Προς το περιεχόμενο

Προετοιμασια για Vdsl


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξαναλεω οτι ειναι γενικο φαινομενο. Και αλλαγη να του κανουν το ιδιο θα κανει, το εχω δει σε μερικα ρουτερ φιλων και κανει ακριβως το ιδιο πραγμα. Ομολογω οτι δεν δοκιμασα να ξαναπερασω το firmware καθως η εννοια "στραβοεκατσε" δεν υπαρχει, ειτε μπαινει σωστα ειτε οχι.

 

Το ξαναπερασα το firmware και παλι το ιδιο κανει.

 

Αστειο: Ισως το ρουτερ να ειναι γυναικα και να μην μπορει να διαχειριστει τον μεγαλο ογκο πληροφοριων λογω vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπον, δεν εγραψα μεχρι τωρα για να μην το γεμισουμε με αχρηστα ποστ και για να μην σας κουρασω καλοκαιριατικα.

Συνδεθηκε σημερα η γραμμη αν και δεν το περιμενα

 

Σχετικα με την καλωδιωση του σπιτιου που λεγαμε. Ερχεται απο κατω ενα ζευγαρι στην κεντρικη πριζα, που απο εκει ενα παει στο δωματιο 2 και ενα αλλο στο δωματιο 3. Αρα ειναι 1->2 & 1->3. Το ρουτερ μπηκε στο πριζα 1 οπως και ενα ασυρματο τηλεφωνο, στη πριζα 2 μπηκε ενα σταθερο τηλεφωνο που θελουν αναγκαστικα να υπαρχει σε περιπτωση που δεν εχει μπαταρια το ασυρματο ή εχει πεσει το ρευμα, και αποσυνδεσαμε το ζευγαρι που πηγαινε στο δωματιο 3. 

Υπαρχουν ομως 4 ζευγαρια. Το ενα που ερχεται απο κατω, τα δυο που μοιραζονται στα δωματια και μενει αλλο ενα το οποιο δεν εχουμε συνδεσει καπου. Υποθετω οτι ειναι εφεδρικο. Η γραμμη συγχρονιζει γυρω στα 16mbps download, πηρα τηλεφωνο για να ελεγχει και περιμενω τηλεφωνο. Θα εβγαζα φωτογραφια τα στατιστικα αλλα λεει οτι το ρουτερ δεν αποκρινεται... who knows. 

 

Επειδη ειμαι κατεκλυσμενος απο πληροφοριες, ετσι οπως ειναι η συνδεσμολογια υπαρχει προβλημα που μπηκε σταθερο τηλεφωνο στο δωματιο 2;

 

 

Edit: Ακομα δεν μπορω να δω τα στατιστικα απο το ρουτερ αλλα με ενα speedtest βγαινει αυτο

 

α.να μην μπαινεις στο ρουτερ δεν στεκει.μηπως βαζεις λαθος ip ή θελει κανα Reboot το ρουτερ?η μηπως εχεις κανα proxy?.

β.να συγχρονιζεις 16 mbit αλλα να εχεις 24 Mbit download παλι δεν στεκει.

τωρα για την καλωδιωση.οπως τα εχεις γραψεει ναι ειναι σωστα.ενα ζευγαρι που φερνει την γραμμη του οτε ενα εφεδρικο που ειναι εκτος ,ενα που παει στο πριζακι 2 και ενα στο πριζακι 3 που το εβγαλες.απλα το ζευγαρι του οτε θα συνδεθει στο πριζακι ενω το καλωδιο που παει στο πριζακι 2 που εχεις το τηλεφωνο θα συνδεθει πανω στο splitter.στο splitter στην θεση Phone θα χρειαστεις εναν ανταπτορα απο 1 σε 2.στην μια υποδοχη θα παει το να τηλεφωνο που εχεις εκει(ασυρματο) και στην δευτερη θεση θα συνδεθει το καλωδιο που θα παει στο δωματιο 2.αν το καλωδιο που παει στο δωματιο 2 το εχεις παραλληλα συνδεδεμενο πισω απο τον τοιχο και εβαλες φιλτρακι μεσα στο τηλεφωνο μεσα τοτε θα σου κοψει λιγακι.οχι πολυ αλλα θα σου κοψει διοτι εχεις παραλληλο.αν δεν βαλεις τηλεφωνο στο δωματιο 2 θα πρεπεει να το αποσυνδεσεεις.γενικοτερα βολευει να παρεις πριζακι με δυο εξοδους ωστε στην μια υποδοχη rj11 να παει το καλωδιο του οτε και στην δευτερη το καλωδιο για το δωματιο 2.ωστε να μην εχεις καλωδια να βγαινουν πσω απο τον τοιχο και να κανεις ματισεις για να μπουν στο splitter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4ο ζεύγος ή έρχεται ως δεύτερη γραμμή από κάτω ή πάει σε κάποιο άλλο δωμάτιο.

