Προς το περιεχόμενο

Προετοιμασια για Vdsl


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακριβώς, στην είσοδο (1η πρίζα) του σπιτιού μπαίνει το splitter, μέσω του οποίου γίνεται η σύνδεση όλης της εσωτερικής καλωδιακής εγκατάστασης με το εισερχόμενο καλώδιο.

Με απλά λόγια τα καλώδια μετά την 1η πρίζα προς το εσωτερικό του σπιτιού, δεν πρέπει να συνδέονται άμεσα με το εισερχόμενο καλώδιο, παρά μόνο μέσω του splitter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει παιδια αυτο δεν ειναι απολυτο ουτε εφικτο παντως και εξαρταται κατα πολυς απο την ποιοτητα των καλωδιων που ειναι περασμενα σε μια πολυκατοικια. Πριν μερες περασα vdsl σε ενα σπιτι και στη δευτερη πριζα δεν ειχα ουτε μισο mbit απωλεια απο την πρωτη με κουμπωμενο τηλεφωνο στη πρωτη. Καμια φορα δεν ειναι εφικτο να μπαινει το σπλιτερ στην πρωτη. Αλλες φορες εχω δει μεχρι 3mbit αλλο οχι τοσα πολλα ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αν θυμάμαι καλά ο Prof_Chaos είχε καμια 40αρα Mbps απώλεια από το attainable/max rate του, λόγω εσωτερικής καλωδίωσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ απο 50 κλειδωνε στα 10 μου λες τωρα? Δε θα κλειδωνε καθολου. Μπορει να υπαρχουν καποιοι που θα χανουν αρκετα, αλλα για μενα δεν ειναι ο κανονας. Εξαλλου αν πας σε ενα σπιτι και σου λεει οτι εγω θελω το ρουτερ σε αυτο το δωματιο και τηλ. στο σαλονι που ειναι πρωτο, εκει τι κανεις? Του λες οχι?  Δε παιζουν αυτα.

 

Εγω παντως πανω απο 3mbit ειναι το ανωτερο που εχω δει να χανει καποιος και ειχε και σχετικα παλιο σπιτι. Τωρα αν καποιος εχασε πολλα ειναι η εξαιρεση για μενα και ειναι αλλου τα προβληματα του.

 

Ασε που απο ματιση την εχω πατησει και εχω χασει περισσοτερα. Δε θελουν στριψιμο τα καλωδια. Θελουν ξυσιμο και εφαρμογη με καλο ανταπτορα υψηλης συχνοτητας ή κολληση. Αν τα ματισει με το χερι ειναι πιθανον να τα κανει χειροτερα αν δε τα ξυσει πρωτα για να κανουν καλη επαφη. Και οταν μετα με το καιρο σκουριασουν...... εκει τον πινει και ψαχνεται για αποσυνδεσεις.  Αυτο που παιζει σημαντικο ρολο ειναι το ειδος του τηλεφωνου που εχει πρωτο. Αν ειναι καμια μαπα θα σου δημιουργει προβληματα. Τα philips εχω τσεκαρει οτι ειναι καλα σε αυτο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

όχι, είχε max rate 60mbps κι actual rate στα 50, όταν το έφτιαξε το max rate πήγε στα 100-110, δεν θυμάμαι ακριβώς...

 

τώρα δεν θα είχε πρόβλημα προφανώς, αλλά μελλοντικά με 75/80/100αρι πακέτο θα έπρεπε να το φτιάξει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα σε μια καλή εγκατάσταση, όπου έχουν περαστεί utp, η όδευση είναι σχετικά μακρυά από ισχυρά ρεύματα και έγινε προσεκτική δουλειά με ανεξάρτητο καλώδιο σε κάθε πρίζα, οι απώλειες είναι μηδαμινές.

Από την άλλη, σε παράλληλη σύνδεση και μάλιστα με ένα μόνο ζεύγος, από πρίζα σε πρίζα, υπάρχει μετρήσιμη απώλεια ιδιαίτερα αν έχουμε πολλές πρίζες.

