Προς το περιεχόμενο

dhl και τελωνειο


georgezaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, UpToDate_ είπε

Σε ευχαριστώ πολυ, καλημέρα κ καλες γιορτές .

Με δικό μου εκτελωνιστή πως γίνεται ;

 

2 ώρες πριν, UpToDate_ είπε

Σε ευχαριστώ πολυ, καλημέρα κ καλες γιορτές .

Με δικό μου εκτελωνιστή πως γίνεται ;

Καλημέρα φίλε μου, βάζεις κάποιον δικό σου εκτελωνιστη αν ξέρεις ή κάποιον μέσω  γνωστού σου. Θα σε ρωτήσει η dhl  Aν θα το εκτελωνίσεις εσύ οι αυτοί.. Αν δεν έχεις κάποιον πολύ γνωστό το θεωρώ δώρο άδωρο πιθανό να μην δεις κάποια ιδιαίτερη διαφορά οπότε το θεωρώ και χάσιμο χρόνου. Αν μπορείς να έχεις μια εκτίμηση και από τους δύο πράγμα δύσκολο από πλευράς dhl ώστε να δεις ποιο σε συμφέρει... Έχω την εντύπωση για τέτοια απλά πράγματα είναι ταρίφα και για τους ιδιώτες εκτελωνιστές. Για αυτό φίλε άλλη φορά (το πάθημα.. μάθημα σε όλους μας έχει συμβεί) αγορές μόνο από banggood KAI  gearbest Αντε και κανά aliexpres εφόσον στέλνει μέσω Ευρώπης π.χ( PL) εννοείται πάντα με τον κατάλληλο τρόπο αποστολής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, UpToDate_ είπε

Κατάλαβα οπότε, δεν . 

Προχωρώ σε εκτελωνισμο με εκείνους.... Αλλά δεν μου λένε το συνολικο ποσό 🙄

 

received_405514224116659.jpeg

Θα σου αυτό για κινητό αξιας 145 + 20 μεταφορικά πλήρωσα 95€ περίπου... Οπότε κάνε τους υπολογισμούς + 50 € στο περίπου από τους φόρους που θα προκύψουν (στο λέω μπακαλιστικα) . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@UpToDate_ Τελικά πόσο σε χρέωσαν; 

Παιδιά υπάρχει περίπτωση να την γλυτώσει κάποιος; 

Αν είναι πραγματικό δώρο από φιλικό πρόσωπο τρίτης χώρας, τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

Άντε να εξηγήσεις πως λειτουργεί εδώ στην Ελλάδα και δεν μπορείς να στείλεις δώρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Xaroulis_ είπε

@UpToDate_ Τελικά πόσο σε χρέωσαν; 

Παιδιά υπάρχει περίπτωση να την γλυτώσει κάποιος; 

Αν είναι πραγματικό δώρο από φιλικό πρόσωπο τρίτης χώρας, τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

Άντε να εξηγήσεις πως λειτουργεί εδώ στην Ελλάδα και δεν μπορείς να στείλεις δώρο...

Το δωρο πρέπει να περιέχει τελωνειακή δήλωση που να το αναφέρει (ο αποστολέας). Επίσης θα πρέπει το δέμα να:

α)παρουσιάζουν ευκαιριακό χαρακτήρα,β)προορίζονται για προσωπική ή οικογενειακή χρήση των παραληπτών και δεν μπορούν να προκαλέσουν από τηνφύση ή την ποσότητά τους οποιαδήποτε αμφιβολία για τονμη εμπορικό τους χαρακτήρα,γ)αποστέλλονται χωρίς καμία πληρωμή από τους παραλήπτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spartak1 είπε

Το δωρο πρέπει να περιέχει τελωνειακή δήλωση που να το αναφέρει (ο αποστολέας). Επίσης θα πρέπει το δέμα να:

α)παρουσιάζουν ευκαιριακό χαρακτήρα,β)προορίζονται για προσωπική ή οικογενειακή χρήση των παραληπτών και δεν μπορούν να προκαλέσουν από τηνφύση ή την ποσότητά τους οποιαδήποτε αμφιβολία για τονμη εμπορικό τους χαρακτήρα,γ)αποστέλλονται χωρίς καμία πληρωμή από τους παραλήπτες.

