Προς το περιεχόμενο

Προετοιμασια για Vdsl


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακριβως οτι λεει ο Thresh, το SNR δεν ειναι φετιχ ουτε αυτοσκοπος. Καλο ειναι να εχεις μεγαλο νουμερο εκει αλλα εαν δεν σου κανει αποσυνδεσεις οτι και να λεει δεν σε νοιαζει. Με τετοιο SNR ετσι οπως ειναι το δικτυο (ειτε του ΟΤΕ ειτε του σπιτιου σου) δεν μπορεις να βαλεις 50 και να συγχρονισει 50. Και τι σε νοιαζει αυτο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και δυο μερες εχει προβλημα το wifi. Δεν συνδεονται οι συσκευες και εχθες δεν ειχαν ουτε ιντερνετ τα pc. 

Απο το pc, εκανα διαγνωση προβληματος, εβγαλε μηνυμα οτι οι ρυθμισεις των Ip adress ηταν λαθος, το εφτιαξε και υπηρχε ιντερνετ σε ολο το δικτυο. Τωρα ενω τα pc εχουν ιντερνετ, δεν μπορουν να συνδεθουν αλλες συσκευες μεσω του wifi. Το βρισκει το δικτυο, αργει λιγο στην ληψη διευθυνσης ip αλλα συνδεονται στο τελος χωρις ομως να εχουν ιντερνετ. 

 

 

Edit: Βγαζω το ρουτερ απο το ρευμα, το ξαναβαζω και δουλευει το wifi. Αυτο εκανα και εχθες και δουλεψε. Το ρουτερ λετε να φταιει ή καποια ρυθμιση;

ρυθμιση δυσκολο αν και αμα θες δοκιμασε αλλο καναλι ή αλλο κλειδωμα.μην περιμενεις πολλα απο αυτο το ρουτερ δυστυχως.ειτε χτυπα κανα draytek να τελειωνεις ειτε αμα εχεις κανα παλιο adsl router που το wireless του παιζει ενταξει τοτε κλεισε το wireless απο το vdsl ρουτερ και βαλε πανω το adsl router να παιζει σαν access point .δεν θα χασεις σε κατι ουτε σε ταχυτητα ουτε σε κατι αλλο αφου τα 2 ρουτερ θα ειναι μεταξυ τους με καλωδιο.απλα το ρολο του wireless θα τον αναλαβει το δευτερο router το οποιο με μια δυο αλλαγες στις ρυθμισεις θα παιζει σαν access point δηλαδη μονο για το wireless.Πιο νεο firmware αλλωστε δεν υπαρχει για το vdsl router που εχεις.γενικοτερα με αυτα τα σαπιδορουτερ που δινουν μην περιμενεις πολλα πραγματα.δεν με παραξενευει.σαν κατι zte που τα βγαζεις απο το ρευμα και μετα παιζουν παλι για λιγο μεχρι να τα ξαναπαιξουν. 

αν θες προληπτικα καντο και κανα Hard reset μηπως και στρωσει.

System information

Version numbers and DSL information
Date/time
2014-08-10 11:17:03
DSL downstream
29993 kBit/s,
DSL upstream
2495 kBit/s,
System Uptime
Day 4, 0:39:56
Transmission mode
VDSL2
CRC Errors (Down/Up)
29 / 0
FEC Errors (Down/Up)
257531 / 0
SNR (Down/Up)
15.9 / 29.6 dB
Downstream Attenuation
65KHz~859KHz: 18.3dB

 

1.216MHz~1.961MHz: 38.6dB

 

2.793MHz~3.659MHz: 57.6dB

Upstream Attenuation
28KHz~60KHz: 7.2dB

 

871KHz~1.205MHz: 31.6dB

 

1.972MHz~2.782MHz: 46.0dB

Firmware version
09071601.00.037A
Boot code version
1.07.0
DSL modem code version
A2pv6F039g1.d24h
Hardware version
001
Serial number
J337009706

 

 

 

εχω πολυ χαμηλο snr σε σχεση με του gavros10?

