Προς το περιεχόμενο

dhl και τελωνειο


georgezaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ΣΕΙΡΙΟΣ είπε

Δυστυχώς φίλε δεν ισχύει το παλιό καθεστώς .Από 1\7\21 άλλαξε όλα περνάν τελωνείο . . πρέπει να συνοδεύονται με τα απαραίτητα έγγραφα.Γθα τον Αli  πλέον οι φόροι είναι μέσα στην τιμή κάπου θα γράφει vat inclusive. Βέβαια πάντα υπάρχει ένα ρίσκο κατά την άποψη μου

https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/2088878/eltapos-diamorfonontai-ta-nea-telh-ektelonismoy-gi.html

 

 

Βάσει αυτου: https://www.dhlexpress.gr/files/pdf/Greece_Service_and_Rate_Guide_2021_gre.pdf θα πληρώσω 97,58; ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ σελίδα 18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δες την αγορά στο Αλί να δεις αν περιλαμβάνει τους φόρους....κάπου κάτω κάτω λέει vat inclusive....αλλιώς αν έχεις ενδθιασμους ακύρωσε την αγορά σου εφόσον δεν το έχει στείλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ΣΕΙΡΙΟΣ είπε

Δες την αγορά στο Αλί να δεις αν περιλαμβάνει τους φόρους....κάπου κάτω κάτω λέει vat inclusive....αλλιώς αν έχεις ενδθιασμους ακύρωσε την αγορά σου εφόσον δεν το έχει στείλει

Η Κινέζα ήταν πολύ εξυπηρετική. Της ζήτησα να δημιουργήσει μέσα απο το Ali ακομη μια αγορά στα 15 δολάρια. Την έκανε, την πλήρωσα και πηρα refund. Στο κουτί θα εχουν δήλωση τα 15 δολάρια, εχω και την απόδειξη απο paypal.. ε να παν να γ******* αν πληρώσω 200 ευρώ φόρους για 15 δολάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλημερα, εχω παραγγειλει απο eu.evga μια καρτα γραφικων, συνολικης αξιας 855€, ΜΑΖΙ με 24% ΦΠΑ και 16€ μεταφορικα. Ερχεται με DHL απο την Ταιβαν. Στην παρακολουθηση αποστολης γραφει: Καθυστέρηση κατά τον εκτελωνισμό | TAIPEI - TAIWAN. Γιατι εκτελωνιζεται στην Ταιβαν? Εδω θα πληρωσω κατι απο την στιγμη που εχω ηδη προπληρωσει ελληνικο ΦΠΑ? Εχω στειλει mail στην evga αλλα δεν εχουν απαντησει ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gloup81 είπε

καλημερα, εχω παραγγειλει απο eu.evga μια καρτα γραφικων, συνολικης αξιας 855€, ΜΑΖΙ με 24% ΦΠΑ και 16€ μεταφορικα. Ερχεται με DHL απο την Ταιβαν. Στην παρακολουθηση αποστολης γραφει: Καθυστέρηση κατά τον εκτελωνισμό | TAIPEI - TAIWAN. Γιατι εκτελωνιζεται στην Ταιβαν? Εδω θα πληρωσω κατι απο την στιγμη που εχω ηδη προπληρωσει ελληνικο ΦΠΑ? Εχω στειλει mail στην evga αλλα δεν εχουν απαντησει ακομα

το φπα το πληρωσες , τους δασμους και τελη θα τα πληρωσεις εδω.....χωρις να θελω να σε στενοχωρησω οταν κανουμε παραγγελιες για τετοια ποσα ρωταμε και εναν εκτελωνιστη να μας πει στο ποσο θα φτασει το συνολο προς αποφυγην εγκεφαλικων......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, kostasbm είπε

το φπα το πληρωσες , τους δασμους και τελη θα τα πληρωσεις εδω.....χωρις να θελω να σε στενοχωρησω οταν κανουμε παραγγελιες για τετοια ποσα ρωταμε και εναν εκτελωνιστη να μας πει στο ποσο θα φτασει το συνολο προς αποφυγην εγκεφαλικων......

μου ήρθε η απάντηση απο την evga:


Many thanks for your inquiry. Since you have already paid the VAT for Greece at the checkout and we do send the parcel with DDP service (delivery duties paid), there is no further costs to be expected than the ones you have already paid at the checkout page. Should you have any further questions, please do not hesitate to contact us.

Kind Regards,
Jan Buchholz
EVGA Support-Team

Delivered Duty Paid means that the seller has fulfilled his responsibility when the goods are placed at a named placed and cleared for import. The seller bears all costs and risks associated with the transport of the goods to the designated destination and is obliged to clear the goods not only for export but also for import, to pay all duties for export and import and to complete all customs formalities.

Δεν το σκεφτηκα να ρωτησω καποιον, αφου ειναι απο ευρωπαικο καταστημα η αγορα... και η DHL μου εχει πριξει και στο παρελθον τα συκωτια αλλα εκεινη τη φορα ειχαν δικιο

Επεξ/σία από gloup81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gloup81 είπε

μου ήρθε η απάντηση απο την evga:


Many thanks for your inquiry. Since you have already paid the VAT for Greece at the checkout and we do send the parcel with DDP service (delivery duties paid), there is no further costs to be expected than the ones you have already paid at the checkout page. Should you have any further questions, please do not hesitate to contact us.