Όμως η πληθώρα των εγκαταστάσεων στη χώρα μας είναι η δεύτερη πρακτική και μάλιστα με το απλό ραζίμ καλώδιο, που δεν έχει καμία προστασία, για να μην αναφέρουμε τις διάφορες εξωτικές πρίζες και οδεύσεις που χρησιμοποιούνται.

Στο ADSL λόγω λιγότερων συχνοτήτων, υπάρχει μια κάποια ανοχή, αλλά το VDSL δεν ρίχνει νερό στο κρασί του.

Έχω υπόψη μια περίπτωση, στην ίδια (7ετίας) οικοδομή, 2 διαφορετικές συνδέσεις, στον ίδιο πάροχο, ο συγχρονισμός του VDSL από καμπίνα να είναι στο μέγιστο (50Mbps), αλλά να έχουν διαφορά στο Max Attenuable Rate, που στη μία σύνδεση είναι στα ~130Mbps και στην άλλη στα ~60Mbps. Αύριο-μεθαύριο, με την αναβάθμιση των ταχυτήτων, η δεύτερη σύνδεση θα έχει πρόβλημα και θ' αρχίσει το ψάξιμο στα τεχνολογικά φόρουμ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την καλωδιωση και το αυριο συμφωνουμε 100%. Η καλυτερη λυση που εχω βρει, ειναι αν και μονο εχει περασμενα διπλα καλωδια, στο ενα ζευγος να περασει το τηλ. και στο αλλο το dsl και να τα μουφαρει κατω στο κατανεμητη. Με αυτη τη πρακτικη του ερχεται το dsl με διπλα καλωδια πανω στο σπιτι αρκετα ευκολοτερα και με λιγοτερες απωλειες. Σαν να εχεις βαλει πιο χοντρα καλωδια δλδ.

 

Τωρα αν μπορει να παει το ρουτερ στο πρωτο πριζακι, σαφως και να παει φυσικα δε το συζηταμε. Αλλα δεν ειναι παντα εφικτη και λειτουργικη αυτη η λυση.

 

και υφισταται και το θεμα οτι στο κολπακι με το σπλιτερ στο πρωτο πριζακι δε χωρανε μετα στο χωνευτη λογω μεγεθους και πρεπει να τα εχεις χυμα εξω. Ψαξε βρες δλδ σε ενα σαλονι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν πρέπει να πηγαίνουν οι "συχνότητες των δεδομένων" πουθενά αλλού εκτός από το ρουτερ?

για αυτο εβαλα τις φωτογραφιες και το Link για να δεις πως ακριβως δημιουργειται το προβλημα.στην ουσια ναι ειναι αυτο που λες.οτι αμα εχεις παραλληλο οι συχνοτητες πανε και στο παραλληλο που δεν ειναι τερματισμενο και κανουν reflection(ανακλαση) οποτε αυτα μετα πανε στο ρουτερ οποτε μπερδευεει λιγο το πραγμα

Ενταξει παιδια αυτο δεν ειναι απολυτο ουτε εφικτο παντως και εξαρταται κατα πολυς απο την ποιοτητα των καλωδιων που ειναι περασμενα σε μια πολυκατοικια. Πριν μερες περασα vdsl σε ενα σπιτι και στη δευτερη πριζα δεν ειχα ουτε μισο mbit απωλεια απο την πρωτη με κουμπωμενο τηλεφωνο στη πρωτη. Καμια φορα δεν ειναι εφικτο να μπαινει το σπλιτερ στην πρωτη. Αλλες φορες εχω δει μεχρι 3mbit αλλο οχι τοσα πολλα ποτε.

