Προς το περιεχόμενο

Το τεράστιο iPhone 6 Plus με την οθόνη των 5.5 ιντσών, στην κυκλοφορία (hands-on video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Pan726601 μην σκάς με τους τεχνολογικά αναλφάβητους. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

 

 

Άστους να παινεύονται με τους 8 πυρήνες και τα 3Gb Ram.

 

Όταν αυτά τα άτομα ΔΕΝ έχουν δοκιμάσει την εμπειρία ενός iPhone στην καθημερινότητα τους τί περιμένεις να ακούσεις? 

Άστους να παιδεύονται με το backup των φωτογραφιών, των επαφών, τον συγχρονισμό των ημερολογίων, το backup ολόκληρης της συσκευής.

 

Θα θυμήσω μόνο μία φράση που έχει ειπωθεί στο παρελθόν και είναι μακράν μια απο τις πιο γνωστές στον τεχνολογικό κόσμο και όχι άδικα.

 

ONCE YOU GO MAC, YOU NEVER GO BACK.

 

Με αυτή την φράση στην ουσία είναι σαν να λέμε ότι άπαξ και ζήσεις την εμπειρία ενός MAC δεν ξαναγυρνας σε WINDOWS. Ίδια λογική επικρατεί και εδώ...η εμπειρία ενός iPhone είναι απλά εκπληκτική....όλα τα άλλα είναι απλά μπαρούφες απο άτομα που βγάζουν κόμπλεξ.

Δεν έχω ακούσει έναν να δικαιολογεί με επιχειρήματα το γιατί μια συσκευή Android είναι καλύτερη εμπειρία απο ένα iPhone.

 

Όταν ακούσω επιχειρήματα τότε θα μπορέσω να κάνω διάλογο.

 

Αυτά....περιμένω iPhone 6 να γουστάρω!!!!

Δεν με ενδιαφερει να σου αλλαξω αποψη απλα θα τονισω καποια σημεια.

Εκφρασου σωστα. Aν ζησεις την εμπειρια του μακ δεν γυρνας σε pc?η αμα ζησεις την εμπειρια του apple os δεν γυρνας σε windows?

Γιατι μπορεις στησεις υπολογισταρα με τα ιδια και λιγοτερα λεφτα και να εχεις mac χωρις να χρειαστει να πληρωσεις το μηλαρακι που πολυ το κανουν για ποζερια.Εκτος αυτου οσοι γνωστοι μου πηραν μακ αποφευγουν να τονισουν οτι ποιο πολυ χρησιμοποιουν τα windows αλλα γουστα ειναι αυτα.Εγω προσωπικα προβλημα εχω να αντιμετωπισω με το πσ μου απο τα xp.

Την εμπειρια του ios την παραεζησα σχεδον απο την αρχη απο το 3g οπου τοτε δεν υπηρχε απλα ανταγωνιστης ηταν το καλυτερο.Οταν το android βγηκε απο το εμβρυικο του σταδιο και εγινε ενα καλο λειτουργικο ξεκινησε να υπαρχει ανταγωνισμος αν δεν το βλεπεις σημαινει οτι φορας παρωπιδες.

Και τα πραγματα που ηθελα να κανω με τα iphone μου τα εκανα μονο μεσω cydia το οποιο και σε καποιο σημειο εκανε το iphone μου να κρασαρει ποιο πολυ απο windows xp 14χρονου που μπαινει σε τσοντοσαιτ ολη μερα μια δυο πεντε δεκα αγανακτισα και δεν ηθελα να ξανακουμπησω iphone.

Τα σπεκς οντως ειμαι της αποψης οτι δεν εχουν σημασια.Αλλα για μενα εχει τεραστια βαρυτητα το ποσο πληρωνεις για αυτα

 

common sense

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 9 (εννεα) ολοκληρα περιστατικα  μεσα σε 15 εκατομμυρια τεμαχια   εγινε τοση φασαρια που μονο μια εταιρεια θα μπορουσε να προκαλεσει .Τα state of the art  εργαστηρια μηχανικης καταπονησης  της apple για οσους λενε "μα καλα δεν τα τεσταρε " κτλπ .

