Προς το περιεχόμενο

Rise of the Tomb Raider [Xbox 360][Xbox One][PS4]


p3tran

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

η κονσολα προσφερει αυτα που προσφερει. το pc τα δικα του. εγω εχω φιλους που γουσταρουμε και παιζουμε κανα παιχνιδι, αλλα ουτε κατα διανοια δεν θα εμπαιναν στον κοπο και τη διαδικασια να καθονται να παιζουμε απο pc. να πατησουν το κουμπι στο χειριστηριο, και να ανοιξουν την tv, ναι, μεχρι εκει ομως.

οσοι ειναι pc gamers, απλα περιμενουν λιγο και συνηθως δεν υπαρχει προβλημα. ομως οπως δειχνει η αγορα ΑΑΑ games, αυτοι που απλα θελουν να πατησουν το κουμπι και να αραξουν στον καναπε και να παιξουν με τους φιλους τους και να πουνε καμια μαλακια, ειναι πιο πολλοι. αυτοι συντηρουνε αυτη την αγορα. δεχτειτε το αυτο οι pcακηδες να τελειωνουμε.

 

Να κάνω μια ερώτηση; Σοβαρά τώρα, δεν κάνω πλάκα. Τα πιστεύεις αυτά που λες, ή τρολάρεις; Γιατί έχω μπερδευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 486
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

ακριβως! πολλα ενδεχομενα, με κινητη παραμετρο το ποσα xbox θα ζμπρωξει, και τι γκελ θα κανει.

Την Square Enix την νοιάζουν οι πωλήσεις του παιχνιδιού, αν είναι πολλές μπορούν να πάνε στο ps4 και στο pc για περισσότερες, αλλά μπορούν και να παραμείνουν στην Microsoft, αν τους δώσει αρκετά χρήματα, οπότε θα τους νοιάζει και το αν το παιχνίδι θα σπρώξει κονσόλες. Νομίζω έχεις δίκιο για το πόσα xbox θα πουληθούν χάρη στο παιχνίδι, αφού την Microsoft την νοιάζει λογικά να έχει ένα αντίπαλο του uncharted 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ναι ισχυει αυτο αλλα δεν ακυρωνει αυτο που ειπα για το exclusive πραγμα. Οταν κατι ειναι exclusive , ''only on xbox''  δεν το παιρνει κανεις, ουτε και το pc ποτε. Ξερω τι σημαινει το xbox ρε συ. Και εγω παλια ειμαι.. Εγω θα περιμενω και θα το παιξω στο pc. 

παντως αρκετοι απο εμας πιεζουμε για cross-buy και κατ΄επεκταση cross-play,cross-everything στο xbox-pc.

νομιζω οτι καποιοι στη microsoft εχουνε πιαστει κοτσοι, και αντι να συνδεσουν το μεγαλυτερο πλεονεκτημα που εχουνε με την κονσολα τους, αφηνουν τους τριτους να δημιουργουν νοητικα χασματα (windows games != xbox)

 

 

 

Την Square Enix την νοιάζουν οι πωλήσεις του παιχνιδιού, αν είναι πολλές μπορούν να πάνε στο ps4 και στο pc για περισσότερες, αλλά μπορούν και να παραμείνουν στην Microsoft, αν τους δώσει αρκετά χρήματα, οπότε θα τους νοιάζει και το αν το παιχνίδι θα σπρώξει κονσόλες. Νομίζω έχεις δίκιο για το πόσα xbox θα πουληθούν χάρη στο παιχνίδι, αφού την Microsoft την νοιάζει λογικά να έχει ένα αντίπαλο του uncharted 4.

εμ εδω ειναι που κανουν λαθος οι περισσοτεροι.... καθολου δεν τους ενδιαφερουν οι πωλησεις του παιχνιδιου. τους ενδιαφερει τι γινεται στα οικονομικα. απο εκει βγαινει το κερδος, οχι απο το ποσα κουτια θα πουλησεις.

η ιδια η sqenix ειχε ανακοινωσει οτι παρ'ολο που πουλησε πολλα εκατομμυρια tomb raider, δεν κατορθωσε να βγαλει τα κοστη της.

