Προς το περιεχόμενο

Rise of the Tomb Raider [Xbox 360][Xbox One][PS4]


p3tran

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το διάβασα και έκλαψα απο τα γέλια http://www.polygon.com/2014/8/13/5998637/tomb-raider-exclusivity

 

"Let's assume a market of 100 people, because the math is easy. Maybe 25 people will only own the Xbox One. Maybe 25 people will only own the PS4. It's also very possible that 50 of those people own both consoles. "So it's not that they're cutting off half their market; they may only be cutting off 25 percent," Zatkin said." 

 

χαχαχαχα σοβαρά τώρα? λέει πολλές μπούρδες το άρθρο ,διαβάστε το θα γελάσετε, ρε το polygon...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 486
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο pc που εχει εγκαταστημενα τα windows και ενα μερος των χρηματων παει στην αδεια του παιχνιδιου να παιξει στα windows.

Αυτό που λές, αν δεν κάνω λάθος, ισχύει μόνο για όσα παιχνίδια φέρουν το logo του Games for Windows.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω ειναι το μεγαλο μπερδεμα, στην αντιπαραθεση sony vs ms το pc το θεωρουμε ουδετερο ή εχει τη δικια του θεση στην σκακιερα. Διαβαζω το εξης απο πολλους φιλους. Δεν ενισχυω την ms παιζωντας το ταδε παιχνιδι στο xbox και θα περιμενω να το παιξω στο pc. Στο pc που εχει εγκαταστημενα τα windows και ενα μερος των χρηματων παει στην αδεια του παιχνιδιου να παιξει στα windows. Κατα τη γνωμη μου η σωστη αντιπαραθεση δεν ειναι ps4 vs xbox one αλλα sony vs ms.

 

Εγώ προσωπικά τουλάχιστον, δεν κάνω αντιπαράθεση για το ποιον θα "ενισχύσω". Έτσι πέφτουμε στην παγίδα του οπαδισμού και ξεφεύγουμε από την ουσία. Το αν θα επιλέξω να παίξω κάτι στο pc ή στο PS4 αντί στο xbox δεν έχει να κάνει με το ότι πχ αντιπαθώ την ms αλλά ότι εκεί με συμφέρει να το παίξω για τους α, β, γ λόγους. Το ίδιο και αντίστροφα.

 

Η ουσία για μένα είναι ότι μου έκοψαν τις επιλογές ως gamer πάνω σε ένα multiplatform τίτλο. Δεν είχα σκοπό να το παίξω στο Xbox και δεν έχει να κάνει με το αν θέλω ή δεν θέλω να στηρίξω κάποιον. Άλλος που δεν έχει καν xbox ακόμα χειρότερα... 

 

 

Για μένα λοιπόν η σωστή αντιπαράθεση δεν είναι Xbox vs PS ούτε MS vs Sony. Είναι επιλογές vs όχι επιλογές.

 

 

Αφού εν τέλει λύθηκε το θέμα και μάθαμε ότι τελικά δεν θα είναι exclusive ο τίτλος δεν υπάρχει πρόβλημα. Τώρα εαν κάποιοι θέλουν να επιμένουν ότι όχι, ντε και καλά είναι επειδή θα αργήσει να βγει αλλού ή θύχτικαν επειδή προσβάλλαμε μια εταιρία αποκαλώντας μια κίνηση της φθηνή, ε καταλαβαίνεις που το πανε σιγά σιγά και ξεφεύγουμε από το θέμα.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Μην κάνεις προβλέψεις, γιατί δεν ξέρουμε ούτε για πόσο καιρό είναι η συμφωνία ούτε αν η Square Enix θεωρήσει ότι είναι καλύτερα να βγάλει το rise of the tomb raider και στο ps4 μετά την συμφωνία, λόγω περισσότερων χρημάτων από ότι θα έπαιρνε από τη Microsoft για μόνιμη αποκλειστικότητα. Δεν ξέρω τι θα θεωρήσει ότι την συμφέρει περισσότερο.