 

 

Link.png Site: Inside the building where Apple tortures the iPhone 6

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς κλείδωσε το τοπικ την ώρα που χρήστες ανακαλύπτουν στοιχεία ότι το video είναι fake. Btw η μετοχή σήμερα πήρε πάλι την ανηφόρα..... δεν περιμένω να το αναφέρουν όσοι χτες έγραφαν άρθρα για την πτώση της λόγω "bendgate".

 

original_27175403.png

 

http://www.businessinsider.com/bendgate-truthers-claim-to-have-found-the-real-story-behind-the-flexible-iphone-6-2014-9

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για 9 (εννεα) ολοκληρα περιστατικα  μεσα σε 15 εκατομμυρια τεμαχια   εγινε τοση φασαρια που μονο μια εταιρεια θα μπορουσε να προκαλεσει .Τα state of the art  εργαστηρια μηχανικης καταπονησης  της apple για οσους λενε "μα καλα δεν τα τεσταρε " κτλπ .

 

 

Link.png Site: Inside the building where Apple tortures the iPhone 6

 

Όσο περνούν οι ώρες βγαίνουν και άλλα χαριτωμένα στη φόρα: http://www.businessinsider.com/bendgate-truthers-claim-to-have-found-the-real-story-behind-the-flexible-iphone-6-2014-9?utm_content=buffer611a6&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

 

Φαντάσου λοιπόν τώρα πως αυτή τη φορά του τύπου "του 'κατσε" (γιατί το προσπάθησε πολλές φορές στο παρελθον) και τα 33.000.000 views εως τώρα στο youtube, μπορεί να αντιστοιχούν εως και σε μερικές εκατοντάδες χιλιάδες δολλάρια!

 

Έτσι για να μη νομίζετε πως όλα είναι αθώα και για το καλό του καταναλωτή... :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ακριβώς. Τίποτα δεν είναι αθώο: 

 

 

 

Γιατί θεωρείς πως το plus  είναι συσκευή άνετη για το ένα χέρι μόνο? Του έβαλαν λειτουργίες για να διευκολύνεσαι κάπως αλλά δεν γίνεται μια τέτοια συσκευή να "την παίζεις στα δάχτυλα"!

 

Άλλο όμως αυτό που λες και άλλο το εκ του πονηρού ζήτημα για κάτι "χαζό και αυτονόητο".

 

Σημέιωση: Το άλλο θεμα κλειδώθηκε αλλά αφού το "πρόβλημα" αφορούσε το plus, συνεχίζουμε εδώ. Όχι όμως με τη χαλαρή διάθεση για χιούμορ που υπήρχε στο άλλο. Οπότε μην αρχίσετε να ποστάρετε τα ίδια και τα ίδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει σοβαρή ενημέρωση για το πότε ακριβώς θα κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά? όχι από ειδησεογραφικά sites που απλά (κακο)αντιγράφουν blogs...

από κάποια πηγή κοντά στους παρόχους ή στον/στους κεντρικούς διανομείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειώνουμε... το τηλέφωνο τα σπάει. Είναι η πρώτη φορά που βγήκε iphone με διάρκεια μπαταρίες (με κανονική χρήση) 2 σχεδόν 24ωρα και κάτι ακόμα. Η οθόνη τα σπάει επίσης εκπληκτικά χρώματα κλπ. Και ναι είναι το απόλυτο κινητό για χρήση web. Δεν χρειάζεται κάποιος να έχει tablet με αυτό κάνει την δουλειά του αξιοπρεπέστατα. 

 

Όσο για τα στραβώματα κλπ....... Οκ όποιος πέρνει κινητό για να το λυγίζει ή για να το πετάει κάτω να δει αν σπάει τι να πω... Είναι άξιος της μοίρας του. Εγώ πάντως το αγόρασα και το προσέχω σαν τα μάτια μου... όπως θα πρόσεχα άλλοστε οτιδήποτε και να αγόραζα αντίστοιχης αξία. Δεν το αφίνω στην τσέπη μου όταν κάθομαι και γενικά προσέχω να μην μου πέσει....

 

Αυτά... 