Αν με online speedtest έχεις αυτά που δείχνεις, είσαι μια χαρά και με χαμηλό ping.

Συγχρονίζεις ακριβώς 30Mbps (μάλλον θα σου δείχνει 29999Kbps).

Είμαι περίεργος να δω τα υπόλοιπα στοιχεία της γραμμής.

μπορει να μην ειναι 29999 αλλα να ειναι πχ 26 Mbit για αυτο και να του βγαζει 24

 

Τι γίνεται όταν από χωνευτή πηγαίνει τηλεφωνικό καλώδιο μέχρι την πρώτη πρίζα του σπιτιού και από εκεί και πέρα όλη η καλωδίωση του σπιτιού είναι με καλώδιο ρεύματος??

αν ειναι με καλωδιο ρευματος τοτε δεν την χρησιμοποιεις καθολου.ή τα βαζεις ολα στην κεντρικη πριζα ή μετα ριχνεις εσυ Utp μεχρι τα αλλα σημεια που θες οποτε απο την στιγμη που θα ριξεις καποιο Utp μπορεις να κανεις οτι θες.να πας το ρουτερ αλλου να κανεις επιστροφες κτλ.το Utp μπορει να περαστει ειτε ψηλα στην γυψοσανιδα πως το λενε αυτο ειτε να μπει σε καποιο καναλι για να μην το πατησει κανεις και να φαινεται πιο ομορφα ειτε και να μην φαινεται πολυ πχ χαμηλα στο πατωμα.αλλιως υπαρχει και η λυση του Powerline.

Ποια μπορεί να είναι τα συμπτώματα στην περίπτωση που περιέγραψα?? Τυχόν τεχνικά προβλήματα κλπ....

χαμηλο συγρονισμο,errors στην γραμμη,αποσυνδεσεις κτλ.τα καλωδια που λες που ειναι ρευματος να υποθεσω οτι ειναι περασμενα εξωτερικα απο καποιον ηλεκτρολογο πολυ παλια που το Utp ηταν αγνωστη λεξη.αν ειναι εξωτερικα που ειναι μαλλον (διοτι πισω απο τον τοιχο περνανε ραζιμ εκτος αν εγινε καμια ανακαινιση της πλακας) τοτε αλλαξε τα με Utp.Πολυ φτηνο σαν καλωδιο το Utp

 

Πριν τους παρω τηλεφωνο μπορουσα να δω τα στατιστικα της γραμμης. Λιγη ωρα μετα και μεχρι τωρα δεν μπορω.

δεν ξερω αν μπορουν να τα δουν αυτοι απο μακρυα.

 

Το Speedport W 724V Type Ci. 

 

1) Παταω στα στατιστικα και βγαινει αυτο. Μενει για λιγα δευτερολεπτα ετσι

 

2) Βγαινει αυτο

 

Εχω βγαλει τα καλωδια, εχω κανει restart αλλα τιποτα. Ακομα παντως περιμενω τηλεφωνο. 

δοκιμασε με αλλο browser.δοκιμασε να μπεις με την ip και οχι με το speedport.ip κτλ.δεν ξερω αν το cli ειναι ανοιχτο μπας και απο εκει εγραφε κατι.

 

wow, κάτι ξεσκίστηκε εκεί...

 

παίχτηκε κάνα firmware upgrade?

 

το κανει και σε αλλα ρουτερ και σε αλλους χρηστες απλα συνηθως το κανε με το attenuation.

Εδώ έχει το τελευταίο firmware και οδηγίες εγκατάστασης.

Αν έχεις πάλι το ίδιο πρόβλημα, πάρε τηλέφωνο για αντικατάσταση.

δεν το κοβω για προβλημα ρουτερ.για κανα bug μπορει.αλλωστε και αυτο το ρουτερ ειναι ...

