Προς το περιεχόμενο

Προετοιμασια για Vdsl


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Η γραμμη συγχρονιζει γυρω στα 16mbps download, πηρα τηλεφωνο για να ελεγχει και περιμενω τηλεφωνο.

 

Edit: Ακομα δεν μπορω να δω τα στατιστικα απο το ρουτερ αλλα με ενα speedtest βγαινει αυτο

3657820652.png

does not compute...

 

το ότι η γραμμή συγχρονίζει στα 16mbps αλλά δεν μπορείς να δεις τα στατιστικά από το router πως γίνεται? στο είπαν από τηλέφωνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι γίνεται όταν από χωνευτή πηγαίνει τηλεφωνικό καλώδιο μέχρι την πρώτη πρίζα του σπιτιού και από εκεί και πέρα όλη η καλωδίωση του σπιτιού είναι με καλώδιο ρεύματος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό για να δω αν κατάλαβα σωστά.

Εννοείς ότι από την πρώτη πρίζα και προς τις τηλεφωνικές πρίζες στο υπόλοιπο σπίτι, χρησιμοποιούνται καλώδια ρεύματος (χωρίς τάση φυσικά) αντί utp ή του δίζευκτου ραζίμ ή του απλού τηλεφωνικού.

Και φυσικά δεν αναφέρεσαι σε δίκτυο μέσω powerline.

 

Αν κατάλαβα σωστά, το πιθανότερο πρόβλημα είναι μείωση συγχρονισμού. Πόση θα είναι αυτή εξαρτάται από τα μέτρα, τις συνδέσεις και την ποιότητα των καλωδίων.

Είναι μετρήσιμη όμως, απλά βάζοντας μόνο το modem (χωρίς splitter) στην πρώτη πρίζα και μόνο στο καλώδιο που έρχεται απ' έξω,αποσυνδέοντας εκεί όλο το υπόλοιπο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

does not compute...

 

το ότι η γραμμή συγχρονίζει στα 16mbps αλλά δεν μπορείς να δεις τα στατιστικά από το router πως γίνεται? στο είπαν από τηλέφωνο?

 

Πριν τους παρω τηλεφωνο μπορουσα να δω τα στατιστικα της γραμμης. Λιγη ωρα μετα και μεχρι τωρα δεν μπορω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καναμε αιτηση φορητοτητας στον οτε για vdsl 30mbps + δορυφορικη τηλεοραση απο την on telecoms. Σε λιγοτερο απο 15 μερες θα ενεργοποιηθει και καπου διαβασα στο φορουμ πιο παλια αν δεν κανω λαθος οτι το vdsl ειναι τελειως διαφορετικη τεχνολογια απο το adsl και χρειαζεται διαφορετικη καλωδιωση μεσα στο σπιτι (που θα μπουν φιλτρακια κλπ). Θελω να μου πειτε τι πρεπει να κανω απο τωρα για να ειναι ολα ετοιμα οταν συνδεθει. 

οφ

 

   poulinos respect !!!!!

μπαινειs σε τοσο κοπο και απαντας με τοσα μηνυματα , σε θεμα που ο ts  δε λεει ουτε καν ''καλησπερα΄ η ενα 'ευχαριστω΄  βασικοι κανόνες καλής συμπεριφοράς για καποιον που ζηταει βοηθεια σε κατι ...

 εγω αυτα τα μηνυματα δε τα διαβαζω καν , τα πεταω στον καλαθο των αχρηστων λογο αναρμοστης συμπεριφορας

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τους παρω τηλεφωνο μπορουσα να δω τα στατιστικα της γραμμης. Λιγη ωρα μετα και μεχρι τωρα δεν μπορω.

Δηλαδή μπαίνεις στον router και δεν υπάρχουν καθόλου τα στατιστικά ή δεν μπορείς να μπεις στο μενού;

Ποιο modem/router έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μπαίνεις στον router και δεν υπάρχουν καθόλου τα στατιστικά ή δεν μπορείς να μπεις στο μενού;

Ποιο modem/router έχεις;

 

Το Speedport W 724V Type Ci. 

 

1) Παταω στα στατιστικα και βγαινει αυτο. Μενει για λιγα δευτερολεπτα ετσι

 

2) Βγαινει αυτο

 

Εχω βγαλει τα καλωδια, εχω κανει restart αλλα τιποτα. Ακομα παντως περιμενω τηλεφωνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gavros10 μην ανυσηχεις καθολου, απλα το κανει μερικες φορες, δουλευει κανονικα αλλα δεν δινει αναφορα για την ταχυτητα. Ας ελπισουμε σε επομενο firmware να το διορθωσουν αν και δεν ειναι κατι σημαντικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του έχεις κάνει καθόλου επανεκκίνηση, μήπως τρώει κάποιο κόλλημα, όπως γράφει ο @orck;

Αν με 2-3 επανεκκινήσεις δεν έχεις αποτέλεσμα, εγώ θα του περνούσα πάλι το ίδιο, μήπως κάτι έκατσε στραβά την προηγούμενη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλεω οτι ειναι γενικο φαινομενο. Και αλλαγη να του κανουν το ιδιο θα κανει, το εχω δει σε μερικα ρουτερ φιλων και κανει ακριβως το ιδιο πραγμα. Ομολογω οτι δεν δοκιμασα να ξαναπερασω το firmware καθως η εννοια "στραβοεκατσε" δεν υπαρχει, ειτε μπαινει σωστα ειτε οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...