευρ.χωρες τρέχουνε ακόμα γιατί δεν το έχουνε αντιληφθεί οι καταναλωτές τι παίζει, αλλουνού παπά ευαγγέλιο.  (..βλπ ελλαδισταν)

Ολη η ΕΕ ειναι "σε αυτο το προγραμμα" οπως λες, αλλα ειναι διαφορετικο πραγμα απο την ΕΓΓΥΗΣΗ.

Αφορα πραγματικα ελαττωματα ή ελλειψεις συνομολογημενων ιδιοτητων που υπηρχαν κατα την παραδοση.

 

Το δικαιωμα να εγειρεις απαιτησεις για αυτα τα πραγματικα ελαττωματα/ελλεψεις ιδιοτητων κατα την παραδοση ειναι 2 χρονια στην ΕΕ και μαλιστα στο UK ειναι 6 χρονια.

Δεν πιστευω να θεωρεις οτι στο UK ειναι 6 χρονια η ΕΓΓΥΗΣΗ και οτι αν πας τωρα ενα iphone 3g αγορασμενο το 2008 στην Αγγλια θα στο καλυψουν με ΕΓΓΥΗΣΗ;

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω να θεωρεις οτι στο UK ειναι 6 χρονια η ΕΓΓΥΗΣΗ και οτι αν πας τωρα ενα iphone 3g αγορασμενο το 2008 στην Αγγλια θα στο καλυψουν με ΕΓΓΥΗΣΗ;

 

Σου έχω απαντήσει ήδη δυο φορές όχι, και είναι λογικό. Δεν ξέρω γιατί επιμένεις να δίνεις τόσο βαρος σε αυτή την παράγραφο;

 

Όπως και να έχει ...και εδώ το παιδί δικηγόρος είναι, και εξηγεί πως τελικά και νομικά η εγγύηση είναι διετής και στην Ελλάδα.

 

Κάνε τον κόπο και διάβασε από εκεί που λέει ''Εγγύηση''

 

Και αν δεν βαρεθείς, διάβασε και αντίστοιχες περιπτώσεις καταναλωτών που δικαιώθηκαν, ειδικά προς τις τελευταίες σελίδες του τοπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...