Προς το περιεχόμενο

Η Seagate ανακοινώνει σκληρό δίσκο με χωρητικότητα 8TB


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έναν 8tb δίσκο για να τον κάνεις backup παίρνεις ΑΛΛΟΝ ΕΝΑΝ 8tb. Τόσο απλά!

 

Οι δίσκοι είναι σαν τους Χιώτες, πρέπει να πανε (τουλάχιστον) δυο δυο.

 

Αλλιώς ρισκάρεις. Και όποιου δεν του έχει καεί ο δίσκος ας μην κοιμαται ήσυχος. Οπως τα ομόλογα, αποδώσεις παρελθόντων ετών δεν εγγυώνται και των επόμενων.

 

you are as good as your last backup.-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λεει ο grand gamer ισχυει; εχω 5 δισκους και θερμαίνονται αρκετα, και για αυτο τους εχω βαλει να σβήνουν.. νόμιζα πως εαν μένουν συνέχεια αναμμένοι χαλανε.

παντος μεσα στους 5 οι 4 ειναι wd και ο ενας hitachi,

ενας απο αυτους ειναι στα 120gb, μοντελο του 2003. (wd1200jd-75fyb0)

 

Ισχύει. Οι δίσκοι χαλάνε επειδή αναβοσβήνουν πολύ συχνά και επειδή γράφεις και σβήνεις πολύ συχνά. Άμα δηλαδή γράφεις γίγα στο δίσκο καθημερινά και μετά τα σβήνεις και γράφεις άλλα, επειδή γράφει συνέχεια στα ίδια sector χαλάνε πιο γρήγορα.

 

Και πως θα κάνεις προσπέλαση και ανέβασμα 8TB υλικού στο cloud;

Εδώ καλά καλά δεν seedάρουν μερικοί, θα κάνουν και cloud backup;

Προσωπικά σε κάθε δίσκο που αγοράζω, παίρνω ζευγάρια για να έχω Raid 1 στο Datacenter. Μετά τα πολύ σημαντικά τα γράφω σε blu ray, πριν το έκανα με tape backup αλλά πλέον το blu ray έχει νόημα για τέτοια δουλειά.

 

Εντάξει ρε φίλος άμα έχεις 8TB από πολύ σοβαρά και πολύτιμα αρχεία ή είσαι ο μεγαλύτερος σαβούρας στον πλανήτη ή επιχείρηση και η επιχείρηση δεν έχει πρόβλημα να πληρώσει παραπάνω για να έχει σοβαρό backup, παίρνει cloud υπρεσίες και έναν υπάλληλο παραπάνω και κάνει δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χωρητικότητες έχουν ξεφύγει από τις πραγματικές ανάγκες εκτός και αν κάποιος δουλεύει με mirror raid όπως εγώ.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χωρητικότητες έχουν ξεφύγει από τις πραγματικές ανάγκες εκτός και αν κάποιος δουλεύει με mirror raid όπως εγώ.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Μπα μην το λες, αν θες να έχεις ταινίες σε άριστη ποιότητα που η μία φτάνει τα 40-50GB σε iso και δεν θες να σβήνεις τις παλιές ευκολάκι να γεμίσεις τέτοιους δίσκους είτε έχεις raid είτε όχι . Σε κάνα 2 χρόνια που θα παίζει και 4Κ υλικό εκεί να δεις.

 

Εμένα οι περισσότερες που έχω κυμαίνονται γύρω στα 11GB και γεμίζω το NAS μου για πλάκα και σβήνω για να κατεβάσω καινούργιες. Αν κρατάς ταινίες, τηλ σειρές, μουσική σε καλή ποιότητα, γενικά δημιουργούνται ανάγκες για χωρητικότητα. Τώρα ο χαρακτηρισμός <<πραγματικές ανάγκες>> είναι πως το βλέπει ο καθένας και χωρά συζήτηση. :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να κυκλοφορήσει διπλός εξωτερικός με 16gb να δούμε το φως μας! Τα video αρχεία μου είναι κάπου 10tb. Θα τα έχω όλα σε ένα δίσκο και θα μου μείνει χώρος και για άλλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να κυκλοφορήσει διπλός εξωτερικός με 16gb να δούμε το φως μας! Τα video αρχεία μου είναι κάπου 10tb. Θα τα έχω όλα σε ένα δίσκο και θα μου μείνει χώρος και για άλλα!