σιγουρα παιζουν ρολο και τα καλωδια σιγουρα παιζει ρολο αν παιρνει απο kv ή οχι.γιατι αν παιρνεις απο Kv εχεις περιθωριο λαθος αφου πολλες φορες εχεις attainable 100.αλλα οταν εισαι απο το αστικο κεντρο εκει ειναι πιο εντονο το προβλημα.στην πρωτη περιπτωση με το kv το προβλημα θα φανει πιο πολυ αν καποτε ο οτε δωσει μεγαλυτερο πακετο απο 50mbit.οπως γραψαμε και πιο πανω οι απωλειες ειναι παντα αναλογες να το πω ετσι με το ποσο μεγαλο bridge tap εχεις.αν εχεις ενα πριζακι ακομα τοτε ειναι πιο μικρο.επισης αν ειναι ολα παραλληλα ή αν ειναι ενα παραλληλο που απλα ειναι μεγαλο.παιζουν πολλα ρολο.εγω πχ εχω δει 10+ απωλεια ακομα και με την υπολοιπη καλωδιωση πανω αλλα ο τυπος ειχε πολλα πριζακια μεσα στο σπιτι.5 πριζακια συνολο αμα θυμαμαι.

 

αν θυμάμαι καλά ο Prof_Chaos είχε καμια 40αρα Mbps απώλεια από το attainable/max rate του, λόγω εσωτερικής καλωδίωσης...

ναι ειχε πολλα mbit απωλεια και αυτος απλα αυτος νομιζω πρεπει να ειχε και παραλληλα αλλα πρεπει να ηταν και προβλημα εσωτερικης.λογικα μπορουμε να βρουμε το θεμα του

δλδ απο 50 κλειδωνε στα 10 μου λες τωρα? Δε θα κλειδωνε καθολου. Μπορει να υπαρχουν καποιοι που θα χανουν αρκετα, αλλα για μενα δεν ειναι ο κανονας. Εξαλλου αν πας σε ενα σπιτι και σου λεει οτι εγω θελω το ρουτερ σε αυτο το δωματιο και τηλ. στο σαλονι που ειναι πρωτο, εκει τι κανεις? Του λες οχι?  Δε παιζουν αυτα.

Εγω παντως πανω απο 3mbit ειναι το ανωτερο που εχω δει να χανει καποιος και ειχε και σχετικα παλιο σπιτι. Τωρα αν καποιος εχασε πολλα ειναι η εξαιρεση για μενα και ειναι αλλου τα προβληματα του.

Ασε που απο ματιση την εχω πατησει και εχω χασει περισσοτερα. Δε θελουν στριψιμο τα καλωδια. Θελουν ξυσιμο και εφαρμογη με καλο ανταπτορα υψηλης συχνοτητας ή κολληση. Αν τα ματισει με το χερι ειναι πιθανον να τα κανει χειροτερα αν δε τα ξυσει πρωτα για να κανουν καλη επαφη. Και οταν μετα με το καιρο σκουριασουν...... εκει τον πινει και ψαχνεται για αποσυνδεσεις.  Αυτο που παιζει σημαντικο ρολο ειναι το ειδος του τηλεφωνου που εχει πρωτο. Αν ειναι καμια μαπα θα σου δημιουργει προβληματα. Τα philips εχω τσεκαρει οτι ειναι καλα σε αυτο το θεμα.

