Προς το περιεχόμενο

Προσωπικές Σχέσεις


dimitrisOP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Eγω παντως,με κανεναν απο την παρεα μου δεν μπορω να μιλησω σοβαρα,αμα το εχω αναγκη..Και αυτο για εμενα παιζει μεγαλο ρολο.Η παρεα που εχω ειναι μονο για χαβαλε.Δυστυχως λογω του οτι ζω σε "μικρη" σχετικα κοινωνια,οι γνωριμιες που μπορεις να κανεις ειναι αρκετα περιορισμενες,με αποτελεσμα οι παρεες που εχεις,να μην μπορουν να αλλαξουν ευκολα.

 Σιγουρα δεν ειναι τοσο χαλια,απλως τις λιγες στιγμες που θα χρειαστω να μιλησω με καποιον δεν θα το ψαξω στην παρεα μου.Δεν ειναι τετοια ατομα δηλαδη που μπορεις να μιλησεις σοβαρα αμα χρειαστει.Ισως φταει οτι εχω οριμασει πολυ πιο γρηγορα σε σχεση με τους φιλους μου,με αποτελεσμα οι αποψεις σε πολλα ζητηματα,να ειναι τελειως διαφορετικες.

 Ολο αυτο,ειναι ακομα πιο δυσκολο για εναν ανθρωπο σαν και εμενα που δεν αντεχει την στασιμοτητα.Περιμενω πως και πως τον στρατο και το πανεπιστημιο για να γνωρισω επιτελους καινουργιους ανθρωπους..

 Παρολα αυτα,μετα απο καποια χρονια σιγουρα θα θελησω να τους ξανα δω τους παλιους μου φιλους..Ισως οχι για να κανω κολλητη παρεα,αλλα αυτο το σταδιακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 638
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eγω παντως,με κανεναν απο την παρεα μου δεν μπορω να μιλησω σοβαρα,αμα το εχω αναγκη..Και αυτο για εμενα παιζει μεγαλο ρολο.Η παρεα που εχω ειναι μονο για χαβαλε.Δυστυχως λογω του οτι ζω σε "μικρη" σχετικα κοινωνια,οι γνωριμιες που μπορεις να κανεις ειναι αρκετα περιορισμενες,με αποτελεσμα οι παρεες που εχεις,να μην μπορουν να αλλαξουν ευκολα.

Σιγουρα δεν ειναι τοσο χαλια,απλως τις λιγες στιγμες που θα χρειαστω να μιλησω με καποιον δεν θα το ψαξω στην παρεα μου.Δεν ειναι τετοια ατομα δηλαδη που μπορεις να μιλησεις σοβαρα αμα χρειαστει.Ισως φταει οτι εχω οριμασει πολυ πιο γρηγορα σε σχεση με τους φιλους μου,με αποτελεσμα οι αποψεις σε πολλα ζητηματα,να ειναι τελειως διαφορετικες.

Ολο αυτο,ειναι ακομα πιο δυσκολο για εναν ανθρωπο σαν και εμενα που δεν αντεχει την στασιμοτητα.Περιμενω πως και πως τον στρατο και το πανεπιστημιο για να γνωρισω επιτελους καινουργιους ανθρωπους..

Παρολα αυτα,μετα απο καποια χρονια σιγουρα θα θελησω να τους ξανα δω τους παλιους μου φιλους..Ισως οχι για να κανω κολλητη παρεα,αλλα αυτο το σταδιακο.

μου φαινεται πολυ λογικο αυτο που λες!! οπως ειχα πει καποια στιγμη δεν θες να μοιραζεσαι τα ιδια πραγματα με ολους.αν και πραγματικα σου ευχομαι να βρεις εναν τετοιο φιλο που θα μπορεις να συζητησεις τα παντα!! στο πανεπιστημιο θα βρεις παρα πολλα αξιολογα ατομα οποτε μην σε παιρνει απο κατω!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινεται πολυ λογικο αυτο που λες!! οπως ειχα πει καποια στιγμη δεν θες να μοιραζεσαι τα ιδια πραγματα με ολους.αν και πραγματικα σου ευχομαι να βρεις εναν τετοιο φιλο που θα μπορεις να συζητησεις τα παντα!! στο πανεπιστημιο θα βρεις παρα πολλα αξιολογα ατομα οποτε μην σε παιρνει απο κατω!!

