Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σίγουρο είναι ότι η ιστορία θα επαναληφθεί για ακόμη μία φορά βέβαια, δηλαδή όσοι πήραν 980Ti τώρα, θα περιμένουν τον high-end Πασχάλη για να αλλάξουν. Περιμένω ένα GPx04 με επιδόσεις GM200 και ελπίζω σ' αυτή τη περίπτωση να μην επαναληφθεί η ιστορία(Όπως έγινε με την VRAM της 970).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το αρθρο που παραθετω που ειναι και η πεπατημενη και η κοινη λογικη κανει λογο για διαφορες στο launch date  και κανει λογο και για μετα απο αρκετο καιρο για να δει αν υπαρχει ενα Δ στην αποδοση μεταξυ 2 γενιων οταν τεσταρουν μετα απο καποια χρονια τις ιδιες γενιες. Οντως και ειναι απολυτα λογικο για πολλους λογους, οπως γνωριζεις και καλυτερα απο εμενα, η διαφορα στην αποδοση στις περισσοτερες περιπτωσεις αυξανεται οσο περναει ο καιρος. Και γιατι η νεοτερη αρχιτεκτονικη ειναι πιο αποτελεσματικη σε νεες τεχνολογιες απο τα εκαστοτε API και αυτο φαινεται σε βαθος χρονου, και γιατι εχει περισσοτερη μνημη πολλες φορες ή καλυτερο perf/watt. Αρα λοιπον αν το βλεπουμε σε βαθος χρονου ισως και να ισχυει ο διπλασιασμος ή σιγουρα η αυξηση της διαφορας απο γενια σε γενια. Αλλα στο launch date σπανια το βλεπουμε και αυτο το γνωριζεις και εσυ πολυ καλα.

Oμως οταν αγοραζουμε μια καρτα γραφικων αυτο που μας ενδιαφερει συνηθως ειναι τι κανει την συγκεκριμενη στιγμη συνηθως αντε μεχρι να βγει η επομενη γενια. Εκτος και αν προκειται οντως για τρομερα επαναστατικες αρχιτεκτονικες που η επομενη γενια ειναι καταδικασμενη να ειναι στην σκια της. Π.χ 8800GTX,9700pro,HD7970 και μερικες ακομη εξαιρεσεις.. 

Στις υπολοιπες περιπτωσεις ναι σωστα κατα την γνωμη μου μετρανε και τα περισυνα παιχνιδια σε ενα μεσο ορο αν αποτελουν ενα καλο μετροπρογραμμα που ζοριζε/ει ακομη και τις νεοτερες γενιες ή εχει κατι το αξιοσημειωτο να προσφερει. Νομιζω οτι αυτο ειναι πιο σωστο, γιατι παροτι μας ενδιαφερει το μελλον των GPU και των αρχιτεκτονικων τους, πρεπει να τις κρινουμε με τα σημερινα ή χθεσινα δεδομενα γιατι αυτα ειναι διαθεσιμα. Το εχουμε πει αλλωστε οτι futureproof και τεχνολογια ειναι εννοιες εκ διαμετρου αντιθετες. Πολυ σωστα βεβαια καταλαβες οτι δεν αφησα τυχαια το DX12 εξω απο την εξισωση, γιατι περιμενω τι/που/πως/ποτε θα εφαρμοστουν ολα και σε τι βαθμο.

Τελος κακα τα ψεμματα αυτος που συνηθως θα παρει μια high end καρτα επειδη την θελει για απαιτητικες αναλυσεις και εφαρμογες, θα παρει συνηθως και την επομενη γενια αν αυτη δικαιολογει εν μερει τις επιδοσεις της σε ενα βαθμο ικανοποιητικο. Just my 2 cents. 

 

΄Οπου δεν υπήρξαν προβλήματα με το πρωτόκολλο κατασκευής οι αυξήσεις ήταν λίγο πολύ στο αναμενόμενο επίπεδο. Δεν τίθεται θέμα διαφωνίας εδώ, απλά κατανόησης του αν και κατά πόσο ισχύει το κάθε ποσοστό αύξησης επιδόσεων. ΄Οσο παλιότερο είναι ένα παιχνίδι που θα πέσει στον μύλο των συγκρίσεων τόσο μικρότερες οι πιθανότητες κάποιας αξιόλογης επιτάχυνσης με καινούργια αρχιτεκτονική γραφικών και αυτές οι περιπτώσεις είναι και συνήθως; που δεν ενδιαφέρει και στην πραγματικότητα πόσο γρηγορότερη είναι μια κάρτα γιατί συνήθως είναι ο προκάτοχός της ήδη αρκετά γρήγορη σε αυτό.

 

Τώρα όσων αφορά τον Πασχάλη συγκεκριμένα στο ποσοστό που ενδιαφέρει την δική σου θεώρηση των πραγμάτων (εντελώς σεβαστή πάντα) το ποσοστό τελειώνει σε -ήντα και δεν λέω τίποτα παραπάνω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα όσων αφορά τον Πασχάλη συγκεκριμένα στο ποσοστό που ενδιαφέρει την δική σου θεώρηση των πραγμάτων (εντελώς σεβαστή πάντα) το ποσοστό τελειώνει σε -ήντα και δεν λέω τίποτα παραπάνω ;)

 

Spare me the details.. #how_bout_no =p

Προς το παρων μιας και απεχουμε αρκετα ακομη, 980Ti κιαγοσοθεοσε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω δεν εχω θεμα με την αποδοση τους μεχρι στιγμης σε αυτα που εχω τεσταρει, αλλα εβαλα την εκδοση για τα 10αρια γιατι αναβαθμισα και περασα κατευθειαν αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω δεν εχω θεμα με την αποδοση τους μεχρι στιγμης σε αυτα που εχω τεσταρει, αλλα εβαλα την εκδοση για τα 10αρια γιατι αναβαθμισα και περασα κατευθειαν αυτα..

