Προς το περιεχόμενο

Το τεράστιο iPhone 6 Plus με την οθόνη των 5.5 ιντσών, στην κυκλοφορία (hands-on video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα παιδιά μου αρέσει το σχέδιο του νέου iphone, και σε μέγεθος προτιμώ το plus. Απλά αυτό με την εξέχουσα κάμερα, όσο πιο πολύ το βλέπω τόσο με ενοχλεί..

Όλα τα υπόλοιπα θα με κάλυπταν και με το παραπάνω. 

 

Ακόμα σκέφτομαι αν έδινα τόσα χρήματα για τηλέφωνο, αν θα το έπαιρνα. Μάλλον θα κατέληγα να μην το πάρω, γιατί γενικά μου αρέσει αισθητικά αυτό που πάει να κάνει η Microsoft, οπότε θα διέθετα τα χρήματα στο SP3.

Σοβαρά τώρα...
 
 

Επεξ/σία από billdanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  Αυτο που δεν μπορουνε να καταλαβουν οι android users, και εγω μεσα στο παρελθον, ειναι οτι iOS δεν ειναι ενα συνονθύλευμα features abilities and specs, οπως ειναι το android, αλλα οτι η επιτυχια του και η ανωτερωτητα του σε σχεση με το android ειναι τα apps, που στην συντρηπτικη τους πλειοψηφια εχουνε καλυτερο ui και τρεχουνε πολυ καλυτερα.

  Και αυτο δεν μπορει να αλλαξει ουτε με 6 gb ram ουτε με 6 Ghz Cpu, παρα μονο με ριζικη αλλαγη του ανδροιντ που ομως για λογους backward compatibility δεν ειναι καθολου ευκολο να γινει.

 

Αν ο developer είναι γκαβός και πετάει βαριές εργασίες στο κεντρικό thread ή δεν ασχολιέται με optimization του κώδικά του, δεν φταίει το λειτουργικό. Ναι, ΟΚ, το iOS έχει (πολύ) καλύτερο quality control στο τι ανεβαίνει, αλλά πρέπει και οι Android developers να γράφουν από μόνοι τους καλύτερο κώδικα, όχι μόνο όταν τους αναγκάζουν.

Και για να μην πείτε ότι μιλάω για πράγματα που δεν ξέρω, σε δική μου εφαρμογή είχα ένα πρόβλημα με lagάρισμα, έψαξα να βρω τι έφταιγε και το έφτιαξα. Θα μπορούσα να το ανεβάσω όπως ήταν και να αφήσω τους χρήστες να λένε ότι φταίει το Android που lagάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γουστάρουμε που δεν έχουμε bluetooth (αλήθεια είμαστε στο 14???)

 

Αληθεια το NFC ειναι τεχνολογια παλιας γενιας?.... ουπς, ξεχασα, το εχει ενσωματωσει η aplle στα 6αρια (απλα ...κλειδωμενο)

IrDA gimmick του θανατά, το ίδιο με το nfc που σε Ανδροιντ απλά δεν έχει λόγο υπάρξεις, τουλάχιστον σε αιφον παίζει να κάνει κάτι.

 

 

Εχει NFC το 6αρι.. αλλα πως το εχει? εδω θα σου πω το αντιθετο απο οτι λες και θελεις να πιστευεις, το NFC εχει λογο υπαρξεις στο android...  στο Iphone τι κανει?... περα απο πληρωμες...

ουτε σε εμενα μου αρεσουν τα μεγαλα smartphone,

εχω δυο συσκευές το καθενα για την δουλειά του, το ενα να το εχω καθε μερα πανω μου το αλλο σπιτι για ψυχαγωγία στο κρεβατι/τουαλετα/αμαξι.

 

υπαρχουν ατομα ομως που θελουν μια συκευη και οχι δυο.

μα και σε αυτο το target group η apple ειναι fail...

εγω που θελω μια συσκευη που να μπορω να εχω το ιδιωτικο μου νουμερο και το επαγγελματικο μου, προτιμω το Huawei Honor 6...

και παλι βλακεια ειπα, αυτο ειναι κινεζικο, δεν σας κανει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια το NFC ειναι τεχνολογια παλιας γενιας?.... ουπς, ξεχασα, το εχει ενσωματωσει η aplle στα 6αρια (απλα ...κλειδωμενο)

 

Εχει NFC το 6αρι.. αλλα πως το εχει? εδω θα σου πω το αντιθετο απο οτι λες και θελεις να πιστευεις, το NFC εχει λογο υπαρξεις στο android...  στο Iphone τι κανει?... περα απο πληρωμες...

μα και σε αυτο το target group η apple ειναι fail...

εγω που θελω μια συσκευη που να μπορω να εχω το ιδιωτικο μου νουμερο και το επαγγελματικο μου, προτιμω το Huawei Honor 6...

