Προς το περιεχόμενο

Rise of the Tomb Raider [Xbox 360][Xbox One][PS4]


p3tran

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είναι να μιλάμε με αινίγματα άστο καλύτερα. Η να με φράσεις με πολλές ερμηνείες για να είμαστε εντάξει από όλες τις πλευρές. Ένα και ένα κάνουν δύο. Κάναμε αυτή τη συμφωνία. Τέλος. Όσοι νομίζετε ότι είναι για εσάς. Ελάτε. Τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 486
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

..η πλακα ειναι οτι ο ανθρωπος ειπε ακριβως τι συμβαινει, αλλα οπως εγραψα και νωριτερα,

ο καθενας βλεπει τα πραγματα οχι οπως τα καταλαβαινει μαλλον (γιατι ειναι κατανοητα), αλλα οπως τον ..συμφερει.

και ειπαμε, εχουμε ακομα μακρυυυυ δρομο με το θεμα :D

 

http://www.eurogamer.net/articles/2014-08-13-microsoft-confirms-rise-of-the-tomb-raider-xbox-exclusivity-deal-has-a-duration

 

Ναι όντως. Είναι πάρα πολύ ξεκάθαρα. Ήταν μια κίνηση φθηνού εντυπωσιασμού και η MS εξακολουθεί με τις κωλοτούμπες. 

 

 

Αλλά εσύ επιμένεις ότι εμείς τα βλέπουμε όπως μας συμφέρει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη σε συμπαθω DLuffy,, αλλη μια φορα:

 

 

"I get the reaction I see. If I'm a PlayStation person all of a sudden I feel like, the franchise has gone. I didn't buy the IP. I didn't buy the studio. It's not mine. Where this thing will go over time, just like Dead Rising or Ryse, we'll see what happens with the game. I don't own every iteration of Tomb Raider.

 

διαβασε τι λεει εδω. σκεψου και πες μου:

-απο αυτα που διαβασες, ποσο τοποθετεις οτι ειναι το διαστημα του console exclusivity (κατ'ελαχιστο για αρχη)?

και επειτα,

-οταν λες "φτηνος εντυπωσιασμος", για να συνενοηθουμε*, ορισε τον μου καλυτερα. ποσος καιρος ειναι για σενα "φτηνος"?

 

 

**ειναι απιθανο που καθομαι και ασχολουμαι με το tomb raider και αυτα που μου λετε, και οχι με games που πραγματικα με ενδιαφερουν και βγαινουν και αμεσα.... ελπιζω τουλαχιστον κατι να βγει.. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη σε συμπαθω DLuffy,, αλλη μια φορα:

 

διαβασε τι λεει εδω. σκεψου και πες μου:

-απο αυτα που διαβασες, ποσο τοποθετεις οτι ειναι το διαστημα του console exclusivity (κατ'ελαχιστο για αρχη)?

και επειτα,

-οταν λες "φτηνος εντυπωσιασμος", για να συνενοηθουμε*, ορισε τον μου καλυτερα. ποσος καιρος ειναι για σενα "φτηνος"?

 

 

**ειναι απιθανο που καθομαι και ασχολουμαι με το tomb raider και αυτα που μου λετε, και οχι με games που πραγματικα με ενδιαφερουν και βγαινουν και αμεσα.... ελπιζω τουλαχιστον κατι να βγει.. :)

 

Μα η όλη ιστορία ξεκίνησε με τη βόμβα ότι και καλά θα είναι exclusive και σιγά σιγά πηγαίνουμε σε... timed exclusive. Ε εαν αυτό δεν είναι κοροιδία τότε τι είναι.

 

Ας το έλεγαν από την αρχή να μην ανοίγαμε καν το θέμα.

