Προς το περιεχόμενο

Γενόσημα Φάρμακα


subzero9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς να έχω τρομερές γνώσεις γύρω από φαρμακοβιομηχανίες/φαρμακα σε αντίθεση με αρκετους απο εδώ μέσα που λογικά θα εργόζονται μέσα και θα τα ξέρουν απο πρώτο χέρι, θέλω να ρωτήσω γιατί θα πρέπει και στα γεννόσημα να ενισχύουμε τη θεωρία των δύο άκρων;

 

Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια όταν μας είπαν για τα γεννόσημα, που κανείς δεν τα ήξερε, οι μεν ελεγαν να ερθουν οπωσδήποτε τα γεννόσημα, οι άλλοι φώναζαν ότι όποιος παρει γεννόσημο θα πεθάνει και αυτός και η οικογένεια του...

 

Προσωπικά ειμαι της άποψης ότι αν ένα γεννόσημο είναι καλής ποιότητας φυσικά και να έρθει μόνο καλά θα προσφέρει, αν δεν είναι ας γίνουν οι απαραίτητοι έλεγχοι και ας μη κυκλοφορήσει... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι θα πρέπει να το σκαλίζουμε περισσότερο και να παπαρολογούμε με θεωρίες συνομωσίας, ψεκασμούς και εξωγηινους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προσωπικά ειμαι της άποψης ότι αν ένα γεννόσημο είναι καλής ποιότητας φυσικά και να έρθει μόνο καλά θα προσφέρει, αν δεν είναι ας γίνουν οι απαραίτητοι έλεγχοι και ας μη κυκλοφορήσει...

 

Όταν λέμε "να έρθουν οπωσδήποτε" αυτό δεν εννοούμε; Υπάρχει κανένας λογικός άνθρωπος που θα ήθελε να κυκλοφορούν φάρμακα, τρόφιμα ή ο,τιδήποτε άλλο χωρίς έγκριση από τον αρμόδιο οργανισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πάρτε γενόσημα που τα φτιάχνουν οι πολυεθνικές του καπιταλιστικού συστήματος εκμεταλλευόμενοι τις κατώτερες βρωμόρατσες του πλανήτη και περιμένετε να γίνετε καλά

 

Γι' αυτό κι εκείνοι πιάνουν τον πισινό τους πριν αγγίξουν τα φάρμακα, ρε! Για να πάρουν εκδίκηση για την εκμετάλλευση που υφίστανται. Αλλά πού φιλότιμο; Εδώ ο άνθρωπος σού αποκαλύπτει τη μία και μόνη αλήθεια κι εσύ πετάς εξυπνάδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαλακία πάει σύννεφο. Μου αρέσει που μιλάτε για τις εταιρίες λες κ δουλεύετε εκεί. Αν είναι όντως τόσο χάλια οι συνθήκες υγιεινής σε φαρμακοβιομηχανίες, θα έπρεπε να παθαίνουν μολύνσεις και δηλητηριάσεις χιλιάδες κόσμου. 

 

Πρωτοτυπη ή γενοσιμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Λοιπόν, σήμερα έγινε το εξής τραγελαφικό: πάω στο φαρμακείο της γειτονιάς και ήταν ένας παππούλης που τσακωνοταν με την μεσήλικη φαρμακοποιό γιατί η συνταγή του ήταν για γενόσημα και αυτός ήθελε τα πρωτότυπα. Δεν ήξερε καν ο ανθρωπάκος τι είναι γενόσημο, απλά είδε αλλο κουτί και σου λέει είναι άλλο φάρμακο. Η φαρμακοποιός λοιπόν του έλεγε να πάει να πάρει άλλη συνταγή γιατί τα γενόσημα είναι δεύτερης κατηγορίας φάρμακα, δεν είναι αποτελεσματικά και έχουν πολλές παρενέργειες. Τόλμησα κι εγώ να πω στον παππου ότι είναι ίδια δραστική ουσία, βιοδιαθεσιμότητα, κλπ και μου είπε επιθετικά η μαντάμ "εσύ τα ξέρεις όλα, ε?"

Δεν το συνεχισα για να μην ξεκατινιαστω, γιατι και ο παππους ειχε μεινει με ανοιχτο το στομα λες και του μίλαγα αλαμπουρνέζικα. Η μαντάμ συνέχισε και μου είπε πως τα έκδοχα στα γενόσημα προκαλούν πολλές ανεπιθύμητες ενέργειες και αλληλεπιδρούν με την δραστική ουσία οπότε είναι τελείως δευτεράντζα το σκεύασμα.

Οπότε λέτε να τα σαμποτάρουν οι φαρμακοποιοί λόγω χαμηλού περιθωρίου κέρδους? Ειδικά σε παππούδια και ψεκασμένους που είναι και εύκολα θυματα...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζουν γιατροι που σου λενε απο που ακριβως να πας να παρεις το φαρμακο, στη φαση "αυτος ειναι γνωστος μου, ειναι καλος και θα σου κανει καλη τιμη"

 

Τωρα τελευταια οι φαρμακευτικες καλοπιανουν τους φαρμακοποιους, οχι τους γιατρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζουν γιατροι που σου λενε απο που ακριβως να πας να παρεις το φαρμακο, στη φαση "αυτος ειναι γνωστος μου, ειναι καλος και θα σου κανει καλη τιμη"

 

Τωρα τελευταια οι φαρμακευτικες καλοπιανουν τους φαρμακοποιους, οχι τους γιατρους

Τα φαρμακα ειναι διατιμημενα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...