Προς το περιεχόμενο

Bug στους SAMSUNG SSD 840 και 840 EVO


adtakhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια μετα απο το update που εκανα στο magician το τελευταιο μου βγαζει αυτη τη μετρηση. Εχω ενεργοποιησει το Rapid mode Kai στη μητρικη μου επελεξα το AHCI.Ποιες μετρησεις ειναι καλες στο magician;

 

2s8ickj.jpg

 

 

Μετρηση χωρις ενεργοποιημενο το Rapid mode:

 

14xgzn9.jpg

 

Πριν κανω ολα τα παραπανω με update κτλ.η μετρηση:

 

 

i4r2b4.jpg

 

 

Και τωρα μετα:

 

2ih8le8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά είσαι...

 

Intel? Amd? Έχεις περάσει chipset/AHCI drivers etc?

Καλησπερα.Συγνωμη αλλα δεν τα ξερω καλα αυτα περ chipset/AHCI etc...Επεξεργαστη λες για Amd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

sorry θεόγκαβος, αγνόησα τελείως την υπογραφή...

 

εννοώ τους drivers της μητρικής για το chipset και τα υποσυστήματά της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry θεόγκαβος, αγνόησα τελείως την υπογραφή...

 

εννοώ τους drivers της μητρικής για το chipset και τα υποσυστήματά της...

Καλημερα.Αυτα τα ειχα περασει οταν ειχα πρωτοβαλει την μητρικη κ τα windows 7 ultimate.Τωρα εδω και 4-5 μηνες περασα τα windows 8.1 Λες να θελει απο την αρχη τους drivers; Σε AHCI  παντως ειναι ρυθμισμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

 

 

Απ΄οτι φαίνεται λύθηκε το πρόβλημα. 

 

πως; με αυτη τη μούφα μεσα στο magician που ξαναγραφει το δισκο ή εβγαλαν άλλο Fw? (δε το εχω παρακολουθησει καθολου το θέμα, τον παρατησα στη μοιρα του το δισκο μεχρι να λιώσει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν παιδιά, χτές μου έφεραν δώρο ένα 850 evo 500 gb. Tα τελευταία 2 χρόνια είχα τον 840 evo 250gb και του είχα κάνει restoration κανονικά. Πρώτα έκανα μια κλωνοποίηση στον 850 με τα 8,1 που είχα και είδα τρελή διαφορά. Θυμήθηκα τι σημαίνει ssd. Άμεση απόκριση σε όλες τις εντολές και στο άνοιγμα προγραμμάτων.. Μετά έκανα φορμάτ τα windows 10 στον 850 και η απόδοση αυξήθηκε περαιτέρω.... Ο 840 evo ήταν αποτυχία και την πάτησαν χιλιάδες αγοραστές.. Η Samsung πρέπει να αποκαταστήσει με κάποιο τρόπο....

 

υ.γ. Εγκυκlοπαιδικά αναφέρω ότι μετά το restoration που είχα κάνει στον 840  το HdTach μου έδειχνε ότι το πρόβλημα διορθώθηκε και το crystaldiskmark και  AS ssd μου έδειχναν ότι όλα τα νούμερα είναι φυσιολογικά. Οπότε κοιμόμουν ήσυχος μέχρι που δοκίμασα τον καινουργιο ssd.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά, χτές μου έφεραν δώρο ένα 850 evo 500 gb. Tα τελευταία 2 χρόνια είχα τον 840 evo 250gb και του είχα κάνει restoration κανονικά. Πρώτα έκανα μια κλωνοποίηση στον 850 με τα 8,1 που είχα και είδα τρελή διαφορά. Θυμήθηκα τι σημαίνει ssd. Άμεση απόκριση σε όλες τις εντολές και στο άνοιγμα προγραμμάτων.. Μετά έκανα φορμάτ τα windows 10 στον 850 και η απόδοση αυξήθηκε περαιτέρω.... Ο 840 evo ήταν αποτυχία και την πάτησαν χιλιάδες αγοραστές.. Η Samsung πρέπει να αποκαταστήσει με κάποιο τρόπο....

 

υ.γ. Εγκυκlοπαιδικά αναφέρω ότι μετά το restoration που είχα κάνει στον 840  το HdTach μου έδειχνε ότι το πρόβλημα διορθώθηκε και το crystaldiskmark και  AS ssd μου έδειχναν ότι όλα τα νούμερα είναι φυσιολογικά. Οπότε κοιμόμουν ήσυχος μέχρι που δοκίμασα τον καινουργιο ssd.......

Εγω το χω παρει αποφαση θα τον αφησω να ξεψυχησει, με λιγα λογια παιξαμε και χασαμε...τουλαχιστον παιξαμε  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Η Samsung με έχει απογοητεύσει πλήρως τελευταία, μ αρέσει που την πρότεινα κιόλας και πήραν γνωστοί μου κινητά και βγήκαν όλα με προβλήματα. <br />

Και μετά μου πρότειναν τους SSD τους, έβαλα και στην δουλειά και έχουν όλοι θέμα απόδοσης.</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λες και αν έχεις νεότερη έκδοση του Magician?

 

γιατι να τη βάλω; απλα για να γραφει/ξεγραφει το δισκο μέχρι να χαλάσει και να μου δημιουργεί την ψευδαίσθηση οτι δουλευει σωστα;; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...