 

Όσο για το polygon,μια πιθανότητα είναι αυτό που λέει, όχι κάτι σίγουρο, μπορεί κάποιος άλλος να πει ότι το παιχνίδι μπορεί να κάνει 3 εκατομμύρια πωλήσεις στο xbox one και 3 εκατομμύρια στο ps4, όπως μπορεί να πει κι άλλα διαφορετικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νεα συνεντευξη στο CVG

 

αποσπασμα:

 

The Rise of the Tomb Raider exclusivity announcement has caused a big stir here in Germany, but there's still some confusion: is it a permanent exclusive or a timed exclusive deal?

-We're saying what we said on stage: in Holiday 2015, Rise of the Tomb Raider will be exclusive to Xbox. That's the comment. We had a lot of similar questions around Titanfall and the structure of our deal is a business relationship that's frankly between us and Square Enix. I know Crystal Dynamics has issued a statement and we're going to stand by that. Xbox fans are going to be able to play Tomb Raider next holiday exclusive on Xbox.

 

 

ουπς!! σημερα ο σπενσερ εμπασε και το titanfall σαν παραδειγμα ανοιχτης συμφωνιας exclusivity, οπως εγραψα απο την πρωτη στιγμη με το τριπλο μου παραδειγμα..

τι ελεγα?

 

μεταφραση για οσους δεν καταλαβαινουν: οσο πιο πολλα xbox πουλαει το tomb raider, τοσο πιο πολυ καιρο θα κανει να παει αλλου.

τοσο απλα.

 

http://www.insomnia.gr/topic/538119-tomb-raider-rise-of-the-tomb-xbox/page-2?do=findComment&comment=53390724

 

 

 

 

Μην κάνεις προβλέψεις,

 

γιατι να μην κανω? αυτα που πας και κανεις κλικ και διαβαζεις για 1 ωρα exclusivity και ενα μηνα, ειναι καλυτερα? πιο ρεαλιστικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κάνεις προβλέψεις, γιατί δεν ξέρουμε ούτε για πόσο καιρό είναι η συμφωνία ούτε αν η Square Enix θεωρήσει ότι είναι καλύτερα να βγάλει το rise of the tomb raider και στο ps4 μετά την συμφωνία, λόγω περισσότερων χρημάτων από ότι θα έπαιρνε από τη Microsoft για μόνιμη αποκλειστικότητα. Δεν ξέρω τι θα θεωρήσει ότι την συμφέρει περισσότερο.

 

Όσο για το polygon,μια πιθανότητα είναι αυτό που λέει, όχι κάτι σίγουρο, μπορεί κάποιος άλλος να πει ότι το παιχνίδι μπορεί να κάνει 3 εκατομμύρια πωλήσεις στο xbox one και 3 εκατομμύρια στο ps4, όπως μπορεί να πει κι άλλα διαφορετικά πράγματα.

 

Προφανως υπαρχει συμβολαιο που τα εχει ολα αυτα υπολογισμενα. Δεν ειναι μπακαλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Ναι, ο Phil μετά την παρουσίαση έβγαλε και ένα λαγό από το καπέλο του δεν ξέρω αν το είδες...

Μετά έφυγε καβάλα στον ιπτάμενο γάιδαρό του.

 

 

Εσύ εν τέλει γιατί χαίρεσαι τόσο πολύ? Επειδή οι κάτοχοι PS4/PC θα αργήσουν να το παίξουν?

Μετά όταν θα βγει θα πεις "περσινά ξινά σταφύλια" χαιρέκακα... Μουχαχαχα.

Αφού ικανοποιείσαι τόσο πολύ με όλη αυτή την ιστορία για ένα τίτλο που όπως είπες και ο ίδιος στην τελική δεν σε ενδιαφέρει, αποδεικνύει ότι έχεις κάποιο θέμα με την εταιρία.

 

 

 

 

Τόσα πράγματα αναλύσαμε πιο πάνω κι εσύ στάθηκες στο εαν το τρικ είναι ...φθηνό ή όχι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που λες δεν δείχνουν ότι 

 οσο πιο πολλα xbox πουλαει το tomb raider, τοσο πιο πολυ καιρο θα κανει να παει αλλου.

