Προς το περιεχόμενο

[USB 3.0 FLASH] Sandisk Extreme 32GB 19.99€ @Κωτσόβολος [ΤΕΛΟΣ]


panagob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φτου ρε γαμωτο τι θελω και κοιμαμαι νωρις. αν για οποιοδηποτε λογο περισσεψει σε καποιον ας μου στειλει ενα μηνυματακι.

 

Καπως ετσι και εγω.

Λιγες φορες δεν κοιταω το φορουμ και ολο τις καλες περιτπωσεις χανω!

Ειχα μπλεξει με μια εγκατασταση windows χθες και μου ξεφυγε...

Ουφφφ, next time...

 

Μπραβο panagob, αψογη προσφορα και παρουσιαση!

Καλοριζικο σε ολους :-)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν πρόλαβα να παραγγείλω μιας και δεν είχα πρόσβαση σε υπολογιστή και το site τους δεν κάνει login από android κινητό, μπορεί να μου πει κάποιος αν το φλασάκι αυτό μπορεί να δουλέψει ως ntfs σε τηλεόραση για αναπαραγωγή ταινιών full hd άνω των 4gb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Αν και δεν έχω τηλεόραση με usb, σε blu-ray player 4ετίας παίζει κανονικά με μορφοποίηση ntfs, οπότε φαντάζομαι πως σε (σχετικά) καινούργια τηλεόραση θα παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Αν και δεν έχω τηλεόραση με usb, σε blu-ray player 4ετίας παίζει κανονικά με μορφοποίηση ntfs, οπότε φαντάζομαι πως σε (σχετικά) καινούργια τηλεόραση θα παίζει.

Αυτό αφορά μόνο το συγκεκριμένο φλασακι ή ισχύει για όλα τα φλασάκια; γιατί διάβασα σε προηγούμενη σελίδα ότι το sandisk το βλέπει σαν σκληρό δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν προλάβατε, υπάρχει κι αυτό που έχει ακόμα πιο γρήγορη ανάγνωση: http://www.amazon.com/gp/product/B00KT7DXIU/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=ATVPDKIKX0DER

και βγαίνει στα 25,5 € με τα μεταφορικά.

Εμένα θα μου το φέρουν, οπότε στα 15,5 € περίπου νομίζω πως ήταν πολύ καλή ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Η ταχύτητα ανάγνωσης και εγγραφής ενός USB Flash Drive δεν είναι σταθερή, αλλά εξαρτάται από το μέγεθος των αρχείων. Οι διαφημιζόμενες ταχύτητες αντιστοιχούν σε ανάγνωση και εγγραφή μεγάλων αρχείων.

 

Η πραγματική ταχύτητα ανάγνωσης μικρών αρχείων είναι αρκετά μικρότερη, κοντά στο 1/10 της μέγιστης ταχύτητας. Έτσι λοιπόν, πολλά γρήγορα USB Flash Drives με ταχύτητα ανάγνωσης 100-200MB/s, έχουν πραγματική ταχύτητα ανάγνωσης μικρών αρχείων περίπου 10-20MB/s.

 

Η πραγματική ταχύτητα εγγραφής μικρών αρχείων είναι πάρα πολύ μικρότερη, κοντά στο 1/100 της μέγιστης ταχύτητας. Έτσι λοιπόν, πολλά γρήγορα USB Flash Drives με ταχύτητα εγγραφής 50-100MB/s, έχουν πραγματική ταχύτητα εγγραφής μικρών αρχείων περίπου 0.5-1.0MB/s. Το συγκεκριμένο USB Flash Drive είναι σχεδόν το μόνο που έχει πραγματική ταχύτητα εγγραφής μικρών αρχείων 10MB/s, άρα είναι 10-20 φορές γρηγορότερο από τα υπόλοιπα.

 

Αυτό είναι και το πραγματικά δυνατό του σημείο, η ταχύτητα εγγραφής μικρών αρχείων. Εάν δεν γράφεις σχεδόν ποτέ πολλά μικρά αρχεία, τότε το συγκεκριμένο USB Flash Drive δεν πρόκειται να σε εξυπηρετήσει καλύτερα από άλλα. Όμως, στην τιμή προσφοράς είναι έτσι και αλλιώς ασυναγώνιστο. Προσοχή, το μοντέλο 16GB δεν είναι τόσο γρήγορο όσο τα μοντέλα 32GB και 64GB.

