Προς το περιεχόμενο

Η Vodafone εξαγοράζει την Hellas On Line


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν μια εταιρία ετοιμάζει τον ευατό της για πώληση, τότε προσπαθεί να μαζέψει πελάτες, άσχετα αν τα προγράμματα που παρέχει της αποφέρουν ή όχι κέρδος, για να δείξει πως έχει δυναμική !!!

 

Προσωρινά σε μια τέτοια κατάσταση, ο καταναλωτής πιστεύει πως κερδίζει ... Αυτό είναι βραχυπρόθεσμο ....

Μακριπρόθεσμα θα είναι ο μεγάλος χαμένος .... μετά την πώληση αυτό.

 

Και σε εμένα η  FORTHNET έδωσε πέρα από τα novasport και τα novasport HD για 1 έτος  με 12μηνη ανανέωση. Όχι γιατί κερδίζει, αλλά ετοιμάζεται να πωληθεί στον ΟΤΕ, όπως ακούσαμε, για 300.000.000 € .........

Θέλει να φαίνομαι πελάτης για να κερδίσει καλή τιμή στο αλισβερίσι . Μετα όμως ?

το αν κερδίζει η καθέ εταιρεία πιστεύω δεν ενδιαφέρει κανέναν . τωρά αν θα πουληθεί ή δεν θα πουλήθει η forthnet κανείς δεν το ξέρει παρα μόνο αυτοί . όσο έχει forthnet χαμηλές τιμές και καλές υπηρεσίες είσαι εκεί και μετά αν αλλάξουν αυτά φεύγεις και πας αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

what?? τρυπάκι ο διαχωρισμός δημοσίου και ιδιωτικού? ανδίκευτου και ειδικευμένου? πολύ εύκολα, αν ανοιχτεί ανάλογο τόπικ, μπορώ να σου γράψω σελίδες όπου ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει διαχωρισμός. μην τα τσουβαλιάζεις όλα κι όλους.

 

Διαχωρισμός να υπάρχει σε άλλο επίπεδο. Στο επίπεδο όπου αδικείται κάποιος στο δημόσιο ή αδικείται κάποιος στον ιδιωτικό ανειδίκευτος ή μη είναι το ίδιο για μένα (το ίδιο με νοιάζει όταν χάνει τη δουλειά της η καθαρίστρια, το ίδιο και κάποιος που έχει σπουδάσει στο αντικείμενο του και χανει την δουλειά του ή τον πληρώνουν με 400 ευρώ) . Συγνώμη αλλά εγώ δεν ξεχωρίζω ανθρώπους με βάση που δουλεύουν όταν αδικούνται. Και για να μην παρεξηγηθώ είναι τελείως διαφορετική συζήτηση πως πήρε την θέση κάποιος, αν την άξιζε και σε ποιο αντικείμενο. Δεν τσουβαλιάζω καθόλου αλλά δίπλα μας υποφέρουν άνθρωποι του δημοσίου και του ιδιωτικού και άνεργοι. Εγώ αυτό βλέπω καθημερινά. Αλλους μισθους πρέπει να παίρνουν οι ειδικευμένοι και άλλους οι ανιδείκευτοι δεν ήταν αυτό το νόημα αυτών που έγραψα μάλλον παρεξήγησες. Μιλάω μόνο σε ανθρώπινο επίπεδο για τις ζωές των ανθρώπων γύρω μας δεν μιλάω για προσόντα, αξιολογησεις κτλ

 

ΥΓ. Δεν έχω δουλέψει ποτέ ούτε στο δημόσιο ούτε για το δημόσιο, ούτε καν κάποιος στην οικογενεια μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον όμως το θέμα είναι η επιχείρηση να ξεφορτώνεται υπαλλήλους και να αναθέτει το έργο σε τρίτες επιχειρήσεις, όπως έκανε και η HOL με το μισό προσωπικό της.

