Προς το περιεχόμενο

Ανέπαφες πληρωμές με φορητές συσκευές σύντομα στα μέσα μαζικής μεταφοράς του Λονδίνου


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι θετικό αλλά για μια άλλη τεχνολογικά εποχή. Η τεχνολογία εξελίσσεται συνέχεια και εμείς όπως όλες οι άλλες χώρες, δεν πρέπει να μένουμε στάσιμοι. Εδώ και δέκα χρόνια κάνουν συναλλαγές με κάρτα ανέπαφων πληρωμών στην Αγγλία και στην Ελλάδα τώρα άρχισαν να εκδίδουν πιστωτικές κάρτες ανέπαφων πληρωμών οι τράπεζες μας.

 

Φαντάσου πόσο πίσω είμαστε.

 

Άσε που στη χρήση πιστωτικών καρτών αντι για μετρητά είμαστε πολύ πίσω σε σχέση με άλλες ανεπτυγμένες χώρες.

Γιατί θεωρείς καλύτερο το "πλαστικό (virtual) χρήμα" σε σύγκριση με το "κανονικό";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Γιατί θεωρείς καλύτερο το "πλαστικό (virtual) χρήμα" σε σύγκριση με το "κανονικό";

 

Πέσμου γιατί όχι. Εντοπίσημο/Ασφαλές/Φοροδιαφανές/και μη πλαστογραφίσημο. Επίσης σε σταματάει το πρεζόνι και σου βγάζει μαχαίρι. Ο άλλος δεν κουβαλάει μετρητά και σώζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέσμου γιατί όχι. Εντοπίσημο/Ασφαλές/Φοροδιαφανές/και μη πλαστογραφίσημο. Επίσης σε σταματάει το πρεζόνι και σου βγάζει μαχαίρι. Ο άλλος δεν κουβαλάει μετρητά και σώζεται.

 

Τζάμπα απαντάς στο συγκεκριμένο χρήστη. Απο την υπογραφή του και μόνο καταλαβαίνεις ότι είναι άσκοπο να του απαντήσεις. Σε όποιο θέμα έχει να κάνει με παρακολούθηση, τσιπάκια, google κτλ είναι πρώτος. Είναι υπερ της ελευθερίας της ανθρωπότητας απο τα δεσμά κάθε είδους τεχνολογίας που μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη. Χρησιμοποιεί όμως blackberry...

 

Go figure...

 

Απλά ignore

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνουμε τις τεχνολογικές εφαρμογές στα ΜΜΜ του Λονδίνου με την κατάσταση στην Ελλάδα και ειδικά στην Αθήνα, για την οποία η αντίστοιχη παιδεία μας περιορίζεται είτε στο πως θα αντιδράσουμε στον έλεγχο για εισιτήριο είτε πως θα απαλλαγούμε από το πρόστιμο που μας έβαλε ο ελεγκτής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν γίνομε σπασικλάκι. καλά από εξεληκτικής πλευράς αλλα αν κάποιος κλέψει το cellphone την εβαψες. Μπορεί να σου χρεώσει τεράστια χρηματικά ποσά και εσύ να μην μπορείς να κάνεις τπτ. Δεν νομίζω οτι είναι και ΟΤΙ καλήτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν γίνομε σπασικλάκι. καλά από εξεληκτικής πλευράς αλλα αν κάποιος κλέψει το cellphone την εβαψες. Μπορεί να σου χρεώσει τεράστια χρηματικά ποσά και εσύ να μην μπορείς να κάνεις τπτ. Δεν νομίζω οτι είναι και ΟΤΙ καλήτερο. 

