Προς το περιεχόμενο

Γενόσημα Φάρμακα


subzero9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν ακουω "θα σου πω την αληθεια που δε ξερεις" μου ερχεται στο μυαλο η εικονα με τον σοκαρισμενο ΚινεζοΙαπωνέζο που παραμιλάει λεγοντας "Γκοτζίλα! Γκοτζίλα ! Γκοτζίλα ! " στην ομόνυμη ταινία

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ηθελα να απαντησω το μεσημερι αλλα βαρεθηκα. Βλεπω δοθηκαν οι καταλληλες απαντησεις αρχικα απο greyhorse και απο υπολοιπους μετα.

 

Οταν μια εταιρεια βγαζει μια δραστικη αυτη βρισκεται σε πατεντα για καποιο χρονικο διαστημα και κανενας αλλος δεν μπορει να την διαθεσει.

 

Οταν παρελθει το χρονικο αυτο διαστημα "σπαει" η πατεντα και αλλες εταιρειες αρχιζουν να παραγουν φαρμακα με την ιδια δραστικη.

 

Τοσο απλα ειναι τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά θα σας στεναχωρήσω ..!

 

 Καταρχήν εδώ θα ακούσετε όλη την αλήθεια για τα γενόσημα φάρμακα ...πάμε λοιπόν .!

 

[1] Οι εταιρίες φαρμάκων βγάζουν τα δις από την πώληση των φαρμάκων γενικά . Μεγάλες εταιρίες παγκοσμίως γνωστές στον χώρο "αφησαν" άλλες μικρές τύπου "εταιριούλες" να παράγουν τα ίδια ακριβώς φάρμακα χωρίς αυτές να χάσουν το παραμικρό . Ετσι ; ΛΑΘΟΣ.

Αρα λοιπόν τι κάνανε ; γιατί άφησαν να έρθουν φθηνά δήθεν φάρμακα στην παγκόσμια αγορά ; τι συμβαίνει εδώ ; αναρωτήθηκε κανείς ; Μπαααα....

 

[2]  Με ποιες εγγυήσεις λοιπόν σας λένε ότι έχουν τις ίδιες δραστικές ουσίες ; μα θα μου πείτε οι Ιατροί ; ε λοιπόν και εκείνοι κάνουν αυτά που τους λένε να κάνουν. Δεν συμφωνείτε ; 

 

[3] Αν όντως έχουν την ίδια χημική σύσταση (που προσωπικά αμφιβάλλω ) τότε θα πρέπει να άλλαξαν οι συνθήκες παραγωγής .. τι εννοώ : π.χ. η καθαρότητα του περιβάλλοντος μέσα στο οποίο παρασκευάζεται το εν λόγω φάρμακο. ( Ο Κινέζος ή ο Πακιστανός που θα το πιάσει με το χέρι ή θα το τυλίξει αφού δεν θα υπάρχει ειδικό μηχάνημα , αφού πρώτα έπιασε τον πισινό του.) Μη γελάτε , διότι έδωσα ένα απλό παράδειγμα και μπορεί στην πραγματικότητα τα πράγματα να είναι τραγικότερα...

 

[4] Το γεγονός ότι τα γενόσημα γεννήθηκαν στην ουσία κατα την διάρκεια της ΔΗΘΕΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ (αυτό το συζητάμε σε άλλο μου πόστ) δεν είναι κάτι που μας βάζει σε σκέψεις ; Θα μου πείτε ότι υπήρχαν και παλιότερα .. ΝΑΙ αλλά στην Ελλάδα ήρθαν στα μέσα του 2012 αν ενθυμούμε καλώς. 

 

[5] Αν όντως αυτό προχωρήσει και τα γενόσημα κατακλύσουν την Ελληνική Αγορά (38% μεχρι τώρα ) τότε φοβάμαι ότι θα έρθουν και τα φάρμακα των φτωχών που θα είναι τα γενόσημα των γενοσήμων ...χα χα χα ... πάντως απο τις προηγμένες χώρες έχουν χαρακτηριστεί ώς "τα χάπια των φτωχών" ..

 

Τα σχόλια δικά σας.!

 

Σοβαρολογείς τώρα;

 

Pharma.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αυτη η φωτο ειναι απο σοβαρη εταιρεια.

 

Στις εταιρειες που φτιαχνουν γενοσημα πρωτα βαζει το χερι στον κωλο ο πακιστανος και μετα συσκευαζει το φαρμακο. :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το θέμα με τα γεννοσημα είναι μεγάλο. Σε όλο τον κόσμο χρησιμοποιούν γεννοσημα, και καλά κάνουν, όταν λήξει η πατέντα. Πόσο μάλλον στην Ελλάδα, που είναι απαραίτητο να μειωθεί η φαρμακευτική δαπάνη.

