Προς το περιεχόμενο

Υφισταται μεταβιβαση χρεους σε συγγενεις;


nikos-thess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η επικαρπία είναι προσωπικό δικαίωμα. Μετά τον θάνατο του επικαρπωτή, ενσωματώνεται με το δικαίωμα ψιλής κυριότητας και συνιστά το δικαίωμα της πλήρους κυριότητας. Δηλαδή μετά τον θάνατο του γονέα είσαστε πλήρως κυρος επί του συγκεκριμένου ακινήτου, άνευ εταίρου. Επίσης, η υποθήκη δηλαδή το εμπράγματο βάρος που έχει μπει πάνω στο σπίτι σας, ακολουθεί το ακίνητο, ανεξάρτητα από το εάν ο πατέρας είναι εν ζωή. Αυτό σημαίνει ότι η υποθήκη ακολουθεί διαρκώς το σπίτι (και όχι τον οφειλέτη) μέχρι την εξόφληση του χρέους, διότι αποτελεί εμπράγματη ασφάλεια του δανειστή. Δηλαδή ακόμα και εάν αποβιώσει ο πραγματικός οφειλέτης, η τράπεζα δικαιούται να εκπλειστηριάσει το σπίτι προκειμένου να εξοφληθεί, εάν δεν καταβάλετε την συμφωνηθείσα δόση. Συνεπώς, η αποποίηση της κληρονομίας δεν σας απαλλάσσει από το επιχειρηματικό δάνειο βάσει του οποίου μπήκε υποθήκη στο σπίτι σας, το οποίο σε κάθε περίπτωση πρέπει να πληρωθεί. Σε διαφορετική περίπτωση, η τράπεζα δύναται να το εκπλειστηριάσει προς εξόφληση της συγκεκριμένης οφειλής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 1/4/2019 στις 8:10 ΜΜ, Joshua21 είπε

Το μόνο που μοιάζει κάπως με αυτό που περιγράφεις είναι ο φόρος υπεραξίας ακινήτων, ο οποίος ουδεμία σχέση έχει με τη συνένωση της ψιλής επικαρπίας με την κυριότητα.

Υπόψιν ο συγκεκριμένος νόμος που από το 2014 που ψηφίστηκε ως σήμερα παραμένει ανενεργός, κάθε Δεκέμβριο ψηφίζεται τροπολογία που αναστέλλει τον νόμο αυτό για ένα έτος, έτσι έγινε και τον Δεκέμβριο του 2018.

Να ρωτήσω κάτι... Η μητέρα μου χρωστάει σε οαεε... Ο πατέρας μου πέθανε πρόσφατα και μου είπαν ότι μπορώ να κάνω αποδοχή κληρονομιάς πατέρα διότι τα χρέη της μητέρας δεν 'μολύνουν ' την προσωπική περιουσία του πατέρα. Αυτό όντως ισχύει;;; 

 

Στις 1/4/2019 στις 8:10 ΜΜ, Joshua21 είπε

Το μόνο που μοιάζει κάπως με αυτό που περιγράφεις είναι ο φόρος υπεραξίας ακινήτων, ο οποίος ουδεμία σχέση έχει με τη συνένωση της ψιλής επικαρπίας με την κυριότητα.

Υπόψιν ο συγκεκριμένος νόμος που από το 2014 που ψηφίστηκε ως σήμερα παραμένει ανενεργός, κάθε Δεκέμβριο ψηφίζεται τροπολογία που αναστέλλει τον νόμο αυτό για ένα έτος, έτσι έγινε και τον Δεκέμβριο του 2018.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας   ξεκαθαρισουμε   κατι....

Κληρονομος   ειναι   οποιοσδηποτε   δεν  εχει    κανει    αποποιηση    μεσα   σε   4  μηνες   απο  τον  θανατο   του   συγγενους   και  ας   μην   εχει   κανει   αποδοχη.

Τα   ανηλικα   μελη   εχουν   δικαιωμα   αποποιησης   μολις   κλεισουν  τα   18.