και παλι βλακεια ειπα, αυτο ειναι κινεζικο, δεν σας κανει....

  θα μας τρελανεις ετσι ? Στο αντροιντ τι κανει ? Δεν εχω γνωρισει ποτε κανεναν που το εχει χρησημοποιησει. Ο σκοπος του παντα σχεδον ητανε για πληρωμες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί κοστίζει τόσο. Ένα κινέζικο με καλή ποιότητα κατασκευής τετράπυρινο επεξεργαστή snapdragon 801 και2-3 για ραμ κάνει 300-400 ευρώ. Τι το επαναστατικό έχει το iPhone που να δικαιολογεί κόστος εξέλιξης; απλά συναρμολογισε περασμένων ετών hardware και μια καλή σχετικά συσκευασία. Μόνο το λειτουργικό του ανεβάζει τόσο το κόστος; θεωρεί κάνεις ότι αξίζει 400 ευρώ ένα update? Η Microsoft χρεώνει εκατό ευρώ την άδεια χρήσης των Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα μας τρελανεις ετσι ? Στο αντροιντ τι κανει ? Δεν εχω γνωρισει ποτε κανεναν που το εχει χρησημοποιησει. Ο σκοπος του παντα σχεδον ητανε για πληρωμες.

Βάλε ένα βίντεο στο yt να δεις τι κάνει

 

Εγώ πάντως το χρησιμοποιώ αρκετά, εδώ και 2+ χρόνια τώρα πλέον που δεν έχουν μόνο τα nexus ακόμα περισσότερο 

Επεξ/σία από billdanos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί κοστίζει τόσο. Ένα κινέζικο με καλή ποιότητα κατασκευής τετράπυρινο επεξεργαστή snapdragon 801 και2-3 για ραμ κάνει 300-400 ευρώ. Τι το επαναστατικό έχει το iPhone που να δικαιολογεί κόστος εξέλιξης; απλά συναρμολογισε περασμένων ετών hardware και μια καλή σχετικά συσκευασία. Μόνο το λειτουργικό του ανεβάζει τόσο το κόστος; θεωρεί κάνεις ότι αξίζει 400 ευρώ ένα update? Η Microsoft χρεώνει εκατό ευρώ την άδεια χρήσης των Windows.

 

Είναι iphone. Δεν θα πω τιποτα αλλο για τα τεχνικα χαρακτηριστικα. Η πολιτικη τους ειναι να το πωλειται ακριβα, προφανως τους ενδιαφερει συγκεκριμένο κοινο. Και μια ferrari ειναι ακριβη τη στιγμη που ενα skyline ειναι στα "χαρακτηριστικα" καλυτερο.. So?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

λίγο άσχετο αλλά νομίζω κατάλαβα γιατί υπάρχουν αυτές οι γραμμές στην πλάτη (και γιατί είναι τόσο μεγάλες) νομίζω ότι είναι για απορρόφηση κραδασμών , από τα "λίγα" drop test video που είδα σήμερα . ειδικά σε ένα όπου βγήκε η οθόνη μου φάνηκε ότι βγήκε από το λύγισμα του άκρου του ...

 

Οι "γραμμές" που λες βρίσκονται εκεί για να χωρίζουν τις κεραίες που είναι ενσωματωμένες στο μεταλλικό σκελετό της συσκευής. Λειτουργούν δηλαδή σαν μονωτικά στοιχεία μεταξύ των κεραιών.

 

 

Για να δούμε τώρα λοιπόν πόσα κομμάτια θα πουλήσει το μεγαλύτερο και με καλύτερα specs iphone σε σχέση με το "μικρό"

Ξαφνικά τους περισσότερους δεν θα τους καλύπτει το απλό και θα πηγαίνουν στο plus

 

http://9to5mac.com/2014/09/19/iphone-6-versus-6-plus-analytics/

 

Αν και είναι νωρίς ακόμη για να βγούν επίσημα στατιστικά στοιχεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω για το μέγεθος κ το σχέδιο του 6 plus.

Παντόφλα!!!Μεγαλα bezel...Χρωματικα το χρυσό με τα λευκά πλαστικά για την κεραία ...απαισιο!!!

Το μονο που σώζει λιγο το σουλουπι ειναι το μαυρο...Κρίμα για την apple που για χρόνια ηταν πρωτοπόρος ειδικά στον σχεδιασμό....

Τωρα πάμε στα χαρακτηριστικά...

Να κραζουμε κατι που βλέπουμε πρόβλημα...

Αρχικά για την μνήμη....1gb για iOS ειναι αρκετό(μέχρι σήμερα)...όπως κ για τα windows phone...για τα android ελάχιστο!!!Δεν μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις τέτοιου είδους με διαφορετικά λειτουργικά...