εχανε αρκετα ενω οταν εφτιαξε τα παντα ειχε attainable νομιζω κοντα στα 100.ενω πριν δεν εφτανε ουτε τα 50.αυτο που λες ειναι σωστο οτι ναι ο αλλος μπορει να σου πει οτι ξερεις εγω το ρουτερ το θελω εγω.αλλα απο την στιγμη που του λες οτι ναι αυτο μπορει να σε κανει να χασεις σε ταχυτητα ή να σου κανει αποσυνδεσεις μετα να το ξερει αυτος ωστε να μην σε πριζει ειτε εσενα ειτε τον Provider οτι κοιτα δεν εχω καλη ταχυτητα.δηλαδη ειναι εν γνωση του οτι θα χασει μετα μην ζηταει τα ρεστα.καλη φαση για ενωση καλωδιων ειναι και τα scotchlok.kai δυστυχως το στριψιμο παιζει παρα πολυ με τον οτε ο οποιος το κανει και σε χωνευτες και μετα δεν τα μονωνει καλα(βαζει εκεινα τα λαστιχοκαπακια) με αποτελεσμα η οξειδωση να κανει παρτυ.επισης η αληθεια ειναι οτι τα σταθερα τηλεφωνα σκιζουν περισσοτερο την γραμμη απο οτι τα ασυρματα επειδη δεν εχουν δικια τους τροφοδοσια.σε Ren πανω στην γραμμη ενα σταθερο μπορει να εχει και 5 φορες παραπανω απο ενα ασυρματο.οπως και η cyta λογω voip κανονικα θα πρεπε να βαζει το ρουτερ στην κεντρικη γραμμη .αλλα επειδη δεν γινεται αυτο πολλες φορες κανει επιστροφη την τηλεφωνια του voip πανω στον χαλκο που περναει ηδη το adsl.σαν να ηταν tdm δηλαδη.παιζει λενε αλλα παλι δεν θεωρειται σωστο.

Σίγουρα σε μια καλή εγκατάσταση, όπου έχουν περαστεί utp, η όδευση είναι σχετικά μακρυά από ισχυρά ρεύματα και έγινε προσεκτική δουλειά με ανεξάρτητο καλώδιο σε κάθε πρίζα, οι απώλειες είναι μηδαμινές.

Από την άλλη, σε παράλληλη σύνδεση και μάλιστα με ένα μόνο ζεύγος, από πρίζα σε πρίζα, υπάρχει μετρήσιμη απώλεια ιδιαίτερα αν έχουμε πολλές πρίζες.

Όμως η πληθώρα των εγκαταστάσεων στη χώρα μας είναι η δεύτερη πρακτική και μάλιστα με το απλό ραζίμ καλώδιο, που δεν έχει καμία προστασία, για να μην αναφέρουμε τις διάφορες εξωτικές πρίζες και οδεύσεις που χρησιμοποιούνται.

Στο ADSL λόγω λιγότερων συχνοτήτων, υπάρχει μια κάποια ανοχή, αλλά το VDSL δεν ρίχνει νερό στο κρασί του.

Έχω υπόψη μια περίπτωση, στην ίδια (7ετίας) οικοδομή, 2 διαφορετικές συνδέσεις, στον ίδιο πάροχο, ο συγχρονισμός του VDSL από καμπίνα να είναι στο μέγιστο (50Mbps), αλλά να έχουν διαφορά στο Max Attenuable Rate, που στη μία σύνδεση είναι στα ~130Mbps και στην άλλη στα ~60Mbps. Αύριο-μεθαύριο, με την αναβάθμιση των ταχυτήτων, η δεύτερη σύνδεση θα έχει πρόβλημα και θ' αρχίσει το ψάξιμο στα τεχνολογικά φόρουμ.

το καλο ειναι οτι οταν υπαρχει Utp εχεις και spare ζευγαρια οποτε μπορεις να κανεις αρκετες επιστροφες.αλλα οπως ειπες ειναι σπανιο αυτο.επισης πιο σπανιο ειναι το ανεξαρτητο Utp προς καθε πριζακι.ενω πολλοι ηλεκτρολογοι περνανε utp παρολα αυτα δεν βαζουν ενα για καθε πριζακι αλλα το κανουν οπως παλια.απο πριζακι σε πριζακι.για το attainable μπορει να ειναι και το απερχομενο βλαμενο και να κανει αυτο το θεμα.εκει θελει μετρηση κατανεμητη κανονικα.και το ραζιμ καλο ειναι.που να δεις σε παλια σπιτια αντι για ραζιμ να ειναι περασμενα καλωδια ρευματος για τηλεφωνικα.μεχρι και καλωδιο απο πορτατιφ εχω δει να το εχουν χρησιμοποιησει για τηλεφωνικο(εξωτερικα περασμενο για να παει στο επομενο πριζακι )(επειδη υπηρχε μονο ενα)