Oχι δεν με παιρνει καθολου απο κατω..Το εχω καταλαβει πια οποτε επικεντρωνομαι στα θετικα.Απλως ειναι αυτο που μπορει να σε πιασει μερικες φορες και δεν θα εχεις που να απευθυνθεις..Εχω βεβαια μια φιλη που αμα εχει καποιο προβλημα θα μου το πει οπως επισης και εγω αμα εχω καποιο θεμα θα της το πω,αρα δεν μενω τελειως "μουγκος".Παρολα αυτα,δεν μπορω να πω πως η παρεα που εχω τωρα,με εκφραζει ιδιαιτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι δεν με παιρνει καθολου απο κατω..Το εχω καταλαβει πια οποτε επικεντρωνομαι στα θετικα.Απλως ειναι αυτο που μπορει να σε πιασει μερικες φορες και δεν θα εχεις που να απευθυνθεις..Εχω βεβαια μια φιλη που αμα εχει καποιο προβλημα θα μου το πει οπως επισης και εγω αμα εχω καποιο θεμα θα της το πω,αρα δεν μενω τελειως "μουγκος".Παρολα αυτα,δεν μπορω να πω πως η παρεα που εχω τωρα,με εκφραζει ιδιαιτερα.

χμμμ και επανερχομαστε στο γνωστο θεμα περι φιλιας ανδρων γυναικων!! χαχα οχι ενταξει αστειευομαι!! :Ρ να υποθεσω πως δε το εχεις συζητησει με την παρεα σου? αλλα θα μου πεις και τι να τους πεις :/
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ και επανερχομαστε στο γνωστο θεμα περι φιλιας ανδρων γυναικων!! χαχα οχι ενταξει αστειευομαι!! :Ρ να υποθεσω πως δε το εχεις συζητησει με την παρεα σου? αλλα θα μου πεις και τι να τους πεις :/

Tι να συζητησω;ΧΑΧΑΧΑΧΑ καλο αυτο.Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο περιορισμενα ειναι αυτα που μπορεις να πεις..Μπασκετ,ποδοσφαιρο και καμια βλακεια να περασει η ωρα.Η πιο σοβαρη κουβεντα που εχουνε κανει ποτε,ειναι αμα "ντρεπονται" οι μαναδες των κοριτσιων,οταν τους πλενουν τα στρινγκ........... :huh:  :huh:  :huh:

 

Το μπλα μπλα του insomnia ειναι μακραν πιο ενδιαφερον... :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αα μαλιστα καλα και αυτα δε λεω χρειαζονται που και που αλλα ενταξει και μια σοβαρη κουβεντα επιβαλλεται :/ χαχαχα πλακα εχετε και που καταληξατε με τα εσωρουχα μιας που το ανεφερες :Ρ :Ρ :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ποιο πολυ σαν σκεψη ηταν..Δεν μπορω να πω οτι καταληξαμε καπου..Απλως οι περισσοτεροι ειπαν,πως αμα η κορη τους φοραγε τετοια,θα ειχαν τρελαθει..Ποσο μαλλον αμα τα εβλεπαν απλωμενα οταν στεγνωναν :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! καλα μεταξυ μας τι να στεγνωσει απο δαυτα σαμπως εχουν και καθολου υφασμα :Ρ

Δεν εχει τυχει να στεγνωσω ποτε για να σου πω χαχαχα  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να συζητησω;ΧΑΧΑΧΑΧΑ καλο αυτο.Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο περιορισμενα ειναι αυτα που μπορεις να πεις..Μπασκετ,ποδοσφαιρο και καμια βλακεια να περασει η ωρα.Η πιο σοβαρη κουβεντα που εχουνε κανει ποτε,ειναι αμα "ντρεπονται" οι μαναδες των κοριτσιων,οταν τους πλενουν τα στρινγκ........... :huh:  :huh:  :huh:

 

Το μπλα μπλα του insomnia ειναι μακραν πιο ενδιαφερον... :blink:

 