 

Σο γουατ; Οι τριτες επιχειρησεις δεν απασχολουν υπαλληλους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι υπαλλήλους. Ενοικιαζόμενους σκλάβους. Ανθρώπους αποκομμένους από την αξία που δίνουν στον αληθινό εργοδότη τους. Ανθρώπους που δεν μπορούν να διεκδικήσουν οτιδήποτε και που δέχονται όλες τις παρανομίες στις πλάτες τους με τον αληθινό εργοδότη και πάλι να το παίζει ανήξερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όχι υπαλλήλους. Ενοικιαζόμενους σκλάβους. Ανθρώπους αποκομμένους από την αξία που δίνουν στον αληθινό εργοδότη τους. Ανθρώπους που δεν μπορούν να διεκδικήσουν οτιδήποτε και που δέχονται όλες τις παρανομίες στις πλάτες τους με τον αληθινό εργοδότη και πάλι να το παίζει ανήξερος.

 

Σοβαρά τώρα τα γράφεις αυτά και δεν κάνεις πλάκα έτσι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σοβαρά. Απλά όσοι είμαστε λίγο πιο τυχεροί δεν έχουμε πάρει μυρωδιά του τι γίνεται. Το κακό είναι ότι όχι απλά δεν ενδιαφερόμαστε να μάθουμε αλλά το ρίχνουμε στην πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πολύ σοβαρά. Απλά όσοι είμαστε λίγο πιο τυχεροί δεν έχουμε πάρει μυρωδιά του τι γίνεται. Το κακό είναι ότι όχι απλά δεν ενδιαφερόμαστε να μάθουμε αλλά το ρίχνουμε στην πλάκα.

 

Αρχίζω να πιστεύω πως δεν είσασταν ποτέ υπάλληλοι στον ιδιωτικό τομέα!

 

Και επιπλέον νομίζω πως παίζει να είμαστε από τις λίγες χώρες (αν όχι η μοναδική), που χρησιμοποιήσαμε τον συνδικαλισμό μόνο και μόνο για να ορίσουμε κανόνες που θα δυσκολεύουν τον ιδιώτη εργοδότη (και όχι μόνο) από το να απαλλαγεί από τους μη παραγωγικούς εργαζομενους... 

 

Και ταυτόχρονα φροντίζαμε για πολλά πολλά χρόνια να ρίχνουμε στην αγορά πολλούς μεν εργαζομενους, αλλά ελάχιστους πραγματικά ταλαντούχους ή με δεξιότητες.

 

Προφανώς δεν είναι ολοι εργοδότες "άγιοι", αλλά καλό είναι να παραδεχόμαστε και ορισμένα βασικά πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς κάνεις λάθος αφού είμαι υπάλληλος στον ιδιωτικό τομέα 15 χρόνια. Ο συνδικαλισμός δεν έχει καμία σχέση με αυτά που γράφω. Αυτό που θα είχε ενδιαφέρον είναι να βρεθεί ένας, έστω ένας υπάλληλος με αυτό το καθεστώς που να το υπερασπιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ποτέ τύχει να μπεις στα παπούτσια τους θα την καταλάβεις.

 

Συνεχιζω να μην καταλαβαινω το σκεπτικο σου.

Εχεις μια εταιρια η οποια εχει 1000 υπαλληλους, απολυει τους 500 και δινει καποια κομματια της δουλειας σε αλλη εταιρια ηοποια για να ανταπεξελθει προσλαμβανει αλλους 500. Βρες μου τη διαφορα. Εκτος κι αν θεωρεις οτι η hol μεχρι σημερα ηταν υποδειγμα στους μισθους και στους εργαζομενους (ενω η νεα θα τους εχει σκλαβους), πραγμα που βρισκεται σε αντιθεση με το οτι τοσο ευκολα τους απελυσε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες ρε φιλε σοβαρά?

 

μόνο εσύ ...

 

γιατί βάζεις όλους τους υπόλοιπους εκτός από εσένα ...

 

Εγώ εκνευρίζομαι πολύ περισσότερο από άτομα σαν και σένα ...

 

Σώπα ρε σοφέ που ξέρεις...

 

...εμείς αντίστοιχα γράφουμε στα παλαιότερα των υποδημάτων μας την γνώμη σου για εμάς να μην πω τίποτα άλλο και διαγραφτεί.

 

Όσο αγόρι μου (αφού έτσι θες και το πας) είσαι ανίκανος να καταλάβεις πέντε απλά πράγματα που λέω

τόσο σου επιστρέφω την τελευταία κουβέντα στο σχόλιό σου.

