Προς το περιεχόμενο

Η Seagate ανακοινώνει σκληρό δίσκο με χωρητικότητα 8TB


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

εναν seagate δισκο ειχα απο το 2005-6 και μολις πριν 2 μηνες χαλασε...!

 

Κι εγω το ιδιο,και εχει φαει την απιστευτη ταλαιπωρια τοσα χρονια,βαλε,βγαλε,τον πηγαινοεφερνα απ το ενα σπιτι στο αλλο,τον δανειζα σε φιλους,κτλ κτλ και ολα ρολοι.

 

 

Ρυθμίστε τα Windows να μην σταματάνε τους δίσκους, στα power options, κάθε λίγο και λιγάκι όπως κάνουν default για εξοικονόμηση ενέργειας και θα δείτε πόσο θα ανέβει η βιωσιμότητα των δίσκων.

 

Αυτο ειναι μια πολη καλη πληροφορια

 

 

Έχω ένα εξωτερικό 3TB γεμάτο με μουσική flac, ape, wavpack, alac, mp3, mp4 κλπ. και πλησιάζω να γεμίσω και ένα δεύτερο 3TB επίσης.

 

6ΤΒ μουσικη :shock: ?Πολυ θα θελα να δω μια λιστα με το τι εχεις μεσα :-D Υποθετω πως θα εχεις πολλα ειδη ε?

 

 

Παλιά κράταγα τις ταινίες σε σκληρούς. Δεν συμφέρει και είναι επικίνδυνο αν δεν έχεις mirror RAID

 

Αδερφε ετσι για να μαθαινουμε κ εμεις για πες τι ειναι αυτο το mirror RAID αν σου ειναι ευκολο.Thanks :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιλαμε για raid 1.Οτι γραφεις στον ενα σκληρο αυτοματως γραφετε και στο δευτερο.Αν παθει κατι ενας απο τους 2 εχεις αυτοματα το δευτερο backup

 

RAID 1 comprises mirroring (without parity or striping). Data is written identically to two (or more) drives, thereby producing a "mirrored set". The read request is serviced by any of the drives containing the requested data. This can improve performance if data is read from the disk with the least seek latency and rotational latency. Conversely, write performance can be degraded because all drives must be updated; thus the write performance is determined by the slowest drive. The array continues to operate as long as at least one drive is functioning.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

bazinga13 Μου αρέσουν σχεδόν όλα τα είδη της μουσικής.

 

Και πολυ καλα κανεις φιλε μου,παντου υπαρχουν καλα πραγματα αρκει να ειμαστε ανοιχτοι και να μην αποριπτουμε τιποτα πριν το ακουσουμε η το δουμε :-)

 

 

Μιλαμε για raid 1.Οτι γραφεις στον ενα σκληρο αυτοματως γραφετε και στο δευτερο.Αν παθει κατι ενας απο τους 2 εχεις αυτοματα το δευτερο backup

 

RAID 1 comprises mirroring (without parity or striping). Data is written identically to two (or more) drives, thereby producing a "mirrored set". The read request is serviced by any of the drives containing the requested data. This can improve performance if data is read from the disk with the least seek latency and rotational latency. Conversely, write performance can be degraded because all drives must be updated; thus the write performance is determined by the slowest drive. The array continues to operate as long as at least one drive is functioning.

 

Παρα πολυ χρησιμη πληροφορια φιλε μου,ευχαριστω πολυ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Seagate είναι. Σίγουρα θα χτυπήσει. Της πλάκας δίσκους φτιάχνουν πλέον.

Επειδή έτυχε πριν χρόνια να παρουσιάσουν ένα "bug" στον Controller το οποίο διορθωνόταν με flash;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...