Προς το περιεχόμενο

Editorial: Μερικές Βασικές Γνώσεις Πάνω στα Solid State Drives (SSDs)


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω μια ερωτηση.

χρησιμοποιω μονο εξωτερικους δισκους και συγκεκριμενα wd my passport για να περναω ταινιες,να συνδεω στην τηλεοραση και να βλεπω.

αυτο δημιουργει προβλημα στο δισκο με τον καιρο?ενδυκνειεται με λιγα λογια μια τετοια χρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω μια ερωτηση.

χρησιμοποιω μονο εξωτερικους δισκους και συγκεκριμενα wd my passport για να περναω ταινιες,να συνδεω στην τηλεοραση και να βλεπω.

αυτο δημιουργει προβλημα στο δισκο με τον καιρο?ενδυκνειεται με λιγα λογια μια τετοια χρηση?

πω,πω εκανα λαθος,δεν προσεξα οτι ειναι για ssd,αλλα η ερωτηση μου παραμενει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω,πω εκανα λαθος,δεν προσεξα οτι ειναι για ssd,αλλα η ερωτηση μου παραμενει.

 

Τί πρόβλημα να δημουργεί στον δίσκο η αναπαραγωγή ταινιών.

Προφανώς όσο παραπάνω δουλεύεις ένα μηχάνημα φθείρεται αλλά σίγα. Εξάλλου οι δίσκοι που έχουν λειτουργικό παραπάνω ώρες δουλεύουν.

 

Τα μηχανήματα είναι για να τα χρησιμοποιούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στο 2015 αναμένονται αλλαγές στο χώρο των SSDs, που θα φέρουν στον καταναλωτή ακόμα καλύτερες ταχύτητες αλλά και μείωση τιμών.

 

Άρθρο:

http://enthusiast.hardocp.com/article/2015/03/24/where_ssd_market_headed_in_2015

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

βρήκα πρόσφατα ένα ssd tweak tool που κάνει τους ssd ακόμη ποιο γρήγορους δοκιμάστε το ελεύθερα.

Το προγραμματάκι λέγεται SSD Tweaker εννοείται η pro έκδοση έχει περισσότερες ρυθμίσεις. :-D

Πιστεύω ότι θα φανεί χρήσιμο σε κάποιους που πιθανόν να μην το ξέρουν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Κυριοι καλησπερα

 

αγορασα ssd Samsung 840 EVO και ανεβαζω 2 αρχεια μετρησεων του,το ενα ειναι με ενεργοποιημενο το Rapid,και το αλλο με τις χαμηλες τιμες ειναι με απενεργοποιημενο το Rapid. Θα σας παρακαλουσα να μου γραψετε εαν ειναι εντος των οριων,διοτι ειμαι ασχετος με τους συγκεκριμενους δισκους.Το συστημα που εχω φαινεται στην υπογραφη μου.

 

Ευχαριστω.

post-63664-0-38791100-1447970112_thumb.png

post-63664-0-50682300-1447970132_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον έχεις στον marvell controller, για αυτό εχεις χαμηλά νουμερα. βγάλτον και βαλτον σε μια απο τις δυο SATA3_0 ή SATA3_1. Πρεπει να ειναι οι ασπρες θύρες . Μαλλον θα χρειαστεις ξανα εγκατασταση των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριοι καλησπερα

 

αγορασα ssd Samsung 840 EVO και ανεβαζω 2 αρχεια μετρησεων του,το ενα ειναι με ενεργοποιημενο το Rapid,και το αλλο με τις χαμηλες τιμες ειναι με απενεργοποιημενο το Rapid. Θα σας παρακαλουσα να μου γραψετε εαν ειναι εντος των οριων,διοτι ειμαι ασχετος με τους συγκεκριμενους δισκους.Το συστημα που εχω φαινεται στην υπογραφη μου.

 

Ευχαριστω.

Επισης το rapid δε δειχνει τιποτα αλλο απο τις ταχυτητες της μνημης ραμ, οποτε μην ασχολεισαι. Αφου τις χρησιμοποιει και μαλιστα αν γινει μια διακοπη ρευματος ενδεχεται να χασεις δεδομενα. προσωπικα δεν το εχω ενεργο ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον έχεις στον marvell controller, για αυτό εχεις χαμηλά νουμερα. βγάλτον και βαλτον σε μια απο τις δυο SATA3_0 ή SATA3_1. Πρεπει να ειναι οι ασπρες θύρες . Μαλλον θα χρειαστεις ξανα εγκατασταση των windows.

Οι δυο GSATA3 ελεγχονται απο τον κοντρολερ τησ Marvell,ενω οι ΣΑΤΑ2 ελεγχονται απο το controller intel Z68 chipset. Πως μπορω να κανω την αλλαγη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δυο GSATA3 ελεγχονται απο τον κοντρολερ τησ Marvell,ενω οι ΣΑΤΑ2 ελεγχονται απο το controller intel Z68 chipset. Πως μπορω να κανω την αλλαγη?

 

Δεν καταλαβαινω τι εννοείς? Αυτή δεν ειναι η μητρική σου? Oι 2 gsata ειναι της marvell, οι 4 μαυρες ειναι sata 2 και οι 2 ασπρες ειναι sata3. Βαλτον σε μια απο αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαινω τι εννοείς? Αυτή δεν ειναι η μητρική σου? Oι 2 gsata ειναι της marvell, οι 4 μαυρες ειναι sata 2 και οι 2 ασπρες ειναι sata3. Βαλτον σε μια απο αυτές.

Σε ευχαριστω αυτη ειναι,αλλα θα την ανοιξω και θα την κοιταξω αυριο λογω ελλειψεως χρονου αποψε,και θα ενημερωσω.Επισης γιατι πιστευεις οτι θα χρειαστει ξανα εγκατασταση των windows?

Επεξ/σία από mike1945
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ειναι διαφορετικοι controllers με διαφορετικους drivers. Aν δεις και μπαινεις στα windows εισαι οκ. Αν σου βγαζει μπλε οθονη κατα το boot θα θες ξανα εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Ευχαριστω για τις συμβουλες σου,εχω βελτιωση 100% οπως βλεπεις στην φωτο χωρις rapid mode, μετα τις αλλαγες που εκανα.Ευτυχως τα windows τρεχουν κανονικα. Σε ευχαριστω,καλο Σαββατοκυριακο.

post-63664-0-24070700-1448100293_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά γρήγορη ερώτηση. Η αλλαγή από IDE ---> AHCI γίνεται πριν την σύνδεση του ssd πάνω στη μητρική (δηλαδή ενώ είναι πάνω ο παλιός δίσκος), ή μετά τη σύνδεση του;; Το σίγουρο είναι ότι γίνεται πριν την εγκατάσταση του λογισμικού...  Απλά δοκίμασα να μπω στο bios με τον hdd που έσω πάνω, κια δε βρήκα πουθενά επιλογή αλλαγής IDE σε AHCI. 

 

Eυχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...