 

Ασφαλώς και δεν ισχύει αυτό. Όπως θα ακύρωνες μια απλή πιστωτική κάρτα μόλις διαπίστωνες τη κλοπή, έτσι μπορείς να ακυρώσεις και τη κάρτα ανέπαφων συναλλαγών που συνδέεται με το smartphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα μέχρι να την κλήσεις ? ξέρεις για να μην παρεξηγιθούμε απλα φοβάμε επιδή δεν ξέρω. δεν κάνω τον έξυπνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα απαντάς στο συγκεκριμένο χρήστη. Απο την υπογραφή του και μόνο καταλαβαίνεις ότι είναι άσκοπο να του απαντήσεις. Σε όποιο θέμα έχει να κάνει με παρακολούθηση, τσιπάκια, google κτλ είναι πρώτος. Είναι υπερ της ελευθερίας της ανθρωπότητας απο τα δεσμά κάθε είδους τεχνολογίας που μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη. Χρησιμοποιεί όμως blackberry...

 

Go figure...

 

Απλά ignore

Επίπεδο. Δεν θα πέσω εκεί κάτω που είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και μια δεκαετία περίπου, οι κάτοικοι του Λονδίνου συναλλάσονται με την Oyster για τη μετακίνησή τους με τα μέσα μαζικής μεταφοράς, μια ειδική κάρτα ανέπαφων πληρωμών αντί για το κλασικό εισιτήριο.

 

 

Βελιγράδι 2014, κάρτες εισητηρίων που τις αγοράζεις μία φορά, τις "γεμίζεις" μέχρι 9 διαδρομές για 2 άτομα (ίσως να γίνεται και για περισσότερα, δεν το δοκίμασα) και με ανέπαφη συνναλαγή μέσα στα ΜΜΕ με το αντίστοιχο μηχάνημα, χρεώνεσαι για την διαδρομή αφού επιλέξεις το πόσα άτομα θες να συνδέσεις για τη διαδρομή με την κάρτα που χρεώνεις.

Σαφώς και έχουν περιθώρια βελτίωσης στο δικό τους σύστημα απο αυτά που είδα αλλά μία φορά, είναι πολύ πιο μπροστά από εμάς.

 

Το καλύτερο βέβαια είναι στον έλεγχο εισητηρίου. Την ημέρα που έφευγα από την πόλη, μπήκε μέσα στο tram μία κοπέλα με ένα μηχάνημα στα χέρια της και αφού ζήτησε την κάρτα μου, την ακούμπησε στο μηχάνημα και προφανώς είδε την "χρέωση" που είχε γίνει.

 

Μου φάνηκε τόσο high tech το όλο σύστημα τους μπροστά στο δικό μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θεωρείς καλύτερο το "πλαστικό (virtual) χρήμα" σε σύγκριση με το "κανονικό";

 

Κατά κάποιον τρόπο, το χρήμα δεν είναι ούτως ή άλλως virtual;...

Το ηλεκτρονικό όμως έχει πλεονεκτήματα αλλά και μειονεκτήματα. Δεν μ΄ αρέσει η ιδέα τού να ξέρουν τράπεζες και οργανισμοί τι κάνω, τι έχω και όλες αυτές τις σημαντικές λεπτομέρειες που γνωρίζουν για μένα αλλά δεν μπορώ να το αποφύγω εκτός αν αλλάξω τελείως τρόπο ζωής. Είμαι σαφώς υπέρ της τεχνολογικής εξέλιξης αλλά όταν υπάρχουν τράπεζες από πίσω είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός. Όσο για τις κάρτες ΜΜΜ, έχω την αίσθηση ότι μεγαλύτερο όφελος έχει η πλευρά των μέσων παρά οι πελάτες. Για τους πελάτες είναι απλώς μια ευκολία (σιγά μη μετακυλίσουν τη μείωση του κόστους στο εισιτήριο), ενώ για τα μέσα-κράτος-τράπεζες είναι πραγματική οικονομία (και αρκετές χρήσιμες πληροφορίες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σαν άνθρωπος της τεχνολογίας συμφωνώ στην εξέλιξη της προς όφελος μας, όμως και σαν άνθρωπος χριστιανός είμαι κάθετα αντίθετος στο να με φέρνουν γύρω γύρω στο να μου φυτεψουν μια μέρα τσιπακι δήθεν προς όφελος μου. Πείτε με πρόβατο πείτε με ότι γουσταρετε, αλλα όλο προς εκει μας οδηγούν.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...