 

Φθηνός εντυπωσιασμός για μένα είναι όταν βγαίνουν και ξεσηκώνουν κόσμο και μετά αρχίζουν να τα μασάνε. Το έχουν κάνει όλοι. Στις λέξεις θα κολλήσουμε τώρα? Στις λέξεις κολλάει ο Phil  :P

 

 

Πέτραν κι εγώ σε συμπαθώ αλλά εαν αυτό το θέμα το συζητούσαμε σε άλλο thread για "άλλη" εταιρία έχω την εντύπωση ότι θα συμφωνούσες μαζί μου τώρα...  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω να εβλεπες αλλα πραγματα. αλλωστε και η sony εχει τα δικα της σχεδια και τα δικα της exclusives. (αυτο ειναι αλλωστε το νο.1 καλο του ανταγωνισμου).

αλλα βλεπω δεν μου απαντας καν, και ο καλυτερος τροπος να γινουν τα αφηρημενα συγκεκριμενα, ειναι οπως ξερεις να οριστουν. λεγε λοιπον.

 

 

Μα τώρα για να καταλάβω. Ακόμα διαφωνείς στο... αν είναι exclusive ή όχι?

 

Ωραία. Μπορεί λοιπόν να βγει σε ένα χρόνο μπορεί και σε δυο. Τι σημασία έχει? Για όσους καίγεται ο κώλος τους και δεν μπορούν να περιμένουν λέγεται exclusive ακόμα και μια μέρα μετά να έβγαινε αλλού. Για τους υπόλοιπους που είμαστε ψύχραιμοι δεν είναι. Θα περιμένουμε να δούμε που μας συμφέρει καλύτερα να το παίξουμε.

 

 

Με αυτή τη λογική και το MGS2 exclusive του PS2 είναι. Το ότι βγήκε ένα χρόνο μετά στο Xbox δεν μετράει. Είναι σα να μη βγήκε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, διαφωνω στο <<Ναι όντως. Είναι πάρα πολύ ξεκάθαρα. Ήταν μια κίνηση φθηνού εντυπωσιασμού και η MS εξακολουθεί με τις κωλοτούμπες.>> , οπως και σου ειπα.

 

για αυτο ελα να τα βαλουμε κατω και να ορισουμε ποσο χρονικο διαστημα θεωρουμε "φτηνο τρικ".

και παντα με βαση τα λιγοστα δεδομενα που εχουμε προς το παρον (δηλ. αυτα που λεει ο spenser) και οχι με τη λογικη (το κατεβατο που εγραψα σημερα νωριτερα, με παραδειγματα τα ryse, dead rising και titanfall).

 

 

ειπες λοιπον "μπορει ενα χρονο, μπορει και δυο...." - που ειναι αρκετα πιο λογικο απο τις αρλουμπες που λενε αλλοι απο χτες.. 

για την ωρα μενουμε στο πρωτο που λες: ενα χρονο.

 

Ομως ο spenser εφερε για παραδειγμα (και αυτος, τι συμπτωση) το ryse και το dead rising 3.

ητανε αυτα console exclusives για ενα χρονο? μηπως δηλωθηκανε για ps4 και δεν το πηρα χαμπαρι?

γιατι αν ηταν για ενα χρονο, επρεπε να ειχαν ανακοινωθει (οπως εγινε με τις εκδοσεις pc). σωστα?

 

αρα? τα παραδειγματα του spenser ειναι -τη στιγμη που τον ρωτησανε- με ακομα τρεχoν το console exclusivity, >12 μηνων. σωστα? ή λαθος?

απαντα πριν ερθει κι αλλος pc-λορδος και μας αρχισει κι αυτος τα 17 ωρες.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, διαφωνω στο <<Ναι όντως. Είναι πάρα πολύ ξεκάθαρα. Ήταν μια κίνηση φθηνού εντυπωσιασμού και η MS εξακολουθεί με τις κωλοτούμπες.>> , οπως και σου ειπα.

 

για αυτο ελα να τα βαλουμε κατω και να ορισουμε ποσο χρονικο διαστημα θεωρουμε "φτηνο τρικ".

