Προς το περιεχόμενο

Υφισταται μεταβιβαση χρεους σε συγγενεις;


nikos-thess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σασ αν γονεασ εχει χρεη απο στεγαστικα δανεια και εφορια , με αποποιηση γλιτωνουν απο χρεη τα παιδια?

 

Εαν υπηρχε και καταναλωτικο δανειο θα γλιτωναν και απαυτο?

 

Μιλαμε για πολυ μεγαλα ποσα

Επεξ/σία από Fertite
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, Fertite είπε

Γεια σασ αν γονεασ εχει χρεη απο στεγαστικα δανεια και εφορια , με αποποιηση γλιτωνουν απο χρεη τα παιδια?

 

Εαν υπηρχε και καταναλωτικο δανειο θα γλιτωναν και απαυτο?

 

Μιλαμε για πολυ μεγαλα ποσα

Με την αποποίηση της κληρονομιάς γλιτώνεις τόσο από ενεργητικά όσο και από παθητικά στοιχεία. Οπότε, γλιτώνεις όλων των ειδών τα χρέη και τις οφειλές στο όνομα του θανόντα από οπουδήποτε κι αν προέρχονται και ανεξαρτητως ύψους. 

Φροντίστε μόνο μετά την αποποίηση να ενημερώσετε άμεσα συγγενείς διότι μετά η κληρονομιά πάει σε συγγενείς επόμενου βαθμού και πρέπει να αποποιηθουν όλοι μεχρι τελικά να τα πάρει το κράτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Με την αποποίηση της κληρονομιάς γλιτώνεις τόσο από ενεργητικά όσο και από παθητικά στοιχεία. Οπότε, γλιτώνεις όλων των ειδών τα χρέη και τις οφειλές στο όνομα του θανόντα από οπουδήποτε κι αν προέρχονται και ανεξαρτητως ύψους. 

Φροντίστε μόνο μετά την αποποίηση να ενημερώσετε άμεσα συγγενείς διότι μετά η κληρονομιά πάει σε συγγενείς επόμενου βαθμού και πρέπει να αποποιηθουν όλοι μεχρι τελικά να τα πάρει το κράτος. 

Kαλά άμα οι συγγενείς είναι εξαφανισμένοι, μη παίρνεις όρκο.

Απεβίωσε ο θείος μου, η ξαδέρφη μου με τη θεια μου εκαναν αποποιηση και εψαχναν τα ετεροθαλή αδέρφια απο το πρώτο γάμο του θείου μου, για να τους ενημερώσουν και δεν τους έβρισκαν όλους. Το αποτέλεσμα είναι ότι ενώ έκαναν και αυτοί αποποίηση,  να ψάχνουν τον εναν ετεροθαλη αδερφό, ο οποιος ειναι εξαφανισμενος με τον εψαχνε και η οικογενεια του και οι επομενοι κληρονομοι ( αδερφια του θανοντος θειου μου) να μη μπορουν να κινηθουν διοτι ψαχνουν αυτον τωρα. Και δεν ξερω αν υπαρχει νομος ( παλια υπηρχε) που αν δεν εβρισκες συγγενικο προσωπο μετα απο καποια χρονια, επι της ουσιας τον κηρυσσαν "νεκρό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fertite είπε

Γεια σασ αν γονεασ εχει χρεη απο στεγαστικα δανεια και εφορια , με αποποιηση γλιτωνουν απο χρεη τα παιδια?

 

Εαν υπηρχε και καταναλωτικο δανειο θα γλιτωναν και απαυτο?

 

Μιλαμε για πολυ μεγαλα ποσα

ΝΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Με την αποποίηση της κληρονομιάς γλιτώνεις τόσο από ενεργητικά όσο και από παθητικά στοιχεία. Οπότε, γλιτώνεις όλων των ειδών τα χρέη και τις οφειλές στο όνομα του θανόντα από οπουδήποτε κι αν προέρχονται και ανεξαρτητως ύψους. 

Φροντίστε μόνο μετά την αποποίηση να ενημερώσετε άμεσα συγγενείς διότι μετά η κληρονομιά πάει σε συγγενείς επόμενου βαθμού και πρέπει να αποποιηθουν όλοι μεχρι τελικά να τα πάρει το κράτος. 

Δηλαδή  πεθαίνει ένας θείος με τον οποίο δεν έχεις σχέση (εννοώντας δεν μιλάτε, έχεις να τον δεις χρόνια κτλ), αυτός είναι λαμόγιο και χρωστάει παντού, πεθαίνει, εσύ δεν γνωρίζεις κάτι και αυτόματα τα χρέη πάνε σε εσένα; Εφόσον δεν έχει άλλους συγγενείς ή αυτοί οι συγγενείς έχουν κάνει αποποίηση. 

Δηλαδή εσύ είσαι νόμιμος μια ζωή πληρώνεις τα χρέη σου και ξαφνικά από το πουθενά μπορείς να βρεθείς με μεγάλα χρέη. Και γιατί να πρέπει να γνωρίζεις εσύ για τα χρέη κάποιου συγγενικου προσώπου; 

Αυτό το κράτος δεν σταματάει να με εκπλήσσει ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

αυτόματα τα χρέη πάνε σε εσένα;

Αυτοματα δεν γινεται τιποτα. Αν δεν υπαρξει αποδοχη κληρονομιας απλα μενουν στον αερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, elenipapserres είπε

Kαλά άμα οι συγγενείς είναι εξαφανισμένοι, μη παίρνεις όρκο.