Εαν είσαι 17-18, σε τέτοια ηλικία ειδικά αν είσαι αγόρι δύσκολα μπορείς να βρείς κάποιον φίλο που να μοιράζεσαι πολλά πράγματα, τουλάχιστον αυτό έχω περάσει εγώ πού ζώ στην Αθήνα, τα περισσότερα παιδιά του σχολείου μου ήταν όπως λες και εσύ για τέτοιες συζητήσεις, χαβαλέ και τηλεόραση. Και σε εμένα υπήρχε κάτι χειρότερο, εαν τολμούσα να πώ τίποτα προσωπικό, αργά ή γρήγορα αυτό γινόταν γνωστό και σε άλλα άτομα, κάτι σαν το σπασμένο τηλέφωνο και ξαφνικά εκεί που έλεγα κάτι ξέρω γω στον διπλανό μου οτι παίχτηκε νταραβέρι με μια κοπέλα στις διακοπές, αμέσως ο άλλος να το πεί στους άλλους χαβαλετζίδες και να έρχονται κάποιοι και να λένε έλα ρε φίλε έγινε αυτό; και όλοι να ασχολούνται μαζί μου με κοτσομπολιό. Και εγώ μετά νευριασμένος να έρχομαι στον "ρουφιάνο" τον διπλανό μου να γκρινιάζω κτλπ και αυτός στα @@ του. Πέρα από 1 άτομο δύσκολα μπορούσα να εμπιστευτώ άλλους, με αυτόν τον 1 κάνουμε ακόμα παρέα μετά από 9 χρόνια.

 

Στον στρατό και στην σχολή σου θα βρείς καλύτερους φίλους σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει τυχει να στεγνωσω ποτε για να σου πω χαχαχα :-D

αα χανεις!! εμπειρια ζωης!! xD (ξεφυγαμε λιγο νομιζω :Ρ σορρυ αλλα δε μπορουσα να μη ρωτησω μου φανηκε πολυ πρωτοτυπο σα θεμα συζητησης σε αντρικη παρεα :Ρ)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν είσαι 17-18, σε τέτοια ηλικία ειδικά αν είσαι αγόρι δύσκολα μπορείς να βρείς κάποιον φίλο που να μοιράζεσαι πολλά πράγματα, τουλάχιστον αυτό έχω περάσει εγώ πού ζώ στην Αθήνα, τα περισσότερα παιδιά του σχολείου μου ήταν όπως λες και εσύ για τέτοιες συζητήσεις, χαβαλέ και τηλεόραση. Και σε εμένα υπήρχε κάτι χειρότερο, εαν τολμούσα να πώ τίποτα προσωπικό, αργά ή γρήγορα αυτό γινόταν γνωστό και σε άλλα άτομα, κάτι σαν το σπασμένο τηλέφωνο και ξαφνικά εκεί που έλεγα κάτι ξέρω γω στον διπλανό μου οτι παίχτηκε νταραβέρι με μια κοπέλα στις διακοπές, αμέσως ο άλλος να το πεί στους άλλους χαβαλετζίδες και να έρχονται κάποιοι και να λένε έλα ρε φίλε έγινε αυτό; και όλοι να ασχολούνται μαζί μου με κοτσομπολιό. Και εγώ μετά νευριασμένος να έρχομαι στον "ρουφιάνο" τον διπλανό μου να γκρινιάζω κτλπ και αυτός στα @@ του. Πέρα από 1 άτομο δύσκολα μπορούσα να εμπιστευτώ άλλους, με αυτόν τον 1 κάνουμε ακόμα παρέα μετά από 9 χρόνια.

 

Στον στρατό και στην σχολή σου θα βρείς καλύτερους φίλους σίγουρα.

Ειναι παραξενη ηλικια η συγκεκριμενη..Ειδικα αμα "σκεφτεσαι" καποια πραγματα λιγο παραπανω και δεν εχεις το μυαλο σου μονο στον χαβαλε...Πολλες φορες τα πραγματα που ακους ή οι συμπεριφορες μερικων,σε κανουν να αναρωτιεσαι αμα εισαι οντως 18 η εισαι 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδάκια μικρά και ανόητα θα σας πω αυτό και μετά θα σωπάσω γιατί έχω διάβασμα και πρέπει να γίνω σπουδαίος στο μέλλον.