 

Δεν είδα ποτέ δακρύβρεχτα πρωτοσέλιδα με άλλη θεματολογία από απολυμένες καθαρίστριες και τηλεφωνητές.

δεν πουλάνε αλλιώς στη συνείδηση του Έλληνα.

Αυτά τα θλιβερά συμβαίνουν μόνο στο Ελλαδιστάν: να πουλάει μόνο στο εξώφυλλο ο ανειδίκευτος εργαζόμενος.

Ο ανειδίκευτος εργαζόμενος που εν τω μεταξύ , συγκριτικά με τον καταρτισμένο , αμείβεται αναντίστοιχα με τα προσόντα του.

 

Μετά μη σου κάνει εντύπωση που επιστήμονες φεύγουν από τη χώρα.

Πρώτον γιατί στο εξωτερικό δεν είναι όπως στην Ελλάδα, εκεί τα προσόντα κι οι αξίες αναγνωρίζονται στο μισθό και στα εργασιακά δικαιώματα.

Και δεύτερον γιατί ο εξειδικευμένος επιστήμονας έχει επιλογές (έστω στο εξωτερικό) που τον ανταμείβουν, έστω κι αν η κατάσταση στη χώρα διώχνει τα προσωπικό που  αργότερα θα το αναζητά με τα κυάλια.

Μόνο στην Ελλάδα όμως τα πάντα τσουβαλιάζονται όπως θες και μάλλον και συμφέρει τη λογική σου, κι εσύ κι όποιος σαν κι εσένα.

 

 

ΥΓ:

Όταν μιλάμε για άδικες (αμοιβές αναντίστοιχες με τα προσόντα του υψηλά εξειδικευμένου προσωπικού)

και παράνομες πρακτικές του Δημοσίου (πάγιες και διαρκείς ανάγκες που καλύπτονται από το Δημόσιο προσλαμβάνοντας για 12 μήνες κατά πάγια τακτική επιστημονικό προσωπικό και στη συνέχεια απόλυση, προσλαμβάνοντας άλλους στη θέση τους),

πρέπει να μην εθελοτυφλείς και να καταλαβαίνεις ότι αυτές εμπεριέχουν τη συνενοχή μιας ολόκληρης κοινωνίας που τις αποδέχεται στο όνομα του κακώς εννοούμενου συμφέροντος.

Δεν είναι το ίδιο με το να μιλάμε για αεριτζήδες ιδιώτες εκμεταλλευτές που υποαμείβουν (έστω ανειδίκευτους αλλά και ειδικευμένους) εργαζομένους κάτω από τη μύτη των (ανύπαρκτων) κρατικών ελεγκτικών μηχανισμών.

Στη μια περίπτωση μιλάμε για ενεργό συμμετοχή του ίδιου του κράτους και της κοινωνίας σε ανήθικες καταστάσεις

και στην άλλη περίπτωση μιλάμε για ανικανότητα έως ύποπτη παθητικότητα στην παραβατικότητα ιδιωτών.

Είτε το θες είτε όχι, το ίδιο πράγμα ΔΕΝ είναι.

 

Μια κοινωνία που λειτουργεί με τη λογική σου και αποδέχεται την αισχρή τακτική να τσουβαλιάζονται τα προσόντα των εργαζομένων στο όνομα του κακώς εννοούμενου κοινού συμφέροντος, είναι άξια της μοίρας της. Το να υπηρετείται το κακώς εννοούμενο συμφέρον με τη συγχορδία του κράτους σε βάρος μιας κατηγορίας υποαμειβόμενων εργαζομένων υψηλότατης κατάρτισης με σαφή καταπάτηση των εργασιακών δικαιωμάτων από το ίδιο το Δημόσιο με ρυθμίσεις του κοινοβουλίου που αποβλέπουν στην ακύρωση ακόμα και ευρωπαϊκών οδηγιών στο όνομα του κοινού συμφέροντος, είναι και αισχρή και ανήθικη.

Δεν είδα κανένα πρωτοσέλιδο ενδιαφέρον και καμία κοινή γνώμη να ενδιαφέρεται .

Όλοι βολεμένοι και στο τέλος μόνο κροκοδείλια δάκρυα για τη φυγή των επιστημόνων στο εξωτερικό.

