Προς το περιεχόμενο

Football Manager 2015


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 381
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καθε χρονο τετοια εποχη μου ερχεται ορεξη να παιξω, αλλα σκεπτομενος το τι εχει κανει τα τελευταια χρονια η SI μου φευγει η ορεξη.

 

Οι αλλαγες τους για μενα προσωπικα εχουν καταστρεψει τη μαγεια του παιχνιδιου.Το FM εχει "κονσολοποιηθει", και τεινει να γινει παιχνιδι για παιδακια.Καταλαβαινω τη λογικη πισω απο αυτο, και οτι θελαν να αυξησουν το κοινο στο οποιο απευθυνεται το παιχνιδι, αλλα παλαιοτερα προσεγγιζε πολυ περισσοτερο τον ορο "simulator" απο τωρα.

 

Και για να εξηγησω τι εννοω, οι τακτικες πλεον ειναι για γελια.Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο καταργηθηκαν τα sliders.Οκ, δεν ηταν ο απολυτος ρεαλισμος, καθως στη πραγματικοτητα κανενας προπονητης δεν θα εδινε οδηγια στον παιχτη του σε στυλ "εσυ θα κανεις closing down 14/20".Ουτε ομως οι πρπονητες λενε "εσυ θα παιζεις inside forward" σημερα και τελειωνουν εκει.

Διαβαζω σε forum ιστοριες του στυλ "ειχα τον ταδε παιχτη target man και δεν σκοραρε με τιποτα, και μετα τον εβαλα complete forward και αρχισε να σκοραρει σαν τρελος".

Ειναι αυτο τακτικη αλλαγη δηλαδη?Χωρια που καθε role σου δειχνει τα key attributes που πρεπει να εχεις ενας παιχτης για να παιξει.Εχει χαθει η μαγεια του πειραγματος με ολο αυτο.

 

Το πιο αστειο απο ολα ειναι, οτι τα sliders δεν καταργηθηκαν.Υπαρχουν ακομα και λειτουργουν στο background απλα ο παιχτης δεν τα βλεπει.
Οσο για τα roles, οταν πρωτοεμφανιστηκαν παρουσιαστηκαν σαν δραματικη αλλαγη στις τακτικες.Το αστειο ειναι, οτι δεν ειναι τιποτα απολυτως καινουριο.Για οσους θυμουνται απο πολυ παλια CM και FM, κατω απο τα personal instructions υπηρχε μια λιστα με preset οδηγιες για καθε θεση που μετεβαλαν τα sliders αναλογα.Ε αυτο ακριβως ειναι τα roles.Preset sliders για καθε θεση, μονο που ειναι περισσοτερα απο παλια και με πιο φανταχτερα ονοματακια, για να δειξουν οτι το καναν πιο ρεαλιστικο και ψαγμενο και καλα.

 

Ειδα οτι στο 15 θα υπαρχει role "inverted wingback".Αφηστε με ρε παιδια να βαλω μονος μου Inverted wingback εναν παιχτη αν θελω, και να κανω tweak τις προσωπικες οδηγηες του οπως γουσταρω εγω.Και αν μου βγει μου βγηκε.....

 

Edit: Πρακτικα αυτο που λενε οι Ιταλοι trequartista ειναι αυτο που λενε οι Ισπανοφωνοι enganche και οι αγγλοφωνοι(καπως πιο γενικα) playmaker.Αντε λοιπον, στο FM 16 ας βαλουν και τη μεταφραση της λεξης στα κινεζικα, και ας μας πουν για νεα ολοκαινουρια Player roles

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Εγω το πηρα εχθες αλλα αντιμετωπιζω προβλημα με τα γραφικα.Ενω στο 14 επαιζα στα high/very high,φετος σ'αυτα τα settings χανω καρε.Η καρτα γραφικων μου ειναι η nvidia 745m.Δεν ειναι δυνατον να σηκωνω ευκολα παιχνιδια οπως το battlefield 4 και να μην μπορω να παιξω FM15.Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωρα να αρχισω να παιζω το 14... σιγα μην περιμενω 6 μηνες να φτιαξουν τα ιδια και τα ιδια bug και απλα να προσθετουν

1-2 παπαριες. Μας κοροιδευουν παρτε το χαμπαρι.

 

Η match engine επρεπε τωρα να ειναι η ιδια και απλα να διορθωνουν ατελειες, να προσθετουν πραγματα κτλ.

Ειμαι σιγουρος οτι τα προβληματα θα ειναι απειρα παλι και δε θα ειναι μονο οι σεντρες. Θα παρακολουθω το θεμα

αλλα νομιζω οπως εχω ξανατονισει δεν εχει νοημα να αγοραζουμε καθε χρονο το παιχνιδι. Ισως καθε 3 χρονια ελαχιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν έχω βρει κάτι και χλωμό να διαρρεύσει. Εδώ τις περισσότερες φορές αργούν να "βγάλουν" ακόμα και το κανονικό παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Εγω το πηρα εχθες αλλα αντιμετωπιζω προβλημα με τα γραφικα.Ενω στο 14 επαιζα στα high/very high,φετος σ'αυτα τα settings χανω καρε.Η καρτα γραφικων μου ειναι η nvidia 745m.Δεν ειναι δυνατον να σηκωνω ευκολα παιχνιδια οπως το battlefield 4 και να μην μπορω να παιξω FM15.Καμια ιδεα?

το 1 να μην το χεις με 3d γραφικα κ το αλλο δεν θυμαμαι ακριβως πως λεγετε (director) ρωτα σε κανενα Fm.gr  H Footballmanager.gr ειναι 1 προγραμμα της microsoft που κατεβαζεις για αυτο κ δουλευει μια χαρα. απο που το πηρες κ ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...