Προς το περιεχόμενο

Έλληνες προγραμματιστές.... γιατί;


The_Colonel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφέρω το παράδειγμα της μουσικής. Υπάρχουν και αλλά αμέτρητα παραδείγματα που μπορούμε να αναλύσουμε.

 

Το μουσικό γούστο αποτελεί βασικό δείκτη αισθητικού κριτηρίου. Και σίγουρα, μια κοινωνία με χαμηλό αισθητικό κριτήριο δεν θα παράγει μαζικά υψηλού επιπέδου designers.

Επεξ/σία από Thinart
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 262
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αυτά τα δύο πράγματα (τις μουσικές προτιμήσεις και το γιατί δεν κάθονται οι Έλληνες προγραμματιστές να κάνουν κάτι αξιόλογο) τα βλέπω εντελώς ασύνδετα πάντως

 

edit, Φίλε Peleus17, από περιέργεια έψαξα αυτά που είπες σε ένα προηγούμενο μήνυμα "Όταν λέω Bounce Melbourne, Big Room, Dirty Dutch και Hardstyle" γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν τα είχα ξανακούσει, για να δω τι θεωρείς εσύ πιο ψαγμένο και "ανώτερο" στη μουσική...επειδή λοιπόν είναι καθαρά θέμα γούστου, εγώ ας πούμε το συγκεκριμένο "θόρυβο" :P  δεν τον θεωρώ καν μουσική! Άρα συνεχίζω να πιστεύω (ακόμα περισσότερο τώρα) ότι τα δύο θέματα δεν έχουν καμιά απολύτως σχέση μεταξύ τους!

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να πω είναι πως σαν έθνος έχουμε μείνει πάρα πολύ πίσω σε όλα. Στις ιδεολογίες, στον τρόπο ζωής μας, σε όλα. Άμα δεν ξεκινήσουμε από τα πολύ απλά όπως μουσική και ξεκολλήσουμε επιτέλους από τα Κλαψωμουνικα του του Καρά και του κάθε Παντελιδη και τα Johny και τα 3 πακέτα και δεν συμμαζεύεται δεν θα πάμε μπροστά. Όλο τα ίδια και τα ίδια. Εννοείται ότι υπάρχουν οι εξαιρέσεις φυσικά αλλά γενικά βλέπω ότι δεν θέλει κάνεις να μάθει κάτι καινούργιου. Έστω και για την μουσική. Και αυτό κάτι είναι. Βλέπω στο Facebook κάτι 10χρονα να ποσταρουν τον Παντελακο και να γράφουν "Αλκοολικές οι νύχτες μακρυά σου" και άλλες τέτοιες παπαριες. Γαμηστε αυτήν την γενιά. Την έχασε την μπάλα και αυτή. Αλλά τουλάχιστον οι επόμενες γενιές να μάθουν να βλέπουν λίγο πιο μακρυά από την μύτη τους και να αρχίσουν να σκέφτονται ελεύθερα. Τότε μπορεί και να αρχίσουν να αλλάζουν τα πράγματα.

 

Αναφέρω το παράδειγμα τηςμουσικής. Υπάρχουν και αλλά αμέτρητα παραδείγματα που μπορούμε να αναλύσουμε.

 

Ξεκινάς ΟΚ λέγοντας ότι είμαστε πίσω κοινωνικά. ΟΚ μέχρι εδώ, εννοώντας πως μια κοινωνία που π.χ. "επιβραβεύει" το φαίνεσθαι σίγουρα κινείται προς μια αντιπαραγωγική κατεύθυνση. Αλλά μετά στην επόμενη πρόταση "να ξεκολλήσουμε επιτέλους από τα κλαψομούνικα";

 

Ο φόβος του νέου και των αλλαγών είναι όντως ένα metric που υπάρχει σε κοινωνικό επίπεδο (πρόσφατα διάβαζα τα αποτελέσματα μιας μελέτης που ανέλυε και αυτό ανάμεσα σε άλλα στην Ευρώπη αλλά δυστυχώς δεν έχω url). Και συγκεκριμένα για την Ελλάδα το πόρισμα ήταν πως ο φόβος αυτός είναι σε υψηλό συγκριτικά με άλλες χώρες επίπεδο. Η διαφωνία μου είναι στο ότι:

  • Κάνεις απερίγραπτα μεγάλο λάθος προσπαθώντας να συνδέσεις π.χ. μουσικά γούστα με το παραπάνω.
  • Ούτε λίγο ούτε πολύ λες ότι αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα είναι πρόβλημα επειδή δεν είναι "το σωστό".

Όσον αφορά το πρώτο, απλά does not compute. Μπορεί η αισθητική μπουζουκλερί να μην αρέσει ούτε σε σένα ούτε σε μένα, αλλά περι ορέξεως κολοκυθόπιτα. Θα τολμήσω να κάνω μια πρόβλεψη και να πω ότι κρίνοντας απ' αυτά που λες μου φαίνεσαι στο πολύ χαλαρό για < 20 χρονών. Αν είναι έτσι, αργότερα στη ζωή θα γνωρίσεις άτομα που θα εκτιμήσεις σα μυαλά και σα χαρακτήρες, και μετά θα μάθεις ότι ξέρουν όλα τα κομμάτια της Πάολας απέξω. Αυτό υποθέτω θα είναι αρκετό για να συμμορφώσεις τις απόψεις σου με την πραγματικότητα.