 

Εμένα σύντροφε σε καθαρή εγκατάσταση γιατί δεν τους περνάει με τίποτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει σε 2-3 μέρες να τσιμπήσω την 980ti.

Άντε ν ακάνω την πρώτη μου αναβάθμιση.

Να την χαρείς ! Πες μας όμως αν μπορεί να την κουμαντάρει καλά ο i5 3570k , η πρόβλεψή μου είναι ότι θα έχει έστω σε ελάχιστο βαθμό και ανάλογα το παιχνίδι μπουκάλι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την χαρείς ! Πες μας όμως αν μπορεί να την κουμαντάρει καλά ο i5 3570k , η πρόβλεψή μου είναι ότι θα έχει έστω σε ελάχιστο βαθμό και ανάλογα το παιχνίδι μπουκάλι . 

Ευχαριστώ!

Μπουκάλι αποκλείεται να έχει, ο επεξεργαστής είναι 3ετίας, δεν είναι τόσο παλιός.

Σύμφωνα με τη UPS αύριο παραλαμβάνω, η κάρτα έχει δώρο και το Metal Gear Solid 5 μαζί οπότε βγαίνει ακόμα πιο φθηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα σύντροφε σε καθαρή εγκατάσταση γιατί δεν τους περνάει με τίποτε;

 

Φανταζομαι οτι προσπαθεις να περασεις τους 353.62 ετσι; Ειχαν θεματακι οι προηγουμενοι(με αλλο θεμα ομως οχι με την εγκατασταση) και εβγαλαν αμεσο fix.. Τι error σου πεταει;  Εμενα αμεσως τους περασε.. 

 

Ευχαριστώ!

Μπουκάλι αποκλείεται να έχει, ο επεξεργαστής είναι 3ετίας, δεν είναι τόσο παλιός.

Σύμφωνα με τη UPS αύριο παραλαμβάνω, η κάρτα έχει δώρο και το Metal Gear Solid 5 μαζί οπότε βγαίνει ακόμα πιο φθηνά.

 

Μεγειες τι μπουκαλια και βλακειες την αναλυση αυτη την εχει για πρωινο η Ti.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gigabyte G1 απο Γερμανία με αντικαταβολή.

 

ΩΩΩΩπα ενδιαφερομαι , πως την εκανες την αγορα απο Γερμανια με αντικαταβολη? (Εκτος κ αν μενεις Γερμανια :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο site είναι το Link.png Site: alternate.de.

Το μαγαζί έχει 2 τρόπους πληρωμής, paypal και C.O.D. (αντικαταβολή).

Η κάρτα μου βγήκε στα 820€ γιατί βιάζομαι και έβαλα express courrier. Με κανονικό ήταν στα 781€.

 

Αρχικά φτιάχνεις την παραγγελία και μετά σου στέλνουν ένα email με την προσφορά τους. Αν την αποδέχεσαι προχωράνε. Για παράδειγμα:

 

 

Hereby we submit our offer to you:

Net-ID :               <->    ticket-number:          <->   

value of goods: 749,00  Euro
charges for packaging & shipping:       15,90   Euro
cash on delivery fee:   17,00   Euro    (does not apply when paid via prepayment
(bank transfer or PayPal))
------------------------------

--------------------
total value of the order:       781,90  Euro

value added tax:        19      %
payment takes place by: cash on delivery
country for invoice:    Greece
country for delivery:   Greece
delivery service:       UPS
delivery time up to you:        10      days


please note:
The prices have a validity of 5 days. Offer without engagement. Intermediate
sale reserve. The prices for Hard Drives, CPU and RAM are daily prices and
underlie current market price fluctuations. These can be inquired on
the phone.

The payment can be made by cash on delivery, by PayPal or by prepayment (bank
transfer). The payment by credit card is not possible. If you would like to
pay via PayPal please note, that the given delivery address can only be
transferred to PayPal once, this means it can not be changed afterwards.
Please check the delivery address again before confirming the offer.

Please confirm the order by email or telephone. We always need the
ticket-number from you.

Should you have any questions concerning this, please do not hesitate to
contact our call-centre team under +49 (0) 6403/9050 3150 or by email under
([email protected]<script cf-hash='f9e31' type="text/javascript"> /* */</script>).

[email protected]-------

Bestelliste / order list:

Artikelnummer / article number:
Bezeichnung / name of the item: GiBy6GB D5 X GTX980 Ti G1 Gaming       R
Anzahl / quantity:      1
Einzelpreis / unit price:       749,00  Euro
Verfügbarkeit / availability:   Dieser Artikel ist auf Lager und sofort
versandfertig.           /      This article is in stock and can be dispatched immediately.

Mit freundlichen Gruessen / Yours sincerely

Sascha Steiner
_________________________________
ALTERNATE GmbH

 

Το δικό μου:

 

post-202580-0-29117600-1438640589_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...