Προς το περιεχόμενο

Υφισταται μεταβιβαση χρεους σε συγγενεις;


nikos-thess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, vdanasto είπε

Ναι, περνάει. Οπωσδήποτε αποποίηση.

 

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Όταν πεθάνουν, θα κάνεις ΑΠΟΠΟΙΗΣΗ κληρονομιάς.

Μιλαω για την περίπτωση που δεν υπαρχει τπτ στο ονομα τους.. Τι να αποποιηθω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Μιλαω για την περίπτωση που δεν υπαρχει τπτ στο ονομα τους.. Τι να αποποιηθω??

Την οποία κληρονομιά και ας είναι και μηδενική.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Να ρωτησω κτ κ εγω με τη σειρά μου μιας κ επανηλθε το θεμα.. 

Χρωσταει η μανα σου, η αδερφη σου, ο πεθερος σου λεφτά στην τραπεζα.. 

2000,3000€..Οτιδηποτε.. Δεν υπάρχει κτ στο ονομα του.. Υπάρχει περίπτωση να περασει το χρεος στα παιδια του?! 

Εγώ πάλι δυσκολεύομαι να βγάλω νόημα από το παραπάνω.

Χρωστάει η μάνα σου, η αδερφή σου, ο πεθερός σου λεφτά στην τράπεζα.. οκ μέχρι εδώ.

Μετά λες "Δεν υπάρχει κτ στο ονομα του..", σε ποιανού ακριβώς το όνομα εννοείς?

Καλύτερα ξαναγράψε το post με τέτοιο τρόπο ώστε να βγαίνει νόημα.

Τα χρέη πάντως μετά θάνατο περνάνε στους κληρονόμους, και οι πρώτοι στη λίστα είναι ο/η σύζυγος και τα τέκνα (εφόσον υπάρχουν και σύζυγος και τέκνα το ένα τέταρτο πάει στη σύζυγο και τα υπόλοιπα τρία τέταρτα στα τέκνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ με την σειρά μου απορία αν γνωρίζει κάποιος. Η μητέρα μου χρωστάει σε τράπεζα αλλά δεν έχει τίποτα στο όνομά της, παρά μόνο το αυτοκίνητό της. Η γιαγιά μου δεν έχει χρέη άλλα έχει ένα ακίνητο στο οποίο μένουμε όλοι μαζί. Γίνεται να πάρω το σπίτι στο όνομά μου χωρίς να πάρω τα χρέη της μητέρας μου; Δεν έχω τα χρήματα να πληρώνω τα έξοδα της μητέρας μου. Και το σπίτι είναι μία βοήθεια γιατί αλλιώς θα είμαι στο ενοίκιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Claire_Underwood είπε

Έχω και εγώ με την σειρά μου απορία αν γνωρίζει κάποιος. Η μητέρα μου χρωστάει σε τράπεζα αλλά δεν έχει τίποτα στο όνομά της, παρά μόνο το αυτοκίνητό της. Η γιαγιά μου δεν έχει χρέη άλλα έχει ένα ακίνητο στο οποίο μένουμε όλοι μαζί. Γίνεται να πάρω το σπίτι στο όνομά μου χωρίς να πάρω τα χρέη της μητέρας μου; Δεν έχω τα χρήματα να πληρώνω τα έξοδα της μητέρας μου. Και το σπίτι είναι μία βοήθεια γιατί αλλιώς θα είμαι στο ενοίκιο. 

Θα στο κάνει δωρεά η γιαγιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Θα στο κάνει δωρεά η γιαγιά σου.

  Και αργότερα θα κάνω αποποίηση στην περιουσία της μητέρας μου, δηλαδή στο χρεος της. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Claire_Underwood είπε

  Και αργότερα θα κάνω αποποίηση στην περιουσία της μητέρας μου, δηλαδή στο χρεος της. Σωστά;

 

1 λεπτό πριν, Claire_Underwood είπε

  Και αργότερα θα κάνω αποποίηση στην περιουσία της μητέρας μου, δηλαδή στο χρεος της. Σωστά;

ΝΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

γεια σας.θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γονιος χρωσταει σε καρτες κι εχει πεθανει χωρις εγγυητη κι εχει την επικαρπια ενος ακινητου το οποιο εχει γινει γονικη παροχη στο παιδι του χωρις να ειναι ομως στο ονομα του απλα εχει την επικαρπια κι αργοτερα του την παραχωρει.τι κανεο στη συνεχεια με τις καρτες κι τι δηλωνει αυτος στην φορολογικη δηλωση του ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, depypap είπε

γεια σας.θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γονιος χρωσταει σε καρτες κι εχει πεθανει χωρις εγγυητη κι εχει την επικαρπια ενος ακινητου το οποιο εχει γινει γονικη παροχη στο παιδι του χωρις να ειναι ομως στο ονομα του απλα εχει την επικαρπια κι αργοτερα του την παραχωρει.τι κανεο στη συνεχεια με τις καρτες κι τι δηλωνει αυτος στην φορολογικη δηλωση του ;

Τι εννοείς:

και αργότερα του την παραχωρεί ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας.θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γονιος χρωσταει σε καρτες κι εχει πεθανει χωρις εγγυητη κι εχει την επικαρπια ενος ακινητου το οποιο εχει γινει γονικη παροχη στο παιδι του χωρις να ειναι ομως στο ονομα του απλα εχει την επικαρπια κι αργοτερα του την παραχωρει.τι κανεο στη συνεχεια με τις καρτες κι τι δηλωνει αυτος στην φορολογικη δηλωση του ;

του δινει την επικαρπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, depypap είπε

γεια σας.θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γονιος χρωσταει σε καρτες κι εχει πεθανει χωρις εγγυητη κι εχει την επικαρπια ενος ακινητου το οποιο εχει γινει γονικη παροχη στο παιδι του χωρις να ειναι ομως στο ονομα του απλα εχει την επικαρπια κι αργοτερα του την παραχωρει.τι κανεο στη συνεχεια με τις καρτες κι τι δηλωνει αυτος στην φορολογικη δηλωση του ;

Με αποδοχή κληρονομιάς αναλαμβάνει και όλα τα χρέη. Αλλιώς κάνει αποποίηση αλλά τότε δεν κληρονομεί και τίποτα άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...