Προς το περιεχόμενο

Bug στους SAMSUNG SSD 840 και 840 EVO


adtakhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 6 μήνες μετά...

Ξεθαβω το θεμα.

Παρολο που εχω το τελευταιο firmware που υποτιθεται φτιαχνει το προβλημα,ετρεξα τα κλασσικα τεστ και παλι οι ταχυτητες ειναι αθλιες.

Σε crystalmark κτλ εχω οτι πρεπει να εχει 550/530.

Στα παλια data κλασσικα σερνεται.

Τι μπορω να κανω εγω για να βελτιωσω τη κατασταση?Περα απο φορματ.

Εβαλα το magician,εκανα τα optimize που εχει αλλα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δε ξερω τι λετε, ξερω οτι εχω αλλους 3 ssd (ok Οικονομικοι και οι 3 σαν μαρκες sandisk, adata & intenso) και ο evo 840 ειναι ο πιο σφαιράτος απο όλους (μετα πάει ο sandisk)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Dantε είπε

Αυτα

2018-02-01 11.53.59 Results for C.png

bro !! ετρεξα και εγω 2 run μεσα απο τα win 10με τον 120αρη 840 evo  και με τον patriot blast 240αρη για την οποια συγκριση !!

να σημειωσω  οτι ο patriot  blast ειναι βασικος δισκος (λειτουργικο )στα 10 ρια  ο δε  840 evo ειναι βασικος (λειτουργικο )στα 7αρια (dual boot )!!

τωρα οσο αναφορα τις ταχυτητες αναθεμα και αν καταλαβαινω σε real time διαφορες !!!

120 840 evo

 

gddfd.JPG

patriot blast 240

dfdfxd.JPG

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εχουμε καποιο tool να περναει ολα τα data και να τα κανει refresh?

Τα write δε με νοιαζει.

4 χρονια σχεδον 10ΤΒ εχουν γραφτει οποτε εχω περιθωριο μια στις τοσες να το περναω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2018 στις 1:50 ΜΜ, Dantε είπε

Τελικα εχουμε καποιο tool να περναει ολα τα data και να τα κανει refresh?

Τα write δε με νοιαζει.

4 χρονια σχεδον 10ΤΒ εχουν γραφτει οποτε εχω περιθωριο μια στις τοσες να το περναω.

Αυτό:

http://www.puransoftware.com/DiskFresh.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Μπα.

Το ετρεξα και μετα παλι τα ιδια.

 

ΥΓ.Στο hdtach τον δειχνει οκ τωρα.Στο speed tester δειχνει τα ιδια.Τι να πω...

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dantε είπε

Μπα.

Το ετρεξα και μετα παλι τα ιδια.

ΥΓ.Στο hdtach τον δειχνει οκ τωρα.Στο speed tester δειχνει τα ιδια.Τι να πω...

Κοίτα, ότι το πρόγραμμα αυτό δουλεύει και κάνει αυτό που υπόσχεται, το κάνει. Αποδεδειγμένα σε εμένα δούλεψε άψογα και ελεγμένα δύο φορές, σε δύο 840 evo, πριν βγει το τελευταίο firmware της Samsung που (υποτίθεται) διόρθωσε το πρόβλημα. Από τότε και εγώ δεν ξαναασχολήθηκα, αλλά τώρα που το λες, θα κοιτάξω να τρέξω και στους δύο το Speed Tester και θα αναφέρω.

Στις 2/1/2018 στις 1:55 ΜΜ, Dantε είπε

Αυτα

2018-02-01 11.53.59 Results for C.png

Όπα! Τώρα είδα αυτό το screen. Αν αυτό είναι το δικό σου, τότε είσαι μια χαρά. Τα δεδομένα σου είναι οι περιοχές με τις μωβ γραμμές, τα κομμάτια κόκκινης γραμμής που είναι στον πάτο είναι περιοχές του δίσκου που ΔΕΝ έχουν δεδομένα. Επίσης average είσαι 460 MB/s, δηλαδή άψογα. Λογικό είναι να σου βγάζει τα ίδια το Speed Tester και επίσης να σου πω ότι δεν είχες πρόβλημα και τζάμπα χρεώθηκες την έξτρα εγγραφή δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Κοίτα, ότι το πρόγραμμα αυτό δουλεύει και κάνει αυτό που υπόσχεται, το κάνει. Αποδεδειγμένα σε εμένα δούλεψε άψογα και ελεγμένα δύο φορές, σε δύο 840 evo, πριν βγει το τελευταίο firmware της Samsung που (υποτίθεται) διόρθωσε το πρόβλημα. Από τότε και εγώ δεν ξαναασχολήθηκα, αλλά τώρα που το λες, θα κοιτάξω να τρέξω και στους δύο το Speed Tester και θα αναφέρω.

Όπα! Τώρα είδα αυτό το screen. Αν αυτό είναι το δικό σου, τότε είσαι μια χαρά. Τα δεδομένα σου είναι οι περιοχές με τις μωβ γραμμές, τα κομμάτια κόκκινης γραμμής που είναι στον πάτο είναι περιοχές του δίσκου που ΔΕΝ έχουν δεδομένα. Επίσης average είσαι 460 MB/s, δηλαδή άψογα. Λογικό είναι να σου βγάζει τα ίδια το Speed Tester και επίσης να σου πω ότι δεν είχες πρόβλημα και τζάμπα χρεώθηκες την έξτρα εγγραφή δεδομένων.

Το hd tach παντως πριν τα εβγαζε χαλια και τωρα οκ.Οπως και να χει,ενταξει 50gb εγγραφες ειναι ,δε τρεχει και κατι.

Οπως ειπα 10ΤΒ εχω σε 5 χρονια.Μεχρι να φτασω τα 70 θα χουμε αποικησει τον αρη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...