Προς το περιεχόμενο

Υφισταται μεταβιβαση χρεους σε συγγενεις;


nikos-thess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμενα με πηραν απο γνωστη εταιρια διαχειρισης κοκκινων δανειων ή ξενο fund ή κατι τετοιο τελος παντων, για δανειο που ειχαν παρει οι γονεις μου. Ηθελαν να μαθουν την οικονομικη μου κατασταση για να ρυθμισουν δοσεις κτλ γιατι μου ειπαν οτι μιας και ειμαι παιδι τους θεωρουμαι ΑΥΤΟΜΑΤΑ εγγυητης! Αρα απο κατασχεση κινδυουν συζυγοι και παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, stefa_1 said:

Εμενα με πηραν απο γνωστη εταιρια διαχειρισης κοκκινων δανειων ή ξενο fund ή κατι τετοιο τελος παντων, για δανειο που ειχαν παρει οι γονεις μου. Ηθελαν να μαθουν την οικονομικη μου κατασταση για να ρυθμισουν δοσεις κτλ γιατι μου ειπαν οτι μιας και ειμαι παιδι τους θεωρουμαι ΑΥΤΟΜΑΤΑ εγγυητης! Αρα απο κατασχεση κινδυουν συζυγοι και παιδια.

Μήπως να ψαχτείς να τους κάνεις καμιά μηνυσούλα https://www.news247.gr/koinonia/eispraktikes-apozimiosi-daneiolipti-gia-chrisi-prosopikon-dedomenon.6707804.html

Από που κι ως που βρήκαν τα δικά σου στοιχεία ; και επίσης τι δουλειά έχεις εσύ με τα χρέη των γονιών ; (εφόσον οι άνθρωποι είναι παρόντες που το εύχομαι)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Μήπως να ψαχτείς να τους κάνεις καμιά μηνυσούλα https://www.news247.gr/koinonia/eispraktikes-apozimiosi-daneiolipti-gia-chrisi-prosopikon-dedomenon.6707804.html

Από που κι ως που βρήκαν τα δικά σου στοιχεία ; και επίσης τι δουλειά έχεις εσύ με τα χρέη των γονιών ; (εφόσον οι άνθρωποι είναι παρόντες που το εύχομαι)

Δεν ηταν εισπρακτικη εταιρια,  και ποτε δεν με πηρε μια τετοια. Πιθανοτατα ηταν ξενο fund που ανελαβε το δανειο. Το τι σχεση εχω δεν το γνωριζω μιας και δεν εχω υπογραψει ποτε. Τους εδωσα το τηλεφωνο του δικηγορου μας και απο τοτε δεν με ξαναπηραν.

Επεξ/σία από stefa_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρέη μεταφέρονται και χωρίζονται ανά τάξεις με 4μηνη ισχύ ανά ταξη

Α' τάξη : Συζυγος Παιδιά Εγγόνια Δισέγγονα

Β' τάξη : Γονεις Αδέρφια Ανήψια 2α' ανήψια θείοι α'  ξαδερφια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 29gk είπε

Mια παρενθεση αν επιτρεπεις, σε οτι αφορα τις γονικες παροχες οι οποιες και δεν εχουν το παραμικρο κοστος οπως γραφεις, για οσους απεκτησαν την πληρη κυριοτητα μετα τον θανατο του επικαρπωτη.

Οπως με πληροφορησε συμβολαιογραφος σε δικη μου υποθεση,  αν και οχι λεπτομερως ειναι η αληθεια καθως η δικη μου περιπτωση δεν "παινεται" μιας και η επικαρπια ηταν του 1991 ενω η πληρης κυριοτητα ηρθε σε εμενα το 2014,  23 χρονια αργοτερα δηλαδη, η εφορια ζητα περιπου τα "ρεστα"  απο ολους οσους εκαναν γονικη παροχη εντος 20 ετων. Δηλαδη εαν η γονικη παροχη εγινε το 2000 και η πληρης κυριοτητα εγινε το 2018, τοτε η εφορια ζητα διαφορες στην αντικειμενικη αξια που θεωρει πως εχει αλλαξει/ανεβει αρα και προσθετα ποσα.

Ξαναλεω οτι δεν εμαθα πληρεις λεπτομερειες, ουτε για το πως υπολογιζονται τα ποσα ουτε και για τον χρονο, αλλα εαν καποιος εχει κατι πιο συγκεκριμενο καλο ειναι να μας πληροφορησει εδω.

Η συννενόηση επικαρπία με πλήρη κυριότητα, δεν βγάζει φόρο. ΕΚΤΟΣ, δεν ξέρω, αν αυτός που έκανε τότε την γονική ΔΕΝ είχε πληρώσει τον φόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 hours ago, Filenia25 said:

Καλησπέρα αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος.

Έχω δανειο καταναλωτικό που αδυνατώ να πληρώσω.Το δανειο το πήρα πριν παντρευτώ.Δεν έχω κανένα περουσιακό στοιχείο.