 

 


καθώς όπως είπα η Square Enix μπορεί να θεωρήσει ότι την συμφέρει να βγάλει το παιχνίδι και στο ps4. Φυσικά, μπορεί να της προσφέρει η Microsoft χρήματα και να μείνει το παιχνίδι αποκλειστικό για πάντα στο xbox one ή για το χρονικό διάστημα που εννοούν οι πωλήσεις.
 
γιατι να μην κανω? αυτα που πας και κανεις κλικ και διαβαζεις για 1 ωρα exclusivity και ενα μηνα, ειναι καλυτερα? πιο ρεαλιστικα?
 

 

 

 

Πού ξέρεις τι διαβάζω και τι όχι;
 
@hollow_83, δεν αντιλέγω ότι θα έχουν κάνει συμβόλαιο, απλά δεν είναι ξεκάθαρο ότι θα μείνει exclusive για πάντα ή για κάποιο διάστημα μετά την λήξη της time exclusive συμφωνίας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ο Phil μετά την παρουσίαση έβγαλε και ένα λαγό από το καπέλο του δεν ξέρω αν το είδες...

Μετά έφυγε καβάλα στον ιπτάμενο γάιδαρό του.

 

Τόσα πράγματα αναλύσαμε πιο πάνω κι εσύ στάθηκες στο εαν το τρικ είναι ...φθηνό ή όχι. 

εμ, δεν εβγαλε λαγο απ'το καπελο του? απο την αρχη της γενιας λεμε οτι τα third party exclusives παπαλα, τα μηχανακια ειναι ιδια μεταξυ τους, και ιδια με pc, το κοστος AAA εχει ξεπερασει το hollywood, κλπ κλπ.

εδω δεν τα λεγαμε αυτα? ή μηπως δεν ισχυουν?

και παει και κλεινει ενα απο τα πιο γνωστα franchises στην ιστορια των videogames. δεν ειναι λαγος? ειναι πετραχηλι?

:D ok, ειναι πετραχηλι.

 

επισης, σε ολες τις αναλυσεις -αλλα και "αναλυσεις", μεσα ειμαι. δεν καταλαβαινω τι εννοεις?

 

 

καθώς όπως είπα η Square Enix μπορεί να θεωρήσει ότι την συμφέρει να βγάλει το παιχνίδι και στο ps4. Φυσικά, μπορεί να της προσφέρει η Microsoft χρήματα και να μείνει το παιχνίδι αποκλειστικό για πάντα στο xbox one ή για το χρονικό διάστημα που εννοούν οι πωλήσεις.
 
 
@hollow_83, δεν αντιλέγω ότι θα έχουν κάνει συμβόλαιο, απλά δεν είναι ξεκάθαρο ότι θα μείνει exclusive για πάντα ή για κάποιο διάστημα μετά την λήξη της time exclusive συμφωνίας.

 

ολοι οι μεγαλοι publishers, ειτε ειναι και platform holders ειτε οχι, εχουνε για καθε project καποια thresholds και καποια metrics, καποιους κλιμακωτους στοχους ας πουμε, οι οποιοι φαντασου οτι ειναι ενα πληρες στρατηγικο σχεδιο απο μεριας του επενδυτη, που καλυπτει ολα, ή τελος παντων οσο πιο πολλα ενδεχομενα.