 

Για το δεύτερο: δεν υπάρχει αντικειμενικά "σωστό" και "λάθος", και δεν είναι υποχρεωμένη η κοινωνία να ακολουθεί το δικό σου πρότυπο σε οτιδήποτε. Αν αυτό είναι που συμβαίνει τότε είναι πρακτικό να σηκωθείς να πας αλλού όπου η κοινωνία θα συμφωνεί μαζί σου, είναι αξιέπαινο να κάνεις αγώνα για να προσπαθήσεις εκ των έσω να τη βελτιώσεις κατά την άποψή σου, αλλά επίσης είναι αφελές να νομίζεις ότι εσύ ξέρεις ποιό είναι το The Right Way και όσοι δεν το ασπάζονται είναι υπάνθρωποι.

 

Αυτά στα λέει κάποιος που θέλει να πιστεύει ότι έχει προχώ απόψεις, που έχει συμμετέχει σε πολλά επικά thread (με τη βοήθεια των "διαφωνούντων συνομιλητών" προσφέρω πολύ θέαμα, ψάξτα), που θεωρεί ότι ένα σημαντικό ποσοστό Ελλήνων φέρονται σα ζώα σε πολλά πράγματα και που ετοιμάζεται για μόνιμα εξωτερικό επειδή τους έχει σιχαθεί και φτάνει η μισή ζωή που χαράμισε κοντά τους. Σκέψου το.

 

 

Το μουσικό κριτήριο αποτελεί βασικό δείκτη του αισθητικού κριτηρίου. Και σίγουρα, μια κοινωνία με χαμηλό αισθητικό κριτήριο δεν θα παράγει μαζικά υψηλού επιπέδου designers.

 

Μιλάς σαν να είναι το αισθητικό κριτήριο σε επίπεδο κοινωνίας κάτι που μετριέται αντικειμενικά. Need I say more?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάς ΟΚ λέγοντας ότι είμαστε πίσω κοινωνικά. ΟΚ μέχρι εδώ, εννοώντας πως μια κοινωνία που π.χ. "επιβραβεύει" το φαίνεσθαι σίγουρα κινείται προς μια αντιπαραγωγική κατεύθυνση. Αλλά μετά στην επόμενη πρόταση "να ξεκολλήσουμε επιτέλους από τα κλαψομούνικα";

 

Ο φόβος του νέου και των αλλαγών είναι όντως ένα metric που υπάρχει σε κοινωνικό επίπεδο (πρόσφατα διάβαζα τα αποτελέσματα μιας μελέτης που ανέλυε και αυτό ανάμεσα σε άλλα στην Ευρώπη αλλά δυστυχώς δεν έχω url). Και συγκεκριμένα για την Ελλάδα το πόρισμα ήταν πως ο φόβος αυτός είναι σε υψηλό συγκριτικά με άλλες χώρες επίπεδο. Η διαφωνία μου είναι στο ότι:

  • Κάνεις απερίγραπτα μεγάλο λάθος προσπαθώντας να συνδέσεις π.χ. μουσικά γούστα με το παραπάνω.
  • Ούτε λίγο ούτε πολύ λες ότι αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα είναι πρόβλημα επειδή δεν είναι "το σωστό".
Όσον αφορά το πρώτο, απλά does not compute. Μπορεί η αισθητική μπουζουκλερί να μην αρέσει ούτε σε σένα ούτε σε μένα, αλλά περι ορέξεως κολοκυθόπιτα. Θα τολμήσω να κάνω μια πρόβλεψη και να πω ότι κρίνοντας απ' αυτά που λες μου φαίνεσαι στο πολύ χαλαρό για < 20 χρονών. Αν είναι έτσι, αργότερα στη ζωή θα γνωρίσεις άτομα που θα εκτιμήσεις σα μυαλά και σα χαρακτήρες, και μετά θα μάθεις ότι ξέρουν όλα τα κομμάτια της Πάολας απέξω. Αυτό υποθέτω θα είναι αρκετό για να συμμορφώσεις τις απόψεις σου με την πραγματικότητα.

 

Για το δεύτερο: δεν υπάρχει αντικειμενικά "σωστό" και "λάθος", και δεν είναι υποχρεωμένη η κοινωνία να ακολουθεί το δικό σου πρότυπο σε οτιδήποτε. Αν αυτό είναι που συμβαίνει τότε είναι πρακτικό να σηκωθείς να πας αλλού όπου η κοινωνία θα συμφωνεί μαζί σου, είναι αξιέπαινο να κάνεις αγώνα για να προσπαθήσεις εκ των έσω να τη βελτιώσεις κατά την άποψή σου, αλλά επίσης είναι αφελές να νομίζεις ότι εσύ ξέρεις ποιό είναι το The Right Way και όσοι δεν το ασπάζονται είναι υπάνθρωποι.

