Προς το περιεχόμενο

Χρήση dash cam σε αυτοκίνητο


thephotoshoped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Doubt είπε

Είχα δοκιμάσει πολλά, στο κινητό μου έχουν μείνει αυτό, το googlemaps, το here κι ένα navigon προσφορά του Amazon.de

Μεγαλύτερο ατού δεν είναι το dashcam, αλλά το offline.

 Δεν εγγυώμαι πως θα καλύψει τους πάντες, μια δοκιμή πάντως την αξίζει 100%

Καλά και εγώ google και here χρησιμοποιώ. Παρόλα αυτά το κατέβασα να το δοκιμάσω και αυτό. Πολύ μεγάλο συν το offline όντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

η χρηση καμερας σε δημοσιο χωρο ειναι παρανομη,

λινκ δεν εχω αλλα θυμαμαι στην τιβι ενα σηριαλ ελληνικο που βγαζανε ληψεις για το σηριαλ,

και θαμπωνανε προσωπα και πινακιδες.

Δεν νομιζω να κανανε τετοιο χαμαλικι απο ευαισθησια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tornado είπε

η χρηση καμερας σε δημοσιο χωρο ειναι παρανομη,

λινκ δεν εχω αλλα θυμαμαι στην τιβι ενα σηριαλ ελληνικο που βγαζανε ληψεις για το σηριαλ,

και θαμπωνανε προσωπα και πινακιδες.

Δεν νομιζω να κανανε τετοιο χαμαλικι απο ευαισθησια.

Όταν θα έχεις και λινκ το συζητάμε.

Οι λήψεις από το dashcam το δικό μου ή του οποιουδήποτε δεν θα προβληθούν στην τηλεόραση, οπότε η αναφορά είναι άκυρη. Χρήση πάντως έκαναν κανονικά, όπως μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε με το κινητό του ή με camera/camcorder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Doubt είπε

Όταν θα έχεις και λινκ το συζητάμε.

Οι λήψεις από το dashcam το δικό μου ή του οποιουδήποτε δεν θα προβληθούν στην τηλεόραση, οπότε η αναφορά είναι άκυρη. Χρήση πάντως έκαναν κανονικά, όπως μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε με το κινητό του ή με camera/camcorder.

(η απάντηση είναι στο Άρθρο 14)
http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c8827c35-4399-4fbb-8ea6-aebdc768f4f7/3sxedionomouepikoinonies.pdf

Περισσότερα στο site της ΑΠΔΠΧ.

ΥΓ: Όλο αυτό το thread, από την αρχή του, είναι ένα δείγμα της καθυστερημένης νεοελληνικής νοοτροπίας που δείχνει γιατί φτάσαμε και στα μνημόνια. Καμία ελπίδα και σωτηρία δηλαδή..

Επεξ/σία από l337
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Doubt είπε

Όταν θα έχεις και λινκ το συζητάμε.

Οι λήψεις από το dashcam το δικό μου ή του οποιουδήποτε δεν θα προβληθούν στην τηλεόραση, οπότε η αναφορά είναι άκυρη. Χρήση πάντως έκαναν κανονικά, όπως μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε με το κινητό του ή με camera/camcorder.

και παρανομο να ειναι, ειναι νομιμο αρκει να μην σε πιασουν σωστα?

να βαλουμε στη κουβεντα ενα απιθανο σεναριο,

γραφεις εσυ νε την καμερα σου στο δρομο και καταγραφεις την φατσα μου και την κρατας σε αρχειο.

Αυτο με ενα τροπο το παιρνω χαμπαρι εγω και σου κανω μηνυση,

πιστευεις οτι θα αθωωθεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, l337 είπε

(η απάντηση είναι στο Άρθρο 14)

https://edu.klimaka.gr/nomothesia/dioikhtika/1809-chrisi-kameras-systhmata-vinteoskopisis

Άρθρο 3 και 4

Επίσης 21.3

Τα περί μνημονίων και σωτηρίας επιστρέφονται αδιάβαστα.

2 ώρες πριν, tornado είπε

να βαλουμε στη κουβεντα ενα απιθανο σεναριο,

γραφεις εσυ νε την καμερα σου στο δρομο και καταγραφεις την φατσα μου και την κρατας σε αρχειο.