απο το τι θα γινει εαν ειναι (σχετικη) πατατα, μεχρι το τι θα γινει αν ειναι το καλυτερο παιχνιδι που φτιαχτηκε ποτε. (φυσικα μεταφρασμενο σε $$$$ ορους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρω οτι ο ορος "exclusive" εχει μεταλλαχθει τον τελευταιο καιρο. Ειδικα για αυτο το game εχω μπερδευτει αρκετα, αν βγει στο pc μετα απο 1 ή 2 χρονια πχ τι σκατα exclusive λενε;.."Timed exclusive" ειναι ακομη πιο χαζος ορος(γνωμη μου) δλδ τι;..οποιος εχει υπομονη ή δεν εξαρταται η ζωη του μονο απο το gaming θα το παιξει οταν βγει στο pc , βασιλικα και ολα κομπλε. Αν το θελει απλα για να το παιξει πρωτος ας παρει το xbone. Με πειραξε που δεν θα μπορεσω να το παιξω στο ps4 αλλα και;.. Εχουμε και pc.. Το να μιλαμε λοιπον για εναν τιτλο που δεν θα ειναι exclusive και που τελικα θα το παρουμε με τον ενα ή αλλο τροπο στο pc καποτε, εχει νοημα να το αναλυουμε αλλο; Ωραια κινηση της ms, πηρε το παιχνιδι για ενα διαστημα, θα το πλασαρει σε αυτους που καιγονται να το αγορασουν, καποιοι θα το παρουν, καποιοι οχι. Εμενα προσωπικα δεν με κουναει απο την θεση μου για να παρω το xbone. Ενα uncharted πχ με κουναει και ενα last of us γιατι εκει δεν θα υπαρχει ποτε pc να το παιξει.. Τοσο απλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ολοι οι μεγαλοι publishers, ειτε ειναι και platform holders ειτε οχι, εχουνε για καθε project καποια thresholds και καποια metrics, καποιους κλιμακωτους στοχους ας πουμε, οι οποιοι φαντασου οτι ειναι ενα πληρες στρατηγικο σχεδιο απο μεριας του επενδυτη, που καλυπτει ολα, ή τελος παντων οσο πιο πολλα ενδεχομενα.

απο το τι θα γινει εαν ειναι (σχετικη) πατατα, μεχρι το τι θα γινει αν ειναι το καλυτερο παιχνιδι που φτιαχτηκε ποτε. (φυσικα μεταφρασμενο σε $$$$ ορους)

Και γιατί να μην έχουν σκεφτεί το εξής: παίρνουμε τα λεφτά από την Microsoft για time exclusive και μετά το βγάζουμε σε ps4 και pc και βγάζουμε ακόμα περισσότερα. Είναι πολλά τα ενδεχόμενα όπως λες, δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά τι θα γίνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρω οτι ο ορος "exclusive" εχει μεταλλαχθει τον τελευταιο καιρο. Ειδικα για αυτο το game εχω μπερδευτει αρκετα, αν βγει στο pc μετα απο 1 ή 2 χρονια πχ τι σκατα exclusive λενε;.."Timed exclusive" ειναι ακομη πιο χαζος ορος(γνωμη μου) δλδ τι;..οποιος εχει υπομονη ή δεν εξαρταται η ζωη του μονο απο το gaming θα το παιξει οταν βγει στο pc , βασιλικα και ολα κομπλε. Αν το θελει απλα για να το παιξει πρωτος ας παρει το xbone. Με πειραξε που δεν θα μπορεσω να το παιξω στο ps4 αλλα και;.. Εχουμε και pc.. Το να μιλαμε λοιπον για εναν τιτλο που δεν θα ειναι exclusive και που τελικα θα το παρουμε με τον ενα ή αλλο τροπο στο pc καποτε, εχει νοημα να το αναλυουμε αλλο; Ωραια κινηση της ms πηρε το παιχνιδι για ενα διαστημα, θα το πλασαρει σε αυτους λου καιγονται να το αγορασουν, καποιοι θα το παρουν, καποιοι οχι. Εμενα προσωπικα δεν με κουναει απο την θεση μου για να παρω το xbone. Ενα uncharted πχ με κουναει και ενα last of us γιατι εκει δεν θα υπαρχει ποτε pc να το παιξει.. Τοσο απλα.

 

το pc ειναι η βασικη πλατφορμα της microsoft, το xbox ειναι το ..χομπυ της. νομιζω αυτο το καταλαβαινουν ακομα και οι γλαστρες.

για οσους δεν ξερουν, xbox = directX box. τοσο απλα.

 

η κονσολα προσφερει αυτα που προσφερει. το pc τα δικα του. εγω εχω φιλους που γουσταρουμε και παιζουμε κανα παιχνιδι, αλλα ουτε κατα διανοια δεν θα εμπαιναν στον κοπο και τη διαδικασια να καθονται να παιζουμε απο pc. να πατησουν το κουμπι στο χειριστηριο, και να ανοιξουν την tv, ναι, μεχρι εκει ομως.