Για την καλωδιωση και το αυριο συμφωνουμε 100%. Η καλυτερη λυση που εχω βρει, ειναι αν και μονο εχει περασμενα διπλα καλωδια, στο ενα ζευγος να περασει το τηλ. και στο αλλο το dsl και να τα μουφαρει κατω στο κατανεμητη. Με αυτη τη πρακτικη του ερχεται το dsl με διπλα καλωδια πανω στο σπιτι αρκετα ευκολοτερα και με λιγοτερες απωλειες. Σαν να εχεις βαλει πιο χοντρα καλωδια δλδ.

Τωρα αν μπορει να παει το ρουτερ στο πρωτο πριζακι, σαφως και να παει φυσικα δε το συζηταμε. Αλλα δεν ειναι παντα εφικτη και λειτουργικη αυτη η λυση.

και υφισταται και το θεμα οτι στο κολπακι με το σπλιτερ στο πρωτο πριζακι δε χωρανε μετα στο χωνευτη λογω μεγεθους και πρεπει να τα εχεις χυμα εξω. Ψαξε βρες δλδ σε ενα σαλονι.

εννοεις να μπεις το splitter στον κατανεμητη ή εννοεις ελπιζω πως οχι να χρησιμοποιησεις 2 ζευγαρια ραζιμ για να περασεις το ιδιο πραγμα απο πανω σαν να ειχες πιο χοντρο καλωδιο?το δευτερο δεν δινει καλυτερο αποτελεσμα ισα που θα στα κανει χειροτερα και θα χασεις και ενα ζευγαρι.δεν ξερω για ποιο λογο μερικοι ηλεκτρολογοι νομιζουν οτι ειναι καλυτερο.δεν υπαρχει twisting Μετα αναμεσα στα δυο ζευγη οποτε χαλαει το πραγμα.εκτος αν εννοεις splitter σε κατανεμητη ή χωνευτη και να τα σπασεις απο εκει,στον κατανεμητη γινεται ευκολα στην χωνευτη πρεπει να μονωσεις η να βαλεις στεγανο κουτακι.δεν ειναι ευκολο.απλα οπως ειπαμε ειναι τι θελει ο καθενας.τωρα για το spliter στο κεντρικο πριζακι εκει  ναι το αφηνεις απεξω.αν τωρα ο αλλος δεν θελει να φαινεται το splitteraki εκει παμε αλλου.αν και εκει μπορεις να βρεις κανα μικρο σπλιττερ και να βγαλεις το πλαστικο καπακι απο πανω αλλα παλι θελει να πιανουν τα χερια του αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλυτερη λυση που εχω βρει, ειναι αν και μονο εχει περασμενα διπλα καλωδια, στο ενα ζευγος να περασει το τηλ. και στο αλλο το dsl και να τα μουφαρει κατω στο κατανεμητη. Με αυτη τη πρακτικη του ερχεται το dsl με διπλα καλωδια πανω στο σπιτι αρκετα ευκολοτερα και με λιγοτερες απωλειες. Σαν να εχεις βαλει πιο χοντρα καλωδια δλδ.

 

και υφισταται και το θεμα οτι στο κολπακι με το σπλιτερ στο πρωτο πριζακι δε χωρανε μετα στο χωνευτη λογω μεγεθους και πρεπει να τα εχεις χυμα εξω. Ψαξε βρες δλδ σε ενα σαλονι.

Δεν ισχύει αυτό με τη χρήση παράλληλα 2 διαφορετικών ζευγών.

Κάθε καλώδιο έχει μια Χ ωμική αντίσταση. Όσο πιο παχύς είναι ο αγωγός, τόσο αυτή μειώνεται (με το ίδιο φορτίο).

Όμως αν βάλλεις παράλληλα 2 καλώδια, δεν μειώνεις την ωμική αντίσταση, αλλά την αυξάνεις, προσθέτοντας και τις 2.