 

 

Αααα και η ηλιοθιότητα έχει και τα όρια της.....http://www.theverge.com/2014/9/29/6865247/idiots-destroying-iphone-6-plus-at-apple-store-because-bendgate

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε για το plus.Αν πας σε μεγαλη οθονη,πολυ δυσκολα γυρνας πισω.

 

Πηγαινε για το plus.Αν πας σε μεγαλη οθονη,πολυ δυσκολα γυρνας πισω.

Χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια για να γυρίσεις πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν με ενδιαφερει να σου αλλαξω αποψη απλα θα τονισω καποια σημεια.

Εκφρασου σωστα. Aν ζησεις την εμπειρια του μακ δεν γυρνας σε pc?η αμα ζησεις την εμπειρια του apple os δεν γυρνας σε windows?

Γιατι μπορεις στησεις υπολογισταρα με τα ιδια και λιγοτερα λεφτα και να εχεις mac χωρις να χρειαστει να πληρωσεις το μηλαρακι που πολυ το κανουν για ποζερια.Εκτος αυτου οσοι γνωστοι μου πηραν μακ αποφευγουν να τονισουν οτι ποιο πολυ χρησιμοποιουν τα windows αλλα γουστα ειναι αυτα.Εγω προσωπικα προβλημα εχω να αντιμετωπισω με το πσ μου απο τα xp.

Την εμπειρια του ios την παραεζησα σχεδον απο την αρχη απο το 3g οπου τοτε δεν υπηρχε απλα ανταγωνιστης ηταν το καλυτερο.Οταν το android βγηκε απο το εμβρυικο του σταδιο και εγινε ενα καλο λειτουργικο ξεκινησε να υπαρχει ανταγωνισμος αν δεν το βλεπεις σημαινει οτι φορας παρωπιδες.

Και τα πραγματα που ηθελα να κανω με τα iphone μου τα εκανα μονο μεσω cydia το οποιο και σε καποιο σημειο εκανε το iphone μου να κρασαρει ποιο πολυ απο windows xp 14χρονου που μπαινει σε τσοντοσαιτ ολη μερα μια δυο πεντε δεκα αγανακτισα και δεν ηθελα να ξανακουμπησω iphone.

Τα σπεκς οντως ειμαι της αποψης οτι δεν εχουν σημασια.Αλλα για μενα εχει τεραστια βαρυτητα το ποσο πληρωνεις για αυτα

 

common sense

Θα συμφωνησω οτι σε επιπεδο λειτουργικου συστηματος οντως το OSX ειναι αυτο που κανει τη διαφορα αλλα επειδη και εγω εχω περασει OSX σε PC δεν εχει καμια σχεση η εμπειρια σε σχεση με εναν iMac 27". Επισης στην αρχη ισωσ καποιος να δυσκολευτει στη μεταβαση μιας και εχει συνηθισει σε αλλα δεδομενα αλλα απαξ και στησεις το λειτουργικο με τα προγραμματα που καλυπτουν τις αναγκες σου τοτε απλα η εμπειρια ειναι μοναδικη.

 

Τωρα οσο αναφορα το android και το ποσο μπροστα ειναι....τι να πω????? Πρεπει να κανουμε αυτη την συζητηση κατ' ιδιαν γιατι ειναι παρα μα παρα πολλα αυτα που θελω να σου πω και να σου τεκμηριωσω γιατι το android απλα ειναι παρα μα παρα πολυ πισω σε σχεση με το ios.

 

Θα συνοψισω οσο πιο επιγραμματικα μπορω.

1. Παρα μα παρα πολυ πραγμα στο android που στην πραγματικη ουσια και στην πραξη ειναι απλα αχρηστες προσθηκες για να ασχολουνται τα λυκειοπαιδα για να το παιζουν μαγκια στην γκομενα.

 

2. ξεπερασμενο interface σε σημειο που σε κανει να αναρωτιεσαι αν τελικα το κανουν επιτηδες. Δεν λεω οτι δεν εχει προοπτικες εξελιξης και οτι δεν ειναι καλο σε ορισμενα σημεια αλλα χρειαζεται ανανεωση. και μαλιστα επειγοντως.

 

3. Ταχυτητα και σταθεροτητα. Μερικα χιλιομετρα πισω απο το iOS ειδικα στο θεμα της ασφαλειας. Εχει κανει τεραστια βηματα προοδου και το αναγνωριζω αλλα παραμενει πισω ακομα.