Kind Regards,
Jan Buchholz
EVGA Support-Team

Delivered Duty Paid means that the seller has fulfilled his responsibility when the goods are placed at a named placed and cleared for import. The seller bears all costs and risks associated with the transport of the goods to the designated destination and is obliged to clear the goods not only for export but also for import, to pay all duties for export and import and to complete all customs formalities.

Δεν το σκεφτηκα να ρωτησω καποιον, αφου ειναι απο ευρωπαικο καταστημα η αγορα... και η DHL μου εχει πριξει και στο παρελθον τα συκωτια αλλα εκεινη τη φορα ειχαν δικιο

μια χαρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/10/2021 στις 11:52 ΠΜ, gloup81 είπε

μου ήρθε η απάντηση απο την evga:


Many thanks for your inquiry. Since you have already paid the VAT for Greece at the checkout and we do send the parcel with DDP service (delivery duties paid), there is no further costs to be expected than the ones you have already paid at the checkout page. Should you have any further questions, please do not hesitate to contact us.

Kind Regards,
Jan Buchholz
EVGA Support-Team

Delivered Duty Paid means that the seller has fulfilled his responsibility when the goods are placed at a named placed and cleared for import. The seller bears all costs and risks associated with the transport of the goods to the designated destination and is obliged to clear the goods not only for export but also for import, to pay all duties for export and import and to complete all customs formalities.

Δεν το σκεφτηκα να ρωτησω καποιον, αφου ειναι απο ευρωπαικο καταστημα η αγορα... και η DHL μου εχει πριξει και στο παρελθον τα συκωτια αλλα εκεινη τη φορα ειχαν δικιο

με πηραν απο dhl για τελωνειο αλλα δν προλαβα να το σηκωσω λες να με χρεωσουν ενω πληρωσα τα vat Κι αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2021 στις 2:08 ΜΜ, Vigilante1319 είπε

με πηραν απο dhl για τελωνειο αλλα δν προλαβα να το σηκωσω λες να με χρεωσουν ενω πληρωσα τα vat Κι αυτα?

Κάλεσε τους εσύ να μάθεις τι σε ήθελαν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Κάλεσε τους εσύ να μάθεις τι σε ήθελαν…

Με ενημερωσε η εβγα οτι δν υπαρχει εξτρα χρεωση. Πηρα και την DHL και μου ειπε εξισου οτι δν υπαρχει εξτρα χρεωση και οτι με πηραν μαλλον για να μου πουν οτι εφτασε εκει. Αλλα γιατι δν  σταλθηκε κατευθειαν στον κουριερ και θα καθυστερηση μεχρη την Τεταρτη/Πεμπτη? Φοβαμαι μην χρεωσουν τελικα σε καμια αποθηκη τελωνειου που απο οτι διαβασα τις χρεωνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,αποθήκη πληρώνεις εφοσον το πακέτο Παραμένει χωρίς να εκτελωνιστει πέραν των ημερών που πρέπει (δεν παίζει κάτι τέτοιο για σένα) . Η DHL δεν κάνει την εσωτερική μετακίνηση ..την δίνει σε κάποια εταιρεία courief π Χ speedex. Δες ποια courier θα το παραδώσει γιατί ο αριθμός καταδίωξης αλλάζει ,δες αν αφησαν  ποιο χαρτάκι ότι δεν σε βρήκαν ...αλλά κι αυτό χλωμό το κόβω (οι περισσότερες πριν έρθουν παίρνουν τ τηλεφωνο).

Επεξ/σία από ΣΕΙΡΙΟΣ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μπορει να έχει χιλιο-υποθεί το θέμα αλλά εδω μου τα λένε λίγο μπερδεμένα.... εκτελωνιστηκε , πέρασε? 

Τους πείρα τηλέφωνο μου λένε οτι θα παραλάβω μέχρι το τέλος της μέρας... μετα βλεπει USA λεει θα σας καλέσουν ...ρωτάω μήπως εκτελωνίστηκε Γερμανία πρώτα? μου λεεί μπορει ...εδωσα κινητο και περιμένω να με καλεσουν

 

22. Νοέμβριος 2021

  • 09:30 Τοπική ώρα  |  Εφτασε στο κέντρο διαλογής της DHL ATHENS - GREECEATHENS - GREECE

22. Νοέμβριος 2021

  • 07:59 Τοπική ώρα  |  Καθυστέρηση κατά τον εκτελωνισμόATHENS - GREECE
  • Τελωνειακές διαδικασίες στη/στο ATHENS - GREECEATHENS - GREECE

20. Νοέμβριος 2021

  • 08:46 Τοπική ώρα  |  Η αποστολή έχει αναχωρήσει από τις εγκαταστάσεις της DHL LEIPZIG - GERMANYLEIPZIG - GERMANY

19. Νοέμβριος 2021

  • 21:51 Τοπική ώρα  |  Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής στην LEIPZIG - GERMANYLEIPZIG - GERMANY
  • 12:02 Τοπική ώρα  |  Εφτασε στο κέντρο διαλογής της DHL LEIPZIG - GERMANYLEIPZIG - GERMANY

18. Νοέμβριος 2021

  • 19:20 Τοπική ώρα  |  Η αποστολή έχει αναχωρήσει από τις εγκαταστάσεις της DHL HUB - USA

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ΣΕΙΡΙΟΣ είπε

Είναι dhl express? Αν ναι μπορεί να έχεις θέμα .Αν είναι Dhl ταχυδρομείο δεν θα έχεις πιστεύω

dhl express το εστειλε απο Αμερική 

 

τι θέμα να έχω?

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...