 

 

 

 

Οποιος παιρνει ενα τοσο μεγαλο φλασακι ειναι σχεδον σιγουρο οτι το θελει για μεγαλα αρχεια οπως ταινιες, iso και rar-zip, επομενως κατα 99% θα βλεπει τις ταχυτητες sequential που εχει αναφερει ο ts!  Επισης την ελαχιστη εμπειρια να εχει, ακομα και για τις σπανιες και απιθανες περιπτωσεις που θελει να γραψει/μεταφερει μικρα αρχεια πρωτα θα τα ζιπαρει. Ετσι η τελευταια σου παραγραφος  που εχω με bold, ειναι απολυτα λαθος και αντιθετη απο την πραγματικοτητα. Οι sequential ταχυτητες ενος flash drive ειναι αυτες που θα σε εξυπηρετησουν, τα 100αρια εγγραφης και 200αρια αναγνωσης το κανουν πολυ καλυτερο απο τα αλλα λοιπον!

Τα υπολοιπα που αναφερεις πιο πανω περιεχουν σωστες παρατηρησεις οι οποιες ομως ειναι παντελως ασχετες με το θεμα "προσφορα". Και απο την στιγμη που ο ποστερ πιστευει οτι εχουν μια καποια αξια εδω, θα πρεπει να τα βαζει τουλαχιστον σε ενα σποιλερ. Κατι που ποτε δεν κανει... :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οποιος παιρνει ενα τοσο μεγαλο φλασακι ειναι σχεδον σιγουρο οτι το θελει για μεγαλα αρχεια οπως ταινιες, iso και rar-zip, επομενως κατα 99% θα βλεπει τις ταχυτητες sequential που εχει αναφερει ο ts!  Επισης την ελαχιστη εμπειρια να εχει, ακομα και για τις σπανιες και απιθανες περιπτωσεις που θελει να γραψει/μεταφερει μικρα αρχεια πρωτα θα τα ζιπαρει. Ετσι η τελευταια σου παραγραφος  που εχω με bold, ειναι απολυτα λαθος και αντιθετη απο την πραγματικοτητα. Οι sequential ταχυτητες ενος flash drive ειναι αυτες που θα σε εξυπηρετησουν, τα 100αρια εγγραφης και 200αρια αναγνωσης το κανουν πολυ καλυτερο απο τα αλλα λοιπον!

Τα υπολοιπα που αναφερεις πιο πανω περιεχουν σωστες παρατηρησεις οι οποιες ομως ειναι παντελως ασχετες με το θεμα "προσφορα". Και απο την στιγμη που ο ποστερ πιστευει οτι εχουν μια καποια αξια εδω, θα πρεπει να τα βαζει τουλαχιστον σε ενα σποιλερ. Κατι που ποτε δεν κανει... :)

 

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω εδώ (πάντα φιλικά).

 

Όποιος αγοράζει ένα USB Flash Drive, τόσο μεγάλο, και με τόσο μεγάλη 4K Random Write Speed, το χρησιμοποιεί για να εγκαταστήσει λειτουργικό σύστημα, ή για να εγκαταστήσει μεγάλα και βαριά portable apps, όπου το χαρακτηριστικό που ανέφερα έχει τη μεγαλύτερη βαρύτητα.

 

Μπορεί για παράδειγμα να το χρησιμοποιήσει ως Linux Live USB εγκαθιστώντας πολλές διανομές, ακόμα και για εγκατάσταση Windows, ή για Virtual Disks, ή για εγκατάσταση εφαρμογών από το PortableApps.com και παρεμφερείς πηγές λογισμικού, όπου απαιτούνται χαμηλά access times και μεγάλη 4K Random Write Speed.