 

Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν καλά και κακά γεννοσημα. Υπάρχουν ελληνικές φαρμακοβιομηχανιες με σύγχρονα εργαστήρια που παράγουν πολύ καλά φάρμακα. Υπάρχουν και αρκετές άλλες που εισάγουν μαζικά από Ινδία και Πακιστάν, αλλάζουν τις ταμπέλες/συσκευασίες και τα πωλούν ως ελληνικά.

 

Το θέμα λοιπόν είναι στον ΕΟΦ, ο οποίος δεν κάνει κανένα έλεγχο στα φάρμακα. Προφανώς το γεννοσημο από σοβαρή εταιρεία (πχ το claripen που αναφέρθηκε) είναι άψογο και ελεγμένο. Δεν έχω ιδέα τι γίνεται όμως με τα άλλα 20+ γεννοσημα της κλαριθρομυκινης, κανείς δεν γνωρίζει. Πλέον ο γιατρός γράφει ουσία, ο φαρμακοποιός δίνει όποιο γεννοσημο έχει. Αν ο ασφαλισμένος θέλει πρωτότυπο, Πρέπει να πληρώσει από την τσέπη του τη διαφορά, η οποία συχνά δεν είναι μικρή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Προσωπική εμπειρία:

Έχω χρόνια οισοφαγίτιδα και καθημερινά παίρνω χαπάκι για να μην έχω καούρες.

Η δραστική ουσία που "κάνει δουλειά" είναι η λανσοπραζόλη και για χρόνια το φάρμακό μου ήταν το laprazol.Κάποτε είχε 40+ ευρώ το κουτί (28 χαπάκια) και μόλις ξεκίνησε η ιστορία με τα γενόσημα το κουτί κόστιζε 32 ευρώ.Επειδή όμως το επόμενο φθηνότερο γενόσημο κόστιζε 20 ευρώ, έπρεπε να πληρώσω την συμμετοχή (5 ευρώ) συν τη διαφορά.Άρα 5+12=17 ευρώ.

Αποφάσισα να δοκιμάσω το Apradil.Τους 2 πρώτους μήνες όλα κυλούσαν φυσιολογικά μα κάπου εκεί ξεκίνησαν τα προβλήματα.

Καούρες και όλα τα επακόλουθα έκαναν την εμφάνισή τους και αποφάσισα να μην τα ξαναπάρω και να παίρνω τα laprazol.

 

Τα γενόσημα πιστεύω πως ήταν και είναι επικοινωνιακό κόλπο της κυβέρνησης.Γενόσημα χρησιμοποιούμε για χρόνια, ειδικά στις αντιβιόσεις.Έπρεπε να βρουν να πούνε μια μαλακία για μείωση του κόστους, να χτυπήσουν (ίσως) 2-3 φαρμακοβιομήχανους και να μας πείσουν πως εμείς φταίμε που καταναλώνουμε φάρμακα.

 

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο αξιόπιστα τα γενόσημα με τα πρωτότυπα, τουλάχιστον στην περιπτωσή μου το μετάνιωσα οικτρά, μα αυτό που ξέρω είναι πως ο ΕΟΦ πρέπει να είναι παρών και να κάνει τη δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστή εταιρία με γενόσημα που λέμε.

 

Actavis

 

πιστεύουμε δηλαδή οτι μια εταιρία σαν αυτή, με έσοδα 8 δις $, έχει εργοστάσια που φτιάχνουν τα φάρμακα με τα χέρια τους αφού έχουν βγει από την τουαλέτα χωρίς να πλυθούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δηλαδή γενόσημα καινούργιων φαρμάκων δεν υπάρχουν? Πρέπει να περάσουν κάποια χρόνια για να λήξει η πατέντα τους πρώτα?

Ξαναρωτάω έτσι από περιέργεια, επειδή έχουμε και σχετικούς που ξέρουν τι γίνεται :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[5] Αν όντως αυτό προχωρήσει και τα γενόσημα κατακλύσουν την Ελληνική Αγορά (38% μεχρι τώρα ) τότε φοβάμαι ότι θα έρθουν και τα φάρμακα των φτωχών που θα είναι τα γενόσημα των γενοσήμων ...χα χα χα ... πάντως απο τις προηγμένες χώρες έχουν χαρακτηριστεί ώς "τα χάπια των φτωχών" ..

