Προς το περιεχόμενο

Το τεράστιο iPhone 6 Plus με την οθόνη των 5.5 ιντσών, στην κυκλοφορία (hands-on video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά σοβαρολογείτε?
μην ξεχνάτε ότι τα specs είναι απλά διαφήμιση έχουν πιο βαθύτερες ενοιες στα specs

προκαλώ έναν android user να μου πει τα στοιχεία της μνήμης ραμ. Όχι μόνο Gb και Mhz. Υπάρχουν κι αλλά specs.
Και να μου συγκρίνει τον α8 chip σε specs με οποίο άλλο θέλει. Και μην ξεχνάτε τα specs δεν ειναι μόνο πύρινες, Ghz και cache. Υπάρχουν κι αλλά.
Μην ξεχνάτε πως όλο το σύστημα συνολικά είναι αυτό που βλέπουμε.
Η συνεργασία hardware με software.

Τι να τους κάνω τους 8 πύρινες τα 3 ραμ. Τη στιγμή που με 2 πυρήνες και 1 ραμ (iPhone 5s) σκίζω τόσα και τόσα αλλά κινητά σε ολα τα τεστ.

Και μην πεταχτείτε και μου πείτε και για τη κάμερα και τα mp. Πιστεύω να έχετε καταλάβει πια το ποσό μάπα χόρτο ειναι αυτό που σας ταϊζουν με τα megapixels.

Οσω για την εγγραφή 4k της κάμερας. Που χρησιμεύει? άχρηστη ειναι αφού καμία οθόνη σε smartphone δεν ειναι 4κ.

Ενώ το note 4 στην υπερβολή της οθόνης σε ppi την θέλει μόνο και μόνο για να χτυπήσει το occulus rift.
Και οποίος εχει δοκιμάσει με custom vr και του άρεσε, τότε να ξέρει πως το occulus ειναι η Bugatti ενώ το custom (ακόμα και με το note 4) ειναι το πατίνι.

Ενώ σε φωτεινότητα ειναι σε μαύρο χαλί. Ενώ τα RGB και τα grayscale τα εχει στη κορυφή. Χαζό. Απόλυτος. Χαζό.
Διότι ο κόσμος δεν τα καταλαβαίνει ακόμα. Το μόνο που τους σνδιαφερει ειναι η ανάλυση και το led.
Τουλάχιστον εσείς οι κάτοχοι note 3 ξέρετε ποσο ποσοστό του φάσματος rgb κάλυπτε η οθόνη σας?
Για το pen δεν θα πω τίποτα. Το παραδέχομαι κανει θαυμάσια δουλεια.


Sent from my iPhone using Insomnia
Μην μου φέρετε άλλες δικαιολογίες πως ναι ομως η Samsung έφερε στο κόσμο πρώτη αυτό. Το ενα το άλλο. Πρώτα απαντήστε σε αυτά που έγραψα

Sent from my iPhone using Insomnia
ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΕΙΡΕΙΑ ΧΡΗΣΤΗ. ΑΥΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ

Sent from my iPhone using Insomnia
Υ.γ.σορρυ για τα ορθογραφικά.

Sent from my iPhone using Insomnia

Επεξ/σία από billdanos
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σοβαρολογείτε?

μην ξεχνάτε ότι τα specs είναι απλά διαφήμιση έχουν πιο βαθύτερες ενοιες στα specs

προκαλώ έναν android user να μου πει τα στοιχεία της μνήμης ραμ. Όχι μόνο Gb και Mhz. Υπάρχουν κι αλλά specs.

Και να μου συγκρίνει τον α8 chip σε specs με οποίο άλλο θέλει. Και μην ξεχνάτε τα specs δεν ειναι μόνο πύρινες, Ghz και cache. Υπάρχουν κι αλλά.

Μην ξεχνάτε πως όλο το σύστημα συνολικά είναι αυτό που βλέπουμε.

Η συνεργασία hardware με software.

Τι να τους κάνω τους 8 πύρινες τα 3 ραμ. Τη στιγμή που με 2 πυρήνες και 1 ραμ (iPhone 5s) σκίζω τόσα και τόσα αλλά κινητά σε ολα τα τεστ.

Και μην πεταχτείτε και μου πείτε και για τη κάμερα και τα mp. Πιστεύω να έχετε καταλάβει πια το ποσό μάπα χόρτο ειναι αυτό που σας ταϊζουν με τα megapixels.

Οσω για την εγγραφή 4k της κάμερας. Που χρησιμεύει? άχρηστη ειναι αφού καμία οθόνη σε smartphone δεν ειναι 4κ.

Ενώ το note 4 στην υπερβολή της οθόνης σε ppi την θέλει μόνο και μόνο για να χτυπήσει το occulus rift.