Ετσι   τουλαχιστον   τα   θυμαμαι   προ   δεκαετιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 hours ago, Christosapollon said:

Να ρωτήσω κάτι... Η μητέρα μου χρωστάει σε οαεε... Ο πατέρας μου πέθανε πρόσφατα και μου είπαν ότι μπορώ να κάνω αποδοχή κληρονομιάς πατέρα διότι τα χρέη της μητέρας δεν 'μολύνουν ' την προσωπική περιουσία του πατέρα. Αυτό όντως ισχύει;;; 

Η μητέρα σου βρίσκεται εν ζωή;

Εάν ναι, τότε αυτή συνεχίζει να χρωστάει, ο πατέρας σου δεν έχει σχέση για προσωπικές της οφειλές σε ασφαλιστικά ταμεία.

Εάν όχι, ρώτα δικηγόρο τι παίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tigergreg είπε

Ας   ξεκαθαρισουμε   κατι....

Κληρονομος   ειναι   οποιοσδηποτε   δεν  εχει    κανει    αποποιηση    μεσα   σε   4  μηνες   απο  τον  θανατο   του   συγγενους   και  ας   μην   εχει   κανει   αποδοχη.

Τα   ανηλικα   μελη   εχουν   δικαιωμα   αποποιησης   μολις   κλεισουν  τα   18.

Ετσι   τουλαχιστον   τα   θυμαμαι   προ   δεκαετιας.

Έτσι είναι δυστυχώς ακόμα, τουλάχιστον από ότι μου πε δικηγόρος, έχω συγγενή με χρέη άνω των 100.000€ και προσπάθησα να δω αν γίνεται από τώρα αποποίηση αλλά δυστυχώς πρέπει μετά τον θάνατο μόνο όπως λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LittyMeek είπε

Έτσι είναι δυστυχώς ακόμα, τουλάχιστον από ότι μου πε δικηγόρος, έχω συγγενή με χρέη άνω των 100.000€ και προσπάθησα να δω αν γίνεται από τώρα αποποίηση αλλά δυστυχώς πρέπει μετά τον θάνατο μόνο όπως λες

Έτσι, πάει. Αφου, υπάρχει πιθανότητα να τα εξοφλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LittyMeek είπε

Έτσι είναι δυστυχώς ακόμα, τουλάχιστον από ότι μου πε δικηγόρος, έχω συγγενή με χρέη άνω των 100.000€ και προσπάθησα να δω αν γίνεται από τώρα αποποίηση αλλά δυστυχώς πρέπει μετά τον θάνατο μόνο όπως λες

Ετσι   κι  αλλοιως   πριν   τον  θανατο   καμμια   αρχη  δεν    εχει   δικαιωμα   σε   κανεναν  συγγενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γειά σας καλησπέρα. Έχω κάνει αποδοχή κληρονομιάς στην περιουσία του πατέρα μου. Ο πατέρας μου είχε δύο καταναλωτικά δάνεια τα οποία δεν τα πλήρωνε για μισό χρόνο και για άλλους 7 μήνες ούτε εγώ καθώς δεν είχα κάνει αποδοχή κληρονομιάς έως τότε. Τώρα έστειλε ένα χαρτί - εξώδικο η τράπεζα ότι κλείνει το δάνειο κ απαιτεί άμεση πληρωμή του (30.000 από αρχικό κεφάλαιο 17.000) το εξώδικο είναι στο όνομα του πατέρα μου. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω το δάνειο στο όνομα μου η της μητέρας μου καθώς αυτή είναι συνταξιούχος με διπλή σύνταξη. Θα ήθελα να αποφύγω κόντρες με την τράπεζα λόγω υψηλής περιουσίας σε ακίνητα.Μπορω να το επαναριθμυσω κ να έχω κάποιο κούρεμα στο χρέος. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Jansen123 είπε