και παντα με βαση τα λιγοστα δεδομενα που εχουμε προς το παρον (δηλ. αυτα που λεει ο spenser) και οχι με τη λογικη (το κατεβατο που εγραψα σημερα νωριτερα, με παραδειγματα τα ryse, dead rising και titanfall).

 

 

ειπες λοιπον "μπορει ενα χρονο, μπορει και δυο...." - που ειναι αρκετα πιο λογικο απο τις αρλουμπες που λενε αλλοι απο χτες.. 

για την ωρα μενουμε στο πρωτο που λες: ενα χρονο.

 

Ομως ο spenser εφερε για παραδειγμα (και αυτος, τι συμπτωση) το ryse και το dead rising 3.

ητανε αυτα console exclusives για ενα χρονο? μηπως δηλωθηκανε για ps4 και δεν το πηρα χαμπαρι?

γιατι αν ηταν για ενα χρονο, επρεπε να ειχαν ανακοινωθει (οπως εγινε με τις εκδοσεις pc). σωστα?

 

αρα? τα παραδειγματα του spenser ειναι -τη στιγμη που τον ρωτησανε- με ακομα τρεχoν το console exclusivity, >12 μηνων. σωστα? ή λαθος?

απαντα πριν ερθει κι αλλος pc-λορδος και μας αρχισει κι αυτος τα 17 ωρες.... ;)

 

Το είπα και παραπάνω και το ξαναλέω με απλά λόγια.

 

Στην αρχή έδωσαν την εντύπωση ότι δεν πρόκειται να δούμε το επόμενο TR πουθενά εκτός από το Xbox. Τέλος. Αφού έτσι έγινε και ο ντόρος σε όλα τα site, διαφωνείς και σ' αυτό? Λες και είμαι ο μόνος που κατάλαβε έτσι στην αρχή...

 

Τώρα επιβαιβεώνεται ότι τελικά θα βγει και αλλού αργότερα (το γελοίο του θέματος). Τώρα το πόσο αργότερα θα δούμε.

 

 

Το αποτέλεσμα? Εγώ μετά απο αυτό δεν βιάζομαι πλέον καθόλου για τον τίτλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θες να καταλαβεις... οκ

 

δεν επιβεβαιωνεται τιποτα αλλο μεχρι στιγμης, παρα μονο το οτι εαν ο spencer δεν ειναι ο μεγαλυτερος καραγκιοζης του κοσμου, μιλαμε ηδη για πανω απο ενα ολοκληρο χρονο exclusivity.-

 

 

 

απο εκει και περα, και το "αργοτερα" ειναι πολυ σχετικο.

πχ μολις τη γενια που περασε, και μαλλον τη θυμασαι, το mass effect 1 βγηκε στο playstation ...6-7 χρονια αργοτερα. ομως δεν το λες "xbox exclusive" τελικα, αφου ειναι απο τα πιο υψηλα βαθμολογημενα games στο ps3.

παρ'ολα αυτα, ολοκληρη την εποχη που το mass effect ητανε το πρωτο θεμα και ολο το χαρτι (μαζι με halo 3 και bioshock να θυμισω εκεινη η χρονια),

στο playstation ...ριχναμε ταπες στα βαρελια...

 

---

 

και κλεινοντας γενικα,

πισω στο σημερα: για το titanfall, oλοι λεγανε με μανια και σιγουρια οτι ειναι time exclusive. (2 μηνες, 3, 5, 6, οσο θες ακουγες καθε μερα)

μεχρι και οι ιδιοι οι developers λεγανε σε καποια φαση οτι "ναι, το titanfall ειναι μονο time exclusive".

ε, δειτε τι εγινε.....

 

οποιος θελει να ειναι στρουθοκαμηλος, ας ειναι και με περικοκλαδες στην τελικη... :)

 

 

α, και μολις φετος την ανοιξη (μερικους μηνες πριν την παγκοσμια πρωτη του tomb raider στην conference της ms) δεν πουλησε η sony ολες τις μετοχες της square enix που ειχε στην κατοχη της?