Αυτο με ενα τροπο το παιρνω χαμπαρι εγω και σου κανω μηνυση,

πιστευεις οτι θα αθωωθεις?

Υπάρχει λογική απάντηση σε αυτό; 

Θα κάνεις διάρρηξη στο σπίτι μου ας πούμε και θα ανοίξεις τον υπολογιστή μου και θα μου κάνεις και μήνυση;

Μήπως θα κάνεις μήνυση και στην πρώην σου που είσαστε στα μαχαίρια επειδή σε είχε γράψει βίντεο πέρσι το πάσχα να πίνεις και να χορεύεις;

Μην τρελαθούμε τελείως...

Εκτίμηση μου...εφόσον δεν υπάρχει ρύθμιση στον ΚΟΚ για το συγκεκριμένο θέμα, καθένας κάνει ότι νομίζει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, Doubt είπε

 

Εκτίμηση μου...εφόσον δεν υπάρχει ρύθμιση στον ΚΟΚ για το συγκεκριμένο θέμα, καθένας κάνει ότι νομίζει.

εκτιμηση μου ειναι οτι συντομα θα ξεκαθαρισει πανευρωπαικα κιολας και η ελλαδα θα ακολουθησει, τουλαχιστον μετα την ισχυ του GDPR.

Τωρα μην γινω και εκτιμητης οτι θα απαγορευτει το ταδε και θα επιτραπει το δεινα, αλλα οπως και να εχει θα βγει ζουμι.

Περισσοτερα εδω

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/dashcams-kai-prostasia-dedomenon-odigies-gia-ti-hrisi-kameras-se-ohima-apo-tin-arhi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Εμενα μου τρακαρε το σταθμευμενο αυτοκινητο ενα μαυρος στην Κυψελη καθως προσπαθουσε να παρκαρει. Τον εντοπισα μεσω της καμερας πολυκατοικιας.

Παρολο που αποδειχτηκε σωστος και εκανε δηλωση ατυχηματος, ειχα πολλα προβληματα με την ασφαλιστικη του (μια απο αυτες τις μικρες αλλοδαπες ασφαλιστικες χωρις συμεμτοχη στον φιλικο διακονονισμο που δραστηριοποιουνται στην Ελλαδα).

Μετα απο πιεση μου και την αποστολη του video του καταγραφικου καταφερα και πηρα εγκριση για την ζημια.

 

Επεξ/σία από Fotis_Greece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Έχω βαρεθεί να βρίσκω το αυτοκίνητο γρατσουνισμενο. Από ότι διάβασα μερικές κάμερες συνδέονται στην μόνιμη παροχή του αυτοκινήτου. Ποιο πολύ με ενδιαφέρει να τραβάει όταν είναι σταθμευμένο το αυτοκίνητο. Τραβάνε πολύ ρεύμα αυτές; το αυτοκίνητο κινείται καθημερα εκτός σαββατοκύριακο. Καμία πρόταση; καμία ιδέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, varemenos2003 είπε

Έχω βαρεθεί να βρίσκω το αυτοκίνητο γρατσουνισμενο. Από ότι διάβασα μερικές κάμερες συνδέονται στην μόνιμη παροχή του αυτοκινήτου. Ποιο πολύ με ενδιαφέρει να τραβάει όταν είναι σταθμευμένο το αυτοκίνητο. Τραβάνε πολύ ρεύμα αυτές; το αυτοκίνητο κινείται καθημερα εκτός σαββατοκύριακο. Καμία πρόταση; καμία ιδέα; 

Διάβασε από εδώ και κάτω:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/542595-χρήση-dash-cam-σε-αυτοκίνητο/?do=findComment&comment=56983604

Συνοψίζοντας, εγώ έχω το μοντέλο DDPai Mini2

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B06ZZLKB9C/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Έχει τη δυνατότητα parking mode, όμως εγώ δεν το χρησιμοποιώ. Οπότε δεν μπορώ να σου πω πόση μπαταρία τρώει όταν το αυτοκίνητο είναι σβηστό.

Σαν απόδοση όμως είναι καταπληκτική και έχω παραγγείλει και το φίλτρο νύχτας και το hardwire kit.