 

Αυτά στα λέει κάποιος που θέλει να πιστεύει ότι έχει προχώ απόψεις, που έχει συμμετέχει σε πολλά επικά thread (με τη βοήθεια των "διαφωνούντων συνομιλητών" προσφέρω πολύ θέαμα, ψάξτα), που θεωρεί ότι ένα σημαντικό ποσοστό Ελλήνων φέρονται σα ζώα σε πολλά πράγματα και που ετοιμάζεται για μόνιμα εξωτερικό επειδή τους έχει σιχαθεί και φτάνει η μισή ζωή που χαράμισε κοντά τους. Σκέψου το.

 

 

 

Μιλάς σαν να είναι το αισθητικό κριτήριο σε επίπεδο κοινωνίας κάτι που μετριέται αντικειμενικά. Need I say more?

Καταρχάς δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου. Το παράδειγμα της μουσικής μπορεί να είναι άστοχο και τέλειος off key. Αλλά δεν γίνεται γενιές και γενιές να μένουν στα ίδια και τα ίδια, στο τρόπο διασκέδασης (aka Καράς και καρκίνος από το 5 πακέτα) και γενικά πολύ συντηρητισμός σε όλα μα όλα και ξαφνικά σε μια μέρα να βγάζουμε έργα τέχνης στα παιχνίδια. Από μικρά παιδιά όλοι είχαμε αυτήν την εικόνα της νοοτροπίας των Ελλήνων και μας έχει μείνει στη σάρκα και απλά το βλέπουν(με) κάτι σαν φυσιολογικό. Και ξαναλέω η μουσική ήταν τυχαίο και μπορεί άτυχο παράδειγμα αλλά πιστεύω κάπου, και τονίζω κάπου, μπορεί να έχω μέχρι ένα σημείο δίκιο και κάπου αδικο. Δεν γίνεται να βγάζουμε λαμπρά κομμάτια παιχνιδιών και όχι μόνο παιχνίδια όταν στα "ΑΕΙ" αυτής της χώρας στο τομέα της πληροφορικής να είναι όλα για τον πούτσο. Από καθηγητές μέχρι εγκαταστάσεις. Πρέπει οι νέες γενιές να κάνουν καλύτερη παρέα με την τεχνολογία και να μην έχουν την λαμόγια, τον ξυσταρχιδισμο και την καλοπέραση ως προτευων στόχο στη ζωή τους, γιατί από διοικητές επιχειρήσεων που ζουν από το εισόδημα του μπαμπα και της μαμάς και τους φιλολόγους της πλάκας έχουμε γεμίσει. Δεν υπάρχει κίνητρο, δεν υπάρχουν άνθρωποι στην χώρα αυτή,οπου θα μάθουν τις νέες γενιές να σκέφτονται σωστά, να βάζουν στόχο στην ζωή τους και να μην σκέφτονται " Α στα παπαρια μου, ο μπαμπάς μου είναι στο δημόσιο". Είμαι 18 χρονών και σε όλα αυτά τα χρόνια στο σχολείο έμαθα πως κανένας δεν νοιάζεται πραγματικά να κάτσει να σου μάθει να σου εξηγήσει 2 πράγματα βρε αδερφέ τα οποία θα με βοηθήσουν με τον χ,ψ τρόπο να γίνω καλύτερος άνθρωπος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι για το offtopic. Καλύτερα θα ήταν αν συνεχιστεί αυτή η κουβέντα να συνεχιστεί αλλού.

 

Πρέπει οι νέες γενιές να κάνουν καλύτερη παρέα με την τεχνολογία και να μην έχουν την λαμόγια, τον ξυσταρχιδισμο και την καλοπέραση ως προτευων στόχο στη ζωή τους, γιατί από διοικητές επιχειρήσεων που ζουν από το εισόδημα του μπαμπα και της μαμάς και τους φιλολόγους της πλάκας έχουμε γεμίσει.


Θα ήταν ευτυχές, αλλά δεν "πρέπει" με την έννοια που είπα παραπάνω. Π.χ. από που κι ως που θα έρθουμε εμείς να πούμε ότι "πρέπει" να υπάρξει χειραφέτηση των γυναικών στη Σαουδική Αραβία αν οι ίδιοι οι Σαουδάραβες (και οι γυναίκες τους μαζί) σαν σύνολο δεν το θέλουν;

Να σε προλάβω εδώ πριν ενδεχομένως πεις "μα τι λες τώρα αν είχαν τη δυνατότητα δεν παίζει να μην το ήθελαν". Αυτό το λες εσύ που δε μπορείς να σκεφτείς όπως σκέφτεται μια γυναίκα που μεγάλωσε σε κείνο το περιβάλλον ακόμα κι αν εξαρτώταν η ζωή σου απ' αυτό.

