Προς το περιεχόμενο

Το τεράστιο iPhone 6 Plus με την οθόνη των 5.5 ιντσών, στην κυκλοφορία (hands-on video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απορώ με το φανατισμό μερικών είτε αυτοί είναι apple fan είτε hatters.

Η apple υποτίθεται είναι μες τις εξελίξεις και πάντα προσφέρει την αιχμή της τεχνολογίας, το 1g ram την 8αρα camera  ακόμα και την fhd οθόνη μόνο αιχμή της τεχνολογίας δεν είναι. Όταν κάποιος δίνει τόσα λεφτά για ένα "ποιοτικό" κινητό ακόμα και για ψυχολογικούς λόγους.

Αφού βλέπει ότι πουλάει η apple δίνει τα χαρακτηριστικά με το σταγονόμετρο, γτ να βάλει 2g ραμ αφού και με το 1 πουλάει τόσα μυρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορουμε να μην μηλαμε για Linux σε τοπικ με το iphone; jesus christ, get a room you guys

 

περα απο την πλακα αν περισσευουν σε καποιος χρηματα ειναι καλο να παρει iphone, αλλα για μενα ειναι πεταμενα λεφτα, εχει το κοινό του, εγω δεν ειμαι μεσα σε αυτο.

Παρ' όλα αυτά μπήκες σε τόπικ παρουσίασης του iphone να γράψεις πόσο άχρηστο είναι.

 

Πάντως έτσι ένα μικρο σχόλιο, ποτε δεν κατάλαβα τους δογματικούς και στενόμυαλους που ό,τι κι αν προσφέρει η apple γ@μει και ό,τι αναπτύσσουν οι αντίπαλοι είναι π@π@ρια. Λίγο ηρεμία.

Και εγώ δεν κατάλαβα τους δογματικούς και στενόμυαλους που ό,τι κι αν προσφέρουν οι αντίπαλοι γ@μεί και ό,τι αναπτύσσει η apple είναι π@π@ριά. Ήρεμα πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βαρεθεί όλες αυτές τις προβατό-διαμάχες (αναφέρομαι σε ΟΛΟΥΣ τους fans ΟΛΩΝ των εταιριών).

 

O καθένας αγοράζει αυτό που του αρέσει και κανένας δεν έχει δικαίωμα να προσβάλει τον άλλο για αυτή του την επιλογή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε δεν καταλαβα (και ας μου πει καποιος..)που ειναι το προβλημα οταν καποιως περνει iphone για να πουλησει μουρη, ή επειδη ειναι φαν μποι ή προβατο και το αγοραζουν ανεξαρτητα που δεν εβαλε το ταδε χαρακτηριστικο στο νεο iphone.. Δηλαδη επειδη δεν αγοραζεις apple προιοντα απαλλασεσε απο τη προβατοποιηση σαν ατομο? Και καλα οι υπολοιπες εταιριες καινοτομουν και η apple παπαρια τοσα χρονια. Μηπως φρεναρει τις εξελιξεις η σας εμποδιζει να πατε στο 85% των smartphones, επειδη δεν εχει βαλει 2 γιγα και δεν εχει FM radio? Που'σαι μη ξεχασεις να ξυσεις και να κανεις ανανεωση καρτας  παμε καλα ρε? Ωραιες αντιληψεις εχετε, εγω εχω S3 ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος, αλλα παραλληλα βρισκω το νεο iphone ομορφο και ολο το οικοσυστημα της apple πια πολυ ολοκληρωμενο     

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  θα μας τρελανεις ετσι ? Στο αντροιντ τι κανει ? Δεν εχω γνωρισει ποτε κανεναν που το εχει χρησημοποιησει. Ο σκοπος του παντα σχεδον ητανε για πληρωμες. 

 

Μάλλον δεν γνωρίζεις τις δυνατότητες του nfc στον αυτοματισμό και μένεις μόνο στις πληρωμές που σου πλασάρει το "μήλο" με το κλειδωμένο nfc! 

Googlαρέ το απλό "nfc usage" και ψάξε τι μπορεί να κάνει ο μέσως χρήστης μέσω nfc εκτός από πληρωμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αγγίζω αλλά κινητά με το δικό μου και κάνουν ανταλλαγή πληροφοριών.