Η κάμερα τωρα...8mp σε έναν μεγαλο κ καλο αισθητήρα είναι πολυ καλύτερη απο μια με 13mp κ μικρότερο αισθητήρα κ χειρότερης ποιότητας...επίσης το διάφραγμα του φακού...όσο πιο φωτεινός (πιο μικρό f) τοσο καλύτερος!!!

Η οθόνη κ η ανάλυση σίγουρα όσο μεγαλύτερη ανάλυση τοσο καλύτερα δεν λέω αλλα η ποιότητα της οθόνης παίζει ρόλο...κ αυτο το βλέπουμε σε συνθήκες έντονου φωτισμού...να μην υπάρχει χρηματική αλλοίωση σε γωνιές θέασης...κλπ κλπ...

Στην ουσία...

Το σουλουπι ειναι άποψη κ προσωπικό θέμα του καθενός...εμένα δεν μου αρέσει του γείτονα μου του αρέσει...ας το πάρει κ να το χαίρεται!!!

Αλλα στα χαρακτηριστικά δεν γίνεται όσον αφορά επεξεργαστή μνήμη ΔΕΝ μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις...διαφορετικά λειτουργικά διαφορετικές απαιτήσεις...

Στην φωτογραφία τωρα...ολα τα κινητά φωτογραφία το ίδιο μέρος την ίδια στιγμή(συνθήκες φωτισμού) απο την ίδια γωνία...εκεί θα δούμε το καλυτερο...

Αυτά απο μένα!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έτσι ένα μικρο σχόλιο, ποτε δεν κατάλαβα τους δογματικούς και στενόμυαλους που ό,τι κι αν προσφέρει η apple γ@μει και ό,τι αναπτύσσουν οι αντίπαλοι είναι π@π@ρια. Λίγο ηρεμία. Τρανή πάντως απόδειξη είναι ότι οι φετινές εκφάνσεις των iphone αποτελούν υλοποιήσεις σε ios περιβάλλον που επέβαλε ο αντίπαλος ανταγωνισμός. Εγω γελάω πολυ πάντως που υποστηρίζουν τόσο φανατικά την apple.λες και τους ταΐζει. Όσοι ενθουσιάζονται απο τις 5.5 ίντσες φέτος,ήταν οι ίδιοι που έλεγαν το 2012 οτι οι 4 είναι υπέραρκετες και παραπάνω δεν είναι κινητο αλλα παντόφλες. Ας είμαστε ρε παιδιά λίγο ψύχραιμοι και αντικειμενικοί όσο γίνεται (γιατι στην τελική όλοι υποκείμενα είμαστε)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω σε αυτή την κατηγορία το Galaxy Note δεν θα έχει αντίπαλο

 

αυτο θα μας το πει η αγορα...παντως συμφωνα με τις προπολησεις δεν βλεπω να ισχυει και πολυ αυτο που λες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά έχει μιλήσει ήδη, τι περιμένεις να σου πει, να πάει το ios σε μονοψήφιο ποσοστό;

 

Άλλο επιχείρημα πλην των πωλήσεων; ή με βάση την εμπορικότητα κρίνουμε τι είναι καλύτερο;

 

Το note πάντως έχει ήδη το κοινό του, που δεν επιλέγει ούτε με βάση ότι είναι android ούτε με βάση ότι είναι Samsung,θέλουν note κανένα άλλο phablet και η υλοποίηση ενός παντοφλέ iPhone δε νομίζω να πείσει το συγκεκριμένο κοινό που πλέον είναι ιδιαίτεροι τύποι και δεν κοιτούν κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ένα βίντεο στο yt να δεις τι κάνει

 

Εγώ πάντως το χρησιμοποιώ αρκετά, εδώ και 2+ χρόνια τώρα πλέον που δεν έχουν μόνο τα nexus ακόμα περισσότερο 

Η απορια μου παραμενει. Τι κανεις λοιπον με το nfc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγίζω αλλά κινητά με το δικό μου και κάνουν ανταλλαγή πληροφοριών.

 

Μπορεί να είναι από μια θέση στο χάρτη, μια σελίδα που βλέπω και θέλω να τη δει ο διπλανός μου, ένα βίντεο στο yt ή ακόμα και ανταλλαγή αρχείων

 

Δεν υπάρχει τίποτα πιο γρήγορο και άμεσο από το nfc για να κάνεις τα παραπάνω (και άλλα βέβαια)

 

Οι πληρωμές είναι μεν χρήσιμες και κάποια στιγμή θα με ενδιέφεραν, αλλά για πολλούς είναι και θα παραμείνουν άχρηστες και πάλι είναι ένα από τα πράγματα που μπορείς να κάνεις με τη συγκεκριμένη τεχνολογία, όχι όλα όσα θα μπορούσες

 

Τα παραπάνω αν συνηθίσεις να τα χρησιμοποιείς σε διευκολύνουν ,έστω και λίγο, σχεδόν καθημερινά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...