 

εισαι και πιο μακρυα.συγκρινε τα attenuation που εχεις εσυ και αυτος και θα καταλαβεις τι εννοοω.τωρα δες και την καλωδιωση σου για να εισαι σιγουρος οτι δεν χανειςκαι απο αυτο ειδικα αν σκοπευεις να πας σε μεγαλυτερο πακετο

Ακριβως οτι λεει ο Thresh, το SNR δεν ειναι φετιχ ουτε αυτοσκοπος. Καλο ειναι να εχεις μεγαλο νουμερο εκει αλλα εαν δεν σου κανει αποσυνδεσεις οτι και να λεει δεν σε νοιαζει. Με τετοιο SNR ετσι οπως ειναι το δικτυο (ειτε του ΟΤΕ ειτε του σπιτιου σου) δεν μπορεις να βαλεις 50 και να συγχρονισει 50. Και τι σε νοιαζει αυτο;

απλα πολλες φορες χαμηλο snr=παραπανω errors πανω σε γραμμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθες το βραδυ για παραδειγμα δεν φορτωνε βιντεο στο tablet με τιποτα. Το βγαζω απο το ρευμα, το ξαναβαζω και εστρωσε. 

 

Οταν θα μου το ξανα κανει θα δω τα στατιστικα μπας και "μπουκωνει" καπου και για αυτο βγαζει τα προβληματα.

 

Αν το περασουν στον οτε σαν ελλατωματικο ρουτερ, να δεχτω καποιο αλλο του ιδιου μοντελου; Μιας και το εμαθα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθες το βραδυ για παραδειγμα δεν φορτωνε βιντεο στο tablet με τιποτα. Το βγαζω απο το ρευμα, το ξαναβαζω και εστρωσε. 

 

Οταν θα μου το ξανα κανει θα δω τα στατιστικα μπας και "μπουκωνει" καπου και για αυτο βγαζει τα προβληματα.

 

Αν το περασουν στον οτε σαν ελλατωματικο ρουτερ, να δεχτω καποιο αλλο του ιδιου μοντελου; Μιας και το εμαθα...

α.αν εχεις με καλωδιο ιντερνετ εκεινη την στιγμη τοτε ειναι θεμα wireless.αν δεν εχεις ουτε με καλωδιο τοτε κολλαει το ρουτερ οποτε εκει ειναι αλλο θεμα.εκει τσεκαρεις να δεις μηπως εχει πεσει το snr πολυ χαμηλα και για αυτο δεν ανοιγει κατι ή μηπως κανει αποσυνδεσεις  κτλ(βλεπεις αν σβηνει κανα λαμπακι dsl ή κανα λαμπακι ιντερνετ).επισης δοκιμαζεις να μπεις μεσα στο ρουτερ στο interface του για να δεις αν το pc επικοινωνει με τον ρουτερ.επισης μπορει να ειναι θεμα dns.δηλαδη να εχεις ιντερνετ αλλα να εχει χασει τα dns

εκει ειτε δοκιμαζεις να τα δωσεις καρφωτα στο pc ειτε κανεις το παρακατω τεστ για να δεις τι γινεται.

κανεις απο command prompt ping 192.168.1.1 (την ip του ρουτερ).,αν δεν εχει 192.168.1.1 γραφεις αυτην που εχει.

βλεπεις αν παιρνεις Reply

αν παιρνεις μετα κανεις Ping 194.219.227.2 για να δεις  αν θα σου απαντησει μια ip στον εξω κοσμο.

και μετα αν παρεις Reply κανεις ping www.insomnia.gr και βλεπεις αν θα παρεις reply.αν δεν παρεις κατι γινεται με τα dns.

αν δεν παρεις Reply λογικα θα σου βγαζει οτι could not find www.insomnia.gr .θελει λιγο δοκιμες για να δεις τι φταιει αναλογως αν παιζει με ethernet ή οχι οταν φαινεται οτι κολλαει.ο οτε θα στο αλλαξει με ιδιο μοντελο.δεν νομιζω να εχουν κατι αλλο να σου δωσουν.παλια νομιζω ειχαν και zte  vdsl αλλα δεν νομιζω οτι δινουν πλεον.τωρα και το zte στην κατηγορια σκουπιδια ανηκει αλλα νομιζω καποιος ειχε γραψει σε ενα θεμα οτι το zte του ειχε παιξει καλυτερα απο το speedport.αλλιως δες για κανα παλιο adsl router να το κανεις access point

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα κι απο μενα, διαβασα ολο το θρεντ και επειδη ειπωθηκε κατι για απωλειες λογω αρκετών τηλεφωνικών πριζών στο σπιτι, θελω να ρωτησω. Καταρχας εχω adsl και οχι vdsl. Σκεφτηκα ομως οτι μπορει να εχει σχεση το ενα με το αλλο.

