Προς το περιεχόμενο

Το τεράστιο iPhone 6 Plus με την οθόνη των 5.5 ιντσών, στην κυκλοφορία (hands-on video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρετε όταν μιλάτε για πυρήνες και ram είναι ακριβώς το ίδιο όπως όταν μιλάν οι άσχετοι για τα megapixel. 

Το software είναι το Α και το Ω και αυτό είναι που θέλει δουλειά, τα υπόλοιπα είναι υπεραρκετά πλέον.

Συμφωνώ απόλυτα σε όσα έγραψες.

Όπως και να έχουν τα πράγματα,πλεον το iphone είναι μία συσκευή για όλα τα γούστα,και τα ''θέλω'' ακόμα και των πιο απαιτητικών χρηστών.Δεν χωρούν δικαιολογίες ως προς τα specs.Στην ελλάδα υπάρχει μόνο ένας ανασταλτικός παράγοντας για την αγορά του,η τιμή,η οποία φυσικά κινείται στα ίδια επίπεδα με τους ανταγωνιστές..Θέμα επιδόσεων δεν υφίσταται..Το ios μας έχει αποδείξει περίτρανα την αξία του τόσα χρόνια και συνεχίζει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν έχω λόγια για μερικούς...

Μιλάτε για τα specs που αυτή την στιγμή το iphone6 είναι τουλάχιστον 1 χρόνο πίσω, με εξέρεση τον 64bitο processoρα!

Μιλάτε για καινοτομίες... ποιες; το nfc payments; συγνώμη δεν πέφτω από τα σύννεφα μιας και προυπήρχε αυτή η "καινοτομία".

3ο και καλύτερο, μιλάτε για το ios που σαν χρήστης android δεν θα πω άσχημο λόγο πέρα από τα "κάγκελα"

του. Αλλά μην το συγκρίνεις με το Android, όταν το android είναι σε χιλιάδες διαφορετικές συσκευες και το ios σε 1-2, άντε στο τσακιρ κέφι 3-4 συσκευές το χρόνο (και πάλι με μερικά προβλήματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω σε αυτή την κατηγορία το Galaxy Note δεν θα έχει αντίπαλο

 

το iphone δεν έχει αντίπαλο μάλλον θέλεις να πεις , είναι το μόνο με iOS.

Στο android λογικά δεν θα έχει.

Η κατηγορία Phablet είναι μια "άλλη" κατηγορία από αυτήν των "απλών" smartphones. Όσοι έχουν δουλέψει Note σειρά ξέρουν ότι το stylus/s pen είναι αυτό που πραγματικά δίνει την ώθηση στη συσκευή.

Όπως είδα το 6+ είναι ωραίο αλλά για το φετινό έτος το κορυφαίο Phablet είναι άλλο! 

Για το επόμενο χρόνο φυσικά βλέπουμε.

Και μην αναφέρεται iOS, optimization κτλ. Αναφέρομαι σε μια συγκεκριμένη κατηγορία και καλό είναι να είμαστε αντικειμενικοί.

 

Η apple δεν εχει αναγκη ουτε απο ram,ουτε ghz,ουτε ppi,....τα αποτελεσματα αυτο δειχνουν...

 

Η Apple δεν είχε ανάγκη από RAM μέχρι και την τωρινή έκδοση(iOS 8). Νομίζω ότι στα επόμενα iOS η παρουσία περισσότερης RAM θα είναι αναγκαστική. 

 

 

Όταν αυτά τα άτομα ΔΕΝ έχουν δοκιμάσει την εμπειρία ενός iPhone στην καθημερινότητα τους τί περιμένεις να ακούσεις? 

 

ONCE YOU GO MAC, YOU NEVER GO BACK.

Αυτά τα άτομα που ξέρεις, μπορεί και να έχουν δοκιμάσει την εμπειρία χρήσης του iPhone αλλά να μην τους άρεσε. Είναι πραγματικά θαυμάσια η χρήση του iPhone όμως πιστεύω ότι είναι λίγο υπερβολή να λέμε την ατάκα "ONCE YOU GO MAC..." για το iPhone.

Συμφωνώ μαζί σου για τα κορυφαία MAC αλλά για το iPhone? Δεν θα ήθελες κάποια φορά να δοκιμάσεις και κάτι άλλο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βασικά κουραστικα από τις μεγάλες οθόνες, το επόμενο κινητό μου θα είναι το πολύ 4,7, και η απλ τώρα θυμήθηκε να βγάλει την παντόφλα? Έχει και τεράστια μπεζελς

μου άρεσε το 5s σαν συσκευή, γωνίες με καλό γκριπ, επίπεδο μινιμαλ ντιζάιν. Αν είχε τα μπεζελς του g2 μου και βανιλα το 5s θα ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple δεν εχει αναγκη ουτε απο ram,ουτε ghz,ουτε ppi,....τα αποτελεσματα αυτο δειχνουν...

