Προς το περιεχόμενο

Προειδοποίηση για απατεώνα στις Αγγελίες


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν διάβασα, για πρώτη φορά, το σχετικό topic, σκέφτηκα ότι βρέθηκε κάποιος, γνώστης της Ελληνικής, που σκέφτηκε να εφαρμόσει τη μέθοδο της "Νιγηριανής απάτης"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλίγο θύμα να πέσω και εγώ αλλά την γλίτωσα στο τσακ πραγματικά και ενώ το δέμα είχε ήδη φύγει από εμένα και ήταν στο αεροδρόμιο, ευτυχώς την ψυλλιάστηκα γρήγορα και σήμερα θα το έχω πάλι πίσω. Τώρα βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να πάρω τα λεφτά της αποστολής πίσω...ξέρει κάνεις;

 

Ορίστε και το πολύ ωραίο e-mail που μου έστειλε ο τύπος δήθεν Paypal....

 

paypal_logo.gif JULY 28, 2014 
Transaction ID: 8LE719900J966512L
Dear PayPal Customer,
 
You have received a payment of 394.00 EUR from Aristidis Vourakis ([email protected])
Thanks for using PayPal. Now that you’ve received your payment receipt, you can now ship the item and send the shipment tracking number to PayPal.
 
It may take a few moments for this transaction to appear in your account.
  Seller
το e-mail μου ήταν εδώ Note to seller
Ship via post . Shipping address - confirmed

Aristidis Vourakis
256A Rush Green Road,
Romford,
Essex,
RM7 0LA,
United Kingdom Shipping details
The seller hasn’t provided any shipping details yet.   Description Unit price Qty   Laptop
Item# xxxxxx 270.00 EUR 1     Shipping and handling 124.00 EUR Insurance - offered ---- Total 394.00 EUR Payment 394.00 EUR
Payment sent to το e-mail μου ήταν εδώ     Issues with this transaction?
The payment has been successfully made but due to security reason we have to receive the shipment tracking number before the next 24 hours for the processing of your order.This a new measure we are taking to protect both our sellers and buyers against fraudulent customers.

icon_help_16x16.gifQuestions? Send mails to: [email protected]
 
Rate of Exchange: If this transaction involves a currency conversion, there will be an exchange rate shown above. This exchange rate includes a 2.5% spread above the wholesale exchange rate at which PayPal obtains foreign currency, and the spread is retained by PayPal. If and when the Recipient chooses to withdraw these funds from the PayPal System, and if the withdrawal involves a currency conversion, the Recipient will convert the funds at the applicable currency exchange rate at the time of the withdrawal, and the Recipient may incur a withdrawal fee.

PLEASE SEND THE SHIPMENT TRACKING TO PAYPAL BY REPLYING TO THIS EMAIL!

You can receive plain text emails instead of HTML emails. To change your Notifications preferences, log in to your account, go to your Profile, and click My settings.


PayPal Email ID PP834152395643?c6=0H320079PT4010931&v0=PP843_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία -- the million dollar question:

 

Άντε καλά, αυτός έστειλε fake email. Ο πωλητής δε μπαίνει στο account του να δει κατευθείαν από την πηγή ότι όντως έγινε η πληρωμή πριν στείλει το αντικείμενο;

 

Δεν το χωράει το μυαλό μου. Email ήρθε που λέει ΧΥΖ, όχι φάκελλος με τη σφραγίδα του προέδρου της δημοκρατίας σε βουλοκέρι και signed με το public key του.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία -- the million dollar question:

 

Άντε καλά, αυτός έστειλε fake email. Ο πωλητής δε μπαίνει στο account του να δει κατευθείαν από την πηγή ότι όντως έγινε η πληρωμή πριν στείλει το αντικείμενο;

 

Δεν το χωράει το μυαλό μου. Email ήρθε που λέει ΧΥΖ, όχι φάκελλος με τη σφραγίδα του προέδρου της δημοκρατίας σε βουλοκέρι και signed με το public key του.