Αν οι παρέες σου θέλουν να παρακολουθούν μόνο μπάλα και συ θέλεις να πηγαίνεις στο μέγαρο μουσικής, αναγκαστικά πρέπει είτε ν' αλλάξεις γούστα είτε ν' αλλάξεις παρέες. Το να αλλάξεις τα γούστα της παρέας είναι κάτι που δεν έχεις ούτε το δικαίωμα ούτε ρεαλιστικά τη δυνατότητα να κάνεις. Το ίδιο για την κοινωνία.
 

Δεν υπάρχει κίνητρο, δεν υπάρχουν άνθρωποι στην χώρα αυτή,οπου θα μάθουν τις νέες γενιές να σκέφτονται σωστά, να βάζουν στόχο στην ζωή τους και να μην σκέφτονται " Α στα παπαρια μου, ο μπαμπάς μου είναι στο δημόσιο".


Για κάθε έναν άνθρωπο είναι πολύ λίγες οι φιγούρες στη ζωή που θα τον σημαδέψουν και θα καταλήξουν να διαμορφώσουν το χαρακτήρα του. Για τους περισσότερους (στην τύχη το λέω, καταλαβαίνεις) είναι μόνο οι γονείς. Τι θέλω να πω; Σε κοινωνικό επίπεδο δεν εξαρτάται από τρίτους. Εξαρτάται από το τι συμπεράσματα θα βγάλεις εσύ μιλώντας με άλλους και σε 15 χρόνια θα μεταδώσεις στα παιδιά σου μεγαλώνοντάς τα. Γι' αυτό και η αλλαγή χρειάζεται χρόνο (περισσότερο ή ακόμα περισσότερο).
 

Είμαι 18 χρονών και σε όλα αυτά τα χρόνια στο σχολείο έμαθα πως κανένας δεν νοιάζεται πραγματικά να κάτσει να σου μάθει να σου εξηγήσει 2 πράγματα βρε αδερφέ τα οποία θα με βοηθήσουν με τον χ,ψ τρόπο να γίνω καλύτερος άνθρωπος.


Ύπάρχουν. Αν δεν είσαι ικανοποιημένος περιμένοντας την τύχη σου στο joker, είναι στο δικό σου χέρι να ψάξεις να τους βρεις και να μείνεις κοντά τους μέχρι να είσαι έτοιμος να κάνεις το επόμενο βήμα στη ζωή.

Και btw, για ποιό λόγο πιστέυεις ότι σου γράφω αυτές τις απαντήσεις;  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι για το offtopic. Καλύτερα θα ήταν αν συνεχιστεί αυτή η κουβέντα να συνεχιστεί αλλού.

 

 

 

 

Θα ήταν ευτυχές, αλλά δεν "πρέπει" με την έννοια που είπα παραπάνω. Π.χ. από που κι ως που θα έρθουμε εμείς να πούμε ότι "πρέπει" να υπάρξει χειραφέτηση των γυναικών στη Σαουδική Αραβία αν οι ίδιοι οι Σαουδάραβες (και οι γυναίκες τους μαζί) σαν σύνολο δεν το θέλουν;

 

Να σε προλάβω εδώ πριν ενδεχομένως πεις "μα τι λες τώρα αν είχαν τη δυνατότητα δεν παίζει να μην το ήθελαν". Αυτό το λες εσύ που δε μπορείς να σκεφτείς όπως σκέφτεται μια γυναίκα που μεγάλωσε σε κείνο το περιβάλλον ακόμα κι αν εξαρτώταν η ζωή σου απ' αυτό.

 

Αν οι παρέες σου θέλουν να παρακολουθούν μόνο μπάλα και συ θέλεις να πηγαίνεις στο μέγαρο μουσικής, αναγκαστικά πρέπει είτε ν' αλλάξεις γούστα είτε ν' αλλάξεις παρέες. Το να αλλάξεις τα γούστα της παρέας είναι κάτι που δεν έχεις ούτε το δικαίωμα ούτε ρεαλιστικά τη δυνατότητα να κάνεις. Το ίδιο για την κοινωνία.

 

 

Για κάθε έναν άνθρωπο είναι πολύ λίγες οι φιγούρες στη ζωή που θα τον σημαδέψουν και θα καταλήξουν να διαμορφώσουν το χαρακτήρα του. Για τους περισσότερους (στην τύχη το λέω, καταλαβαίνεις) είναι μόνο οι γονείς. Τι θέλω να πω; Σε κοινωνικό επίπεδο δεν εξαρτάται από τρίτους. Εξαρτάται από το τι συμπεράσματα θα βγάλεις εσύ μιλώντας με άλλους και σε 15 χρόνια θα μεταδώσεις στα παιδιά σου μεγαλώνοντάς τα. Γι' αυτό και η αλλαγή χρειάζεται χρόνο (περισσότερο ή ακόμα περισσότερο).