;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Square Enix την νοιάζουν οι πωλήσεις του παιχνιδιού, αν είναι πολλές μπορούν να πάνε στο ps4 και στο pc για περισσότερες, αλλά μπορούν και να παραμείνουν στην Microsoft, αν τους δώσει αρκετά χρήματα, οπότε θα τους νοιάζει και το αν το παιχνίδι θα σπρώξει κονσόλες. Νομίζω έχεις δίκιο για το πόσα xbox θα πουληθούν χάρη στο παιχνίδι, αφού την Microsoft την νοιάζει λογικά να έχει ένα αντίπαλο του uncharted 4.

Βασει της φωτο του avatar σου και το nick εισαι φαν του uncharted να φανταστω? Αρα ξερεις οτι τα uncharted εχουν πουλησει κονσολες και retail discs oσο ολα τα tomb raider/ lara croft ολα μαζι.. Μεχρι το reboot του tomb δεν νομιζω να υπηρχε αναφορα ουτε καν στην λεξη tomb raider σε κανενα φορουμ ανα τον κοσμο εδω και χρονια.. Δεν προσπαθω να μειωσω τον τιτλο σε καμια περισπτωση, μην παρεξηγηθω.. Αλλα μετα το τελευταιο που ηταν παιχνιδαρα αρχισαμε ολοι να ασχολουμαστε με αυτο. Το καταλαβε προφανως η ms και ορθως χωθηκε και το πηρε για να εχει αντιπαλο το Uncharted.  Γνωμη μου ειναι οτι δεν θα ειναι system seller το συγκεκριμενο.. Το halo ειναι λογος να παρεις κονσολα, δεν πιστευω να υπαρχει και πολυ διαφωνια πανω σε αυτο, οι περισσοτεροι αυτο περιμενουν για να τσιμπησουν xbox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εμ εδω ειναι που κανουν λαθος οι περισσοτεροι.... καθολου δεν τους ενδιαφερουν οι πωλησεις του παιχνιδιου. τους ενδιαφερει τι γινεται στα οικονομικα. απο εκει βγαινει το κερδος, οχι απο το ποσα κουτια θα πουλησεις.

η ιδια η sqenix ειχε ανακοινωσει οτι παρ'ολο που πουλησε πολλα εκατομμυρια tomb raider, δεν κατορθωσε να βγαλει τα κοστη της.

;)

Τα οικονομικά δεν επηρεάζονται από τις πωλήσεις του παιχνιδιού; συν το ότι αν κυκλοφορεί και dlc, βγάζει η εταιρία κέρδος και από εκεί, αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να έχεις και το παιχνίδι.

 

 

Βασει της φωτο του avatar σου και το nick εισαι φαν του uncharted να φανταστω? Αρα ξερεις οτι τα uncharted εχουν πουλησει κονσολες και retail discs oσο ολα τα tomb raider/ lara croft ολα μαζι.. Μεχρι το reboot του tomb δεν νομιζω να υπηρχε αναφορα ουτε καν στην λεξη tomb raider σε κανενα φορουμ ανα τον κοσμο εδω και χρονια.. Δεν προσπαθω να μειωσω τον τιτλο σε καμια περισπτωση, μην παρεξηγηθω.. Αλλα μετα το τελευταιο που ηταν παιχνιδαρα αρχισαμε ολοι να ασχολουμαστε με αυτο. Το καταλαβε προφανως η ms και ορθως χωθηκε και το πηρε για να εχει αντιπαλο το Uncharted.  Γνωμη μου ειναι οτι δεν θα ειναι system seller το συγκεκριμενο.. Το halo ειναι λογος να παρεις κονσολα, δεν πιστευω να υπαρχει και πολυ διαφωνια πανω σε αυτο, οι περισσοτεροι αυτο περιμενουν για να τσιμπησουν xbox.

 

Ναι, το uncharted είναι το αγαπημένο μου franchise, για τις πωλήσεις δεν ξέρω, δεν το έχω ψάξει. Για το ότι η Microsoft ορθώς χώθηκε δεν αντιλέγω, όπως και γιατί το πήρε time exclusive, μένει να δούμε για το αν θα το κρατήσει μόνιμα, για το system seller δεν ξέρω, μπορεί και να είναι μπορεί και όχι, αυτό πιστεύω εξαρτάται από το πόσο θα αρέσει, το marketing, τι κυκλοφορεί κοντά με αυτό και ίσως να υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που δεν έχω σκεφτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ, δεν εβγαλε λαγο απ'το καπελο του? απο την αρχη της γενιας λεμε οτι τα third party exclusives παπαλα, τα μηχανακια ειναι ιδια μεταξυ τους, και ιδια με pc, το κοστος AAA εχει ξεπερασει το hollywood, κλπ κλπ.