Μόλις γύρισα από τη δουλειά και βαριέμαι να απαντάω σημείο προς σημείο, αλλά μια που το έχω το σχήμα πρόχειρο, για να δούμε ποιες υπανάπτυκτες χώρες παίρνουν γενόσημα αβέρτα.

post-63499-0-93423000-1405970826_thumb.png

 

Μπατίρια Γερμανοί, Βρετανοί, Νεοζηλανδοί και Δανοί.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά ποιά γενόσημα παίρνουν; Θα τα ελέγχουν πρώτα. Εδώ έβλεπα πριν καίρο οτι είχαν βρει γυαλιά σε χάπια. Δεν λέω, το ντεπόν και το κλαριπεν καλά είναι αλλά απο εκεί και πέρα θέλει έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά θα σας στεναχωρήσω ..!

 

 Καταρχήν εδώ θα ακούσετε όλη την αλήθεια για τα γενόσημα φάρμακα ...πάμε λοιπόν .!

 

 

Καταλαβαίνω ότι κατέχεις όλη την αλήθεια, ελπίζω όμως να μου επιτρέψεις να καταθέσω λίγα από αυτά που γνωρίζω κι εγώ...

 

[1] Οι εταιρίες φαρμάκων βγάζουν τα δις από την πώληση των φαρμάκων γενικά . Μεγάλες εταιρίες παγκοσμίως γνωστές στον χώρο "αφησαν" άλλες μικρές τύπου "εταιριούλες" να παράγουν τα ίδια ακριβώς φάρμακα χωρίς αυτές να χάσουν το παραμικρό . Ετσι ; ΛΑΘΟΣ.

Αρα λοιπόν τι κάνανε ; γιατί άφησαν να έρθουν φθηνά δήθεν φάρμακα στην παγκόσμια αγορά ; τι συμβαίνει εδώ ; αναρωτήθηκε κανείς ; Μπαααα....

 

 

Οι φαρμακοβιομηχανίες σαν εταιρείες που είναι κέρδος βγάζουν, αυτή είναι η δουλειά τους και κανένα δεν θα άφηναν να τους στερήσει αυτό το κέρδος, όσες ιστορίες συνομωσίας κι αν σκεφτείς. Απλά όταν λήξει η πατέντα κάποιου προϊόντος, όποιος μπορεί και θέλει, το παρασκευάζει - τι άλλο να συμβαίνει; 

 

[2]  Με ποιες εγγυήσεις λοιπόν σας λένε ότι έχουν τις ίδιες δραστικές ουσίες ; μα θα μου πείτε οι Ιατροί ; ε λοιπόν και εκείνοι κάνουν αυτά που τους λένε να κάνουν. Δεν συμφωνείτε ; 

 

 

Οι γιατροί δεν δίνουν εγγυήσεις για τη δραστική ουσία ενός φαρμάκου. Ούτε τις γνώσεις έχουν, ούτε τη δυνατότητα να κάνουν τις απαραίτητες αναλύσεις - μη τα μπερδεύεις.

Το μόνο που μπορούν να καταθέσουν οι γιατροί, είναι η προσωπική τους εμπειρία από συγκεκριμένο σκεύασμα, κάτι που απέχει πολύ από το να το χαρακτηρίσεις εγγύηση.

Εγγυήσεις για την καθαρότητα και τη δραστικότητα ενός σκευάσματος δίνουν μόνον οι Εθνικοί Οργανισμοί Φαρμάκου της κάθε χώρας και οι γιατροί είναι από το νόμο υποχρεωμένοι να σεβαστούν αυτές τις εγγυήσεις.

 

[3] Αν όντως έχουν την ίδια χημική σύσταση (που προσωπικά αμφιβάλλω ) τότε θα πρέπει να άλλαξαν οι συνθήκες παραγωγής .. τι εννοώ : π.χ. η καθαρότητα του περιβάλλοντος μέσα στο οποίο παρασκευάζεται το εν λόγω φάρμακο. ( Ο Κινέζος ή ο Πακιστανός που θα το πιάσει με το χέρι ή θα το τυλίξει αφού δεν θα υπάρχει ειδικό μηχάνημα , αφού πρώτα έπιασε τον πισινό του.) Μη γελάτε , διότι έδωσα ένα απλό παράδειγμα και μπορεί στην πραγματικότητα τα πράγματα να είναι τραγικότερα...