 

 

Ύπάρχουν. Αν δεν είσαι ικανοποιημένος περιμένοντας την τύχη σου στο joker, είναι στο δικό σου χέρι να ψάξεις να τους βρεις και να μείνεις κοντά τους μέχρι να είσαι έτοιμος να κάνεις το επόμενο βήμα στη ζωή.

 

Και btw, για ποιό λόγο πιστέυεις ότι σου γράφω αυτές τις απαντήσεις; ;)

 

 

Δεν ξέρω, αληθεία, όχι ότι είναι άχρηστα όμως :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου. Το παράδειγμα της μουσικής μπορεί να είναι άστοχο και τέλειος off key. Αλλά δεν γίνεται γενιές και γενιές να μένουν στα ίδια και τα ίδια, 

Έχει όνομα αυτό ονομάζεται παράδοση και κουλτούρα. (Για να προλάβω κάποιες νύξεις κουλτούρα δεν ειναι ενα συκεκριμένο είδος τέχνης ή συμπεριφοράς.. πχ μόνο ο γάλλος ποιητής με την τραγιάσκα ειναι και τα κεντήματα της γιαγιας ας πούμε.. και δεν υπάρχει σωστή ή λάθος κουλτούρα αλλά σκέτο κουλτούρα -δεν χωράνε συγκρίσεις δηλαδή- ) 

 

Έπειτα και μουσικά να το πάμε τι πάει να πεί τα ίδια και τα ίδια... τα trendy κομμάτια του εξωτερικού έχουν μια επιφανειακή αλλαγή μόνο - και αυτό λόγω καπιταλισμού- ουσιαστικά όλα το ίδιο ειναι απλά το tempo ανεβαίνει ανα δεκαετία και τα lyrics γίνονται πιο πρόστυχα ή αν προτιμάς πιο "απελευθερομένα" ακριβώς επειδή αυτό συμφέρει στο να αυξήσεις την κατανάλωση στο οτιδήποτε πχ σε προϊόντα αδυνατίσματος ή καλής φυσικής κατάστασης για να είσαι σέξυ πάλι υπο το πρίσμα του τι επιτάσσει ως σέξυ ενα περιοδικό,videoclip,τηλεόραση κτλ

 

Και το κλαψομούνικο που λές το 50% των ξένων κομματιών για τέτοια μιλάει (έρωτες απογοητεύσεις κτλ) και το άλλο 40% μιλάει για ηδονές σεξ και βία... άρα δεν καταλαβαίνω γιατι ένα κομάτι του καρά να έχει λιγότερη αξία απο ενα κομμάτι του schiller ή του Gotye...)

 

Και ένας πολύ απλός τρόπος για να δείς ότι είναι έτσι τα πράματα διάλεξε πχ 10 κομμάτια που σαρέσουν και δες τα lyrics μετά μετέφρασε τα στα ελληνικά και διάβασε φωναχτά τα lyrics θα δείς πως είτε λένε βλακείες είτε στιχουργικά ειναι συγκρίσιμα με τα ελληνικά που κοροϊδεύεις... 

 

 

 Δεν γίνεται να βγάζουμε λαμπρά κομμάτια παιχνιδιών και όχι μόνο παιχνίδια όταν στα "ΑΕΙ" αυτής της χώρας στο τομέα της πληροφορικής να είναι όλα για τον πούτσο. Από καθηγητές μέχρι εγκαταστάσεις. Πρέπει οι νέες γενιές να κάνουν καλύτερη παρέα με την τεχνολογία και να μην έχουν την λαμόγια, τον ξυσταρχιδισμο και την καλοπέραση ως προτευων στόχο στη ζωή τους, γιατί από διοικητές επιχειρήσεων που ζουν από το εισόδημα του μπαμπα και της μαμάς και τους φιλολόγους της πλάκας έχουμε γεμίσει. 

 

Συμφωνώ σε αυτό αλλά δεν πιστεύω ότι όλοι οι έλληνες ειναι έτσι αυτό που πιστεύω είναι ότι αυτοί που δεν είναι έτσι δεν ειναι σε επαφή ο ένας με τον άλλο   δεν δημιουργούν κοινότητες κτλ... (είμαστε πολλοί αλλά είμαστε σκόρπιοι που λέει και ο μπαλαφούτης μιας και λέμε ότι τα ελληνικά τραγούδια ειναι βλακείες και τα ίδια και τα ίδια)τώρα για τον λόγο που γίνεται αυτό έχω διάφορα σενάρια κατα νού αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμη με σιγουριά και ειναι και off topic στην τελική. 

 

 

 

 Δεν υπάρχει κίνητρο, δεν υπάρχουν άνθρωποι στην χώρα αυτή,οπου θα μάθουν τις νέες γενιές να σκέφτονται σωστά, να βάζουν στόχο στην ζωή τους και να μην σκέφτονται " Α στα παπαρια μου, ο μπαμπάς μου είναι στο δημόσιο". Είμαι 18 χρονών και σε όλα αυτά τα χρόνια στο σχολείο έμαθα πως κανένας δεν νοιάζεται πραγματικά να κάτσει να σου μάθει να σου εξηγήσει 2 πράγματα βρε αδερφέ τα οποία θα με βοηθήσουν με τον χ,ψ τρόπο να γίνω καλύτερος άνθρωπος.

