Προς το περιεχόμενο

Από επίπεδη σε κυρτή η νέα τηλεόραση της Samsung, και μάλιστα κατά βούληση


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τμήμα τηλεοράσεων της Samsung έχει ωραίο design. Πώς γίνεται να μην κάνουν μια μεταγραφή κάποιου από αυτό το τμήμα στο τμήμα κινητής τηλεφωνίας;  :P

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμήζει τους λεφτάδες των 80s-90s που είχαν cabrio με αυτόματο κλείσιμο της οροφής...

 

Τώρα ο μοντέρνος μεγιστάνας θα κάνει "οπ τσέκαρε μώρο στραβώνει η τηλεόραση"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πουμε μηπως οτι η πρωτη κυρτη τηλεοραση παρουσιαστικε εδω και αρκετο  καιρο απο την lg με την δυνατοτητα να ειναι επιπεδη η κυρτη αναλογα την επιλογη του χρηστη απο το control 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μου θυμήζει τους λεφτάδες των 80s-90s που είχαν cabrio με αυτόματο κλείσιμο της οροφής...

 

Τώρα ο μοντέρνος μεγιστάνας θα κάνει "οπ τσέκαρε μώρο στραβώνει η τηλεόραση"

ναι αλλά η οροφή έχει και μια χρησιμότητα, το στράβωμα? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι, γιατι δεν βλεπω ΚΑΜΙΑ ουσιατικη χρησιμοτητα (περαν του μαρκετινγκ)  στις Curved Οθονες?  

 

μηπως μου διαφευγει κατι?  και μην μου πειτε για το "καλυτερο οπτικο πεδιο", θα ξαναγελασω....!!!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα η βιομηχανια το πλασαρει οτι το ματι του θεατη θα εχει ιδια αποσταση προς οποιαδηποτε σημειο της οθονης, φυσικα ειναι για γελια μια τετοια εξηγηση. Αλλα στα δικα μου ματια και η ηλιοροφη που εχουν τα αμαξια για καλυτερο αερισμο για γελια ειναι, εξου και δεν εχει καθιερωθει.
Ειναι πολυ εντυπωσιακες οι καινουργιες top-end τηλεορασεις οπου εκτος απο καμπυλες η τηλεοραση ειναι γυαλι 5 χιλιοστων στην μεγαλυτερη επιφανεια της. Εχω slim τηλεοραση 2ετιας με συνολικο παχος 2,5εκατοστα και φαινεται σαν μπαουλο μπροστα σε αυτες τις νεες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω ποσοι θα χωρεσουν ακριβως στο κεντρικο σημειο θεασης της κυρτης για να εχουν ιση αποσταση....!

Μωρε αμα ειχα δικο μου σπιτι θα ειχα στησει μια 180αρα κυρτη σταθερη για τον benq, μουρλια!, Κι ας τους κορεατες να κουρευονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται για μόδα και τίποτε περισσότερο. Ο μοναδικός σοβαρός λόγος για να πάρει κανείς μια τέτοια τηλεόραση είναι να στριμώξει περισσότερες ίντσες σε μια θέση που έχει εμπόδια δεξιά και αριστερά της οθόνης. Δεν έχει κανένα άλλο πρακτικό λόγο ύπαρξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι, γιατι δεν βλεπω ΚΑΜΙΑ ουσιατικη χρησιμοτητα (περαν του μαρκετινγκ)  στις Curved Οθονες?  

 

μηπως μου διαφευγει κατι?  και μην μου πειτε για το "καλυτερο οπτικο πεδιο", θα ξαναγελασω....!!!!!!

Ο μόνη περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ πως θα είχε κάποιο ουσιαστικό όφελος μια κυρτή οθόνη,θα ήταν ίσως σε PC games αν κάποιος βέβαια καθόταν αρκετά κοντά στην οθόνη ώστε τα 'πλαινά' κομμάτια της να προσέφεραν περιφερειακή όραση,ως τρόπος αντικατάστασης του surround vision:

 

eyefinity4.jpg

 

 

Το θέμα όμως είναι ότι η συγκεκριμένη τηλεόραση είναι τηλεόραση,και όχι PC monitor,και το μεγάλο της μέγεθος λειτουργεί εναντίον της άμα κάποιος ήθελε να κάτσει τόσο κοντά της για να παίζει παιχνίδια με αυτό το τρόπο.

 

 

Btw,στις τηλεοράσεις πλέον κάθε χρόνο ή και 2-3 χρόνια,θα βλέπουμε συνέχεια και κάτι τέτοιο για το οποίο προσπαθούνε να μας ψήσουν. Βλέπεις ο περισσότερος κόσμος δεν αλλάζει τηλεόραση με την ίδια συχνότητα που αλλάζει κινητά ή που κάνουν αναβάθμιση οι enthusiast PC users.Ο μέσος καταναλωτής θα πάρει μια τηλεοράση τώρα,και την επόμενη όταν του χαλάσει μάλλον και θεωρεί πως δεν αξίζει ποια να πληρώνει service για ένα πολύ παλιό μοντέλο... Ας πούμε κάθε 10-15 χρόνια.

 

Έλα όμως ντε που αυτό δεν συμφέρει αυτές τις εταιρίες. Θα τους άρεσε πολύ περισσότερο αν ο μέσος καταναλωτής αγόραζε νέα τηλεόραση κάθε 3 με 5 χρόνια. Αλλά δεν μπορούν να κάνουν τα προιόντα τους τόσο μάπα που να χαλάν κάθε τόσο,γιατί τότε θα έτρωγαν μεγάλο κράξιμο. Έτσι προσπαθούν συνέχεια να βρίσκουν νέα πράματα που θα προσπαθήσουν να τα πλασάρουν σαν 'must' για να ψήνουν το κόσμο να αλλάζει σε συχνότερη βάση. Είδες σε πόσο μικρό χρονικό διάστημα απ τη στιγμή που άρχισαν να πλασάρουν το '3d' το παράτησαν τελείως μιας και ο κόσμος δεν ψηνόταν για να μας εμφανίσουν το 4k ? Αυτό δείχνει να ψήνει περισσότερο κόσμο,κυρίως κιόλας λόγο υποστήριξης από game developers και τις εταιρίες καρτών γραφικών,μιας και πέραν του gaming δεν νομίζω να υπάρχει άλλη υποστήριξη από πλευράς περιεχομένου που να αξίζει να αναφερθεί,εγώ τουλάχιστον δεν έχω ακούσει/διαβάσει τίποτα για 4k ταινίες ή εκπομπές καναλιών. Τώρα βγάζουν το Curved,σε 2-3 χρόνια θα είναι το G-sync,μετά κάτι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την είδα σήμερα στον Κωτσόβολο στο Ρέντη. Την κοίταζα επί 5 λεπτά σαν χαζός με ένα μόνιμο χαμόγελο. Η ζωή είναι ωραία άμα έχεις τέτοια τηλεόραση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...