εδω δεν τα λεγαμε αυτα? ή μηπως δεν ισχυουν?

και παει και κλεινει ενα απο τα πιο γνωστα franchises στην ιστορια των videogames. δεν ειναι λαγος? ειναι πετραχηλι?

:D ok, ειναι πετραχηλι.

 

επισης, σε ολες τις αναλυσεις -αλλα και "αναλυσεις", μεσα ειμαι. δεν καταλαβαινω τι εννοεις?

 

 

Θα το κόψω λοιπόν εδώ γιατί βλέπω ότι η επιχειρηματολογία σου έχει περιοριστεί αισθητά στο πόσο γαμάτη/εντυπωσιακή τελικά είναι η MS ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα οικονομικά δεν επηρεάζονται από τις πωλήσεις του παιχνιδιού; συν το ότι αν κυκλοφορεί και dlc, βγάζει η εταιρία κέρδος και από εκεί, αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να έχεις και το παιχνίδι.

τα οικονομικα ξεκινανε απο τα κοστη και τον κινδυνο.

 

 

 

πχ το κοστος μαρκετινγκ, η microsoft καλυπτει διψηφιο νουμερο εκατομμυριων για εξωτερικη προβολη, και φουλ εσωτερικη (που αλλοι την πληρωνουν) μεσα απο την κονσολα και τα καναλια της.

το κοστος development. φτιαχνεις για ενα μηχανημα, ή  φτιαχνεις για τρια ή πεντε. ποσο εξειδικευμενο εργατικο δυναμικο παραπανω πληρωνεις καθε μερα? βασικα 3x? 4x? 5x?

το κοστος coordination. θα ειναι ολα στον ιδιο δρομο? θα τελειωσουν τα δυο και τα αλλα θα εχουν προβλημα? ενα ντομινο απο deadlines με οικονομικη καταστροφη συνεπεια.

το κοστος βοηθειας. η ms σε αυτα τα project που αναλαμβανει, στελνει εμπειρους προγραμματιστες και λερωνουν τα χερια τους στα πιο δυσκολα. ξερεις, απο αυτους που ειναι η ωρα τους η πιο ακριβη στην αγορα. χωρις χρεωση.

 

επισης, ανα τακτα χρονικα διαστηματα builds απο το παιχνιδι αξιολογουνται απο ειδικες ομαδες για διορθωσεις. πχ μαθαμε απο σποντα οτι το sunset overdrive ειχε κερδισει τον τιτλο του "χειροτερου user interface ever!" στην εσωτερικη ομαδα αξιολογησης της ms. κοστολογησε και αυτον τον εξειδικευμενο ποιοτικο ελεγχο, ο οποιος τελικα θα σε βοηθησει στις πωλησεις.

 

μετα, ανταγωνισμος. θες να πεις οτι θα βγει το uncharted μαζι με το tomb raider και δεν θα επηρεστουν σε τιποτα οι πωλησεις και των δυο στην ιδια κονσολα? οκ, δεκτο σαν ενδεχομενο, αν και η στατιστικη εχει αποψη.

 

 

 

και τελος,

ξερεις φανταζομαι οτι το steam παιρνει 30% απο καθε πωληση. ξερεις μηπως ποσο παιρνουν οι κονσολες? σκεψου μονος σου εαν παιρνουν περισσοτερο ή λιγοτερο απο το steam..