 

Μου είναι αδιάφορη η γνώμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pournara, σελίδες ολόκληρες να γράψω, πάλι δεν θα το καταλάβεις. Αν σε ενδιέφερε θα το είχες καταλάβει χωρίς κουβέντα από μένα. Οι μανατζαρέοι που ακολουθούν τα πρότυπα των ΗΠΑ με 20 χρόνια καθυστέρηση και ενώ αυτά μακροπρόθεσμα απέτυχαν σε πάρα πολλές περιπτώσεις κάνουν παιχνίδι άνετα πλέον με τους νέους νόμους που οδηγούν σε ευρωπαϊκά μονοπώλεια. Τις συνέπειες θα τις δεις με τα μάτια σου, ακόμα και αν συνεχίσεις να είσαι στην τυχερή μερίδα των Ελλήνων που δεν θα "απασχολούνται" για χαρτζιλίκι. Το έργο έχει ξαναπαιχτεί σε άλλες αίθουσες. Τώρα παίζεται και σε εμάς, το τέλος είναι γνωστό αλλά το παίζουμε ανήξεροι. Μάλλον είναι καλύτερα έτσι από το να το παίζουμε χαζοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είναι αδιάφορη η γνώμη σου.

 

Ξεκίνησα να γράφω αλλά τι να απαντήσεις, εγώ αλλά πράγματα σου επεισήμανα αλλά ντι άλλων απαντάς εσύ.

 

έτσι και αλλιώς χ3$|\/|3|\|η την έχω την γνώμη σου και άτομα σαν και σένα, φαντάζομαι το ίδιο και εσύ οπότε μην το κουράσουμε αλλό, δεν φταίνε και σε τίποτα οι υπόλοιποι που διαβάζουν το κλείνουμε εδώ

 

ΥΓ Για την τιμή των όπλων ο ΤΡΟΠΟΣ που εγραψες το πρώτο κείμενο εκνευρίζει περισσότερο και όχι αυτό που θέλεις να πεις αν και εκεί έχω λίγο διαφορετική γνώμη αλλά άστο να πάει αυτό. Κάτσε διάβασέ το μόνος σου και κοίτα πως εκφράζεσαι. Οταν γράφεις σε κάποιους που σε διαβάζουν και ΔΕΝ τους γνωρίζεις δεν τους γράφεις τι κάνατε τόσα χρόνια. Γιατί απλά δεν ξέρεις τι κάνανε. Γράφεις οι περισσότεροι δεν έκαναν τίποτα. Τεσπα μπορεί και να τα γράφω άδικα γιατί απλά δεν σε νοιάζει, απλά ήθελα να καταλάβεις γιατί σου επιτέθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pournara, σελίδες ολόκληρες να γράψω, πάλι δεν θα το καταλάβεις. Αν σε ενδιέφερε θα το είχες καταλάβει χωρίς κουβέντα από μένα. Οι μανατζαρέοι που ακολουθούν τα πρότυπα των ΗΠΑ με 20 χρόνια καθυστέρηση και ενώ αυτά μακροπρόθεσμα απέτυχαν σε πάρα πολλές περιπτώσεις κάνουν παιχνίδι άνετα πλέον με τους νέους νόμους που οδηγούν σε ευρωπαϊκά μονοπώλεια. Τις συνέπειες θα τις δεις με τα μάτια σου, ακόμα και αν συνεχίσεις να είσαι στην τυχερή μερίδα των Ελλήνων που δεν θα "απασχολούνται" για χαρτζιλίκι. Το έργο έχει ξαναπαιχτεί σε άλλες αίθουσες. Τώρα παίζεται και σε εμάς, το τέλος είναι γνωστό αλλά το παίζουμε ανήξεροι. Μάλλον είναι καλύτερα έτσι από το να το παίζουμε χαζοί.

 

Δε θα το καταλαβω, διοτι δε μου το εξηγεις καθαρα, παρα αναλωνεσαι σε γενικες εννοιες του τι γινεται στον κοσμο και του τι θα γινει εδω. Εγω μια απλη ερωτηση εκανα, για το αν η hol μεχρι σημερα ειχε υπαλληλους ή σκλαβους, και τι διαφορετικο θα εχει μια εξωτερικη εργολαβικη προς αυτην, εταιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...