Και οποίος εχει δοκιμάσει με custom vr και του άρεσε, τότε να ξέρει πως το occulus ειναι η Bugatti ενώ το custom (ακόμα και με το note 4) ειναι το πατίνι.

Ενώ σε φωτεινότητα ειναι σε μαύρο χαλί. Ενώ τα RGB και τα grayscale τα εχει στη κορυφή. Χαζό. Απόλυτος. Χαζό.

Διότι ο κόσμος δεν τα καταλαβαίνει ακόμα. Το μόνο που τους σνδιαφερει ειναι η ανάλυση και το led.

Τουλάχιστον εσείς οι κάτοχοι note 3 ξέρετε ποσο ποσοστό του φάσματος rgb κάλυπτε η οθόνη σας?

Για το pen δεν θα πω τίποτα. Το παραδέχομαι κανει θαυμάσια δουλεια.

Κατηγορείτε τους κατόχους iPhone πρόβατα για να νιώσετε καλύτερα, διότι ξέρετε πως τα πρόβατα είστε εσείς

Sent from my iPhone using InsomniaΜην μου φέρετε άλλες δικαιολογίες πως ναι ομως η Samsung έφερε στο κόσμο πρώτη αυτό. Το ενα το άλλο. Πρώτα απαντήστε σε αυτά που έγραψα

Sent from my iPhone using InsomniaΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΕΙΡΕΙΑ ΧΡΗΣΤΗ. ΑΥΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ

Sent from my iPhone using Insomnia

ενα ταπεινο lg g2 εχω των 280 ευρω,φερε μου ενα 5s και στο συγκρινω οπου θες και οπως θες!!
  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως δεν μπαίνω στον κόπο να γράφω comments ειδικά όταν γίνονται αντιπαραθέσεις fan boys έναντι haters. To θέμα είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω, πως είναι δυνατό να θεωρείται το i phone 6 plus κορυφαίο κινητό.

1)Καταρχήν είναι παντόφλα.

2)Έχει ios. Ναι μεν δεν κολάει αλλά έχει limitations. Είναι γνωστά δεν τα αναγράφω καν.

3) Η μπαταρία των iphone είναι άθλια σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

4) Ποιο σύγχρονο smartphone που αποτελεί ναυαρχίδα εταιρείας έχει lag problems γιατί έχω δουλέψει αρκετά κινητά και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο,

5) Είναι δυνατόν να δώσω 800€ για να αγοράσω κινητό από αλουμίνιο λες και θα το κρατήσω για όλη μου τη ζωή? 

Δεν βλέπω τι παραπάνω προσφέρει και κατά πόσο θεωρείται εύχρηστο. Δέχομαι ότι το ios σαν λογισμικό είναι ανώτερο αλλά αυτό στον μέσο user είναι ασήμαντο. Αν έβγαζε τέτοιο κινητό άλλη εταιρεία θα την κράζατε. Τώρα που το έβγαλε η appla είναι χρυσός,..

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεισες. Όπως βλέπω δεν μπορείς να απαντήσεις, απαντήσω στα δικά σου πες μου τι μπορεί να κάνει το Android που δεν κάνει το άγιος να είναι όμως χρήσιμο για τον μέσο αγοραστή. Φυσικά και θα υπάρχουν κάποιες δυνατότητες όπως τα πραγματικά τους πειρατές το iOS που δεν μπω να κάνω τα Android δεν είναι όμοια λειτουργικά συστήματα είναι και διαφορετικά.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Η Samsung έβγαλε smartphone από αλουμίνιο και είδαμε την τιμή της με σχέση τα speck της.

 

Μπαταρία συμφωνώ απόλυτος μαζι σου. Ηταν χάλια.

Ομως με σύγκριση το note 3 (παντόφλα) ειναι πολύ καλύτερη Διότι είναι στα ίδια πλαίσια με Λιγότερες απαιτήσεις

 

Ενώ σε tablet οι μπαταρίες ηταν ανέκαθεν Κορυφή

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Θα δώσω 800 και θα το πουλήσω 500

Ενώ εχει θα δώσεις 800 και θα το πουλήσεις 300

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pan726601 μην σκάς με τους τεχνολογικά αναλφάβητους. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

 

 

Άστους να παινεύονται με τους 8 πυρήνες και τα 3Gb Ram.

 

Όταν αυτά τα άτομα ΔΕΝ έχουν δοκιμάσει την εμπειρία ενός iPhone στην καθημερινότητα τους τί περιμένεις να ακούσεις? 

Άστους να παιδεύονται με το backup των φωτογραφιών, των επαφών, τον συγχρονισμό των ημερολογίων, το backup ολόκληρης της συσκευής.

 

Θα θυμήσω μόνο μία φράση που έχει ειπωθεί στο παρελθόν και είναι μακράν μια απο τις πιο γνωστές στον τεχνολογικό κόσμο και όχι άδικα.