Απεβίωσε ο θείος μου, η ξαδέρφη μου με τη θεια μου εκαναν αποποιηση και εψαχναν τα ετεροθαλή αδέρφια απο το πρώτο γάμο του θείου μου, για να τους ενημερώσουν και δεν τους έβρισκαν όλους. Το αποτέλεσμα είναι ότι ενώ έκαναν και αυτοί αποποίηση,  να ψάχνουν τον εναν ετεροθαλη αδερφό, ο οποιος ειναι εξαφανισμενος με τον εψαχνε και η οικογενεια του και οι επομενοι κληρονομοι ( αδερφια του θανοντος θειου μου) να μη μπορουν να κινηθουν διοτι ψαχνουν αυτον τωρα. Και δεν ξερω αν υπαρχει νομος ( παλια υπηρχε) που αν δεν εβρισκες συγγενικο προσωπο μετα απο καποια χρονια, επι της ουσιας τον κηρυσσαν "νεκρό"

Μιλάω για οικογένειες που δεν έχουν χαθεί εντελώς, τώρα σε τέτοιες περιπτώσεις δεν ξέρω τι να σου πω, εγώ ανέφερα να κοιτάξουν να ενημερώσουν γιατί είναι το ελάχιστο ηθικό πράγμα που μπορούν να κάνουν εκ μέρους τους ασχέτως σχέσεων με τους άλλους. Αν δεν τους βρίσκουν με τίποτα ας πάνε και σε δικηγόρο να ψάξει αυτός αν αυτό είναι εφικτό δεν γνωριζω βέβαια. 

Αυτός ο νόμος που λες δεν είναι ακριβώς έτσι, αναφέρεται σε συγκεκριμένου βαθμού συγγενείς πχ πρώτου βαθμού η συζηγων, αν εξαφανιστεί ο άλλος θεωρείται πως εγκατέλειψε την οικογένεια. 

5 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Δηλαδή  πεθαίνει ένας θείος με τον οποίο δεν έχεις σχέση (εννοώντας δεν μιλάτε, έχεις να τον δεις χρόνια κτλ), αυτός είναι λαμόγιο και χρωστάει παντού, πεθαίνει, εσύ δεν γνωρίζεις κάτι και αυτόματα τα χρέη πάνε σε εσένα; Εφόσον δεν έχει άλλους συγγενείς ή αυτοί οι συγγενείς έχουν κάνει αποποίηση. 

Δηλαδή εσύ είσαι νόμιμος μια ζωή πληρώνεις τα χρέη σου και ξαφνικά από το πουθενά μπορείς να βρεθείς με μεγάλα χρέη. Και γιατί να πρέπει να γνωρίζεις εσύ για τα χρέη κάποιου συγγενικου προσώπου; 

Αυτό το κράτος δεν σταματάει να με εκπλήσσει ποτέ. 

Το έχουμε συζητήσει άπειρες φορές αυτό εδώ μέσα. Και ναι όλα τα στοιχεία μεταφέρονται στον συγγενή επόμενου βαθμού που ορίζει ο νόμος. Υπάρχει μια γκρίζα ζώνη που έχει αναφερθεί πως δεν ενημερώνονται όλοι, για να γλιτώσεις μετά πρέπει να αποδείξεις πως δεν ενημερωθηκες. Δεν είναι δύσκολο αλλά πρέπει να βάλεις δικηγόρο. 

1 ώρα πριν, narta είπε

Αυτοματα δεν γινεται τιποτα. Αν δεν υπαρξει αποδοχη κληρονομιας απλα μενουν στον αερα.

Λάθος, αν δεν κάνεις αποποίηση κληρονομιάς εσύ εντός προκαθορισμενου χρονικού διαστήματος τότε θεωρείται πως αποδέχτηκες σιωπηλά την κληρονομιά. 

Τωρα "μα δεν ενημερώθηκα κτλ". Υπάρχουν γκρίζες ζώνες εκεί και αν τύχεις σε τέτοια περίπτωση έχεις πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Τωρα "μα δεν ενημερώθηκα κτλ". Υπάρχουν γκρίζες ζώνες εκεί και αν τύχεις σε τέτοια περίπτωση έχεις πρόβλημα.

Πρεπει να ενημερωθεις και δη να υπογραψεις οτι ενημερωθηκες γραπτως. Δεν ειναι καθολου γκριζο αυτο, ξεκαθαρο ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, narta είπε

Πρεπει να ενημερωθεις και δη να υπογραψεις οτι ενημερωθηκες γραπτως. Δεν ειναι καθολου γκριζο αυτο, ξεκαθαρο ειναι. 

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που τους πέρασαν την κληρονομιά δίχως αυτό το βήμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που τους πέρασαν την κληρονομιά δίχως αυτό το βήμα. 

Το οποιο ομως δεν ειναι συννομο και ευκολο να αποδειχθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, narta είπε

Αυτοματα δεν γινεται τιποτα. Αν δεν υπαρξει αποδοχη κληρονομιας απλα μενουν στον αερα.

 

1 ώρα πριν, narta είπε

Πρεπει να ενημερωθεις και δη να υπογραψεις οτι ενημερωθηκες γραπτως. Δεν ειναι καθολου γκριζο αυτο, ξεκαθαρο ειναι. 

Αυτό είναι και το λογικό. Το να περνάνε αυτόματα τα χρέη σε εσένα θα ήταν τρελό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...