αρα, εαν ενας platform holder θελει, μπορει να ισοσκελισει ακομα και τις υπερδιπλασιες πωλησεις απλα αλλαζοντας τα royalties που εισπραττει, ακομα και αν δεν κανει απολυτως τιποτα απο ολα αυτα που εχω γραψει παραπανω.. ;)

 

 

 

@DLuffy

διαφωνεις σε κατι απο αυτα που εκανες quote?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

ναι επειδή είναι απλά μαθηματικά, και όντως έχουμε το 3 προς 1 ,ας πάρουμε 100(100%) άτομα "console" gamers όπως λένε και τα τσακαλάκια απο το Polygon, το 75% έχει ps4 και το 25% έχει xbox one, αυτό είναι fact ,απλά μαθηματικά, το μέγιστο πωλήσεων τώρα είναι 25% άσχετα απο αυτούς που έχουν ps4/one ταυτόχρονα, χάνει με λίγα λόγια 75% console market share,αλλα οκ δεν είναι 75% γιατί υπάρχουν και gamers μέσα σε αυτό το 75% που έχουν και τις δυο κονσόλες, στους 100 όμως πόσοι έχουν και τις 2 κονσόλες? το 50%? σοβαρά? αστείος αριθμός. και σίγουρα δεν δικαιολογεί τα νούμερα που δίνουν

 

και όλο το παραπάνω τα "απλά" μαθηματικά του polygon είναι καθαρά για console gamers και βγάζουν στην άκρη το pc που δεν μπορούμε να υπολογίσουμε τους αριθμούς.

 

δεν ξέρω πόσα λεφτά έβγαλαν απο το πρώτο game απο κάθε κονσόλα,ούτε ξέρω τι συμφωνία έχουν κάνει τώρα, αλλα αν κάποιος νομίζει οτι δεν υπολογίζουν οτι θα κάνουν πωλήσεις αργότερα και στα Ps4/pc είναι στην κοσμάρα τους, αυτοί νομίζουν οτι θα τα τσεπώσουν απο την Ms και μετά απο μήνες ότι πωλήσεις ήταν να κάνουν στο ps4/pc θα τις κάνουν, αλλα είναι γελασμένοι, δείτε λίγο πως πάτωσε το dmc σε πωλήσεις επειδή θύμωσαν οι fans της σειράς, και θα καταλάβετε πόσο μαμιούνται οι πωλήσεις αν θυμώσεις τον πελάτη. 

 

αυτά απο μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

p3tran, πραγματικά δεν καταλαβαίνω για ποιό πράγμα χαίρεσαι καί τί προσπαθείς να υπερασπιστείς....

 

Η MS εξαγόρασε την Square Enix ώστε να μήν μπορούμε να παίξουμε όλοι μας το παιχνίδι. Πλήρωσε ώστε ένα τεράστιο ποσοστό του fanbase να μήν μπορεί να παίξει το παιχνίδι.

 

Πώς μπορεί κάποιος να μήν θεωρεί αυτό το πράγμα κατακριτέο? Εις βάρος των gamers είναι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει νοημα να το συζηταμε πολυ αφου θα βγει τελικα και σε αλλα συστηματα.Προβλημα ισως εχει αυτος που θελει οπωσδηποτε να το παιξει day το συγκεκριμενο.Οκ το καταλαβαινω(Ευτυχως δεν ειμαι απο αυτους)

 

Αυτο που εμενα προβληματιζει ειναι οτι θα βγει και σε 360...

Δηλαδη αλλο ενα ps360 game στις νεες κονσολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι επειδή είναι απλά μαθηματικά, και όντως έχουμε το 3 προς 1 ,ας πάρουμε 100(100%) άτομα "console" gamers όπως λένε και τα τσακαλάκια απο το Polygon, το 75% έχει ps4 και το 25% έχει xbox one, αυτό είναι fact ,απλά μαθηματικά, το μέγιστο πωλήσεων τώρα είναι 25% άσχετα απο αυτούς που έχουν ps4/one ταυτόχρονα, χάνει με λίγα λόγια 75% console market share,αλλα οκ δεν είναι 75% γιατί υπάρχουν και gamers μέσα σε αυτό το 75% που έχουν και τις δυο κονσόλες, στους 100 όμως πόσοι έχουν και τις 2 κονσόλες? το 50%? σοβαρά? αστείος αριθμός. και σίγουρα δεν δικαιολογεί τα νούμερα που δίνουν

 

και όλο το παραπάνω τα "απλά" μαθηματικά του polygon είναι καθαρά για console gamers και βγάζουν στην άκρη το pc που δεν μπορούμε να υπολογίσουμε τους αριθμούς.