Απ'ο,τι είπε ένας άλλος φίλος που την πάτησε, το mail έλεγε ότι τα λεφτά έχουν σταλεί στο paypal αλλά για να αποδεσμευθούν και να φανούν στο λογαριασμό του χρειάζεται το tracking Number της αποστολής....καλοστημένο πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ο,τι είπε ένας άλλος φίλος που την πάτησε, το mail έλεγε ότι τα λεφτά έχουν σταλεί στο paypal αλλά για να αποδεσμευθούν και να φανούν στο λογαριασμό του χρειάζεται το tracking Number της αποστολής....καλοστημένο πάντως!

 

Ναι καλοστημένο. Αλλά και πάλι δεν υπάρχει περίπτωση να μη φαίνονται στο λογαριασμό σου (έστω κι αν δε μπορείς να τα τραβήξεις ακόμα) από τη στιγμή που υποτίθεται σου έστειλαν email. Το email είναι δευτερεύον, για δική σου διευκόλυνση. Δε μπορεί οποιαδήποτε πράξη να "φαίνεται" σε email και να μη φαίνεται καθόλου από το site.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι άρρωστος που καμιά φορά μπαίνω στο paypal και σκέφτομαι μήπως είναι πλαστό το site ολόκληρο; :-D

 

Είναι δυνατόν μόνο με email να στέλνετε τα αντικείμενα σας;

 

Επίσης ποτέ μην μπαίνετε στο paypal απο links..Δεν ξέρεις που μπορεί να σε οδηγήσουν.Γράψτε στο browser τη διεύθηνση μόνοι σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλοστημένο. Αλλά και πάλι δεν υπάρχει περίπτωση να μη φαίνονται στο λογαριασμό σου (έστω κι αν δε μπορείς να τα τραβήξεις ακόμα) από τη στιγμή που υποτίθεται σου έστειλαν email. Το email είναι δευτερεύον, για δική σου διευκόλυνση. Δε μπορεί οποιαδήποτε πράξη να "φαίνεται" σε email και να μη φαίνεται καθόλου από το site.

Δίκιο, αλλά προφανώς ποντάρει στους μη εξοικειωμένους...ο φίλος νομίζω είχε πει ότι δεν είχε ξαναπληρωθεί μέσω paypal οπότε δεν ήξερε και ακριβώς την διαδικασία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ProudGreek821

Newbie

  • photo-thumb-306480.jpg?_r=1407115521
  • Members
  • bullet_black.png
  • 0 μηνύματα

Απεστάλη σήμερα, 11:05

Γεια σας ενδιαφέρομαι για το Mac, είναι ακόμη διαθέσιμο; Εάν ναι στέλνετε Λονδίνο; Τα μεταφορικά δικά μου φυσικά και συναλλαγή μέσω paypal. Ευχαριστώ!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλε και σε εμένα για το MacBook που πουλάω με το ίδιο username.

 

Πραγματικά απορώ κι εγώ, πώς μερικοί την πατάνε και στέλνουν το αντικείμενο χωρίς να μπουν στον λογαριασμό τους στο paypal και να δουν ότι όντως μπήκαν χρήματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ProudGreek821

Newbie

  • photo-thumb-306480.jpg?_r=1407115521
  • Members
  • bullet_black.png
  • 0 μηνύματα

Απεστάλη σήμερα, 11:05

Γεια σας ενδιαφέρομαι για το Mac, είναι ακόμη διαθέσιμο; Εάν ναι στέλνετε Λονδίνο; Τα μεταφορικά δικά μου φυσικά και συναλλαγή μέσω paypal. Ευχαριστώ!

 

 

 

Έστειλε και σε εμένα για το MacBook που πουλάω με το ίδιο username.

 

Πραγματικά απορώ κι εγώ, πώς μερικοί την πατάνε και στέλνουν το αντικείμενο χωρίς να μπουν στον λογαριασμό τους στο paypal και να δουν ότι όντως μπήκαν χρήματα!

 

Ο συγκεκριμένος λογαριασμός έχει ήδη αποκλειστεί από το forum. Ευχαριστούμε θερμά για την ειδοποίηση.

 

Καλό είναι να έχουμε υπ' όψιν μας ότι πιθανότατα θα προσπαθήσει εκ νέου να προχωρήσει σε κάποια συναλλαγή - το παρόν topic θα παραμείνει ανοιχτό για να προειδοποιούνται τα μέλη για το συγκεκριμένο άτομο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...