οσοι ειναι pc gamers, απλα περιμενουν λιγο και συνηθως δεν υπαρχει προβλημα. ομως οπως δειχνει η αγορα ΑΑΑ games, αυτοι που απλα θελουν να πατησουν το κουμπι και να αραξουν στον καναπε και να παιξουν με τους φιλους τους και να πουνε καμια μαλακια, ειναι πιο πολλοι. αυτοι συντηρουνε αυτη την αγορα. δεχτειτε το αυτο οι pcακηδες να τελειωνουμε.

 

οι κονσολακηδες ομως, το να λεμε πχ οτι "αχαχουχα titanfall = σκατα, θα το παιξω στο pc", εχει πλακα. ομως οταν κοιταξει κανεις τις πωλησεις στο pc,καταλαβαινει οτι εδω περα πλεον μιλαμε για αρρωστημενο αστειο.

 

 

 

 

Και γιατί να μην έχουν σκεφτεί το εξής: παίρνουμε τα λεφτά από την Microsoft για time exclusive και μετά το βγάζουμε σε ps4 και pc και βγάζουμε ακόμα περισσότερα.

Είναι πολλά τα ενδεχόμενα όπως λες, δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά τι θα γίνει.

ακριβως! πολλα ενδεχομενα, με κινητη παραμετρο το ποσα xbox θα ζμπρωξει, και τι γκελ θα κανει.

οσο για το θεμα του ποτε βγαζει πιο πολλα λεφτα.... σκεψου το λιγο, και το ξανασυζηταμε... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pc ειναι η βασικη πλατφορμα της microsoft, το xbox ειναι το ..χομπυ της. νομιζω αυτο το καταλαβαινουν ακομα και οι γλαστρες.

για οσους δεν ξερουν, xbox = directX box. τοσο απλα.

 

η κονσολα προσφερει αυτα που προσφερει. το pc τα δικα του. εγω εχω φιλους που γουσταρουμε και παιζουμε κανα παιχνιδι, αλλα ουτε κατα διανοια δεν θα εμπαιναν στον κοπο και τη διαδικασια να καθονται να παιζουμε απο pc. να πατησουν το κουμπι στο χειριστηριο, και να ανοιξουν την tv, ναι, μεχρι εκει ομως.

οσοι ειναι pc gamers, απλα περιμενουν λιγο και συνηθως δεν υπαρχει προβλημα. ομως οπως δειχνει η αγορα ΑΑΑ games, αυτοι που απλα θελουν να πατησουν το κουμπι και να αραξουν στον καναπε και να παιξουν με τους φιλους τους και να πουνε καμια μαλακια, ειναι πιο πολλοι. αυτοι συντηρουνε αυτη την αγορα. δεχτειτε το αυτο οι pcακηδες να τελειωνουμε.

 

οι κονσολακηδες ομως, το να λεμε πχ οτι "αχαχουχα titanfall = σκατα, θα το παιξω στο pc", εχει πλακα. ομως οταν κοιταξει κανεις τις πωλησεις στο pc,καταλαβαινει οτι εδω περα πλεον μιλαμε για αρρωστημενο αστειο.

 

 

 

 

 

Ναι δεν μπορω να διαφωνησω οτι η κονσολα ειναι πιο χαβαλεδιστικη και ποιο ''παρεα'' φαση,στο pc δεν γινεται κατι τετοιο, εκτος αν το εχεις διπλα ακριβως (οπως εγω) διπλα στην 40αρα bravia με καρφωμενο hdmi απο gpu σε tv. Eκει δεν χανω τπτ απο αυτα που λες ισα ισα το ανιθετο, κανω 15 πραγματα μαζι. Aλλα ναι αυτο δεν το εχει ο μεσος pc gamer που εχει το pc του συνηθως σε ενα δωματιακι που ισα ισα χωραει να περασει μεσα , και εχει ενα 20- 23 top  tv monitor. Η κονσολα βρισκεται στο σαλονι, καναπεδια, φραπεδουμπα κτλ.. Ναι ισχυει αυτο αλλα δεν ακυρωνει αυτο που ειπα για το exclusive πραγμα. Οταν κατι ειναι exclusive , ''only on xbox''  δεν το παιρνει κανεις, ουτε και το pc ποτε. Ξερω τι σημαινει το xbox ρε συ. Και εγω παλια ειμαι.. Εγω θα περιμενω και θα το παιξω στο pc. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...