 

Ξαναλεω οτι ειναι γενικο φαινομενο. Και αλλαγη να του κανουν το ιδιο θα κανει, το εχω δει σε μερικα ρουτερ φιλων και κανει ακριβως το ιδιο πραγμα. Ομολογω οτι δεν δοκιμασα να ξαναπερασω το firmware καθως η εννοια "στραβοεκατσε" δεν υπαρχει, ειτε μπαινει σωστα ειτε οχι.

 

και εγω δεν νομιζω οτι θα αλλαξει και να του δωσουν αλλο router ουτε με το firmware να το ξαναπερασει

Το ξαναπερασα το firmware και παλι το ιδιο κανει.

 

Αστειο: Ισως το ρουτερ να ειναι γυναικα και να μην μπορει να διαχειριστει τον μεγαλο ογκο πληροφοριων λογω vdsl

πολλα ρουτερ με συγκεκριμενα dslam δεν βγαζουν τα χαρακτηριστικα της γραμμης ειτε δεν τα βγαζουν σωστα.δεν σημαινει οτι τα κανει σε ολα τα χαρακτηριστικα οπως εσενα αλλα μπορει να τυχει καποιο απο ολα να το βγαλει λαθος ή να το βγαλει μηδεν.δεν μπορεις να κανεις πολλα.και σε vdsl του οτε δεν θυμαμαι ρουτερ εβλεπες atteenuation 0 ακομα και απο το αστικο κεντρο πραγμα που δεν παιζει.ουτε απο το Kv θα ειχες 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και πιο καινουργιο firmware (0.37Α) για αυτο το ρουτερ το οποιο λυνει το θεμα με τα στατιστικα. Δεν το εχουν στην σελιδα του οτε αλλα εχει ανεβει στο adslgr.com. Αν θεωρειται διαφημιση ας διαγραφει. 

 

Το εβαλα και μπορω να τα δω πλεον. 

 

SIUY4kk.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και πιο καινουργιο firmware (0.37Α) για αυτο το ρουτερ το οποιο λυνει το θεμα με τα στατιστικα. Δεν το εχουν στην σελιδα του οτε αλλα εχει ανεβει στο adslgr.com. Αν θεωρειται διαφημιση ας διαγραφει. 

 

Το εβαλα και μπορω να τα δω πλεον. 

 

SIUY4kk.png

δεν εειναι διαφημιση No worries.ναι πραγματι και σε καποιο αλλο θεμα ειχε αναφερθει αυτο με το firmware .στην σελιδα του οτε υπαρχεει το παλιο firmware ενω στο adsl gr ειχε ανεβασει καποιος ενα πιο καινουριο το οποιο δεν ξερω αν ειναι παλι του οτε τιποτα δοκιμαστικο μεχρι να βγει official.μια χαρα τερμα συγχρονιζεις.30 με 2,5.για την καλωδιωση σου εγραψα πιο πανω.αλλαξε ssid και κωδικο.μην αφηνεις τα default.to wps ειναι αχρηστο μπορεις να το κλεισεις.και πολυ καλο snr εχεις επισης αν ειναι σωστο.λογικα και 50 αρι θα πρεπει να μπορεις να παιξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα κανω τις επομενες μερες που θα εχω χρονο και θα ξανα διαβασω τα περι καλωδιωσης

 

Αν ευχαριστησω παλι θα θεωρηθω γραφικος οποτε δεν το κανω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα κανω τις επομενες μερες που θα εχω χρονο και θα ξανα διαβασω τα περι καλωδιωσης

 

Αν ευχαριστησω παλι θα θεωρηθω γραφικος οποτε δεν το κανω :P

οτι χρειαστεις για την καλωδιωση εδω ειμαστε.αν και επειδη ειναι μονο ενα παραλληλο σου κανει ελαχιστη ζημια και δεν σε επηρεαζει στην παρουσα φαση διοτι ττα πετυχαινεις τα 30/2,5 που εχεις.εχεις βγαλει και το 3 πριζακι οποτε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεις μερες μετα και με τις υποδειξεις που μου εκανες η γραμμη ειναι καπως ετσι. Ειναι ανελπιστα σταθερη, δεν εχω καποιο προβλημα μεχρι τωρα και περιμενα να ταλαιπωρηθω μεχρι να εχω αυτο το αποτελεσμα αλλα τελικα ολα οκ. Την καλωδιωση οπως ειπες και εσυ δεν θα την πειραξω περισσοτερο μιας και το αποτελεσμα ειναι μεγιστο με τα 30mbps.