Ξέρω όμως ότι έχει έλεγχο τάσης που αν πέσει από ένα επίπεδο και κάτω αυτόματα κλείνει την παροχή ώστε να μην πέσει επικίνδυνα χαμηλά η στάθμη της μπαταρίας. ΌΜΩΣ, όπως είπα δεν το έχω τεστάρει έτσι, τη χρησιμοποιώ μόνο σε κανονική λειτουργία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2019 στις 8:53 ΠΜ, charilaos είπε

Διάβασε από εδώ και κάτω:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/542595-χρήση-dash-cam-σε-αυτοκίνητο/?do=findComment&comment=56983604

Συνοψίζοντας, εγώ έχω το μοντέλο DDPai Mini2

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B06ZZLKB9C/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Έχει τη δυνατότητα parking mode, όμως εγώ δεν το χρησιμοποιώ. Οπότε δεν μπορώ να σου πω πόση μπαταρία τρώει όταν το αυτοκίνητο είναι σβηστό.

Σαν απόδοση όμως είναι καταπληκτική και έχω παραγγείλει και το φίλτρο νύχτας και το hardwire kit.

Ξέρω όμως ότι έχει έλεγχο τάσης που αν πέσει από ένα επίπεδο και κάτω αυτόματα κλείνει την παροχή ώστε να μην πέσει επικίνδυνα χαμηλά η στάθμη της μπαταρίας. ΌΜΩΣ, όπως είπα δεν το έχω τεστάρει έτσι, τη χρησιμοποιώ μόνο σε κανονική λειτουργία.

Για τις dashcams υπάρχουν ειδικά powerbanks ώστε να μην επηρεάζεται η μπαταρία του αυτοκινήτου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kalmik είπε

Για τις dashcams υπάρχουν ειδικά powerbanks ώστε να μην επηρεάζεται η μπαταρία του αυτοκινήτου.

Δε θα έβαζα powerbank για τον εξής λόγο:

Ο λόγος που διάλεξα αυτό το μοντέλο είναι γιατί έχει supercapacitor και όχι μπαταρία. Αυτό έχει το τεράστιο πλεονέκτημα, την αντοχή στις υψηλές θερμοκρασίες. Τις κάμερες που έχουν μπαταρίες θα τις απέφευγα λόγω των υψηλών θερμοκρασιών στην Ελλάδα. Είτε αυτό σημαίνει να λιώσει και να τρέχουν τα υγρά μέσα στο αυτοκίνητο είτε ακόμη και έκρηξη.

Και παρόλο που οι προδιαγραφές της αναφέρουν μέχρι 85 C, εμένα το καλοκαίρι η κάμερα μου χάλασε ύστερα από 8 μήνες από την αγορά της και πραγματικά το οφείλω στα ακατέβατα 40ρια του καλοκαιριού. Φανταστείτε το αυτοκίνητο παρκαρισμένο, με το παρπρίζ στον ήλιο, 40 υπό σκια, και τα παράθυρα κλειστά. 70+ βαθμούς θα είχε μέσα στο αυτοκίνητο.

Από τότε, πάντα ηλιοπροστασία και την κάμερα μου την αντικατέστησε δωρεάν το άμαζον γιατί ήταν εντός εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορούσε η έξτρα μπαταρία της κάμερας να βρίσκεται σε χώρο πέρα από την καμπίνα? Πχ στο καπό μαζί με τα υπόλοιπα? Εγώ αυτό κατάλαβα πάντως όταν άκουγα για έξτρα μπαταρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Δεν θα μπορούσε η έξτρα μπαταρία της κάμερας να βρίσκεται σε χώρο πέρα από την καμπίνα? Πχ στο καπό μαζί με τα υπόλοιπα? Εγώ αυτό κατάλαβα πάντως όταν άκουγα για έξτρα μπαταρία

Δεν το ξέρω αυτό. Μια καλή ιδέα θα ήταν η μπαταρία να φορτίζει το powerbank, και το powerbank να τροφοδοτεί την κάμερα αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, να κάνω μια ερώτηση?

Έχω αγοράσει μια dashcam της Xiaomi, την 70mai, αλλά διστάζω να την τοποθετήσω, κυρίως λόγω του ότι φοβάμαι ότι θα αποτελεί το αμάξι στόχο για σπάσιμο τζαμιού και κλοπή της κάμερας...

Είναι βάσιμος λόγος ανησυχίας? Πώς το αντιμετωπίζετε εσείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...