Προς το περιεχόμενο

Η Seagate ανακοινώνει σκληρό δίσκο με χωρητικότητα 8TB


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο που λεει ο grand gamer ισχυει; εχω 5 δισκους και θερμαίνονται αρκετα, και για αυτο τους εχω βαλει να σβήνουν.. νόμιζα πως εαν μένουν συνέχεια αναμμένοι χαλανε.

παντος μεσα στους 5 οι 4 ειναι wd και ο ενας hitachi,

ενας απο αυτους ειναι στα 120gb, μοντελο του 2003. (wd1200jd-75fyb0)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μόνο οι δικοί μου δίσκοι κρατάνε 10ετία... ;;; :P και να πείς ότι δεν τους τεντώνω να έλεγα εντάξει... τις κακομοίρας γίνεται όμως :P (Seagate οι περισσότερη και 2 WD) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρυθμίστε τα Windows να μην σταματάνε τους δίσκους, στα power options, κάθε λίγο και λιγάκι όπως κάνουν default για εξοικονόμηση ενέργειας και θα δείτε πόσο θα ανέβει η βιωσιμότητα των δίσκων.

 

Επίσης όποιος έχει πολύ σοβαρά και πολύτιμα αρχεία που δεν θέλει να χάσει, η μόνη πραγματικά αξιόπιστη μέθοδος backup είναι το cloud.

Και πως θα κάνεις προσπέλαση και ανέβασμα 8TB υλικού στο cloud;

Εδώ καλά καλά δεν seedάρουν μερικοί, θα κάνουν και cloud backup;

Προσωπικά σε κάθε δίσκο που αγοράζω, παίρνω ζευγάρια για να έχω Raid 1 στο Datacenter. Μετά τα πολύ σημαντικά τα γράφω σε blu ray, πριν το έκανα με tape backup αλλά πλέον το blu ray έχει νόημα για τέτοια δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα "κτυπήσει"  ο σκληρός με 8 tera τσόντες .... εεε MP3 ήθελα να πω... να κλαις με μαύρο δάκρυ :P

 

Αν έχει κάποιος 8tb σε τέτοια <<MP3>> δεν θα τον νοιάξει καθόλου αν τα χάσει, θα έχει προλάβει να τυφλωθεί πριν σκάσει ο δίσκος :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δε μου έχει χαλάσει σκληρός δίσκος από φυσιολογική χρήση, εσωτερικός ή εξωτερικός, έχω δίσκους από το 2004-2005 που έφτιαξα το πρώτο υπολογιστή μου και δουλεύουν μια χαρά.

Έχω ένα εξωτερικό 3TB γεμάτο με μουσική flac, ape, wavpack, alac, mp3, mp4 κλπ. και πλησιάζω να γεμίσω και ένα δεύτερο 3TB επίσης. Μπορώ να πω ότι τόσο μεγάλους και σκληρούς σαν αυτόν τον οχτάρη τους βλέπω σα ξερολούκουμο και λιώνω, μακάρι να μπορούσα να τους κάνω δικούς μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...