Στό ότι δεν υπάρχει κίνητρό (ή τουλάχιστον όχι τοσο μεγάλο και διαδεδομένο όσο θα έπρεπε για να γίνει κάτι σωστό σε αυτή την χώρα) συμφωνώ 

 

Στο ότι δεν υπάρχουν οι άνθρωποι διαφωνώ... οι άνθρωποι υπάρχουν απλά δεν λένε να καταλάβουν ότι η λύση ειναι αλλού (μάλλον το καταλαβαίνουν αλλά σκαλώνουν στο ότι "ενας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη" )  και κοιτάνε ο καθένας την ζωή του είτε μένοντας τελικά στο χωριό τους/πόλη τους και κοιτώντας απλά να ζήσουν μια αξιοπρεπή ζωή είτε φεύγοντας στο εξωτερικό..

 

Η λύση πρέπει να ξεκινήσει στο πολιτικό σύστημα (γιατι ειναι και αυτό που δεσμεύει την παιδεία καθώς και την ανάπτυξη) με ότι συνεπάγει αυτό (δεν το επεκτείνω γιατι θα φάμε lock :P - να και ένα άλλο πρόβλημα που όλοι το ξέρουμε αλλά κανένας δεν δίνει σημασία.. τους κανόνες ενος απλού φόρουμ αποφεύγουμε να αλλάξουμε θα αλλάξουμε την χώρα; ) 

 

Ο άγριος καιρός που μας αποτρέπει απο το να ζήσουμε στις χώρες που θέλουμε να ταξιδέψουμε ειναι κοινός για όλους μας οπότε για να τον κατευνάσουμε πρέπει να εστιάσουμε στις προϋποθέσεις που τον δημιουργούν να κάνουμε κάτι για αυτό δηλαδή! (= πολιτικό σύστημα ) 

 

και μιλάω έτσι για να κλείσω αυτό το post με ένα μουσικό κομμάτι. :P

 

Επεξ/σία από The_Colonel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκινήσει κάτι καλό σε αυτή την χώρα σε αυτό τουλάχιστον το επίπεδο για το οποίο έχει ανοιχτεί και η συζήτηση θα πρέπει τα άτομα αυτά είτε είναι 2 είτε είναι 10 να έχουν ως επί το πλείστον εμπειρίες από χώρες του εξωτερικού. Εννοώντας ότι θα πρέπει να έχουν σπουδάσει , η να έχουν ζήσει , η να έχουν δουλέψει έξω. Τα πράγματα είναι αλλιώς έξω , βλέπεις πιο λογικά τα πράγματα , έχεις άλλες εμπειρίες , έχεις άλλη αντιμετώπιση σε θέματα καινοτομίας , νέων ιδεών κ.ο.κ.

Αν πάρεις τώρα 10 έλληνες προγραμματιστές και τους βάλεις να δουλέψουν μαζί χωρίς τις εμπειρίες που ανέφερα παραπάνω θα γίνει το έλα να δεις. Εκτός και αν υπάρχει κάποιος ο οποίος θα τους καθοδηγεί ..αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχει κάποιος αρχηγός. Όλοι θέλουν να είναι αρχηγοί ..

 

Σίγουρα βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις και χιλιάδες ιδέες καθημερινά από άτομα στην χώρα μας οι οποίες όμως για λόγους χρημάτων , αντιμετώπισης , απαξίωσης από τις αρμόδιες υπηρεσίες μπαίνουν στο αρχείο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μεγάλη απορία γιατι δεν δημιουργούνται συντεχνίες απο προγραμματιστές φίλους και μή για την ανάπτυξη software..

 

Αναφέρεσαι σε όλο το post σου για παιχνίδια και όχι software γενικώς.

 

Θα σου πως γιατί.

 

α) Η νομοθεσία και φορολογία στην Ελλάδα είναι ο κυριώτερος λόγος. Σε καμμία άλλη χώρα δεν πληρώνεις χωρίς να έχεις κέρδη, ή ένα σεβαστό εισόδημα. Μόνο στην Ελλάδα. Οπότε Λιθουανία είναι καλύτερα. Ακόμα και για Έλληνες που θέλουν να ξεκινήσουν κάτι μεταξύ τους.

 

β) Αναφέρεσαι σε Έλληνες. Σε πληροφορώ ότι ανεξαιρέτως της προσπάθειας θα προσπαθήσουν όλοι να κάνουν την αρπαχτή μόνο.

Συνέβει πολλές φορές στο παρελθόν. Πόσοι θυμούνται το 2000 ένα mod για custom UO server; Πόσοι δεν πλήρωσαν για αυτό το mod, και τα 7 εκ δραχμές που μάζεψαν οι developers, τα έφαγαν μέσα σε μια νύχτα στα μπουζούκια, εγκαταλείπωντας το project.

