Προς το περιεχόμενο

Rise of the Tomb Raider [Xbox 360][Xbox One][PS4]


p3tran

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω να υπάρχει νοήμων άνθρωπος που να πιστεύει ότι αυτό που γίνεται είναι καλό για το franchise του Tomb Raider.

 

Για να θυμηθούμε πού κυκλοφορούσε η σειρά αυτή:

 

tombraider_zps103f3447.png

 

Ποιός μπορεί να υπολογίσει το ποσοστό των fans που αποξενώνουν MS και Square Enix?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 486
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δηλώσεις του Phil Spencer στο Eurogamer. Συγκεκριμένα, το αφεντικό του Xbox brand είχε να δηλώσει τα παρακάτω: "Όταν με ρωτάνε για την διάθεση τίτλων σε άλλες πλατφόρμες, δεν το κάνω γιατί δεν είναι η δουλειά μου. Η δουλειά μου δεν είναι να συζητάω για τίτλους που δεν μου ανήκουν. Έχω μία συγκεκριμένη σχέση με το Rise of The Tomb Raider και αισθάνομαι πολύ καλά για τη μακροχρόνια σχέση μας με την Square Enix και την Crystal Dynamics. 

Καταλαβαίνω την αντίδραση πολλών φανατικών. Αν είμαι φανατικός του PlayStation brand, σίγουρα θα ένιωθα ότι το franchise εξαφανίστηκε ξαφνικά. Δεν αγόρασα το IP. Δεν αγόρασα το studio. Δεν είναι δικό μου. Το που θα φτάσει αυτή η κατάσταση με το καιρό, όπως για παράδειγμα με το Dead Rising και το Ryse, θα το δούμε. Δεν μου ανήκει κάθε κομμάτι του Tomb Raider και πόσο μάλλον η ανάπτυξη του παιχνιδιού σε άλλες πλατφόρμες. Δεν μπορώ να μιλήσω για το franchise σε αυτό το τομέα."

Μετά από την παραπάνω δήλωση, ο συντάκτης του Eurogamer έκανε την εξής ερώτηση: "Τότε, ποια ακριβώς είναι η συνεργασία που έγινε μεταξύ σας;" 

Ο Phil Spencer έδωσε τη παρακάτω απάντηση:

"Έκλεισα συνεργασία που μου επιτρέπει την αποκλειστική κυκλοφορία του Rise of The Tomb Raider στο Xbox 360 και το Xbox One τα Χριστούγεννα του 2015. Δεν προσπαθώ να κοροϊδέψω κάποιον σχετικά το που πηγαίνει όλο αυτό. Το τι κάνουν με το Tomb Raider franchise από εκεί και πέρα δεν είναι δικό μου θέμα. Μπορώ να μιλήσω μόνο για τη συνεργασία που έκλεισα και τίποτα παραπάνω. Δεν ξέρω που οδεύει η σειρά στη συνέχεια. Ναι, η συνεργασία που κλείσαμε έχει διάρκεια. Δεν αγόρασα ούτε το παιχνίδι, ούτε το franchise. Δεν μπορώ να σας πω για το πόσο μεγάλη είναι αυτή η διάρκεια καθώς υπάρχουν κάποιοι επαγγελματικοί όροι που δεν γίνεται να παραβιαστούν. Προφανώς και έχει διάρκεια η συνεργασία μας. Δεν αγόρασα το IP αιωνίως. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες:

 

δλδ 6 μηνες μετα εμεις.Δεν πειραζει :P

τωρα, περιμενε κι ερχεται... ;ppppP

 

Tελικα ημουν λαθος.

ΤΩΡΑ ερχεται, καλα το πες :P:P:P

 

Περα απο τη πλακα,μου φαινεται χοντρο να σκασει μετα απο 1 μερα μονο.Λιγο απιθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γινόταν αυτό μαζί σου να τους κατακρίναμε. Αλλά, ρε συ, δεν μπορεί αυτό να είναι η απάντηση σε ό,τι δικαιολογημένη και βάσιμη κριτική γίνεται στην MS. Λες κι εμείς τη βάζουμε να τα κάνει θάλασσα κάθε λίγο; 

Οπως και δεν μπορεί να είναι αυτή η απάντηση αν κάνει μαλακίες η Sony. Το να λες "αυτό είναι προβληματικό γι' αυτό και γι' αυτό" και να λαμβάνεις ως απάντηση "γιατί, η Σόνι/MS είναι άγια;" εμένα μου δείχνει οπαδιλίκι και έλλειψη επιχειρημάτων.