 

Κοιτάχτε πως έχει το πράγμα. Λέτε πως είστε πιο σοβαροί από άτομα της ηλικίας σας και πως σκέφτεσται και άλλα πράγματα κτλ κτλ κτλ. Yeah i know bitch, τέτοια φάση ήμουν και εγώ και σε μεγάλο βαθμό. Αυτό που καταλαβαίνω πλέον βέβαια (21 χρονών) είναι:

 

  • Μην σνομπάρεις τα άλλα παιδιά. Θα τους έχεις μεγάλη ανάγκη τον χαβαλέ τους, τον σταρχιδισμό τους στο μέλλον όταν εσύ θα πνίγεσαι στην δουλειά και στο άγχος. Βλέπεις λοιπόν; Ο καθένας στο είδος του. Σωστή διαχείριση θέλει το πράγμα. 
  • Είσαι σοβαρός λες και αυτό είναι το νόημα της ζωής. Και ο σοβαρός και ο ασόβαρος στο ίδιο χώμα θα καταλήξουν, soooo γιατί τόσος ντόρος να γίνεις σοβαρός. Και αν σε ανάγκασε η ζωή να είσαι πιο σοβαρός από τους άλλους, μην προσπαθείς να το ξεζουμίσεις αυτό. Έχει τα καλά του αλλά έχει και τα κακά του το να είσαι σοβαρότερος από τους άλλους. Βρες τα θετικά σε κάθε τι και κάντα μέρος του εαυτού σου. 
  • Προσωπικά δεν με ενδιαφέρε να ξεχωρίζω τα άτομα σε σοβαρά ή όχι. Η κάθε πάστα έχει να μου προσφέρει εμένα σαν άτομο. 

 

Για αυτά που λέγατε περί φιλίας πριν. Πιστεύω πως είναι καρκίνος (βαριά και σοβαρή λέξη για πράγματα όπως αστεία όπως οι ανθρώπινες σχέσεις) μάστιγα ο όρος φιλία έτσι όπως τον εννοούν πολλοί. Δηλαδή δέσμευση στον άλλον. Το βλέπω καθημερινά. Άτομα να καταπιέζουν τους εαυτούς τους, τα όνειρα τους, την καθημερινότητα τους για να είναι αρεστοί ακόμα και στους φίλους. Μα αυτό δεν είναι το νόημα της φιλίας; Να είσαι τέρμα ο εαυτός σου χωρίς να προσποιείσαι σε άλλους; Δεν έχω ανάγκη να κερδίσω τον άλλον. Είναι φίλος μου. Δεν του άρεσε μια ενέργεια που έκανα; Ας φτύσει τα μπούτια του να κάνει τσουλήθρα. Πρόβλημα του, αν θέλει ας μην με ξαναμιλήσει. Προφανώς για να έκανα εκείνη την ενέργεια σημαίνει ότι την ένιωθα, και επειδή έιπαμε πως δεν καταπιέζουμε τον εαυτό μας ούτε στο ελάχιστο, σημαίνει πως i dodnt give a fuck about my friend. Έτσι είναι μάγκες και σκεφτείται και το άλλο. Οι περισσότερες φιλίες γίνονται στην δουλεία και σίγουρα μετά τον στρατό. Γιατί τότε έχεις πάψει να ασχολείσαι με το θέμα "ανθρώπινες σχέσεις", κοιτάς το μέλλον και τον εαυτό σου και οι φιλίες προκύπτουν εντελώς απροσδόκητα. Τις ανθρώπινες σχέσεις όσο τις κυνηγάς τόσο απομακρύνονται. Σε αντίθεση με τα λεφτά, την καταξίωση κτλ. 

 

In conclusion, χέστε τις φιλίες τους πάντες και τα πάντα. Κάντε ότι σας γκαυλώνει. Ε και κανονίστε αυτό που σας γκαυλώνει να μην έχει σχέση με ανθρώπους. Κάτσε σε ένα δωμάτιο και προγραμμάτιζε. κάτσε σε ένα μπαλκόνι και ζωγράφιζε. Κάνε προπονήσεις μόνος σου για να γίνεις ο καλύτερος ποδοσφαιριστής. Άντε γιατί πολύ καλο-έχουμε μάθει από τους γονείς και νομίζουμε πως όλα είναι απλά και στρωτά. Έβλεπα την ταινία του Hardwell και στα 16 του ο σπόρος έλεγε σε συνέντευξη ότι θέλει να γίνει νούμερο ένα Dj. Ενώ τότε άντε να έπαιζε σε τίποτα παρακμιακά μπαράκια ο σπόρος. Και το έκανε. Γιατί κυρίως δεν ασχολιόταν με προσωπικές σχέσεις. Ούτε θεωρούσε τον εαυτό του σπουδαίο ή ανώτερο από τους άλλους. Απλά την γκαυλα του έκανε. Fuck all the orther shit.