 

Με την ανακαινηση εβαλα συνολικα 9 διπλα πριζακια legrand και καλωδιωσεις utp. Στην πρωτη πριζα η οποια ειναι στην εισοδο εχω ενα σταθερο gigaset, παραπερα στη κουζινα εχω ενα ασυρματο gigaset και απεναντι στο σαλονι εχω το μοντεμ μονο του.

 

Η ερωτηση μου ειναι ως εξης: Αν ειχα απωλειες ή λανθασμενη καλωδιωση, θα κλειδωνα με διαφορετικα νουμερα σε διαφορετικες πριζες; 

πχ 8μπιτ στη κουζινα και 9 στο δωματιο. 

 

Επειδη εκανα μια δοκιμη σε 2-3 διαφορετικες πριζες, κλειδωσα περιπου στα ιδια νουμερα και δεν ειδα μεγαλες διακυμανσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ότι κλειδώνεις στα ίδια νούμερα, καταρχήν είναι πολύ καλό.

Το αν όμως όλη η εγκατάσταση επηρεάζει τον φυσιολογικό συγχρονισμό δεν το ξέρεις.

Θα πρέπει να κάνεις μια δοκιμή στην πρώτη πρίζα στην οποία έρχεται το καλώδιο από τον κατανεμητή.

Εκεί λοιπόν θα συνδέσεις μόνο το modem/router, αφού προηγούμενα έχεις αποσυνδέσει το/τα καλώδια που πάνε προς τις υπόλοιπες πρίζες, αφήνοντας μόνο συνδεδεμένο το ζεύγος που φέρνει την σύνδεση.

Αν τα νούμερα είναι παρόμοια, συγχαρητήρια για την καλή εσωτερική εγκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ότι κλειδώνεις στα ίδια νούμερα, καταρχήν είναι πολύ καλό.

Το αν όμως όλη η εγκατάσταση επηρεάζει τον φυσιολογικό συγχρονισμό δεν το ξέρεις.

Θα πρέπει να κάνεις μια δοκιμή στην πρώτη πρίζα στην οποία έρχεται το καλώδιο από τον κατανεμητή.

Εκεί λοιπόν θα συνδέσεις μόνο το modem/router, αφού προηγούμενα έχεις αποσυνδέσει το/τα καλώδια που πάνε προς τις υπόλοιπες πρίζες, αφήνοντας μόνο συνδεδεμένο το ζεύγος που φέρνει την σύνδεση.

Αν τα νούμερα είναι παρόμοια, συγχαρητήρια για την καλή εσωτερική εγκατάσταση.

Να αποσυνδεσω τα καλωδια που πανε προς τις υπολοιπες πριζες οχι δεν εχω μπει στο κοπο να το δοκιμασεω, ωστοσο δοκιμασα μονο του το μοντεμ στη πρωτη πριζα εχοντας αποσυνδεσει τα τηλεφωνα εντελως. Τα νουμερα ηταν παλι παρομοια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέοντας απλά στην πρώτη πρίζα την συσκευή και αφήνοντας πάνω και τα υπόλοιπα καλώδια, δεν εξασφαλίζεις σωστή μέτρηση.

Η εσωτερική εγκατάσταση προσθέτει ωμική αντίσταση και πιθανό πρόβλημα.

Πως θα εξασφαλίσεις ποια είναι η μέτρηση στην πρώτη πρίζα, αν δεν αφαιρέσεις την επιπλέον ωμική αντίσταση και το πιθανό πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέοντας απλά στην πρώτη πρίζα την συσκευή και αφήνοντας πάνω και τα υπόλοιπα καλώδια, δεν εξασφαλίζεις σωστή μέτρηση.

Η εσωτερική εγκατάσταση προσθέτει ωμική αντίσταση και πιθανό πρόβλημα.

Πως θα εξασφαλίσεις ποια είναι η μέτρηση στην πρώτη πρίζα, αν δεν αφαιρέσεις την επιπλέον ωμική αντίσταση και το πιθανό πρόβλημα;

Σιγουρα εννοειται ετσι πρεπει να γινεται η σωστη μετρηση! Απλως επισημαινω τις λιγες επιφανειακες δοκιμες που εκανα και την απορια που εχω με τις απωλειες λογω πολλων τηλεφωνικων πριζων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κι απο μενα, διαβασα ολο το θρεντ και επειδη ειπωθηκε κατι για απωλειες λογω αρκετών τηλεφωνικών πριζών στο σπιτι, θελω να ρωτησω. Καταρχας εχω adsl και οχι vdsl. Σκεφτηκα ομως οτι μπορει να εχει σχεση το ενα με το αλλο.