 

Και γιατί πρέπει να πάρεις έτοιμο εγώ θα προτιμούσα να φτιάξω ένα.Μπορείς να φτιάξεις NAS με οτι χωρητικότητα θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χωρητικότητες έχουν ξεφύγει από τις πραγματικές ανάγκες εκτός και αν κάποιος δουλεύει με mirror raid όπως εγώ.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Το αντίθετο, θα έλεγα ότι οι χωρητικότητες των σκληρών δίσκων μόλις που αρχίζουν δειλά-δειλά να συμπορεύονται με τις πραγματικές ανάγκες πολλών χρηστών. Το διαφημιστικό της Seagate "προορίζεται κυρίως για επιχειρήσεις με αυξημένες ανάγκες σε χωρητικότητα" ισχύει μόνο για τη τσουχτερή τιμή που θα είναι απλησίαστη για τους πιο πολλούς μη εταιρικούς πελάτες, όταν πέσουν οι τιμές σε αυτές τις χωρητικότητες θα δούμε τις πωλήσεις στον απλό λαό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έναν 8tb δίσκο για να τον κάνεις backup παίρνεις ΑΛΛΟΝ ΕΝΑΝ 8tb. Τόσο απλά!

 

Οι δίσκοι είναι σαν τους Χιώτες, πρέπει να πανε (τουλάχιστον) δυο δυο.

 

Αλλιώς ρισκάρεις. Και όποιου δεν του έχει καεί ο δίσκος ας μην κοιμαται ήσυχος. Οπως τα ομόλογα, αποδώσεις παρελθόντων ετών δεν εγγυώνται και των επόμενων.

 

you are as good as your last backup.-

 

Εκτός και αν τα 8TB είναι redundant ξέρω εγώ... σε όλο το internet? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα μην το λες, αν θες να έχεις ταινίες σε άριστη ποιότητα που η μία φτάνει τα 40-50GB σε iso και δεν θες να σβήνεις τις παλιές ευκολάκι να γεμίσεις τέτοιους δίσκους είτε έχεις raid είτε όχι . Σε κάνα 2 χρόνια που θα παίζει και 4Κ υλικό εκεί να δεις.

 

Εμένα οι περισσότερες που έχω κυμαίνονται γύρω στα 11GB και γεμίζω το NAS μου για πλάκα και σβήνω για να κατεβάσω καινούργιες. Αν κρατάς ταινίες, τηλ σειρές, μουσική σε καλή ποιότητα, γενικά δημιουργούνται ανάγκες για χωρητικότητα. Τώρα ο χαρακτηρισμός <<πραγματικές ανάγκες>> είναι πως το βλέπει ο καθένας και χωρά συζήτηση. :-)

Ευχαριστώ για την παράθεση σου.

Παλιά κράταγα τις ταινίες σε σκληρούς. Δεν συμφέρει και είναι επικίνδυνο αν δεν έχεις mirror RAID. Πλέον της γράφω σε BD-R και τις κρατώ αρχείο. Σίγουρα είναι πιο εύκολο να βρίσκεις αρχεία από τον σκληρό. Φυσικά υπάρχουν και προγράμματα αρχειοθέτησης οπτικών δίσκων και εύρεσης αρχείων σε αυτά. Ένα από αυτά είναι το δωρεάν  Virtual Volumes View http://vvvapp.sourceforge.net αρκεί να σημειώνεις τον αύξοντα αριθμό στους οπτικούς δίσκους που γράφεις. Νομίζω πως έχει ένα παρόμοιο πρόγραμμα το insomnia στα αρχεία του. Δεν είμαι σίγουρος.

 

Sorry για το off-topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...