 

ONCE YOU GO MAC, YOU NEVER GO BACK.

 

Με αυτή την φράση στην ουσία είναι σαν να λέμε ότι άπαξ και ζήσεις την εμπειρία ενός MAC δεν ξαναγυρνας σε WINDOWS. Ίδια λογική επικρατεί και εδώ...η εμπειρία ενός iPhone είναι απλά εκπληκτική....όλα τα άλλα είναι απλά μπαρούφες απο άτομα που βγάζουν κόμπλεξ.

Δεν έχω ακούσει έναν να δικαιολογεί με επιχειρήματα το γιατί μια συσκευή Android είναι καλύτερη εμπειρία απο ένα iPhone.

 

Όταν ακούσω επιχειρήματα τότε θα μπορέσω να κάνω διάλογο.

 

Αυτά....περιμένω iPhone 6 να γουστάρω!!!!

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα τίποτα για lag. Ξεκόλληστε λίγο. Σχεδόν δεν υπάρχει πια lag. Εμφανίζετε μετα απο μήνες χρήσης

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Macgneto συμφωνώ. Αλλά τους δίνω εγώ επειχηρειματα. Και μέχρι τώρα σε αυτά που είπα δεν απάντησε κανεις. Λένε αλανταλον

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντησα. Πες μου αν ξέχασα κάτι <br><br> Sent from my iPhone using Insomnia<br> Άκυρο μπερδεύτηκα

 

Κάμερα μόνιμος ανοιχτή. 6 εφαρμογές που κάνουν ανανέωση στο παρασκήνιο

1 παιχνίδι με ανανέωση στο παρασκήνιο

Tab δεν μου χρειάζονται παραπάνω απο 2-3.

Εκδόσεις 64gb. Που αν βάζαμε το maximum affordable capacity storage drive σεandroid device τότε θα Είχαμε lag

Συν θα πλήρωνες κι εχει καννα 200 όπως κι εγώ. ΕΣΥ για καρτούλα εγώ ενσωματωμένη.

ΕΣΥ θα είχες 96 my write speed ενώ εγώ παραμένω ( θεωρητικό) 1900 άνω σε benchmark στα 580

 

Sent from my iPhone using Insomnia

ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ?

Η μήπως δεν γνωρίζετε και ακόμα googlarete

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντησα. Πες μου αν ξέχασα κάτι <br><br> Sent from my iPhone using Insomnia<br> Άκυρο μπερδεύτηκα

 

Κάμερα μόνιμος ανοιχτή. 6 εφαρμογές που κάνουν ανανέωση στο παρασκήνιο

1 παιχνίδι με ανανέωση στο παρασκήνιο

Tab δεν μου χρειάζονται παραπάνω απο 2-3.

 

Το πρόβλημα με την αππλ είναι ότι δημιουργει ανάγκες.

 

Ούτε το νοτιφικέισον μπαρ χρειαζόσασταν που είχε το ανδροιντ, αλλά μια χαρά σας άρεσε όταν σας το έδωσαν.

 

Τα γουιτζετς θα τα δούμε ελπίζω τώρα....

 

Γενικά να ξέρεις πως δεν είσαι ο μόνος χρήστης και οι ανάγκες σου δεν είναι οι ίδιες με όλων των άλλων.

 

Σου περιέγραψα κάτι φυσιολογικό για κάποιον που χρησιμοποιεί ένα κινητό (πόσο μάλλον ένα μεγάλο κινητό, όπως το 6 πλας)....

 

Σου είπα τι περιορισμούς έχει η ραμ στο άιφον.

Μιλάμε για ριαλ πράματα....

Και εσύ μου λες δεν ανοίγεις πάνω από 2-3 ταμπς.

Πρώτον δεν είσαι ο μόνος χρήστης και δεύτερον και να ήθελες δεν θα μπορούσες, σε περιορίζει η ραμ.

 

Άμα είναι να αρχίσω κιεγώ όποιοδήποτε πρόβλημα του αντροιντ να λέω δε μου χρειάζεται να τα βγάλω όλα άκυρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλέω σορρυ για τα ορθογραφικά. Ειμαι στο δρόμο και δεν δίνω προσοχή.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Ρε συ φιλαράκο πες μου τα trimmings στα ραμ.

Έλα σε προκαλώ.

Δεν σου λέω τα αλλά διότι θα ψάξεις κα θα βρεις εύκολα πως όλες οι ναυαρχίδας φωρανε ddr3 800mhz. Έλα σε προκαλώ να μου αποδείξεις αυτά που λες. Εγώ μπορώ να σου αποδείξω πως το 1gb ραμ ειναι το ίδιο με τα 2.78 ραμ σε άλλες συσκευές

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνεχίζω αργότερα εχω δουλεια

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 12% Ios

84% Android

 

Για να μην ξεχνάμε και την παγκοσμια αγορά !!