 

δεν ξέρω πόσα λεφτά έβγαλαν απο το πρώτο game απο κάθε κονσόλα,ούτε ξέρω τι συμφωνία έχουν κάνει τώρα, αλλα αν κάποιος νομίζει οτι δεν υπολογίζουν οτι θα κάνουν πωλήσεις αργότερα και στα Ps4/pc είναι στην κοσμάρα τους, αυτοί νομίζουν οτι θα τα τσεπώσουν απο την Ms και μετά απο μήνες ότι πωλήσεις ήταν να κάνουν στο ps4/pc θα τις κάνουν, αλλα είναι γελασμένοι, δείτε λίγο πως πάτωσε το dmc σε πωλήσεις επειδή θύμωσαν οι fans της σειράς, και θα καταλάβετε πόσο μαμιούνται οι πωλήσεις αν θυμώσεις τον πελάτη. 

 

αυτά απο μένα

:D σκαντζε

μαλλον τα δικα σου μαθηματικα ειναι πιο προβληματικα...για ξανακανε τις προσθαφαιρεσεις.. ;)

 

περα απο αυτο, σε πληροφορω οτι δεν ξερω ουτε εναν ανθρωπο που να εχει και τις δυο κονσολες, και να του σκασει ενα ενδιαφερον exclusive και να πει "α μωρε... κριμα. θα το παρω οταν/αμα βγει στο ps4." OYTE ENAN, και για κανενα λογο, και ξερω πολλους.

ποσο μαλλον την υπερφιαλη αποψη που εχουν μερικοι -που προφανως δεν εχουν καμια ή μονο μια κονσολα- οτι τις χωριζει ενα χαος...

αυτα μονο στο ιντερνετ τα διαβαζω, και οπως εγραψα και πριν εχει καταντησει ενα αρρωστημενο αστειο.

 

τελος, λες οτι δεν ξερεις ποσα λεφτα βγαλανε απο το προηγουμενο, ενω τα εχουμε γραψει 10 φορες: δεν βγαλανε. μαλιστα κλαιγανε οταν ο αρχικος ογκος των πωλησεων σταματησε στα 3.5 εκατομμυρια. απο τοτε εχει πουλησει κι αλλο, αλλα καπου τοτε πρεπει να μπηκε η ms στο κολπο.

παντως κατι αρθρα απο κατι αναλυτες τοτε που ηταν το θεμα ζεστο, λεγανε οτι απλα για να καλυψει τα κοστη, θα πρεπει να πουλησει αναμεσα σε 5 και 10 μυρια.

 

 

@πανθηρας

νομιζω οτι εχει λιγο ενδιαφερον να καταλαβουμε οσο μπορουμε με ποιο μοντελο δουλευει πλεον η microsoft.

πιστευω οτι θα αποφυγουμε πολλα μελοντικα meltdown, κλαμματα και κραυγες αγωνιας. (αν θελετε μπορουμε να συζητησουμε και για το μοντελο εργασιας της sony)

εχεις δικιο, γελαω με μερικα πραγματα που διαβαζω (φαινεται αλλωστε), γιατι ενω υποτιθεται οτι ειμαστε gamers χρονια και ειναι και το χομπι μας (και ξερουμε και τι θελουμε), βλεπω οτι αρκετοι ....αγρον αγοραζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@πανθηρας

νομιζω οτι εχει λιγο ενδιαφερον να καταλαβουμε οσο μπορουμε με ποιο μοντελο δουλευει πλεον η microsoft.

πιστευω οτι θα αποφυγουμε πολλα μελοντικα meltdown, κλαμματα και κραυγες αγωνιας. (αν θελετε μπορουμε να συζητησουμε και για το μοντελο εργασιας της sony)

 

Άσε τα μοντέλα και μπες στο ψητό.

 

Θεωρείς αυτή την κίνηση της MS καλή για τους gamers ή όχι? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σoυ πω οταν θα βγει το game και θα το παιξω, και οχι πιο πριν?

 

κατα τα αλλα, εαν το λες απο την αποψη οτι και καλα ο καθενας ειναι entitled να παιξει πρωτη μερα οπου γουσταρει, φυσικα και διαφωνω.

ισχυει οτι ισχυει για ολα τα exclusives, απο παλια, και δεν εχω ορεξη να πεσουμε και σε αλλο νοητικο κενο. ριξε μια ματια σε κατι που προσθεσα χτες στο αρχικο ποστ, να διαφωτιστεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...