Γιατί, τι είναι apple και δεν τα έχει ανάγκη αυτά; Μίξερ είναι το iphone;

Για ψάξε να δεις πως πάνε οι πωλήσεις της στην Αμερική και τι προτιμά ο κόσμος... και μιας και μιλάμε για αποτελέσματα, αυτό ακριβώς, τα αποτελέσματα δείχνουν! 

 

Υ.Γ όχι τίποτα άλλα με το iphone 6πλασ θέλει να κερδίσει την σύγκρουση απέναντι στο Plusτικό NOTE... αυτό δυστυχώς δεν θα το πετύχει, και ξέρεις γιατί; Όχι επειδή δεν είναι ικανή να το κάνει, ούτε επειδή της λείπει κάτι από χαρακτηριστικά...επειδή απλά το NOTE είναι πολύ φθηνότερο και από specs στα ίδια πλαίσια με της apple!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To note2 μου με την dr.ketan v.10 (4.4.2) καρασταθερη χωρις κανενα bug και με όλα τα sw features των note3 &s5....μια συσκευη του 2012 που μπορει να κανει αυτά που ουτε το IPhone 10 θα εχει.....4 apps που παιζουν ταυτόχρονα και ανεξάρτητα η κάθε μια video....

Screenshot_2014-09-21-09-52-25.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατηγορία Phablet είναι μια "άλλη" κατηγορία από αυτήν των "απλών" smartphones. Όσοι έχουν δουλέψει Note σειρά ξέρουν ότι το stylus/s pen είναι αυτό που πραγματικά δίνει την ώθηση στη συσκευή.

Όπως είδα το 6+ είναι ωραίο αλλά για το φετινό έτος το κορυφαίο Phablet είναι άλλο! 

Για το επόμενο χρόνο φυσικά βλέπουμε.

Και μην αναφέρεται iOS, optimization κτλ. Αναφέρομαι σε μια συγκεκριμένη κατηγορία και καλό είναι να είμαστε αντικειμενικοί.

 

 

Η Apple δεν είχε ανάγκη από RAM μέχρι και την τωρινή έκδοση(iOS 8). Νομίζω ότι στα επόμενα iOS η παρουσία περισσότερης RAM θα είναι αναγκαστική. 

 

 

Αυτά τα άτομα που ξέρεις, μπορεί και να έχουν δοκιμάσει την εμπειρία χρήσης του iPhone αλλά να μην τους άρεσε. Είναι πραγματικά θαυμάσια η χρήση του iPhone όμως πιστεύω ότι είναι λίγο υπερβολή να λέμε την ατάκα "ONCE YOU GO MAC..." για το iPhone.

Συμφωνώ μαζί σου για τα κορυφαία MAC αλλά για το iPhone? Δεν θα ήθελες κάποια φορά να δοκιμάσεις και κάτι άλλο?

 

 

 

Καλημερα φιλε μου. Απανταω στο τελευταιο που με ρωτας. Ναι εχω δοκιμασει τα ΠΑΝΤΑ απο συσκευες. Τα ΠΑΝΤΑ ομως.  Δεν λεω οτι και το ANDROID στις ακριβες συσκευες δεν κανει παπαδες ΑΛΛΑ iPhone και παλι iPhone αδερφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ παιδιά, αλλά δε σας πιάνουν ξερω γω τύψεις που πατε να ξοδέψετε τόσα πολλά λεφτά για ένα κινητό; οκ δε λέω φαίνονται πολύ καλά smartphones αλλά προσωπικά εγώ δε θα το έπαιρνα, μόνο και μόνο λόγω χρημάτων. Αν είχα λεφτά για ξόδεμα και μου περρίσευαν, θα το έπαιρνα την ίδια μέρα π θα ερχόταν Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ΑΛΛΑ iPhone και παλι iPhone αδερφε.

Ναι και εγώ συμφωνώ, μου αρέσει το iPhone αλλά στην κατηγορία phablet προσωπικά μου αρέσει το Note.

Οπότε μήπως η λύση είναι να έχεις δυο τηλέφωνα:

Στο "μικρό"(5s) να έχεις iPhone και στο μεγάλο να έχεις Note, ειδικά Note 4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν μου άρεσαν τα phablet. Οπότε ακόμα και το iPhone 5.5 τρώει άκυρο απο εμένα. Χρειάζομαι ένα κινητό που να χωράει στην τσέπη του τζίν, στην τσέπη του μπουφάν, οπουδήποτε. Όχι να θέλω γερανό.

 

Προσωπικά πιστεύω αν ζούσε ο Steve Jobs αυτό το έκτρωμα των 5.5 ιντσών δεν θα έβγαινε ποτέ. Το κάνανε καθαρά για να βγάλουν περισσότερα χρήματα και εδώ είναι η ένστασή μου. Ποτέ η Apple δεν έκανε τέτοιες κινήσεις μόνο και μόνο για το κέρδος. Την ενδιέφερε πάντα η εμπειρία του χρήστη.