Ακόμη και μέσω DHL express? 

Βλέπω το μήνυμα καθυστέρηση κατά τον εκτελωνισμό  και από κατω

Τελωνιακες διαδικασίες.... 

Αυτό τι σημαίνει; Πως εξετάζουν αν θα περάσει τελωνείο; 

Φυσικά και είναι δώρο, είναι από τις φορές που πραγματικά είναι δώρο... Το γνωστό πρόσωπο τι έπρεπε να γράψει δηλαδή  ή να δηλώσει αν δεν το ρώτησαν τίποτα στην χώρα του... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Xaroulis_ είπε

Ακόμη και μέσω DHL express? 

Βλέπω το μήνυμα καθυστέρηση κατά τον εκτελωνισμό  και από κατω

Τελωνιακες διαδικασίες.... 

Αυτό τι σημαίνει; Πως εξετάζουν αν θα περάσει τελωνείο; 

Φυσικά και είναι δώρο, είναι από τις φορές που πραγματικά είναι δώρο... Το γνωστό πρόσωπο τι έπρεπε να γράψει δηλαδή  ή να δηλώσει αν δεν το ρώτησαν τίποτα στην χώρα του... 

Επιπλέον επισημαίνω ότι αν πληρούνται οι παραπάνω προυποθέσεις το δώρο έχει ατέλεια μέχρι 45 ευρω κόστος προιόντων. Δηλαδή προιόντα ανω των 45 ευρω δε λογίζεται ως τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Xaroulis_ είπε

Ακόμη και μέσω DHL express? 

Βλέπω το μήνυμα καθυστέρηση κατά τον εκτελωνισμό  και από κατω

Τελωνιακες διαδικασίες.... 

Αυτό τι σημαίνει; Πως εξετάζουν αν θα περάσει τελωνείο; 

Φυσικά και είναι δώρο, είναι από τις φορές που πραγματικά είναι δώρο... Το γνωστό πρόσωπο τι έπρεπε να γράψει δηλαδή  ή να δηλώσει αν δεν το ρώτησαν τίποτα στην χώρα του... 

Ναι αυτό σημαίνει ότι γίνεται τελωνειακός έλεγχος τελωνείο αλλά δεν σημαίνει ότι θα χρειαστεί να πληρώσεις. Συνήθως η διαδικασία διαρκεί από 5 λεπτά έως 1 ώρα. Αν μετά τον έλεγχο σου εμφανίσει ολοκληρώθηκαν οι τελωνειακές διαδικασίες σημαίνει ότι είσαι οκ και περιμένεις για την παραλαβή. Αν δεις καθυστέρηση κατά τον εκτελωνισμό σημαίνει ότι θα πρέπει να κλείσεις τραπέζι για ρεβεγιόν στη dhl. Σου εύχομαι το πρώτο καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Xaroulis_ είπε

Ακόμη και μέσω DHL express? 

Βλέπω το μήνυμα καθυστέρηση κατά τον εκτελωνισμό  και από κατω

Τελωνιακες διαδικασίες.... 

Αυτό τι σημαίνει; Πως εξετάζουν αν θα περάσει τελωνείο; 

Φυσικά και είναι δώρο, είναι από τις φορές που πραγματικά είναι δώρο... Το γνωστό πρόσωπο τι έπρεπε να γράψει δηλαδή  ή να δηλώσει αν δεν το ρώτησαν τίποτα στην χώρα του... 

Αυτη η καραμελα με το δωρο ειναι κατι που οι τελωνειακοι εχουν φαει στην μαπα εδω και χρονια, γιαυτο και δεν ισχυει πλεον. Ειδικα οταν μιλαμε για ηλεκτρονικες συσκευες που τις παιρνει πολυς κοσμος απεξω αν τις βρει πιο φτηνα.

Αν σου εχουν στειλει κατι μεχρι 45ε (μαζι και τα μεταφορικα μεσα) και εχει ιδιωτη σαν αποστολεα (και φυσικα εχει την αποδειξη μεσα στο πακετο) ισως και να την σκαπουλαρεις. Επειδη ειναι λιγο σπανιο ομως καποιος να στειλει δωρο που να κανει εως 45ε μαζι με μεταφορικα μην ελπιζεις αδικα.

