Προς το περιεχόμενο

TAB S 16GB LTE 352 € Ποιο φτηνό και απο το WiFi


giannispapad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από λίγες ώρες χρήσης μαζί του έχω να πω

 

1) Το lag παει σύννεφο σε βαθμό κουραστικό. Αν κάποιος έχει δουλέψει ipad air ή mini retina και περιμένει να δουλεύει έτσι μην το σκεφτεί καθολου να το αγοράσει. Το lag ειναι παντού. Στο menu στον launcher στον browser στις εφαρμογές.

 

2) οθόνη πολύ καλή όταν την κοιτάς από το κέντρο και με πολύ υψηλή φωτεινότητα. Οι γωνίες θέασης ειναι μέτριες και αλλάζουν τα χρωματα σε μεγάλο βαθμό οταν το κοιτάς υπό γωνία. Εμένα γενικά η οθόνη μου αρέσει αλλά για 2k την περίμενα καλύτερη

 

Για τα 347€ αξίζει χωρίς δεύτερη κουβέντα αλλά μέχρι εκεί.

 

Δυστυχώς το πήρα δοκιμαστικά μήπως μπορούσα να το κρατήσω έναντι του ipad air ή του mini retina που έχω αλλά δυστυχώς έχασε οπότε χαιρετάει σύντομα την οικογένεια.

 

Χρείαζεται πιο δυνατό επεξεργαστή διότι ειναι κρίμα ένα τόσο μαζεμένο τσμπλετάκι να σφύγγεται.

 

Στο (1) συμφωνώ απόλυτα. Εγώ προσωπικά άλλαξα τον launcher άμεσα και είδα τρομερή βελτίωση. Με τον chrome browser δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα και το tablet πήγαινε πολύ καλά.

 

Στο (2) επίσης έχεις δίκιο. Το έβλεπα και δεν το πίστευα ότι, κοιτάζοντας την οθόνη υπό γωνία, ακόμη και από τις 25-30 μοίρες, τα χρώματα είχαν μεγάλη αλλοίωση. Το άσπρο σε μένα εξαφανιζόταν εντελώς, και όλα πρασίνιζαν..  Αυτό δεν το βλέπεις στην οθόνη του ΝΟΤΕ 3 αλλά ούτε και του S5 τα οποία έχουν επίσης Super Amoled οθόνες.. Επίσης, για όσο το είχα στην κατοχή μου, είχα και το Samsung Galaxy TAB S 10.5, η οθόνη του οποίου είχε παρόμοια συμπεριφορά αλλά σε μικρότερο βαθμό. Εκεί βέβαια η οθόνη δεν είναι pentile και γενικά υπερέχει σε σχέση με το μικρό μοντέλο των 8.4".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πείτε  μου ρε παιδιά έναν λόγο να κρατάς το tablet σου και να το κοιτάς υπό γωνία!!!?? :P

Και πέρα από αυτό, το βλέπω και το ξαναβλέπω αυτή την στιγμή υπό όλες τις γωνίες ... πραγματικά σχεδόν και παράλληλα το έβαλα και ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ χρωματικές αλλοιώσεις!! Τι διάολο , άλλο τάμπλετ πήρα??

(Μόνο αν το φέρω τελείως παράλληλα προς τα μάτια μου βλέπω αλλοιώσεις, αλλά αυτό είναι γελοίο να το αναφέρουμε σαν αρνητικό! Ποιος ο λόγος να το βλέπεις έτσι!)

Έβαλα τις φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης που έχει ήδη μέσα που έχουν πάρα πολλά χρώματα και έκανα αυτό που λέτε! 

Μέχρι και το notebookcheck.net/ που είναι από τα πιο έγκυρα και αυστηρά site δοκιμών γράφει :

 

The viewing angle stability of the Galaxy Tab S 8.4 cannot be criticized either. The displayed content remains clearly visible even in flat viewing angles.

 

http://www.notebookcheck.net/Samsung-Galaxy-Tab-S-8-4-Tablet-Review.125600.0.html

 

Τέλος πάντων . βαρέθηκα την ανούσια αντιπαράθεση! Ο καθένας έχει την γνώμη του και μπορεί να πάει επίσης και σε ένα κατάστημα να το δει από κοντά! Ελπίζω αργότερα να μην .... υποκύψω στην ωμή πραγματικότητα που λέει και ο φίλος πάνω!! :P :P :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα lags:

 

1) περαστε τα τελευταια OTAs

2) καντε λιγο υπομονη να γινουν build τα caches, και οτι απομεινει θα πρεπει να ειναι ελάχιστο stutter. Σε μηχανηματα τα οποια εχουν δουλευτει, δεν παρατηρειτε το φαινομενο ή τουλάχιστον ειναι σε ελάχιστα σημεία. Το προβλημα δεν ειναι η CPU, αλλα το ιδιο το TW. Αλλαξτε και launcher οπως ηδη προταθηκε. Android εχετε, οχι Apple να ειστε σε κλειδωμενο περιβάλλον με δεμενα τα χερια.

