Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy S5 δεν τα πάει τόσο καλά σε πωλήσεις όσο το iPhone 5s ή όσο το Galaxy S4 παλαιότερα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Oneplus one 64άρι και το s4 σε αγγελία λίαν συντόμως.

Κουράστηκα να δοκιμάζω roms...το UI της σάμμυ είναι πλέον και το μεγάλο της μειονέκτημα.

Η μοναδική φάση που ευχαριστήθηκα το τηλέφωνο ήταν με Pure Android rom πάνω.

Μπορώ να πώ μόνο το sense έχει κάπως προσεχθεί σαν UI.

Τα άλλα είναι bottlenecks.

Edit:

Άαα για να μη ξεχάσω κίολας...9gb δεσμευμένα για το λειτουργικό ρε σάμμυ...Ήμαρτον

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντε μια βόλτα από τα κινεζομάγαζα και πείτε μου ποιός θα ασχοληθεί ξανά με τα τρελά 700άρια που ζητάει η Σάμσουνγκ για άσχημα πλάστικά κινητά με bugs.  Αν θέλω τέτοιο δίνω στην τελική 100 δολάρια για ένα Νιούμαν ή ένα Ντούγκι για ένα εξάμηνο και δεν τα κλαίω κι όλας.  Για πραγματικά high-end και όμορφες συσκευές δεν χρειάζεται πλέον πάνω από 2,5κάτι κατοστάρικα (πχ OnePlus One).  Όταν τα κινέζικα ήταν της πλάκας, τότε που ούτε η Σάμμυ χρέωνε τόσα λεφτά, το δίλημμα ήταν πιό πολύ υπέρ της δέυτερης.  Αλλά τώρα με τέτοιες συσκευές (όπως και το Zenfone 5 της Asus που κάθε άλλο παρά κινεζιά το λες) δεν βλέπω κανένα λόγο πλέον.  Ειδικά το τελευταίο κάνει περίπου 140 ευρώ η φούλ έξτρα έκδοση (2g/Atom 2.0/16g/IPS). Α, ναι, δεν έχει fingerprint reader και NFC, πω πω τί θα απογίνουμε τώρα.

Τι να πρωτο-σχολιάσω...

Το One Plus One με τις κίτρινες οθόνες και τις "έντιμες" τακτικές της εταιρίας που απο κει που όλοι το περίμεναν τώρα γράφουν αυτά;

 

ενα comment απο το εξωτερικό:

 

 

To be honest, I'm sick about hearing this company, everything they have done has been a disaster from their invite system to delays over software to dealing with PR. The sooner they fade away into darkness the better, they don't deserve any more publicity on this sub or tech sites.

 

Επίσης, πότε θα ρθουν οι κινέζοι επιτέλους στην Ευρώπη;

 

Αν θυμάμαι καλά, πριν κανα μήνα, είχε βγει η είδηση ότι κάποια κινέζικα κινητά ερχόντουσαν pre-installed με malware.

 

Ας αφήσουμε τους κινέζους και την sammy. Έχουμε αρκετές επώνυμες επιλογές που αξίζουν.

 

@cobosta, δεν ειναι όλες οι χώρες Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Meraklis, ξέρω πολύ κόσμο που κάνει αντίστοιχα αρνητικά σχόλια και για επώνυμες συσκευές, αν και το σίγουρο είναι ότι η υποστήριξη των κινέζικων γενικά εκτός Κίνας είναι δράμα (μην σου κάτσει).

 

Όσο για επώνυμες λύσεις, ο κόσμος ακόμα κοιτάει ΜΟΝΟ τα specs μιας συσκευής πριν την αγοράσει, χωρίς να υπολογίζει τις επιδώσεις στον τελικό χρήστη. Π.Χ. έχω ένα LG L90 στα χέρια μου αυτή την στιγμή το οποίο δεν έχει ουσιαστικές διαφορές από ένα s4 (το μόνο που καταλαβαίνεις με την μια οτι δεν έχει είναι ο αισθητήρας αυτόματου φωτισμού), και κοστίζει ακριβώς τα μισά χρήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικό να μην έχει πωλήσεις,αφού στην ουσία δεν είναι και πολύ καλύτερο απο το s4,και όταν έχεις είδη δώσει ένα τούβλο λεφτά δεν πας να ξαναδώσει για λίγο καλύτερο σε λίγους μήνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ξυπνάει ο κόσμος σιγά σιγά. Αυτό είναι πολύ καλό ;)

 

Και πηγαίνει στο 5s. Seems legit.

 

To S5 σίγουρα απογοήτευσε αλλά στο άρθρο αναφέρει θέμα την ποιότητα της οθόνης κάτι που δεν ισχύει αφού το S5 έχει εξαιρετική οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πηγαίνει στο 5s. Seems legit.

 

To S5 σίγουρα απογοήτευσε αλλά στο άρθρο αναφέρει θέμα την ποιότητα της οθόνης κάτι που δεν ισχύει αφού το S5 έχει εξαιρετική οθόνη.

