Προς το περιεχόμενο

dhl και τελωνειο


georgezaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει καμμια περίπτωση να τη γλιτώσω με ups? Λογικά όχι, γιατί θα ζητήσουν screenshot σωστά; Ξέρουμε με τι έρχεται η ups στην επαρχία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Wspr είπε

Υπάρχει καμμια περίπτωση να τη γλιτώσω με ups? Λογικά όχι, γιατί θα ζητήσουν screenshot σωστά; Ξέρουμε με τι έρχεται η ups στην επαρχία; 


Γενική Ταχυδρομικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, alexisnik19911 είπε

που μπορουμε να δουμε τιμοκαταλογο για το ποσο χρεωνει τον εκτελωνισμο η dhl?

45 EUR + 24% ΦΠΑ μεχρι για πανω απο 22 ευρω μεχρι 150

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά θέλω την βοήθεια σας. Παρήγγειλε η γυναίκα μου κάτι πράγματα από την Αγγλία αξίας 80 ευρώ. Της ήρθε μήνυμα από την dhl ότι θέλει το αφμ της και εξουσιοδότηση για να εκτελωνιστει το δέμα. Θα χρεωθουμε για αυτό 45 +ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Καλησπέρα ,

σκέφτομαι να παραγγείλω απο bhphotovideo.com το viewsonice M1 + 

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1480100-REG/viewsonic_m1_250_lumen_portable_wvga.html

υπάρχει περίπτωση το έξοδα τελωνείου κλπ να βγουν περισσότερα από 70 ευρώ;Διαφορετικά δεν βρίσκω λόγο να μην πάρω απο εκεί καθώς βγαίνει 90-100 ευρώ λιγότερα απο σκρουτζ, κωτσοβολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dakes είπε

 

Καλησπέρα ,

σκέφτομαι να παραγγείλω απο bhphotovideo.com το viewsonice M1 + 

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1480100-REG/viewsonic_m1_250_lumen_portable_wvga.html

υπάρχει περίπτωση το έξοδα τελωνείου κλπ να βγουν περισσότερα από 70 ευρώ;Διαφορετικά δεν βρίσκω λόγο να μην πάρω απο εκεί καθώς βγαίνει 90-100 ευρώ λιγότερα απο σκρουτζ, κωτσοβολο

Αν το στειλουν με κουριερ θα βγουν  περισσότερα από 70 ευρω. Είναι βέβαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει αν πχ αγοράσω ενα iphone 11 πχ απο ebay αμερικής και μου το στείλουν με dhl.

Αν  ο αποστολέας το δηλώσει στην dhl $300 με το αντίστοιχο τιμολόγιο, θα μου ζητήσει και πάλι η dhl αποδείξεις κτλ ?
Υπάρχουν γραφεία στο Ελευθέριος Βενιζέλος που αναλαμβάνουν τον εκτελωνισμό των πακέτων από την DHL ?

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από podarilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, podarilos είπε

Υπάρχουν γραφεία στο Ελευθέριος Βενιζέλος που αναλαμβάνουν τον εκτελωνισμό των πακέτων από την DHL ?

Ναι, έχω εκτελωνίσει μόνος μου τέλη του 2016, πετσί από αμερικάνικο Amazon. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα δέμα με δηλωμένη αξία 20 ευρώ και από μαγαζί εκτός Ευρώπης, πόσο θα πληρώσω για εκτελωνισμό? Βάσει του τιμοκαταλόγου της DHL express, μάλλον 115 ευρώ αλλά δεν είμαι σίγουρος. Τα μεταφορικά είναι 30 ευρώ και ο πωλητής δεν εισπράττει το φόρο 24%.

Παλιότερα που είχα παραγγείλει με DHL express όταν υπήρχε η ατέλεια των 22 ευρώ, δεν είχα πληρώσει τίποτα για εκτελωνισμό για δέμα με δηλωμένη αξία 18 ευρώ αν και τα μεταφορικά ήταν πάλι 30 ευρώ (στην DHL ετικέτα που ήταν κολλημένη στο πακέτο, φαίνονταν μόνο η τιμή των 18 ευρώ, δε φαίνονταν πουθενά τα 30 ευρώ).

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τον Απρίλιο του 2020 πήρα μια συσκευη-εργαλείο που κάνει μετρήσεις απο Κινα στα 180 δολλάρια. Μου πήγε κολοφαρδία μάλλον και το πέρασαν έτσι. Ήρθε με DHL. Τώρα παίζω πάλι κορόνα γράμματα απο Alibaba ξανά και εχω ενα δέμα στα ίδια λεφτά. Δεν το έχει στείλει ακομη ο πωλητής. Είπαμε να γράψει 15 δολλάρια και θα βαλει μεσα και αποδειξη 15 δολλάρια. Απλα φοβάμαι πως αυτη τη φορά θα την φάω και βάσει του πίνακα που εδωσε ο φίλος Bobono επάνω στα 115 ευρώ θα κλάψω. Αν το γράψουμε sample λετε να περάσει έτσι; Σίγουρα βλάκες δεν είναι... αλλα... ελπίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς φίλε δεν ισχύει το παλιό καθεστώς .Από 1\7\21 άλλαξε όλα περνάν τελωνείο . . πρέπει να συνοδεύονται με τα απαραίτητα έγγραφα.Για τον Αli  πλέον οι φόροι είναι μέσα στην τιμή κάπου θα γράφει vat inclusive. Βέβαια πάντα υπάρχει ένα ρίσκο κατά την άποψη μου το τελωνείο μπορεί να το ανοίξει αν θέλει.

https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/2088878/eltapos-diamorfonontai-ta-nea-telh-ektelonismoy-gi.html

 

 

Επεξ/σία από ΣΕΙΡΙΟΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...