 

Goodnight and good luck people. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδάκια μικρά και ανόητα θα σας πω αυτό και μετά θα σωπάσω γιατί έχω διάβασμα και πρέπει να γίνω σπουδαίος στο μέλλον.

 

Κοιτάχτε πως έχει το πράγμα. Λέτε πως είστε πιο σοβαροί από άτομα της ηλικίας σας και πως σκέφτεσται και άλλα πράγματα κτλ κτλ κτλ. Yeah i know bitch, τέτοια φάση ήμουν και εγώ και σε μεγάλο βαθμό. Αυτό που καταλαβαίνω πλέον βέβαια (21 χρονών) είναι:

 

  • Μην σνομπάρεις τα άλλα παιδιά. Θα τους έχεις μεγάλη ανάγκη τον χαβαλέ τους, τον σταρχιδισμό τους στο μέλλον όταν εσύ θα πνίγεσαι στην δουλειά και στο άγχος. Βλέπεις λοιπόν; Ο καθένας στο είδος του. Σωστή διαχείριση θέλει το πράγμα. 
  • Είσαι σοβαρός λες και αυτό είναι το νόημα της ζωής. Και ο σοβαρός και ο ασόβαρος στο ίδιο χώμα θα καταλήξουν, soooo γιατί τόσος ντόρος να γίνεις σοβαρός. Και αν σε ανάγκασε η ζωή να είσαι πιο σοβαρός από τους άλλους, μην προσπαθείς να το ξεζουμίσεις αυτό. Έχει τα καλά του αλλά έχει και τα κακά του το να είσαι σοβαρότερος από τους άλλους. Βρες τα θετικά σε κάθε τι και κάντα μέρος του εαυτού σου. 
  • Προσωπικά δεν με ενδιαφέρε να ξεχωρίζω τα άτομα σε σοβαρά ή όχι. Η κάθε πάστα έχει να μου προσφέρει εμένα σαν άτομο. 

 

Κοίτα, σοβαρό άτομο ή τουλάχιστον σοβαρότερο από αυτούς της ηλικίας σου, σε κάνουν πολλά πράγματα που έρχονται στην ζωή σου αναγκαστικά θέλοντας και μη. Δεν το επιδιώκεις από μόνος σου, αν το επιδιώκεις να το παίζεις σοβαρός μάλλον υπάρχει κομπλεξισμός ή εγωισμός εκεί.

Πάντως συμφωνώ σε αυτό που λές περί αποφυγής σνομπαρίσματος, πρέπει να ξέρουμε με τι άτομα θέλουμε να μιλάμε και να κάνουμε παρέα και τους υπόλοιπους αν μας την σπάνε πολύ να τους αποφεύγουμε ευγενικά χωρίς να δείξουμε κάποιο σημάδι. Επίσης συμφωνώ και σε αυτό με τον χαβαλέ, όταν ήμουν φοιτητής είχα ξεσκιστεί στο διάβασμα για να τελειώσω μήπως πάρω μια υποτροφία, τελικά τελευταία στιγμή άλλαξαν τα κριτήρια και δεν πήρα τίποτα, τελείωσα στο έτος μου και μετά ένοιωθα αρκετά κουρασμένος κυρίως ψυχικά, δεν ήθελα να ασχοληθώ με τίποτα, αντιθέτως οι χαβαλετζίδες τελείωσαν 1-2 έτη μετά και έκαναν και άλλα πράγματα στην συνέχεια δίχως άγχος ενω εγώ έμεινα στάσιμος. Όντως τον χαβαλέ τον έχουμε ανάγκη, το σνομπάρισμα είναι κακό πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα χρειαζονται με μετρο.Η σοβαροτητα σε βοηθαει σε πολλα..Σε μικροτερη ηλικια,μπορει να σε βγαλει απο καποιο "αδιεξοδο" στο οποιο ενας "ασοβαρος" δεν μπορει να ξεφυγει..Παρολα αυτα μπορει να σε κανει και πιο απομονωμενο αμα εισαι απολυτος στην σταση σου.

Δεν υπαρχει λογος να σνομπαρεις κανεναν λογω διαφορετικης φυσης απο την δικια σου.Ειναι πολλες φορες ομως που θα χρειαστεις μια βοηθεια απο ενα σοβαρο ατομο και οχι απο τον χαβαλετζη φιλο σου.Και ειναι πολυ σημαντικο,να ξερεις οτι θα την εχεις απο καποιον οταν θα την χρειαστεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...