Οπως ειπαν ομως, αν οντως περασει χωρις να πληρωσεις αναψε κανενα κερακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2020 στις 11:27 ΜΜ, Xaroulis_ είπε

@UpToDate_ Τελικά πόσο σε χρέωσαν; 

Παιδιά υπάρχει περίπτωση να την γλυτώσει κάποιος; 

Αν είναι πραγματικό δώρο από φιλικό πρόσωπο τρίτης χώρας, τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

Άντε να εξηγήσεις πως λειτουργεί εδώ στην Ελλάδα και δεν μπορείς να στείλεις δώρο...

H αξία που φαινόταν ήταν $112 αντί για $350 οπότε πλήρωσα στο σύνολο 69.5€ (dhl και τελωνείο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά.

Εχω παραγγείλει απο Κίνα κάτι που συνολικά μαζι με μεταφορικά έχει 220 ευρώ. Εχω υπολογίσει το κόστος τελωνείου των ΕΛΤΑ οτι εινι κοντα στα 85 ευρώ. 

ΤΟ ΘΕΜΑ τώρα είναι οτι αυτός μου είπε οτι θα στείλει με DHL. Και ρωτάω ργω τώρα το κόστος εκτελωνισμου θα είναι διαφορετικό απο αυτό που εχω υπολογίσει βάση τιμοκαταλόγου ΕΛΤΑ; Και αν ναι, ξέρεις κάνεις που μπορώ να υπολογίσω αυτό το κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, jim07dk είπε

Καλημέρα παιδιά.

Εχω παραγγείλει απο Κίνα κάτι που συνολικά μαζι με μεταφορικά έχει 220 ευρώ. Εχω υπολογίσει το κόστος τελωνείου των ΕΛΤΑ οτι εινι κοντα στα 85 ευρώ. 

ΤΟ ΘΕΜΑ τώρα είναι οτι αυτός μου είπε οτι θα στείλει με DHL. Και ρωτάω ργω τώρα το κόστος εκτελωνισμου θα είναι διαφορετικό απο αυτό που εχω υπολογίσει βάση τιμοκαταλόγου ΕΛΤΑ; Και αν ναι, ξέρεις κάνεις που μπορώ να υπολογίσω αυτό το κόστος;

Γυρω στο 60αρι ειναι τα εξοδα εκτελωνισμου, μετα βαλε 24% επι των 220ε και μετα δασμους (που δεν θυμαμαι ποσο ειναι).

Σιγουρα πανω απο 100αρικο παντως (εκτος αν το πακετο ειναι δηλωμενο 50ε πχ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Γυρω στο 60αρι ειναι τα εξοδα εκτελωνισμου, μετα βαλε 24% επι των 220ε και μετα δασμους (που δεν θυμαμαι ποσο ειναι).

Σιγουρα πανω απο 100αρικο παντως (εκτος αν το πακετο ειναι δηλωμενο 50ε πχ).

Πηρα τηλ στη DHL και μου ειπε οτι η χρεωση που αφορα αυτους είναι φιξ 123 ευρω και επειτα ότι χρεώσεις έχει το τελωνείο 😮😮😮

Δηλαδη 123 για DHL και μετα το τελωνείο ΕΛΤΑ είναι έξτρα...τι φάση;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, jim07dk είπε

Πηρα τηλ στη DHL και μου ειπε οτι η χρεωση που αφορα αυτους είναι φιξ 123 ευρω και επειτα ότι χρεώσεις έχει το τελωνείο 😮😮😮

Δηλαδη 123 για DHL και μετα το τελωνείο ΕΛΤΑ είναι έξτρα...τι φάση;;;;

Η DHL έχει δικό της τιμολόγιο, όπως η κάθε εταιρία. Από τη στιγμή που θα σταλεί με DHL δεν εμπλέκονται καπου τα ΕΛΤΑ. Τα εξτρά είναι ο φόρος εισαγωγής και οι δασμοί αφού είναι πάνω από 150 το ποσό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...