 

pmbhXiA.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεις μερες μετα και με τις υποδειξεις που μου εκανες η γραμμη ειναι καπως ετσι. Ειναι ανελπιστα σταθερη, δεν εχω καποιο προβλημα μεχρι τωρα και περιμενα να ταλαιπωρηθω μεχρι να εχω αυτο το αποτελεσμα αλλα τελικα ολα οκ. Την καλωδιωση οπως ειπες και εσυ δεν θα την πειραξω περισσοτερο μιας και το αποτελεσμα ειναι μεγιστο με τα 30mbps.

 

pmbhXiA.png

οπως σου εγραψα πιο πανω ακομα και ενα παραλληλο να αφησεις η απωλεια ειναι μικρη και στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν σε επηρεαζει σε κατι .αν πηγαινες σε πακετο 50 η πιο μεγαλο αν δωθει καποια στιγμη μελλοντικα εκει ναι θα μπορουσες να το διορθωνες και αυτο.τωρα αν θες να το φτιαξεις ετσι για το γαμωτο ναι παλι μπορεις να το κανεις.εφοσον εχεις παραλληλα το τηλεφωνο στο αλλο δωματιο μην ξεχασεις να βαλεις φιλτρακι.αν καποια στιγμη το δρομολογησεις απο το splitter τοτε δεν θελει φιλτρακι αφου θα παιρνει απο το σπλιττερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτρο εχει μπει ηδη στο τηλεφωνο. 

 

Για μελλοντικη τροποποιηση δεν ειμαι σιγουρος τι εννοεις σχετικα με την διπλη πριζα. 

γινεται και χωρις διπλη πριζα αλλα με διπλη πριζα ειναι πιο ομορφο.αν δεις τις προηγουμενες σελιδες θα δεις και το σχεδιαγραμμα που εχω κανει.οποτε αν αποφασισεις να το κανεις παρε ενα διπλο πριζακι και ενα τηλεφωνικο διακλαδωτη απο ενα σε δυο και μετα ολα τα αλλα στα ξαναλεω αμα δεν καταλαβεις κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω και δυο μερες εχει προβλημα το wifi. Δεν συνδεονται οι συσκευες και εχθες δεν ειχαν ουτε ιντερνετ τα pc. 

Απο το pc, εκανα διαγνωση προβληματος, εβγαλε μηνυμα οτι οι ρυθμισεις των Ip adress ηταν λαθος, το εφτιαξε και υπηρχε ιντερνετ σε ολο το δικτυο. Τωρα ενω τα pc εχουν ιντερνετ, δεν μπορουν να συνδεθουν αλλες συσκευες μεσω του wifi. Το βρισκει το δικτυο, αργει λιγο στην ληψη διευθυνσης ip αλλα συνδεονται στο τελος χωρις ομως να εχουν ιντερνετ. 

 

 

Edit: Βγαζω το ρουτερ απο το ρευμα, το ξαναβαζω και δουλευει το wifi. Αυτο εκανα και εχθες και δουλεψε. Το ρουτερ λετε να φταιει ή καποια ρυθμιση;

Επεξ/σία από gavros10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

System information

Version numbers and DSL information
Date/time
2014-08-10 11:17:03
DSL downstream
29993 kBit/s,
DSL upstream
2495 kBit/s,
System Uptime
Day 4, 0:39:56
Transmission mode
VDSL2
CRC Errors (Down/Up)
29 / 0
FEC Errors (Down/Up)
257531 / 0
SNR (Down/Up)
15.9 / 29.6 dB
Downstream Attenuation
65KHz~859KHz: 18.3dB

 

1.216MHz~1.961MHz: 38.6dB

 

2.793MHz~3.659MHz: 57.6dB

Upstream Attenuation
28KHz~60KHz: 7.2dB

 

871KHz~1.205MHz: 31.6dB

 

1.972MHz~2.782MHz: 46.0dB

Firmware version
09071601.00.037A
Boot code version
1.07.0
DSL modem code version
A2pv6F039g1.d24h
Hardware version
001
Serial number
J337009706

 

 

 

εχω πολυ χαμηλο snr σε σχεση με του gavros10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...