 

Εάν θέλει κάποιος να γράφει αρχεία rar μπορεί να αγοράσει οποιοδήποτε άλλο USB Flash Drive όπως το Lexar JumpDrive P10 με Sequential Write Speed 250MB/s και 4K Random Write Speed 1MB/s, 10 φορές αργότερο από το συγκεκριμένο του θέματος.

 

Και στο κάτω κάτω της γραφής, σιγά που κανείς θα πάθει κάτι εάν γράφει 10GB την ημέρα με ταχύτητα 80MB/s αντί για 120MB/s. Ενώ στο λειτουργικό σύστημα, ή σε χρήση portable apps, όπου γίνονται διαρκώς εγγραφές, η ταχύτητα 10MB/s αντί για 1MB/s είναι η μέρα με τη νύχτα.

 

Εννοώ λοιπόν ότι η συγκεκριμένη προσφορά δεν αξίζει τόσο γιατί κοστίζει 20€, αλλά λόγω του μεγάλου 4K Random Write Speed. Προσωπικά, ακόμα και στα 30€ θα το θεωρούσα προσφορά, λόγω των δυνατοτήτων του, και όχι λόγω της τιμής. Το ότι και τα δύο συνδυάστηκαν στην συγκεκριμένη προσφορά είναι ακόμα καλύτερο.

 

Για αυτό το λόγο δεν έβαλα τις συγκεκριμένες πληροφορίες σε spoiler, επειδή έχουν άμεση σχέση με τις δυνατότητες του συγκεκριμένου προϊόντος και όχι με προσωπικές εκτιμήσεις.

 

Και κάτι πραγματικά off-topic τώρα, όποιος έχει απεριόριστο budget και θέλει ταχύτητες SSD, Mushkin Ventura Ultra.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους το έχασαν τσεκάρετε και το 64άρι από το αγγλικό Amazon.

Μόλις έπεσε στις 31 λίρες, με τα πάντα μέσα πρέπει να βγαίνει γύρω στα 45 - 46€

 

http://uk.camelcamelcamel.com/SanDisk-Extreme-Flash-Drive-SDCZ80-064G-G46/product/B00DZPUOUI?context=browse

Επεξ/σία από matrixxx
49 βγαινει, με ενα κλικ φαινεται παιδια...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν δεν προλάβατε, υπάρχει κι αυτό που έχει ακόμα πιο γρήγορη ανάγνωση: http://www.amazon.com/gp/product/B00KT7DXIU/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=ATVPDKIKX0DER

και βγαίνει στα 25,5 € με τα μεταφορικά.

Εμένα θα μου το φέρουν, οπότε στα 15,5 € περίπου νομίζω πως ήταν πολύ καλή ευκαιρία.

 

Παει και αυτο, ανεβηκε 8 δολλαρια αυτη την ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

 

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω εδώ (πάντα φιλικά).

 

Όποιος αγοράζει ένα USB Flash Drive, τόσο μεγάλο, και με τόσο μεγάλη 4K Random Write Speed, το χρησιμοποιεί για να εγκαταστήσει λειτουργικό σύστημα, ή για να εγκαταστήσει μεγάλα και βαριά portable apps, όπου το χαρακτηριστικό που ανέφερα έχει τη μεγαλύτερη βαρύτητα.

 

 

 

 

 

 

 

Ολοι; Εγω παντως όχι, μονο αν καναμε μια ψηφοφορια θα βλέπαμε αν εχεις δικιο η οχι. Δε νομιζω να είμαι ο μονος που δεν το ηθελα για αυτά που λες, για λειτουργικο και για portable apps δηλαδη. Δε νομιζω επισης να είμαι ο μονος που δεν τον ενδιεφερε καθολου/ή ιδιαιτερα η ταχυτητα του στα 4Κ αρχεια, οποτε κακως/αυθαιρετα το βαζεις το θεμα "4K speed" στο νέο τροπο διατύπωσης σου.

 

Αυτό στο οποιο ειχα την διαφωνια ηταν αυτό που εγραψες:

 

Εάν δεν γράφεις σχεδόν ποτέ πολλά μικρά αρχεία, τότε το συγκεκριμένο USB Flash Drive δεν πρόκειται να σε εξυπηρετήσει καλύτερα από άλλα

μετα, χωρις να απαντησεις στην διαφωνια μου στο παραπανω, την κουβεντα την πηγες αλλου.