Τώρα με τα κτηματολόγια ο παππούς μου θέλει να μου γράψει κάτι χωράφια.

Αν τα γράψω στον συζυγο ο οποίος δεν έχει καμία ανάμειξη με το δάνειο ,υπάρχει περίπτωση να γίνει κατάσχεση απο την τράπεζα;

Σας ευχαριστώ

Δεν θα παρεμβληθείς  εσύ πουθενά, θα τα πουλήσει ο παππούς σου απευθείας στο σύζυγό σου και δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, stefa_1 είπε

Εμενα με πηραν απο γνωστη εταιρια διαχειρισης κοκκινων δανειων ή ξενο fund ή κατι τετοιο τελος παντων, για δανειο που ειχαν παρει οι γονεις μου. Ηθελαν να μαθουν την οικονομικη μου κατασταση για να ρυθμισουν δοσεις κτλ γιατι μου ειπαν οτι μιας και ειμαι παιδι τους θεωρουμαι ΑΥΤΟΜΑΤΑ εγγυητης! Αρα απο κατασχεση κινδυουν συζυγοι και παιδια.

Δεν εισαι εγγυητης,αλλα αν οι γονεις σου εχουν αφησει τον ματαιο τουτο κοσμο,και εσυ δεν εχεις αποποιηθει την κληρονομια,τοτε αυτοματα εισαι αυτος που χρωσταει (μαζι με τους αλλους κληρονομους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://economico.gr/oi-ellines-apopoioyntai-tis-klironomias-toys-150000-aitiseis-apopoiisis-mono-to-2018

14 ώρες πριν, Filenia25 είπε

Καλησπέρα αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος.

Έχω δανειο καταναλωτικό που αδυνατώ να πληρώσω.Το δανειο το πήρα πριν παντρευτώ.Δεν έχω κανένα περουσιακό στοιχείο.

Τώρα με τα κτηματολόγια ο παππούς μου θέλει να μου γράψει κάτι χωράφια.

Αν τα γράψω στον συζυγο ο οποίος δεν έχει καμία ανάμειξη με το δάνειο ,υπάρχει περίπτωση να γίνει κατάσχεση απο την τράπεζα;

Σας ευχαριστώ

Να πληρωσεις τα χρεη σου πουλωντας τα χωραφια

Αν σκοπευεις να παιζεις κρυφτουλι για το υπολοιπο της ζωης σου για ενα καταναλωτικο δανειο,δεν νομιζω οτι ειναι εξυπνη κινηση

Να πω οτι χρωσταγες 1 εκατομμυριο ευρω,να το καταλαβω οτι δεν εχει νοημα.

Εφοσον σημερα δεν εχεις ακινητη περιουσια, μπορεις να διαπραγματευεις ενα κουρεμα του ποσου,η τραπεζα θα σου κοψει κατι σιγουρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας.Θα ήθελα να θέσω μια ερώτηση.Αν ο γονιός υποθηκεύσει ένα περιουσιακό στοιχείο επί της επικαρπίας, μετά θάνατον ο ψιλός κύριος κληρονομεί τα χρέη ή επειδή δε θεωρείται πλέον κληρονομιά δε χρειάζεται να πληρώσει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Panos 1985 είπε

Καλησπέρα σας.Θα ήθελα να θέσω μια ερώτηση.Αν ο γονιός υποθηκεύσει ένα περιουσιακό στοιχείο επί της επικαρπίας, μετά θάνατον ο ψιλός κύριος κληρονομεί τα χρέη ή επειδή δε θεωρείται πλέον κληρονομιά δε χρειάζεται να πληρώσει κάτι;

Αυτό στα bold δεν βγάζει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Panos 1985 είπε

Καλησπέρα σας.Θα ήθελα να θέσω μια ερώτηση.Αν ο γονιός υποθηκεύσει ένα περιουσιακό στοιχείο επί της επικαρπίας, μετά θάνατον ο ψιλός κύριος κληρονομεί τα χρέη ή επειδή δε θεωρείται πλέον κληρονομιά δε χρειάζεται να πληρώσει κάτι;

Τι εννοεις δε θεωρειται πλεον κληρονομια? Αν δεν υπαρχει διαθηκη μετα το θανατο του γονεα το σπιτι κληρονομειται απο τον/τη συζυγο η αν δεν ζει ουτε αυτος/η τοτε απο τα παιδια. Αν υπαρχει διαθηκη και στο κληρονομει εσενα τοτε μετα θανατον αποκτας εκτος απο την υψιλη κυριοτητα και την επικαρπια αυτοματως. Αρα αποκτας την κυριοτητα, εισαι ο ιδιοκτητης και κληρονομεις και τα χρεη το οποιο σημαινει οτι αν δεν πληρωσεις τις δοσεις της υποθηκης το σπιτι κατασχεται. 