τι λεω τωρα, ε? ασχετα πραγματα... ;) :D

 

για αυτο λεω dont jump to conclusioooooons

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετραν απο εδώ το πας απο εκεί το φερνεις, στο vs με τη Sony παλι καταλήγεις...

Αγνοεις επίσης επιδεικτικά οτι το mass effect βγήκε στο PC μολις μισο χρονο αργότερα και το BioShock ποτε δεν ηταν Xbox exclusive γιατί βγήκε ταυτόχρονα και αυτό στο PC. Λοιπον αυτα να μην τα ξεχναμε όταν δεν μας συμφερει. Ουτε καν τα Halo 1 και 2 δεν ηταν Xbox exclusives.

 

Πουθενά δεν αναφέρω τις τακτικές της Sony εκτός απο το παράδειγμα του mgs περί timed exclusivity. Λοιπον άκυρο το ρίχναμε τάπες σε βαρέλια γιατί εγώ μια χαρά τα έπαιζα στο pc μου τα παραπανω παιχνίδια που ανεφερες.

 

Μεινε στο θεμα λοιπον και μη γυρνας τη συζήτηση οπου σε συμφέρει γιατί θα τη γυρίσω κι εγω και θα κάνουμε το θέμα μπαχαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά όσοι δεν πάρετε το TR επειδή δεν σας λένε σε ποια formats βγαίνει, βάλτε και το Silent Hill στην ignore list αφού ο Κοτζίμας το κρατάει κρυφό...έτσι για να μάθουν  :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια λιγη ψυχραιμια. Δεν ειμαι οπαδος καμιας εταιρειας ειτε αυτη λεγεται coca cola vs pepsi, android vs ios, ms vs sony. Ειμαι κατοχος ps4 και ευελπιστω σε λιγο καιρο και xbox one. Η ms στα exclusives της εχει ενα πλεονεκτημα εναντι της sony. Το ryse ή το titanfall ή το dead rising μπορει να μην ειναι full exclusive xbox games αλλα προς το παρον ειναι full exclusive ms (xbox+windows) games. Εδω ειναι το μεγαλο μπερδεμα, στην αντιπαραθεση sony vs ms το pc το θεωρουμε ουδετερο ή εχει τη δικια του θεση στην σκακιερα. Διαβαζω το εξης απο πολλους φιλους. Δεν ενισχυω την ms παιζωντας το ταδε παιχνιδι στο xbox και θα περιμενω να το παιξω στο pc. Στο pc που εχει εγκαταστημενα τα windows και ενα μερος των χρηματων παει στην αδεια του παιχνιδιου να παιξει στα windows. Κατα τη γνωμη μου η σωστη αντιπαραθεση δεν ειναι ps4 vs xbox one αλλα sony vs ms.

Για να μην ξεχνιομαστε. Μεγαλη μαγκια της sony που πληρωσε τις εταιρειες και επικρατησε το blu ray της εναντι του hd dvd και τωρα εβαλε χερι στα κερδη της ms με καθε πωληση παιχνιδιου της στο xbox one. Αυτη ειναι η πολιτικη των εταιρειων και τελειωνω με αυτο, αν αυτο το παθος που βλεπω να εχετε μερικοι με το θεμα το ειχαμε για την κοινωνια που ζουμε τοτε ειμαι σιγουρος οτι ολοι θα ειχαμε τη δυνατοτητα να εχουμε και τις δυο κονσολες και ενα πσ των 3000 ευρω ανετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι η MS πλήν του Forza 5 που είχε λαό πίσω, δεν έχει το πραγματικό killer app που θα τραβήξει μόνο του την κονσόλα, όπως θα έχει η Sony το Uncharted 4. Το TR έχει χάσει την αίγλη του παρελθόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...