 

Με την ανακαινηση εβαλα συνολικα 9 διπλα πριζακια legrand και καλωδιωσεις utp. Στην πρωτη πριζα η οποια ειναι στην εισοδο εχω ενα σταθερο gigaset, παραπερα στη κουζινα εχω ενα ασυρματο gigaset και απεναντι στο σαλονι εχω το μοντεμ μονο του.

 

Η ερωτηση μου ειναι ως εξης: Αν ειχα απωλειες ή λανθασμενη καλωδιωση, θα κλειδωνα με διαφορετικα νουμερα σε διαφορετικες πριζες; 

πχ 8μπιτ στη κουζινα και 9 στο δωματιο. 

 

Επειδη εκανα μια δοκιμη σε 2-3 διαφορετικες πριζες, κλειδωσα περιπου στα ιδια νουμερα και δεν ειδα μεγαλες διακυμανσεις.

εφοσον εχεις adsl δεν εχεις θεμα διοτι οι απωλειες ειναι σχεδον μηδεν παροτι η optimal καλωδιωση και στο adsl ειναι αυτη του vdsl.

απο εκει και περα.τα utp που πανε σε καθε πριζακι να υποθεσω οτι ολα καταληγουν σε ενα σημειο σωστα?δηλαδη οπως ειναι με τα ethernet που καταληγουν εκει που θα μπει τo switch ετσι να υποθεσω οτι και τα Utp που εχεις βαλει για τηλεφωνικο καταληγουν σε ενα σημειο.αν το εχεις κανει ετσι τοτε βαζεις εκει το splitter και εσυ μετα κανονιζεις ποια πριζακια θα παιξουν τηλεφωνο και ποιο θα παιξει ιντερνετ.αμα το κανεις ετσι κιολας μπορεις να διαλεξεις εσυ ποια πριζακια θα ενεργοποιησεις για να μην τα εχεις ολα ενεργα χωρις λογο.αν τωρα τα εχεις ενωσει τα καλωδια για το τηλεφωνο απο πριζακι σε πριζακι εκει ειναι λιγο πιο δυσκολο αλλα παλι ειναι εφικτρο.ειναι εφικτο να γινει η σωστη καλωδιωση διοτι εχεις 4 ζευγαρια σε καθε τηλεφωνικο πριζακι.οποτε με το ενα ζευγαρι μπορεις να πας πχ μεχρι το τριτο πριζακι πχ(ασπρο μπλε//μπλε) και μετα να μπει εκει το splitter και να γυρισεις πισω με αλλο χρωμα πχ πορτοκαλι/πορτοκαλι ασπρο και να δωσεις τηλεφωνο στα 2 προηγουμενα πριζακια.ετσι το τριτο πριζακι γινεται σαν πρωτο και τα  αλλα 2 γινονται δευτερο και τριτο.απλα πρεπει να ανοιξεις τα πριζακια για να κανεις τις αναλογες ενωσεις.κατα τα αλλα ναι αμα ειχες κανει κατι λαθος θα το βλεπες απο το συγχρονισμο στο 90 τις 100 των περιπτωσεων.αν τα κανεις με την καλωδιωση vdsl στυλ τοτε γλυτωνεις και τα φιλτρακια σε καθε συσκευη

Σιγουρα εννοειται ετσι πρεπει να γινεται η σωστη μετρηση! Απλως επισημαινω τις λιγες επιφανειακες δοκιμες που εκανα και την απορια που εχω με τις απωλειες λογω πολλων τηλεφωνικων πριζων.

και η καλυτερη μετρηση δεν ειναι αποσυνδεοντας ολα τα πριζακια και αφηνοντας το ενα ζευγαρι(2 καλωδια που ερχονται απο τον οτε).αυτη ειναι η δευτερη καλυτερη μετρηση.η καλυτερη μετρηση εφοσον μπορει να την κανει καποιος παντα ειναι κατω στον κατανεμητη/χωνευτη αποσυνδεοντας ολο το καλωδιο που παει προς το σπιτι και αφηνοντας μονο το καλωδιο του οτε.η τριτη καλυτερη μετρηση ειναι αυτη που εκανες μετα εσυ.ολα πανε βεβαια με βαση τις γνωσεις του καθενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...