 

3 τηλέφωνα ios είχα και δεν θα ξάνα μπω ποτέ στην διαδικασία να γυρίσω σε αυτήν την εταιρια !

 

Στα 2 από τα 3 iphone είχα θέμα με το κεντρικό κουμπί και στο τρίτο με το κουμπι του αφορυβου !

 

Μου θύμιζε εποχές sony ericsson που αλλαζα συσκευές σε εγγύηση λογο τζοιστικ !!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε (πριν μερικές μέρες δλδ οι 4 ίντσες ήταν ιδανικές) τώρα δεν είναι καν οι 4.7 αλλά οι 5.5! Καλά θα μας τρελάνετε; Οκ σίγουρα κάποιοι θέλανε μεγαλύτερη οθόνη αλλά να βλέπω τον καθένα να λέει ότι από τα δύο μοντέλα θα προτιμούσε αυτό των 5.5 την στιγμή που μέχρι "χθες" οι ιδανικές ήταν οι 4 ίντσες πάει πολύ! Μη λέτε ότι δεν χρειάζεται η επιπλέον ραμ γιατί στο iphone 6s με ios 8.1.4 που θα είναι το ίδιο ακριβώς λογισμικό με πολύ μικρές διαφορούλες, δώσει 2Gb ram θα λέτε ότι τελικά χρειάζεται! Όπως είπε και ενας φίλος πιο πάνω iphone είχα το 4s, από κει και πέρα δύσκολα θα ξαναπάω σε ios! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πρωτοσχολιάσει κανείς;

 

  • "Αγιος";
  • Που μιλάς για maximum affordable capacity? Γιατί δεν πιάνεις τις απλές καρτούλες που κοστίζουν 20 ευρώ και σου δίνουν 16-32 gb κάτι που στο "αγιος" κοστίζουν 100 αν θυμάμαι καλά για κάθε έξτρα gb.
  • Για τις μπαταρίες γιατί δεν λες κάτι; που με 15 ευρώ, εχω πάρει άλλη μια μπαταρία χωρίς να χρειάζομαι φορητό φορτιστή για 2 ώρες πάνω στο κινητό μου;
  • (ps. όταν η μπαταρία χαλάει, και 5 φορητούς φορτιστές να πάρω, η μπαταρία είναι χαλασμένη)
  • USB otg
  • Real multi-tasking
  • Το πρόγραμμα tasker το ξες;
  • Δεν χρειάζεται το iTunes
  • Xposed
  • NFC που δεν είναι κλειδωμένο
  • irDa

Βέβαια θα μου πεις οτι δεν είναι για μέσους χρήστες. Ε, τι κάνει το ios που δε το κάνει το Android?

 

Τα κλασικά-εικονογραφημένα (bluetooth, κλπ) δε τα πιάνω βέβαια. Χθες με ρώτησαν τι κινητό προτείνω με 300 ευρώ για έναν μεσαίο χρήστη. Απευθείας του είπα το moto g, με σχεδον τα μισά. 

 

Όσο για τις επιδόσεις εδώ είμαστε.

Στην επόμενη έκδοση έρχεται

  • ART
  • Αρκετά καλύτερη γενιά επεξεργαστών
  • Αρκετά καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας
  • Περισσότερες ελευθερίες σχετικά με την κάμερα
  • (Μάλλον) νεο filesystem. 

Ειδικά στα πρώτα 3, έχουμε πολύ καλές εκδόσεις απο την preview έκδοση.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με την αππλ είναι ότι δημιουργεί ανάγκες.

συμφωνώ απόλυτος.. δημιουργεί ανάγκες που αν είχες την οικονομική άνεση θα έκανε τη ζωή σου πολύ λίγο ευκολότερη και λίγο πιο ευχάριστη.

 

όσο γα τα ραμ και κάποια άλλα πράγματα που ρώτησα, από ότι βλέπω δεν απάντησε κάνεις. και για το λόγο ότι έχω δουλειά και δεν βλέπω κανέναν άξιο αντίπαλο , η σύμμαχο που να με βγάλει λάθος, τότε άπλα αποχωρώ γνωρίζοντας πως οι online χρήστες συμφωνούν μαζί μου, ή έχουν σκάσει από κακία τους και δεν μπορούν να απαντήσουν και λόγω εγωισμού καν δεν με ρωτάνε, 

 

και όσο για κάτι βραβευμένους genius εδώ μέσα που προβλέπουν το κλείσιμο μιας κολοσσό εταιρίας όπως η apple τότε το μόνο που έχω να πω πως χάνετε το χρόνο σας ρε παιδιά εδώ στο ινσομνια, 

 

γι αυτο πάμε μπροστά σαν χώρα διότι έχουμε κάτι διάνοιες, πάρε τον έναν, και χτυπά τον αλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...