(δεν αγόρασα μιας και ήξερα από πρώτο χέρι τους τύπους, και την λογική τους...)

 

Και δεν είναι οι μόνοι...... (δεν συνεχίζω για Ελληνικες εταιρίες λογισμικού που ακόμα και μεγάλες με 100 άτομα, είχαν μόνο την αρπαχτή και τις επιδοτήσεις ως αυτοσκοπό).

 

γ) Δεν υπάρχουν ιδέες και έμπνευση. Ας βρεθεί κάποιος με την ιδέα και έμνευση, και θα συνδράμω εγώ από εδώ Αγγλία. Αλλά που. 

Και δεν χρειάζεται να είναι όλοι στην Ελλάδα.....

 

Μέχρι τότε, ο καθένας μόνος του, προσπαθώντας όπως μπορεί να τα βγάλει πέρα.

Για όσους θέλουν βοήθεια που να κοιτάξουν.... ARM processor programming, Service Robotics, και εφαρμογές για mobiles και pads.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Αναφέρεσαι σε όλο το post σου για παιχνίδια και όχι software γενικώς.

 

Θα σου πως γιατί.

 

α) Η νομοθεσία και φορολογία στην Ελλάδα είναι ο κυριώτερος λόγος. Σε καμμία άλλη χώρα δεν πληρώνεις χωρίς να έχεις κέρδη, ή ένα σεβαστό εισόδημα. Μόνο στην Ελλάδα. Οπότε Λιθουανία είναι καλύτερα. Ακόμα και για Έλληνες που θέλουν να ξεκινήσουν κάτι μεταξύ τους.

 

β) Αναφέρεσαι σε Έλληνες. Σε πληροφορώ ότι ανεξαιρέτως της προσπάθειας θα προσπαθήσουν όλοι να κάνουν την αρπαχτή μόνο.

Συνέβει πολλές φορές στο παρελθόν. Πόσοι θυμούνται το 2000 ένα mod για custom UO server; Πόσοι δεν πλήρωσαν για αυτό το mod, και τα 7 εκ δραχμές που μάζεψαν οι developers, τα έφαγαν μέσα σε μια νύχτα στα μπουζούκια, εγκαταλείπωντας το project.

(δεν αγόρασα μιας και ήξερα από πρώτο χέρι τους τύπους, και την λογική τους...)

 

Και δεν είναι οι μόνοι...... (δεν συνεχίζω για Ελληνικες εταιρίες λογισμικού που ακόμα και μεγάλες με 100 άτομα, είχαν μόνο την αρπαχτή και τις επιδοτήσεις ως αυτοσκοπό).

 

γ) Δεν υπάρχουν ιδέες και έμπνευση. Ας βρεθεί κάποιος με την ιδέα και έμνευση, και θα συνδράμω εγώ από εδώ Αγγλία. Αλλά που. 

Και δεν χρειάζεται να είναι όλοι στην Ελλάδα.....

 

Μέχρι τότε, ο καθένας μόνος του, προσπαθώντας όπως μπορεί να τα βγάλει πέρα.

Για όσους θέλουν βοήθεια που να κοιτάξουν.... ARM processor programming, Service Robotics, και εφαρμογές για mobiles και pads.

 

 



Ωραία έχουμε εσένα τον stavros delta και τον viper 2005 είμαστε δύό είμαστε τρεις....  ^_^

Άντε να αναπτύξουμε κάνα 3D game για android με πρωταγωνιστή τον άυπνο απο το insomnia σε φάση crash bandicoot (έχει γούστο να μην θέλει να μας δώσει δικαίωμα στην χρήση του ο hal :P )

και σε ολόκληρο το φόρουμ όλο και κάποιος θα ξέρει απο μουσική,ηχοληψία,3D design και web design έτοιμο σουξέ όλη η κοινότητα αν βάλει ενα χεράκι το insomnia θα έχει official game απο την ίδια την κοινότητα και έτοιμο client base. 

Μπάς και δεν πάει χαμένο το topic :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 
 

 

 

 

Ωραία έχουμε εσένα τον stavros delta και τον viper 2005 είμαστε δύό είμαστε τρεις....  ^_^

Άντε να αναπτύξουμε κάνα 3D game για android με πρωταγωνιστή τον άυπνο απο το insomnia σε φάση crash bandicoot (έχει γούστο να μην θέλει να μας δώσει δικαίωμα στην χρήση του ο hal :P )

 

και σε ολόκληρο το φόρουμ όλο και κάποιος θα ξέρει απο μουσική,ηχοληψία,3D design και web design έτοιμο σουξέ όλη η κοινότητα αν βάλει ενα χεράκι το insomnia θα έχει official game απο την ίδια την κοινότητα και έτοιμο client base. 

 

Μπάς και δεν πάει χαμένο το topic :P

 

Δυστυχώς δεν βλέπω που η διαφορά στο post που έγραψα, μιας και η ιδέα σου είναι πίσω από την αρπαχτή. Αν γουστάρει κάποιος γράφει μόνος του ένα παιχνίδι σε Java και Objective C για να το πουλήσει. Δεν είναι δύσκολο. Οι περισσότεροι το έχουμε κάνει.