Οτι τα εχει κανει θαλασσα σε πολλες περιπτωσεις ισχυει αλλα και οταν παει να τα μαζεψει παλι αρνητικό φαινεται σε καποιους, το θεμα μου ειναι οτι η Σονυ εχει χτισει ενα brand name και ενα "goodwill" ας το πω ετσι προς το ονομα της και δεν την αγγιζει τιποτα. Για αυτο πιστευω οτι στην περιπτωση του TR οι αντιδρασεις θα ηταν αρκετα διαφορετικες.

 

Εμενα γενικα δεν μου αρεσει ο ορος exclusive για αυτο και υποστηριζω ανοιχτη πλατφορμα και πιστευω οτι εκει ειναι το μελλον αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα που εχει γινει και ξαναγινει χωρις να καταληγουμε καπου. Ισως τωρα ομως με τετοιες κινησεις να καταλαβει καλυτερα το συμφερον του ο καταναλωτης και να μην κρύβεται πισω απο "συμπαθειες" εταιρειων..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέμματα, το TR franchise δεν είναι αυτό που ήταν πρίν 15 χρόνια όπου η Λάρα ήταν εξώφυλλο σε όλα τα περιοδικά. Δηλαδή, ας πούμε οτι ένας PS4 κάτοχος δεν θα χάσει τον ύπνο του αν δεν παίξει το νεο TR, πόσο μάλλον όταν ακολουθεί το Uncharted 4, ένα πολύ πιο hot προϊόν αυτή τη στιγμή. Πολύς ντόρος για το τίποτα κατ' εμέ, εφόσον το παιχνίδι αργά ή γρήγορα θα κυκλοφορήσει σε όλες τις πλατφόρμες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέμματα, το TR franchise δεν είναι αυτό που ήταν πρίν 15 χρόνια όπου η Λάρα ήταν εξώφυλλο σε όλα τα περιοδικά. Δηλαδή, ας πούμε οτι ένας PS4 κάτοχος δεν θα χάσει τον ύπνο του αν δεν παίξει το νεο TR, πόσο μάλλον όταν ακολουθεί το Uncharted 4, ένα πολύ πιο hot προϊόν αυτή τη στιγμή. Πολύς ντόρος για το τίποτα κατ' εμέ, εφόσον το παιχνίδι αργά ή γρήγορα θα κυκλοφορήσει σε όλες τις πλατφόρμες.

 

Σωστοοοοςςςς,η αληθεια ειναι οτι ειχα να παιξω tomb raider απο το 2000!ω ναι!μετα επαιξα αυτο το τοπ νταουν στο pc co op και οταν πηρα ps4 δεν ειχα τπτ να παιξω(λολ)και επαιξα το τελευταιο που δεν εχει καμια σχεση με τον μαζοχισμο που ζουσα στο pc μου το 97 αλλα ηταν μια φανταστικη ρολαριστη εμπειρια!Πλακωνονται ολα τα funboys ενας ομως δε βρεθηκε να κλαφτει λιγο που τα καινουρια ip τα βλεπουμε με τηλεσκοπιο!Παλι καλα που δεν ειχα παρει ps3 και ειχα να παιξω και το the last of us!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες:

 

Tελικα ημουν λαθος.

ΤΩΡΑ ερχεται, καλα το πες :P:P:P

 

Περα απο τη πλακα,μου φαινεται χοντρο να σκασει μετα απο 1 μερα μονο.Λιγο απιθανο.

:D :D

pds, αμα ητανε να βγαινανε κομπαζοντας δυο προεδροι της ms και ο ceo της crystal dynamics, για να ανακοινωσουν μια μερα, μια βδομαδα ή ενα μηνα "exclusivity", ειλικρινα εγω θα πεταγα την πρωτη ντοματα/γιαουρτι/καρεκλα, πριν να καταλαβεις εσυ τι ειπανε.

 

απο εκει και περα, ο καθενας βλεπει τα πραγματα οχι οπως τα καταλαβαινει μαλλον, αλλα οπως τον ..συμφερει. εγω τουλαχιστον αυτο το συμπερασμα βγαζω απο αυτα που διαβαζω εδω..

πλακα εχει, και φανταζομαι θα κρατησει τουλαχιστον δυο χρονακια ακομα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέμματα, το TR franchise δεν είναι αυτό που ήταν πρίν 15 χρόνια όπου η Λάρα ήταν εξώφυλλο σε όλα τα περιοδικά. Δηλαδή, ας πούμε οτι ένας PS4 κάτοχος δεν θα χάσει τον ύπνο του αν δεν παίξει το νεο TR, πόσο μάλλον όταν ακολουθεί το Uncharted 4, ένα πολύ πιο hot προϊόν αυτή τη στιγμή. Πολύς ντόρος για το τίποτα κατ' εμέ, εφόσον το παιχνίδι αργά ή γρήγορα θα κυκλοφορήσει σε όλες τις πλατφόρμες.