 

Μπορεί να είναι από μια θέση στο χάρτη, μια σελίδα που βλέπω και θέλω να τη δει ο διπλανός μου, ένα βίντεο στο yt ή ακόμα και ανταλλαγή αρχείων

 

Δεν υπάρχει τίποτα πιο γρήγορο και άμεσο από το nfc για να κάνεις τα παραπάνω (και άλλα βέβαια)

 

Οι πληρωμές είναι μεν χρήσιμες και κάποια στιγμή θα με ενδιέφεραν, αλλά για πολλούς είναι και θα παραμείνουν άχρηστες και πάλι είναι ένα από τα πράγματα που μπορείς να κάνεις με τη συγκεκριμένη τεχνολογία, όχι όλα όσα θα μπορούσες

 

Τα παραπάνω αν συνηθίσεις να τα χρησιμοποιείς σε διευκολύνουν ,έστω και λίγο, σχεδόν καθημερινά

 

 

Μάλλον δεν γνωρίζεις τις δυνατότητες του nfc στον αυτοματισμό και μένεις μόνο στις πληρωμές που σου πλασάρει το "μήλο" με το κλειδωμένο nfc! 

Googlαρέ το απλό "nfc usage" και ψάξε τι μπορεί να κάνει ο μέσως χρήστης μέσω nfc εκτός από πληρωμές.

 

Τα ίδια και ίσως πιο πρακτικά ανάμεσα σε χρήστες ios & OSX συσκευών κάνει πλεον και το air drop της apple καθώς και το beacon. Και στην περίπτωση του airdrop δεν χρειάζεται καν να φέρεις τις συσκευές τόσο κοντά!

 

Το θέμα είναι ποιο θα επικρατήσει στην πράξη και όχι ποιος το είχε σαν spec με τελείως "τυπικές" υλοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το AirDrop δεν ανταλλάσσει αρχεία (αν μιλάμε για αρχεία, ξέρω ότι δε κάνει μόνο αυτό) μέσω Bluetooth όταν οι συσκευές είναι κοντά;

 

Το Android beam γενικότερα είναι πιο γρήγορο σα διαδικασία, έχεις λιγότερα πατήματα (ένα μόνο) και το να κολλήσεις τα κινητά πλάτη δεν είναι και τόσο θέμα, αλλιώς υπάρχει και το παραδοσιακό bt ή το internet.

 

Όπως και να είναι μιλάμε γενικά για χρήσεις του nfc πέρα από πληρωμές, τις οποίες από ότι φαίνεται πολλοί δεν έχουν ξανακούσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το AirDrop δεν ανταλλάσσει αρχεία (αν μιλάμε για αρχεία, ξέρω ότι δε κάνει μόνο αυτό) μέσω Bluetooth όταν οι συσκευές είναι κοντά;

 

Το Android beam γενικότερα είναι πιο γρήγορο σα διαδικασία, έχεις λιγότερα πατήματα (ένα μόνο) και το να κολλήσεις τα κινητά πλάτη δεν είναι και τόσο θέμα, αλλιώς υπάρχει και το παραδοσιακό bt ή το internet.

 

Όπως και να είναι μιλάμε γενικά για χρήσεις του nfc πέρα από πληρωμές, τις οποίες από ότι φαίνεται πολλοί δεν έχουν ξανακούσει

 

Το airdrop ανταλλάσει αρχεία μεταξύ των συμβατων συσκευών με ios και osx καθώς και links από περιεχόμενα σελίδων, χάρτες κλπ.

 

Το bluetooth χρησιμοποιείται αρχικά για να εντοπίσει κοντινές συσκευές και στη συνέχεια δημιουργείται μεταξύ τους ένα peer 2 peer wifi δίκτυο. Κάθε συσκευή δημιουργεί γύρω από τη σύνδεση αυτή ένα firewall και τα αρχεία στέλνονται κρυπτογραφημένα.

 

Η ανταλλαγή γίνεται πολύ πιο γρήγορα από το bluetooth και το nfc μιας και χρησιμοποιείται το wifi. Και εννοείται πως όλα αυτά γίνονται μεταξύ των συσκευών και δεν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένες σε κοινό δίκτυο κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το airdrop ανταλλάσει αρχεία μεταξύ των συμβατων συσκευών με ios και osx καθώς και links από περιεχόμενα σελίδων, χάρτες κλπ.