 

 

Αν φοβάσαι τον βρώμικο πισινό του κινέζου, κανείς δεν σε υποχρεώνει (προς το παρόν τουλάχιστον) να αγοράσεις κινέζικο φάρμακο. Υπάρχουν και στις πολιτισμένες χώρες της Ευρώπης (συμπεριλαμβανομένης της Ελλάδας) εταιρείες που παρασκευάζουν γενόσημα. Και πίστεψε με, τα στάνταρ ασφάλειας και καθαριότητας είναι τόσο υψηλά, που αν ήθελα να τα εφαρμόσω και στο Νοσοκομείο που χειρουργώ σίγουρα θα με πέταγαν έξω...

 

[4] Το γεγονός ότι τα γενόσημα γεννήθηκαν στην ουσία κατα την διάρκεια της ΔΗΘΕΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ (αυτό το συζητάμε σε άλλο μου πόστ) δεν είναι κάτι που μας βάζει σε σκέψεις ; Θα μου πείτε ότι υπήρχαν και παλιότερα .. ΝΑΙ αλλά στην Ελλάδα ήρθαν στα μέσα του 2012 αν ενθυμούμε καλώς. 

 

 

Αυτή είναι μια αυταπάτη που δημιούργησες στο μυαλό σου προκειμένου να στηρίξεις τη συνομωσιολογία σου. Ενθυμούμαι και πολύ καλά μάλιστα, πως τη χρυσή δεκαετία του '90 που ούτε σκιά δεν υπήρχε για οικονομική κρίση (δήθεν ή όχι), τα γενόσημα ζούσαν και βασίλευαν στην Ελλάδα μας. Απλά επειδή τότε ήμασταν πολύ large αφήναμε τους κουτόφραγκους να τα παίρνουν κι εμείς κάναμε τζίρους με τα υπερκοστολογημένα πρωτότυπα.

 

[5] Αν όντως αυτό προχωρήσει και τα γενόσημα κατακλύσουν την Ελληνική Αγορά (38% μεχρι τώρα ) τότε φοβάμαι ότι θα έρθουν και τα φάρμακα των φτωχών που θα είναι τα γενόσημα των γενοσήμων ...χα χα χα ... πάντως απο τις προηγμένες χώρες έχουν χαρακτηριστεί ώς "τα χάπια των φτωχών" ..

 

 

Ίσως να μη το ξέρεις, αλλά μεγάλο μερίδιο των κατά τ΄άλλα ισχνών εξαγωγών της χώρας μας, το κατέχουν ελληνικές φαρμακοβιομηχανίες, δηλαδή παρασκευαστές γενοσήμων κυρίως. Καλύτεροι πελάτες τους; Μα κάποιες υπανάπτυκτες χώρες, όπως ο Καναδάς, η Γερμανία και η Μ. Βρεττανία.

 

Τα σχόλια δικά σας.!

.............

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαλακία πάει σύννεφο. Μου αρέσει που μιλάτε για τις εταιρίες λες κ δουλεύετε εκεί. Αν είναι όντως τόσο χάλια οι συνθήκες υγιεινής σε φαρμακοβιομηχανίες, θα έπρεπε να παθαίνουν μολύνσεις και δηλητηριάσεις χιλιάδες κόσμου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα από τη δουλειά και βαριέμαι να απαντάω σημείο προς σημείο, αλλά μια που το έχω το σχήμα πρόχειρο, για να δούμε ποιες υπανάπτυκτες χώρες παίρνουν γενόσημα αβέρτα.

attachicon.gifΓενόσημα.png

 

Μπατίρια Γερμανοί, Βρετανοί, Νεοζηλανδοί και Δανοί.

Αυτο που για μενα εχει μεγαλο ενδιαφερον ειναι αφου εχει απαντηθει ενα θεμα εξονυχιστικα με   σοβαρα επιχειρηματα η εκωφαντικη σιωπη που ακολουθει καθε φορα τον εκαστοτε "ψεκασμενο".

Αν δεν ειναι στην κατηγορια διαφωνω για να διαφωνω  ειναι πραγματικα πολυ αστεια η' καλυτερα τραγελαφικη  η  παντελης απουσια αντιλογου .Τα τελευταια χρονια της οικονομικης κρισης δε , εχω την εντυπωση οτι πολλαπλασιαζονται με εντυπωσιακη ταχυτητα  ,πριν που κρυβοντουσαν ?

Σε καθε περιπτωση ειναι απο τα καλυτερα μου θεματα  μιας και τους εχω φοβερη αδυναμια  αν και ο διαλογος μαζι τους ειναι σαν να κλεβεις εκκλησια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πάρτε γενόσημα που τα φτιάχνουν οι πολυεθνικές του καπιταλιστικού συστήματος εκμεταλλευόμενοι τις κατώτερες βρωμόρατσες του πλανήτη και περιμένετε να γίνετε καλά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...