Επεξ/σία από ritchie77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Panos 1985 είπε

Καλησπέρα σας.Θα ήθελα να θέσω μια ερώτηση.Αν ο γονιός υποθηκεύσει ένα περιουσιακό στοιχείο επί της επικαρπίας, μετά θάνατον ο ψιλός κύριος κληρονομεί τα χρέη ή επειδή δε θεωρείται πλέον κληρονομιά δε χρειάζεται να πληρώσει κάτι;

Δεν μπορεις να υποθηκευσεις την επικαρπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsioulak είπε

Δεν μπορεις να υποθηκευσεις την επικαρπια.

2. Ορίζοντας ο νομοθέτης ότι η επικαρπία δεν μεταβιβάζεται, απαγόρευσε και τη σύσταση οποιουδήποτε άλλου δικαιώματος επ’ αυτής. Ωστόσο, ρητώς επέτρεψε την εγγραφή υποθήκης επί επικαρπίας ακινήτου [1259 ΑΚ] και, επομένως, την αναγκαστική εκποίησή της. Το γεγονός ότι ορίσθηκε σαφώς και με ειδική διάταξη η εγγραφή υποθήκης (και άρα δυνατότητα αναγκαστικής εκποίησης στην περίπτωση αυτή) φανερώνει την επιθυμία του νομοθέτη να εισαγάγει μία και μοναδική εξαίρεση στη γενική απαγόρευση μεταβίβασης. Αν επιθυμούσε την κάμψη του κανόνα και σε άλλες περιπτώσεις, θα ακολουθούσε την ίδια τακτική διατύπωσης σαφών εξαιρέσεων.
Ωστόσο, η ανωτέρω άποψη έχει βρεθεί αντιμέτωπη με ισχυρό αντίλογο. Η θεωρία κατά κόρον 3 και η νομολογία 4 όλο και περισσότερο τάσσονται υπέρ της δυνατότητας κατάσχεσης και, κατ’ επέκταση, αναγκαστικής εκποίησης της επικαρπίας. Στη θέση αυτή φθάνουν βάσει των ακόλουθων επιχειρημάτων:
1. Ψιλή κυριότητα και επικαρπία είναι αυτοτελή δικαιώματα.
2. «Καμία διάταξη δεν θεσπίζει το ακατάσχετο του δικαιώματος [της επικαρπίας] όπως επί μισθού (664§3 ΑΚ) ή ισοβίου προσόδου (843§2)», ΕΑ 7899/1993, Ελλ Δνη 1997, 1893.

 

3. Η απαγόρευση μεταβίβασης της επικαρπίας αποτελεί κανόνα ενδοτικού δικαίου, που σκοπεί στην προστασία του ψιλού κυρίου. 5 Είναι, λοιπόν, δυνατόν να συμφωνηθεί ότι η επικαρπία μπορεί να μεταβιβασθεί. Στην περίπτωση αυτή δεν υφίσταται ανάγκη προστασίας του ψιλού κυρίου από μία ενδεχόμενη αλλαγή του προσώπου του επικαρπωτού, αφού ο ίδιος ο ψιλός κύριος επιτρέποντας τη μεταβίβαση έδειξε πως δεν προσβλέπει σε συγκεκριμένο πρόσωπο. Ατονεί, συνεπώς, το προστατευόμενο από την 1166 εδ. 2 ΑΚ στοιχείο της εμπιστοσύνης στη σχέση μεταξύ ψιλού κυρίου και επικαρπωτού. Κατ’ επέκταση δεν συντρέχει και λόγος απαγόρευσης της κατάσχεσης. Υποστηρίζεται, λοιπόν, ότι η επικαρπία μπορεί να κατασχεθεί τουλάχιστον στις περιπτώσεις όπου μπορεί και να μεταβιβασθεί. 6

4. Η 1259 ΑΚ επιτρέπει την εγγραφή υποθήκης επί επικαρπίας. Ως ελέχθη, αυτό συνεπάγεται και τη δυνατότητα αναγκαστικής εκποίησης. Αν, όμως, η επικαρπία μπορεί να εκπλειστηριασθεί από τον ενυπόθηκο δανειστή, ποιος ο λόγος να μην μπορεί να εκπλειστηριασθεί και από τους λοιπούς δανειστές του επικαρπωτού; 7 Και στις δύο περιπτώσεις οι συνέπειες για τον ψιλό κύριο, υπέρ του οποίου έχει θεσπισθεί το αμεταβίβαστο, είναι ίδιες, καθώς το εμπράγματο δικαίωμα μεταβιβάζεται σε κάποιον τρίτο. Η αντίθετη άποψη εισάγει διάκριση μεταξύ των διαφόρων δανειστών του επικαρπωτού με μοναδικό κριτήριο το αν διαθέτουν τελεσίδικο απόφαση προς εγγραφή υποθήκης. 8

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...