 

Τελος:

 

 

Εάν θέλει κάποιος να γράφει αρχεία rar μπορεί να αγοράσει οποιοδήποτε άλλο USB Flash Drive όπως το Lexar JumpDrive P10 με Sequential Write Speed 250MB/s και 4K Random Write Speed 1MB/s, 10 φορές αργότερο από το συγκεκριμένο του θέματος.

 

 

Δεν είναι στην ιδια τιμη για να προτείνεις κατι τετοιο, επομένως όχι, δεν μπορει να αγορασει αυτό που λες. Είναι στα 50 ευρω όταν αυτό του θεματος ηταν στα 20!

 

φιλικα και εγω, παντα!

 

ΥΓ. Δεν εχω χρονο να μπω σε ένα τετοιο γαϊτανάκι... :) Παρα-ειναι φιλολογικη για να πιστευω ότι ταιριαζει μια τετοια κουβεντα αλλωστε στις προσφορες. Ετσι η μη απαντηση μου σε νέο ποστ, μην ληφθεί ως "παραιτηση". ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μιας και νομιζω οτι δεν αναφερθηκε, οποιος παρηγγειλε για παραλαβη απο το καταστημα μην περιμενει να του ερθει κανενα μηνυμα η τιποτα τετοιο. Απλα παει και το παιρνει και επειδη η διορια τους Κωτσου ειναι 48 ωρες καλυτερα βιαστειτε σημερα οσοι δεν το κανατε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τσακώνεστε παίδες!

 

Λοιπόν εγώ παρέλαβα κι επειδή τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο geodark, καλύτερα να πάτε μέχρι 48 ώρες από την παραγγελία, εκτός αν δεν το θέλετε.

 

Η εξυπηρέτηση του Κωτσόβολου άθλια, σε έχουνε γραμμένο εκεί μέσα και κάνουν τους χαζούς. Βαρέθηκα αναμονή μέχρι να καταλάβουν για τι πράγμα μιλάμε και μετά μέχρι να το φέρουν (μόνο στην είσπραξη ήταν ταχύτατοι).

 

Μερικά benchmarks για να δούμε που βρισκόμαστε: σε θύρα usb 3.0, 2.0 καθώς και ένα παλιότερο του αντίστοιχου 16gb μοντέλου.

 

Σε μια άλλη μέτρηση είδα σημαντικές διαφορές (προς τα κάτω) στα 4k write - δεν ξέρω τι το προκάλεσε αυτό και αν φταίει κάτι που έκανα εγώ στο pc εκείνη την ώρα.

 

Να ευχαριστήσω κι εγώ τον TS που είδε την προσφορά και μας ενημέρωσε! :-D

 

edit: Να προσθέσω ακόμα ότι

 

:-D  στα windows 7 το αναγνωρίζει σαν Device with Removable Storage, οπότε δεν θα χρειαστώ τα μαγικά του rnd για να περάσω windows με το συγκεκριμένο φλασάκι (να θυμίσω ότι το μοντέλο των 16gb που πήρα πέρσι το βλέπει σαν Hard Disk Drive και δεν κατάφερα να κάνω κάτι γι αυτό)

 

:-(  δεν έχει κορδονάκι στην άκρη όπως το μοντέλο των 16gb (who cares...) και φαίνεται αρκετά εύθραυστη η υποδοχή για να το περάσεις σε μπρελόκ, εγώ δεν θα το ρίσκαρα

 

post-280012-0-61580100-1410959130_thumb.jpg

post-280012-0-72698900-1410959134_thumb.jpg

post-280012-0-34716800-1410959144_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα ευχαριστώ τον ts απλα δεν υπήρχε η παραγγελίες μου μου ειπαν και μου το έδωσαν απο το ράφι στον κωτσο Ηλιούπολης βουλιαγμένης. Είχε άλλο 1 στο ράφι. Σημείωση οτι η τιμή καταστήματος ηταν ιδια στο ταμπελακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...