 

Έλα με μια καλή groundbreaking ιδέα, και πίστεψε με και ομπρέλα εταιρία υπάρχει με έδρα στην Αγγλία, και προγραμματιστές και γνώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν βλέπω που η διαφορά στο post που έγραψα, μιας και η ιδέα σου είναι πίσω από την αρπαχτή. Αν γουστάρει κάποιος γράφει μόνος του ένα παιχνίδι σε Java και Objective C για να το πουλήσει. Δεν είναι δύσκολο. Οι περισσότεροι το έχουμε κάνει.

 

Έλα με μια καλή groundbreaking ιδέα, και πίστεψε με και ομπρέλα εταιρία υπάρχει με έδρα στην Αγγλία, και προγραμματιστές και γνώσεις. 

Ας υποθέσουμε ότι υπάρχει αυτή η ιδέα πως θα προχωρήσει όσο αφορά τα πρώτα βήματα; (με την έννοια οκ περιγράφω πως έχει το project και μετά τι; λέτε thnx και bye bye και το κάνετε μόνοι σας; :P μην το παρεξηγήσεις αυτό απλά με κολλάει λίγο πες μου και με pm αν δεν θες να συζητήσεις λεπτομέρειες απο εδώ )

 

Τέλος τι εννοείς λέγοντας ιδέα;  ενα έτοιμο core game που να θέλει ρετουσάρισμα και ανάπτυξη για να τελειώσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας υποθέσουμε ότι υπάρχει αυτή η ιδέα πως θα προχωρήσει όσο αφορά τα πρώτα βήματα; (με την έννοια οκ περιγράφω πως έχει το project και μετά τι; λέτε thnx και bye bye και το κάνετε μόνοι σας; :P μην το παρεξηγήσεις αυτό απλά με κολλάει λίγο πες μου και με pm αν δεν θες να συζητήσεις λεπτομέρειες απο εδώ )

 

Τέλος τι εννοείς λέγοντας ιδέα;  ενα έτοιμο core game που να θέλει ρετουσάρισμα και ανάπτυξη για να τελειώσει; 

 

Εσύ ως ιδέα έχεις μόνο τα games; Α ναι, μάθε Java για Android για αρχή. Και μάθε πως να φτιάχνεις παιχνίδια σε Java μετά.

Τutorial πάρα πολλά στο internet. Αν έχεις την έμπνευση για δεις ότι δεν είναι δύσκολο.

 

Όσον αφορά την προστασία της ιδέας σου, αν είναι καλή, πας και κάνεις δήλωση για πατέντα, και κυνηγάς όποιον σου την κλέψει.

Διαφορετικά, αν εσύ έχεις την ιδέα, και δεν μπορείς να βγάλεις χρήματα από αυτή, πολύ πιθανόν να βρεις κάποιον που εμπιστεύεσαι να μην μοιραστείς μαζί του, και να ξεκινήσετε. Αλλά και εκεί, ουκ ολίγα τα παραδείγματα από backstabbing ακόμα και μεταξύ αδελφών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ ως ιδέα έχεις μόνο τα games; Α ναι, μάθε Java για Android για αρχή. Και μάθε πως να φτιάχνεις παιχνίδια σε Java μετά.

Τutorial πάρα πολλά στο internet. Αν έχεις την έμπνευση για δεις ότι δεν είναι δύσκολο.

 

Όσον αφορά την προστασία της ιδέας σου, αν είναι καλή, πας και κάνεις δήλωση για πατέντα, και κυνηγάς όποιον σου την κλέψει.

Διαφορετικά, αν εσύ έχεις την ιδέα, και δεν μπορείς να βγάλεις χρήματα από αυτή, πολύ πιθανόν να βρεις κάποιον που εμπιστεύεσαι να μην μοιραστείς μαζί του, και να ξεκινήσετε. Αλλά και εκεί, ουκ ολίγα τα παραδείγματα από backstabbing ακόμα και μεταξύ αδελφών.

Τώρα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε είσαι μου φαίνεται απο τα πρώτα βιβλία προγραμματισμού μετά την C python και Java που έχω διαβάσει ήταν το developing games in Java του david brackeen(1000 σελίδες) επι εποχής i-mode (στα κινητά απο τον OTE) και αν δεν κάνω λάθος για games συζητάμε σε αυτό το topic.

 

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατι μου την λές... μόνος σου δεν προσφέρθηκες; "Έλα με μια καλή groundbreaking ιδέα, και πίστεψε με και ομπρέλα εταιρία υπάρχει με έδρα στην Αγγλία, και προγραμματιστές και γνώσεις. "

 

Αν ειναι να το έγραψες απλά για να περάσει η ώρα σου οκ αλλά δεν χρειάζεται να κοροϊδεύεις απο πάνω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...