 

Υπάρχουν διάφορες καλαίσθητες λύσεις, αρκεί να πιάνουν τα χέρια (χρήστη ή ηλεκτρολόγου)

α. Splitter στον κεντρικό κατανεμητή και ανέβασμα 2 ξεχωριστά ζεύγη, ας είναι και ραζίμ. Το έχω έτσι στο διαμέρισμά μου. Αρκεί να έρχονται 2 ζεύγη.

β. Αν η πρώτη πρίζα είναι στο σαλόνι και δεν χρησιμοποιείται, απλά την αποσυνδέεις και συνδέεις πίσω της μόνο τα καλώδια. Το splitter θα μπει στην αμέσως επόμενη.

γ. Αν η πρώτη πρίζα είναι στο σαλόνι και χρησιμοποιείται, θα φαίνεται μόνο το καλώδιο, καθώς το splitter κάλλιστα μπορεί να μπει κοντά στην τηλεφωνική συσκευή σε μη εμφανές σημείο. Ούτως ή άλλως το καλώδιο υπάρχει στην πρίζα για το τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλωστε τo splitter Μπορει να μπει και με ταινια διπλης οψεως ακριβως διπλα στο πριζακι και επισης αν δεν θελει καποιος να φαινεται το καλωδιο που γινετε επιστροφη να μπαινει κατω απο το πριζακι μπορει να παρει διπλο πριζακι.και να φταξει μονος του πολυ κοντα τηλεφωνικα καλωδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον, δεν εγραψα μεχρι τωρα για να μην το γεμισουμε με αχρηστα ποστ και για να μην σας κουρασω καλοκαιριατικα.

Συνδεθηκε σημερα η γραμμη αν και δεν το περιμενα

 

Σχετικα με την καλωδιωση του σπιτιου που λεγαμε. Ερχεται απο κατω ενα ζευγαρι στην κεντρικη πριζα, που απο εκει ενα παει στο δωματιο 2 και ενα αλλο στο δωματιο 3. Αρα ειναι 1->2 & 1->3. Το ρουτερ μπηκε στο πριζα 1 οπως και ενα ασυρματο τηλεφωνο, στη πριζα 2 μπηκε ενα σταθερο τηλεφωνο που θελουν αναγκαστικα να υπαρχει σε περιπτωση που δεν εχει μπαταρια το ασυρματο ή εχει πεσει το ρευμα, και αποσυνδεσαμε το ζευγαρι που πηγαινε στο δωματιο 3. 

Υπαρχουν ομως 4 ζευγαρια. Το ενα που ερχεται απο κατω, τα δυο που μοιραζονται στα δωματια και μενει αλλο ενα το οποιο δεν εχουμε συνδεσει καπου. Υποθετω οτι ειναι εφεδρικο. Η γραμμη συγχρονιζει γυρω στα 16mbps download, πηρα τηλεφωνο για να ελεγχει και περιμενω τηλεφωνο. Θα εβγαζα φωτογραφια τα στατιστικα αλλα λεει οτι το ρουτερ δεν αποκρινεται... who knows. 

 

Επειδη ειμαι κατεκλυσμενος απο πληροφοριες, ετσι οπως ειναι η συνδεσμολογια υπαρχει προβλημα που μπηκε σταθερο τηλεφωνο στο δωματιο 2;

 

 

Edit: Ακομα δεν μπορω να δω τα στατιστικα απο το ρουτερ αλλα με ενα speedtest βγαινει αυτο

3657820652.png

Επεξ/σία από gavros10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4ο ζεύγος ή έρχεται ως δεύτερη γραμμή από κάτω ή πάει σε κάποιο άλλο δωμάτιο.

Αν με online speedtest έχεις αυτά που δείχνεις, είσαι μια χαρά και με χαμηλό ping.

Συγχρονίζεις ακριβώς 30Mbps (μάλλον θα σου δείχνει 29999Kbps).

Είμαι περίεργος να δω τα υπόλοιπα στοιχεία της γραμμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...