Δεν με νοιάζει που πηγαίνει, ας πηγαίνει σε WP, IOS, η άλλο Android.

Απλά χαίρομαι που αναγνωρίζουν πως οι διάφορες τις Sammy στις ναυαρχίδες είναι γελοίες πλέον, πολλά λεφτά για το τίποτα με ένα κάρο άχρηστα πράγματα τυλιγμένα στο πιο φθηνιαρικο πλαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντιθεση με της samsung που το εβαλε κουτσα στραβα για να κοροιδεψει κοσμο και να πουλησει συσκευες.

Και το heart rate σένσορα που μετράει λάθος που τον βαζεις; 'Νταξ το design να το παραβλέψω γούστα είναι αυτά, 'νταξ το κακοποιημενο android να το παραβλεψω και αυτο, αλλα οταν μου πουλας κινητο που το χρεωνεις 700 ευρά και δεν μπορεις να φτιαξεις ενα heart rate sensor της προκοπης, σημανει οτι εχεις δει καπως λαθος την σχεση σου με τους πελατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πρωτο-σχολιάσω...

Το One Plus One με τις κίτρινες οθόνες και τις "έντιμες" τακτικές της εταιρίας που απο κει που όλοι το περίμεναν τώρα γράφουν αυτά

 

Και κάποιοι άλλοι αυτά...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=395779

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ο κόσμος επιτέλους ξύπνησε....όπως με πρόλαβε ένας φίλος παραπάνω.

Καλά ρε τι τα πέρασαν τα ευρουλάκια μερικές εταιρίες.

Κύριοι οι τίτλοι τέλους πέσανε και πάρτε το χαμπάρι.

Φανατικός κινητάκιας τα τελευταία 15 και χρόνια έχω αγοράσει ότι παίζει και δεν παίζει και πάντα κάνοντας το σκ@το μου παξιμάδι όπως και το 99% τον πορωμένων εδώ μέσα που ασχολούντε μαυτά...έζησα τρελές εξελίξεις όλα αυτά τα χρονάκια μέχρι πριν περίπου 2 χρονια που η κατάσταση έφτασε στο ''pick'' της.

Ας σταματήσουν τουλάχιστο να βγάζουν κινητα κάθε 2 μήνες, τα οποία είναι για κλάματα και δεν αναφέρομαι μόνο στην συγκεκριμένη εταιρία και ας καταλάβουν ότι για να κάνεις λεφτά χρειάζεται να μείνεις στο χρόνο και όχι να είσαι όπου φυσάει ο άνεμος.

Και ας καταλάβουν πως ο κόσμος πλέον ξέρει πότε και που θα δώσει τα λεφτά του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ο κόσμος επιτέλους ξύπνησε....όπως με πρόλαβε ένας φίλος παραπάνω.

Καλά ρε τι τα πέρασαν τα ευρουλάκια μερικές εταιρίες.

Κύριοι οι τίτλοι τέλους πέσανε και πάρτε το χαμπάρι.

Φανατικός κινητάκιας τα τελευταία 15 και χρόνια έχω αγοράσει ότι παίζει και δεν παίζει και πάντα κάνοντας το σκ@το μου παξιμάδι όπως και το 99% τον πορωμένων εδώ μέσα που ασχολούντε μαυτά...έζησα τρελές εξελίξεις όλα αυτά τα χρονάκια μέχρι πριν περίπου 2 χρονια που η κατάσταση έφτασε στο ''pick'' της.

Ας σταματήσουν τουλάχιστο να βγάζουν κινητα κάθε 2 μήνες, τα οποία είναι για κλάματα και δεν αναφέρομαι μόνο στην συγκεκριμένη εταιρία και ας καταλάβουν ότι για να κάνεις λεφτά χρειάζεται να μείνεις στο χρόνο και όχι να είσαι όπου φυσάει ο άνεμος.

Και ας καταλάβουν πως ο κόσμος πλέον ξέρει πότε και που θα δώσει τα λεφτά του.

 

Peak ρε μάγκα, με σκότωσες. Κατά τα άλλα καλά τα λες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξ , ο ανταγωνισμός δεν είναι ίδιος όπως πριν 2,3 χρόνια , οι υπόλοιπες εταιρίες πλέον έχουν ισάξιες προτάσεις στα high end. Ομως και το S5 είναι τούμπανο , νομίζω ακόμα το καλύτερο Overall high end κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνω με οσα λετε για τη samsung αλλα μη τα ισοπεδωνουμε ολα.

 

Οσο ειναι η μοναδικη που εχει Super Amoled στα κινητα της δεν την αλλαζω. Τα ατονα χρωματα και το ανυπαρκτο μαυρο των IPS δε παλευονται.

 

Δευτερον εχει παντα τη καλυτερη καμερα απο ολα τα android κινητα στα τεστ.

 

Και τριτον...εχετε κολλησει με τα 700αρια. Ακομη απο πλαισιο αγοραζετε ρε παιδια; 540 απο skroutz το ειχα παρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...