3) Η οθονη εξ οσων ειδα παραμενει σε πολυ καλο επιπεδο και σε ασυνηθιστες γωνιες θεασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και το notebookcheck.net/ που είναι από τα πιο έγκυρα και αυστηρά site δοκιμών γράφει :

 

The viewing angle stability of the Galaxy Tab S 8.4 cannot be criticized either. The displayed content remains clearly visible even in flat viewing angles.

 

http://www.notebookcheck.net/Samsung-Galaxy-Tab-S-8-4-Tablet-Review.125600.0.html

 

Ναι αλλά το Notebookcheck γράφει επίσης και το "However, a light greenish cast could cover the content from an angle of about 120 degrees. "

 

Στις AMOLED αλλοιώνεται το color hue υπό γωνία ("μπλεδίζουν" ή "πρασινίζουν") ενώ στις IPS πέφτειι ΠΟΛΥ η φωτεινότητα και το contrast κυρίως. Παρόλα αυτά οι AMOLED είναι μακράν καλύτερες σε γωνίες θέασης από τις IPS, οι οποίες με την παραμικρή κλίση χάνουν το 30% της φωτεινότητας τους.

 

Όσο για το lag, δε νομίζω να είναι μόνο θέμα TW. Μάλλον είναι και θέμα ανάλυσης, ίσως και CPU.

Το Tab S που είχα δοκιμάσει στο Public λάγκαρε αισθητά και μέσα στον Chrome. Όταν surfαρα σε κάποιο πλούσιο site έτρωγε απαράδεκτα κολληματάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μη γινόμαστε κάφροι, για καθημερινή χρήση και multimedia είναι άριστο. Άμα τρέχεις μόνο synthetic benchmark ναι, μπορεί να δεις λίγο lag αν σκρολάρεις σαν τρελός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μη γινόμαστε κάφροι, για καθημερινή χρήση και multimedia είναι άριστο. Άμα τρέχεις μόνο synthetic benchmark ναι, μπορεί να δεις λίγο lag αν σκρολάρεις σαν τρελός...

Το θέμα ειναι ότι ειναι 347 ευρω δεν ειναι λίγα για tablet. Με πολύ λιγότερα καλυπτεσαι για καθημερινή χρήση. Τόσα λεφτά δίνεις για κάτι παραπάνω . Ειναι κανείς που παρειγγηλε και το μετάνιωσε ? γιατί προς τα εκεί με βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι το ταμπλετ αλλα καινουριο και με "εσωτερικο ανταγωνισμο" απο αλλα προιοντα της ιδιας εταιρειας. Οποτε η τιμη θα πεσει συντομα. Η τιμη πλησιαζει επιπεδα αγορας λαπτοπ οποτε αρχιζεις να το ξανασκεφτεσαι.

Κοιταγα το 10,5" αλλα ειδα οτι τα ppi της οθονης πεφτουν σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι το ταμπλετ αλλα καινουριο και με "εσωτερικο ανταγωνισμο" απο αλλα προιοντα της ιδιας εταιρειας. Οποτε η τιμη θα πεσει συντομα. Η τιμη πλησιαζει επιπεδα αγορας λαπτοπ οποτε αρχιζεις να το ξανασκεφτεσαι.

Κοιταγα το 10,5" αλλα ειδα οτι τα ppi της οθονης πεφτουν σε αυτο.

 

Για 11 μέρες είχα στην κατοχή μου και τα δύο tablet της νέας σειράς TAB S της Samsung, το 8.4 και το 10.5 . Η οθόνη του μέγάλου είναι σαφώς καλύτερη σε ευθεία αντιπαράθεση, και ας "πέφτουν τα dpi" όπως γράφεις. Η οθόνη του μικρού είναι pentile, του μεγάλου όχι. Ελπίζω να μπορέσεις κάποια στιγμή να τα δεις δίπλα δίπλα, σε ελεγχόμενες από εσένα συνθήκες, με άφθονο χρόνο στη διάθεσή σου, με όρεξη για πειραματισμό και μπόλικες HD εικόνες, για να διαπιστώσεις με τα ίδια σου τα μάτια ότι η καλύτερη οθόνη και με διαφορά είναι στο TAB S 10.5..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα κι εγω σημερα...

 

ειναι Ιταλικο το tablet (οχι πως αλλαζει κατι)..

 

φανταστικη οθονη , πολυ μικρο βαρος ΑΛΛΑ....πολυ lag..οποιος δεν το βλεπει , μαλλον δεν εχει δουλεψει ipad..

ελπιζω σε αυτο που εγραψε ενα μελος πιο πανω..οτι με τον καιρο στρωνει...

 

ισως αλλαξω launcher...(κανενα how-to για να το κανω;;;...δεν το εχω προσπαθησει ποτε ξανα..)

 

edit : το ερωτημα πρακτικα ειναι αν χρειαζεται να κανω root για να αλλαξω launcher...αν και μολις διαβασα οτι δε χρειαζεται κατι τετοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...