 

Το bluetooth χρησιμοποιείται αρχικά για να εντοπίσει κοντινές συσκευές και στη συνέχεια δημιουργείται μεταξύ τους ένα peer 2 peer wifi δίκτυο. Κάθε συσκευή δημιουργεί γύρω από τη σύνδεση αυτή ένα firewall και τα αρχεία στέλνονται κρυπτογραφημένα.

 

Η ανταλλαγή γίνεται πολύ πιο γρήγορα από το bluetooth και το nfc μιας και χρησιμοποιείται το wifi.

Το κάνουν δηλαδή όπως η Samsung που έχει τη δική της παραλλαγή του android beam , το s-beam το οποίο σε αντίθεση με το android beam ενώ κάνει την αρχική επικοινωνία με το nfc στέλνει τα αρχεία με wifi direct και είναι πολύ πιο γρήγορο από το android beam που στέλνει αρχεία με bt.

 

Βέβαια το μειονέκτημα του sbeam είναι ότι δουλεύει μόνο μεταξύ Samsung συσκευών,αλλά έχουν τη δυνατότητα να βάλουν απλό android beam και να λειτουργεί το nfc με άλλες συσκευές.

 

Η διαφορά της apple είναι ότι η αρχική επικοινωνία γίνεται με bt από ότι κατάλαβα εκεί διαφέρει, οκ ο καθένας το κάνει με δικό του τρόπο, αλλά το νόημα είναι το ίδιο.

 

Αυτό που λέμε εμείς χωρίς διάθεση να το παίξουμε έξυπνοι είναι ότι κάποιες λύσεις και δυνατότητες που θεωρούνται αυτονόητες, το android τις έχει εδώ και χρόνια με τον ένα ή τον άλλο τρόπο για αυτό και δεν εντυπωσιάζουν.

 

Το ότι κάποιοι δε τις γνώριζαν δεν είναι λόγος να ειρωνεύονται

 

Μπράβο πάντως στην Apple που έδωσε offline λύση για ανταλλαγή δεδομένων, είδες καμιά φορά ο ανταγωνισμός που σε ωθεί..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο developer είναι γκαβός και πετάει βαριές εργασίες στο κεντρικό thread ή δεν ασχολιέται με optimization του κώδικά του, δεν φταίει το λειτουργικό. Ναι, ΟΚ, το iOS έχει (πολύ) καλύτερο quality control στο τι ανεβαίνει, αλλά πρέπει και οι Android developers να γράφουν από μόνοι τους καλύτερο κώδικα, όχι μόνο όταν τους αναγκάζουν.

Και για να μην πείτε ότι μιλάω για πράγματα που δεν ξέρω, σε δική μου εφαρμογή είχα ένα πρόβλημα με lagάρισμα, έψαξα να βρω τι έφταιγε και το έφτιαξα. Θα μπορούσα να το ανεβάσω όπως ήταν και να αφήσω τους χρήστες να λένε ότι φταίει το Android που lagάρει.

Μα αυτή ειναι και δουλειά του λειτουργικού. Να μην σε αφήνει να καταστρέψεις όλο το λειτουργικό με ότι κάνεις. Εκτός αν νομίζεις ότι το λειτουργικό είναι κάτι αόριστο και χωρίς ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μένετε στην ανταλαγή αρχείων μέσω nfc(bluetooth, wifi) και στις πληρωμές, τώσα ωραία πράγματα κάνεις με το nfc (αν έχεις android φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη: ειμαι Apple fan.
Αλλα οταν βλεπω το "χρυσο" χρωμα δεν ξερω τι να πρωτοπω (αρνητικο - κιτς)

 

Επισης, εχω elephone P8 για να καλυπτω την αναγκη μεγαλου κινητου, ενα iPhone 5S για κινητο...

 

Και ρωτω

Το 6+ γιατι να το παρω?
Δεν ειδα καποια σημαντικη διαφορα με το 5S που να πω τρομαρα μου και ανταρα μου αν δνε το αναβαθμησω το 5S πεθαινει!

 

Απο το 6+S Ή 7 θα ξανακοιταξω iPhone ξανα και αν εχει καποιο καλο design.
(Που και ειμαι και Jonathan Ive φαν επισης, δεν ξερω τι μπορει να ειχε σκεφτει την ημερα που ειπε οτι το 6 πρεπει να εχει τετοιο σχεδιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...