 

4. Παρα μα παρα μα παρα μα παρα πολυ χαλια τροπος διαθεσης των updates....χαρακτηριστικο παραδειγμα....Samsung Galaxy S4 mini πριν 1 μηνα που το ελεγχξα τελευταια φορα ακομα να μου εμφανισει το update στην 4.4.2!!!! Παραμενει στην 4.2.2 λεγοντας μου οτι δεν υπαρχει καποιο update. Μιλαμε για την ΑΠΟΛΥΤΗ ξενερα να μην ξερεις τελικα ποια εκδοση κυκλοφορει για το κινητο σου και να πρεπει να περιμενεις και μερικους μηνες ενω η ιδια εκδοση στην Γαλλια π.χ εχει εγκατασταθει ΟΤΑ πριν 3 μηνες. ΕΛΕΟΣ και παλι ΕΛΕΟΣ...πιο ελεος πεθαινεις. Ενω στο iOS σημερα βγηκε, την κατεβασες την εβαλεσ...γεια σας!!!!! Γατακια!!!! (χαχαχαχαχα)

 

Δυστηχως η ευτυχως η Apple εχει τον πληρη ελεγχο και του hardware και του software και αυτο απο μονο του προσφερει το πλεονεκτημα του ΟΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ NATIVE και χωρις πολλα μα και μου...απο την αλλη ειναι κλειστο λειτουργικο και δεν παιρνει ευκολα παραμετροποιηση....στην τελικη τι να την κανεις την παραμετροποιηση? αχρηστη στις περισσοτερες περιπτωσεις...μονο και μονο για να αλλαξεις τα μενου...λιγα ειναι εκεινα τα tweaks που πραγματικα χρειαζονται!

 

Απο την αλλη το Android ειναι  πιο ανοικτο αλλα στην τελικη δεν θα εχεις ποτε μα ποτε την ποιοτητα καθως στο internet κυκλοφορει πολυ πραγμα απο roms του android και δεν ξερεις τελικα πιο να εμπιστευτεις και τι να βαλεις...ολα μα ολα εχουν τα κολληματα τους.

 

Αν αποφασισει η google να εχει τον πληρη ελεγχο του λειτουργικου και να το δινει αυτουσιο χωρις να επιτρεπει αλλαγες τοτε ισως και το android να αναδειχθει πραγματικα.

Και για να απαντησω σε καποιους που καθονται και συγκρινουν τα ποσοστα iOS και  Android να κοιταξουν σε απολυτα νουμερα οτι η Apple ειναι ΜΙΑ εταιρεια και εχει απεναντι της αλλες 30 εταιρεις και ΠΑΛΙ το iOS εχει φοβερο ποσοστο....αΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ μεσα σε αυτο το ποσοστο του android ειναι και εκεινα τα κινητα των 60 ευρω που δεν μπορεις να εγκαταστησεις ουτε την εφαρμογη του facebook? χαχαχαχαχαχαχχχαχχαχαχ ναι ετσι ειναι η φοβερη διεισδυση ενος λειτουργικου. πουλαει πλαστικουρα των 80 ευρω και ανεβαζει ποσοστα....ελεος τι αλλο θα ακουσουμε???????

 

Τεσπα....επειδη απο πιτα που δεν τρωω δεν με νοιαζει και αν καει......δεν καθομαι να σκασω με το να πεισω μερικους οτι ειναι πραγματικα αναλφαβητοι τεχνολογικα. ΜΟΝΟ αν δοκιμασεις ποικιλια συσκευων και λειτουργικων συστηματων τοτε και μονο τοτε μπορει καποιος να εκφερει σοβαρη αποψη ...ολα τα αλλα ειναι απλα μπαρουφες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το κινητό που λυγίζει (που είναι και το προσωπικό τηλέφωνο του τύπου που έκανε γνωστό το bendgate) πέτυχε στην Αμερική το 45% των Phablet που πουλήθηκαν για το Q1 του 15.

 

iphone6_3293574b.jpg

 

 

Οι Ευρωπαίοι καταναλωτές περνούν από το Android στο iOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...