 

Ίσως βέβαια και να έχω άδικο μιάς και υπάρχει πολύς κόσμος ο οποίος γουστάρει μεγάλα κινητά οπότε η Apple ήθελε απλά να μπορεί να παίζει μπάλα και σε αυτήν την κατηγορία.

 

Οι πωλήσεις θα δείξουν.

 

Απλά για εμένα το λάθος ήταν ότι οι 5.5 ίντσες είναι μεγάλες. Θα μπορύσε να βγάλει 2 εκδόσεις, μία στις 4.5 και μία στις 5 ίντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για εμένα το λάθος ήταν ότι οι 5.5 ίντσες είναι μεγάλες. Θα μπορύσε να βγάλει 2 εκδόσεις, μία στις 4.5 και μία στις 5 ίντσες.

Δεν είναι εκεί το λάθος. Το λάθος είναι που το μικρό δεν έχει fullhd οθόνη με 2GB RAM και το μεγάλο QHD ανάλυση με 3GB RAM. Μετά δεν ενοχλεί ούτε η σχεδίαση, ούτε τα MPixels ούτε τίποτα. Στα 800 ευρώ δε μπορείς να δίνεις πατήματα στον ανταγωνισμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να μου πεις ποια ειναι τα επιπλεον χαρακτηριστικα... γιατι ειμαι αδαης και δεν τα βλεπω....

οταν αλλoi (ακομα και Κινεζοι) βαζουν 8πυρινους και 2-3 γιγα ραμ, ποια μπορει να ειναι τα  επιπλεον χαρακτηριστικα?

 

ΥΓ. το τελευταιο μου Iphone ηταν το 4s...  απο τοτε δεν υπαρχει λογος αγορας Iphone (οχι οτι και τοτε ηταν αμαν και ντε το καλυτερο)

αναροτιόμουν το ίδιο πράγμα..Πραγματικά οι apple funs  ακόμα και εφαρμογή να μετράει τον θόρυβο της κλανιάς να λεχει αραπάνω το iphone θα το δουν σαν κάτι εντελώς νέο..κακόμοιρα θύματα του marketing

Pan726601 μην σκάς με τους τεχνολογικά αναλφάβητους. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

 

 

Άστους να παινεύονται με τους 8 πυρήνες και τα 3Gb Ram.

 

Όταν αυτά τα άτομα ΔΕΝ έχουν δοκιμάσει την εμπειρία ενός iPhone στην καθημερινότητα τους τί περιμένεις να ακούσεις? 

Άστους να παιδεύονται με το backup των φωτογραφιών, των επαφών, τον συγχρονισμό των ημερολογίων, το backup ολόκληρης της συσκευής.

 

Θα θυμήσω μόνο μία φράση που έχει ειπωθεί στο παρελθόν και είναι μακράν μια απο τις πιο γνωστές στον τεχνολογικό κόσμο και όχι άδικα.

 

ONCE YOU GO MAC, YOU NEVER GO BACK.

 

Με αυτή την φράση στην ουσία είναι σαν να λέμε ότι άπαξ και ζήσεις την εμπειρία ενός MAC δεν ξαναγυρνας σε WINDOWS. Ίδια λογική επικρατεί και εδώ...η εμπειρία ενός iPhone είναι απλά εκπληκτική....όλα τα άλλα είναι απλά μπαρούφες απο άτομα που βγάζουν κόμπλεξ.

Δεν έχω ακούσει έναν να δικαιολογεί με επιχειρήματα το γιατί μια συσκευή Android είναι καλύτερη εμπειρία απο ένα iPhone.

 

Όταν ακούσω επιχειρήματα τότε θα μπορέσω να κάνω διάλογο.

 

Αυτά....περιμένω iPhone 6 να γουστάρω!!!!

μια χαρά πας πίσω γιατί χωρίς jailbreak πρέπει να έχεις χοντρό πορτοφόλι..Οι περισσότεροι μου φίλοι έδωσαν τα μαλιά της καιφαλής τους για iphones και όταν εμαθαν(γιατί οι περισσότεροι το πέρνουν χωρίς καν να γνωρίζουν) πως οι ωραίεσ εφαρμογές δεν είναι τσαμπέ και δεν κατευαίνουν απλά απο google τότε έμειναν μαλάκες...Ωραίο λογισμικό έχει η Appla και φοβερή ποιότητα γενικά στα προιόντα της όμως για έναν μέσο καταναώτή σαν εμένα που ασχολούμαι και λιγάκι με edit το να χρειαστεί να πληρώσω για AE,PS,Sony Vegas κλπ είναι αδιανόητο.Ουτε με jailbreaks θα κάτσω να ασχοληθώ και να παίζω με την εγγύηση.Τέλος να συμπληρώσω πως έχω ένα ipad mini το οποίο μου το άφησε ο αδελφός μου γιατί πήγε σε ipad air και είναι πολύ καλό αλλά όχι κάτι τρομερό.Όσο για το 6+ τι να πω,σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ με την τιμή κανενός κινητού για πανω απο 500.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...