Γειά σας καλησπέρα. Έχω κάνει αποδοχή κληρονομιάς στην περιουσία του πατέρα μου. Ο πατέρας μου είχε δύο καταναλωτικά δάνεια τα οποία δεν τα πλήρωνε για μισό χρόνο και για άλλους 7 μήνες ούτε εγώ καθώς δεν είχα κάνει αποδοχή κληρονομιάς έως τότε. Τώρα έστειλε ένα χαρτί - εξώδικο η τράπεζα ότι κλείνει το δάνειο κ απαιτεί άμεση πληρωμή του (30.000 από αρχικό κεφάλαιο 17.000) το εξώδικο είναι στο όνομα του πατέρα μου. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω το δάνειο στο όνομα μου η της μητέρας μου καθώς αυτή είναι συνταξιούχος με διπλή σύνταξη. Θα ήθελα να αποφύγω κόντρες με την τράπεζα λόγω υψηλής περιουσίας σε ακίνητα.Μπορω να το επαναριθμυσω κ να έχω κάποιο κούρεμα στο χρέος. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Υψηλή ακίνητη περιουσία και κούρεμα στο χρέος είναι έννοιες ασύμβατες.

Λεπτομέρειες για τα υπόλοιπα στην τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα!Αν εχω τα στοιχεια καποιου οφειλετη (διαφορα μεταξυ ιδιωτων) και τελεσιδικη αποφαση δικαστηριου πως θα βρω αν ο οφειλετης εχει μεταβιβασει τυχον περιουσιακα στοιχεια σε τριτους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 hours ago, vasilislarisa said:

Καλησπερα!Αν εχω τα στοιχεια καποιου οφειλετη (διαφορα μεταξυ ιδιωτων) και τελεσιδικη αποφαση δικαστηριου πως θα βρω αν ο οφειλετης εχει μεταβιβασει τυχον περιουσιακα στοιχεια σε τριτους?

Πας σε δικηγόρο και αυτός ξέρει που να ψάξει για να βρει τα δεδομένα. Αφού ανοίξουν τα δικαστήρια, όμως.

Να ξέρεις πως ότι έχει μεταβιβαστεί εντός πενταετίας μπορείς να κυνηγήσεις μόνο, τις παλαιότερες μεταβιβάσεις δεν τις αγγίζεις. Επίσης να ξέρεις πως -αν έχουν μεταβιβαστεί περιουσιακά στοιχεία εντός πενταετίας- θα πρέπει να κάνεις νέα δικαστήρια για να αποδεικνύεις κάθε φορά πως η μεταβίβαση γινόταν με δόλο, να την ακυρώνεις και μετά να εκτελείς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κτ κ εγω με τη σειρά μου μιας κ επανηλθε το θεμα.. 

Χρωσταει η μανα σου, η αδερφη σου, ο πεθερος σου λεφτά στην τραπεζα.. 

2000,3000€..Οτιδηποτε.. Δεν υπάρχει κτ στο ονομα του.. Υπάρχει περίπτωση να περασει το χρεος στα παιδια του?! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Να ρωτησω κτ κ εγω με τη σειρά μου μιας κ επανηλθε το θεμα.. 

Χρωσταει η μανα σου, η αδερφη σου, ο πεθερος σου λεφτά στην τραπεζα.. 

2000,3000€..Οτιδηποτε.. Δεν υπάρχει κτ στο ονομα του.. Υπάρχει περίπτωση να περασει το χρεος στα παιδια του?! 

Όταν πεθάνουν, θα κάνεις ΑΠΟΠΟΙΗΣΗ κληρονομιάς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Να ρωτησω κτ κ εγω με τη σειρά μου μιας κ επανηλθε το θεμα.. 

Χρωσταει η μανα σου, η αδερφη σου, ο πεθερος σου λεφτά στην τραπεζα.. 

2000,3000€..Οτιδηποτε.. Δεν υπάρχει κτ στο ονομα του.. Υπάρχει περίπτωση να περασει το χρεος στα παιδια του?! 

Ναι, περνάει. Οπωσδήποτε αποποίηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...