Προς το περιεχόμενο

Bug στους SAMSUNG SSD 840 και 840 EVO


adtakhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γίνονται καθημερινές εγγραφές στη flash από τα «φρέσκα» δεδομένα που προστίθενται κατά την καθημερινή χρήση και δεν επηρεάζουν σημαντικά την μακροζωία της συσκευής.

Τα δεδομένα που χρίζουν επανεγγραφής δεν απασχολούν με καθημερινές εγγραφές την flash. Επιπλέον, διατηρούν «ξεκούραστα» τα blocks που καταλαμβάνουν, καθώς αυτά δεν χρησιμοποιούνται κατά τις καθημερινές εγγραφές. Άρα δεν τίθεται θέμα επηρεασμού της διάρκειας ζωής του SSD από την περιοδική επανεγγραφή τους.

Ακόμη κι αν η επανεγγραφή γινόταν αδιακρίτως σε όλα τα δεδομένα και υποθέτοντας ότι επανεγγράφει κάθε μήνα τα πάντα, σε βάθος δεκαετίας σημαίνει 120 επανεγγραφές, άρα σταγόνα στον ωκεανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάνω Upgrade σε Windows 10 έτρεξα ένα HD Tach και είχα 315MB/s average. Η γραμμή ήταν σχετικά καλή.
Μετά το Upgrade (όχι Clean Install) έχω 415MB/s.
Παράξενα πράγματα.
Αυτό συμβαίνει επειδή γράφτηκαν ξανά τα Windows; Τι να πω; Παράξενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από περίπου ένα μήνα που είχα τον υπολογιστή σβηστό σε ένα κλειστό δωμάτιο που έβραζε, άνοιξα τον υπολογιστή εχθές και τον έβαλα να σαρώσει τον SSD για ιούς.
Ενώ παλιότερα ολοκληρωνόταν σε πολύ λίγα λεπτά, έκανε μερικές ώρες να φτάσει στο 50%. Σήμερα ξαναπροσπάθησα και πήγε γρήγορα στο 50%, αλλά μετά συνέχισε πολύ αργά.
Μετά από ένα Advanced Performance Optimization, όλα είναι οκ.

 

Το bug σε όλο το μεγαλείο του! :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω κι εγώ στο 2ο λαπτοπ κλειστό 1 μήνα τώρα περιμένοντας τα δεδομένα να οριμάσουν με περασμένο το fix του Νοεμβρίου και καθαρή εγκατάσταση τον Ιουνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

μαπα δεν ειναι..

 

παλιοτερα να δεις που σκαγαμε ενα καρο λεφτα και οι ssd πεθαιναν εντος μιας νυχτος..

 

ακομα και με το bug του , για τα λεφτα του , δεν εχει αντιπαλο

 

για μενα οσο ειναι αξιοπιστος , και το MTBF ειναι υψηλο , τοτε δεν υπαρχει προβλημα. εξαλου διαφορα δεν βλεπω , αν απο τα 500 πεσω στα 300mb/s . (που εχει λυθει πλεον και αυτο το προβλημα)(μετα το FW Update , εγω δεν μπορεσα να καταλαβω καποια διαφορα..προς το χειροτερο εννοειτε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...