Ο ντόρος γίνεται μάλλον επειδή το reboot ήταν αρκετά αξιόλογο ώστε να ελπίζουν σε αναβίωση του franchise. Κατά τ' άλλα, ναι, πριν το reboot ή υπήρχε ή δεν υπήρχε το TR για χρόνια δεν έκανε καμία διαφορά. Είχε έρθει το Uncharted να καλύψει το κενό του ώς ένα βαθμό.

Οτι τα εχει κανει θαλασσα σε πολλες περιπτωσεις ισχυει αλλα και οταν παει να τα μαζεψει παλι αρνητικό φαινεται σε καποιους, το θεμα μου ειναι οτι η Σονυ εχει χτισει ενα brand name και ενα "goodwill" ας το πω ετσι προς το ονομα της και δεν την αγγιζει τιποτα. Για αυτο πιστευω οτι στην περιπτωση του TR οι αντιδρασεις θα ηταν αρκετα διαφορετικες.

 

Εμενα γενικα δεν μου αρεσει ο ορος exclusive για αυτο και υποστηριζω ανοιχτη πλατφορμα και πιστευω οτι εκει ειναι το μελλον αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα που εχει γινει και ξαναγινει χωρις να καταληγουμε καπου. Ισως τωρα ομως με τετοιες κινησεις να καταλαβει καλυτερα το συμφερον του ο καταναλωτης και να μην κρύβεται πισω απο "συμπαθειες" εταιρειων..

Κι εγώ υπέρ του ανοίγματος είμαι, για την ιστορία. Θα κάνει πολύ καλό σε πολλά επίπεδα στο gaming να γίνουν οι κονσόλες όπως τα DVD/Blu-ray players. Ισως είναι αρκετά μακριά αυτή η μέρα, ίσως και όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ντόρος γίνεται μάλλον επειδή το reboot ήταν αρκετά αξιόλογο ώστε να ελπίζουν σε αναβίωση του franchise. Κατά τ' άλλα, ναι, πριν το reboot ή υπήρχε ή δεν υπήρχε το TR για χρόνια δεν έκανε καμία διαφορά. Είχε έρθει το Uncharted να καλύψει το κενό του ώς ένα βαθμό.

 

αν μπηκε κανεις στον κοπο να διαβασει τις επισημες ανακοινωσεις -εκτος απο το να διαμαρτυρεται- θα εβλεπε οτι για το επομενο παιχνιδι φαινεται οτι ο πηχης ειναι πολυ πιο ψηλα απο οτι στο reboot.

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sure, τις επίσημες ανακοινώσεις θα διαβάσουμε για να δούμε τι πραγματικά θα είναι το επόμενο παιχνίδι. Και μετά λες ότι είμαστε αφελείς εμείς :P

 

Αν ήταν έτσι οι δράκοι της Bethesda θα είχαν αναπτύξει δική τους νοημοσύνη και η NASA θα είχε λύσει το πρόβλημα των διαστρικών ταξιδιών με το PS3 :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ με αυτή την τακτική του στυλ όχι είναι, όχι δεν είναι τελικά με έπεισαν... Δεν το αγοράζω και πάμε παρακάτω!

Και εγώ μια από τα ίδια. Δε θα παίζουν με τα νεύρα μου. Δεν έχει αγορά από εμένα. Αν και εφόσον βγει σε pc κατέβασμα τερματισμα και σβήσιμο. Και το προηγούμενο το έχω αγοράσει και σε pc και όχι σε προσφορά. Day one στο steam. Και σε ps4 μετά.

Αυτή τη φορά μαύρο στον Μαυρογιαλουρο. Μόνο και μόνο για το τρόπο τους. Βγες και πες από την αρχή ρε μπαγλαμα τι ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο και μόνο για το τρόπο τους. Βγες και πες από την αρχή ρε μπαγλαμα τι ισχύει.

..η πλακα ειναι οτι ο ανθρωπος ειπε ακριβως τι συμβαινει, αλλα οπως εγραψα και νωριτερα,

ο καθενας βλεπει τα πραγματα οχι οπως τα καταλαβαινει μαλλον (γιατι ειναι κατανοητα), αλλα οπως τον ..συμφερει.

και ειπαμε, εχουμε ακομα μακρυυυυ δρομο με το θεμα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...