Προς το περιεχόμενο

Η Google απαιτεί έως και 20 εφαρμογές της να είναι προ-εγκατεστημένες στις συσκευές Android


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πού ακριβώς σου φάνηκε ότι το πάνε για κλείδωμα;

 

Δεν εννοούσα οτι η google κλειδώνει το android αυτό καθε αυτό αλλα μίλαγα για απόπειρες κλειδώματος του android απο Samsung και άλλες εταιρίες τύπου knox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??????? δεν νομίζω, έχεις κάποια στατιστική έρευνα πάνω σε αυτό;;

φυσικά και δεν έχω καμιά στατιστική έρευνα επί του θέματος, απλά διαθέτω κοινή λογική 

 

το πρόβλημα είναι ότι δε μπορείς να βγάλεις και άκρη από τα νούμερα του play store και τα νούμερα που δίνει σε super user και supersu 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουδεμία σημασία εχει το ποσοστό των rooted συσκευών διότι όπως αναφέρθηκε ήδη, δε χρειάζεται root για να απενεργοποιήσεις τις εφαρμογές της Google που δε θες...

Απενεργοποίηση σημαίνει πως δεν τρέχουν ούτε στην εκκίνηση ούτε manual άρα εκτός από λίγα mb στο "δίσκο" δεν καταναλώνουν ούτε bandwidth ούτε μπαταρία και φυσικά ούτε "ρουφιανεύουν".
 

Προσωπικά αφήνω μόνο το play store. Για τα υπόλοιπα, προτιμώ τις δικές μου εναλλακτικές.

 

Εν κατακλείδι..... ας βάλει και 40 εφαρμογές άμα θέλει η Google, απενεργοποίηση σε όποιες δε γουστάρουμε και τέλος....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και δεν έχω καμιά στατιστική έρευνα επί του θέματος, απλά διαθέτω κοινή λογική 

 

το πρόβλημα είναι ότι δε μπορείς να βγάλεις και άκρη από τα νούμερα του play store και τα νούμερα που δίνει σε super user και supersu 

Για το play store δεν έχω άποψη μιας και έχω iphone, οπότε δέχομαι αυτό που γράφεις. Απλώς διαφωνώ στο ότι πιστεύεις πως η συντριπτική πλειοψηφία αφήνει τα κινητά της "μαμήσια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέψου ότι η πλειοψηφία δεν αποτελείται από 18-25 άντρες, αλλά και άτομα με άλλα χαρακτηριστικά

 

επίσης σκέψου ότι η πλειοψηφία δεν είναι αυτοί που γράφουν στα φόρουμ

 

και κάτι τελευταίο, έχω παρατηρήσει πολύ τον τελευταίο καιρό άτομα που σκάλιζαν τα κινητά τους να έχουν βαρεθεί τη φάση και να τα αφήνουν στην  ησυχία τους 

 

πλέον τα περισσότερα κινητά λειτουργούν μια χαρά, το hw είναι αρκετά δυνατό, έχεις όλες τις λειτουργίες που θες out of the box οπότε δεν υπάρχει λόγος 

 

οι μόνοι λόγοι που ακόμα δικαιολογώ το root (και γενικά το πείραγμα) είναι για να κόψεις  τις διαφημίσεις από εφαρμοφές και browser που είναι πολύ ενοχλητικές και για να κάνεις backup σαν άνθρωπος μιας και εκεί πάσχει ακόμα το android

 

οι διαφημίσεις επίσημα δε θα κοπούν ποτέ, για το σωστό backup συνεχίζω να έχω ελπίδες ότι θα το δούμε σε μελλοντική έκδοση 

 

επί του θέματος πάντως από τη στιγμή που μπορείς να μην ασχολείσαι καθόλου με τις εφαρμογές της google εγώ δε βλέπω κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα και όπως έχει ήδη ειπωθεί το bloatware των κατασκευαστών είναι πολύ χειρότερο από μερικές χαζοεφαρμογές της google

 

δεν είναι δυνατόν το στοκ kit kat να θέλει σε idle κατάσταση 400MB  και μια συσκευή με custom skin ενός εκ των μεγάλων κατασκευστών να θέλει 1GB ή και παραπάνω..

 

με κάτι τέτοια καθόμαστε και λέμε ότι θες 10GB ram στο android και με κάτι τέτοια συσκευές όπως το sg3 που έχει 1GB ram έχουν γίνει άχρηστες και λαγκάρουν απίστευτα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετοιες βλακειες κανουν αλλες εταιριες και πανε μπροστα...

 

Λες και δεν ειχε ηδη αρκετο bloatneck αν ειναι να φορτωσουν τα κινητα και με αλλα "υποχρεωτικα προγραμματα" τοτε να δειτε ποσο θα αρχισει να βαραινει κι αλλο το λειτουργικο και το καθε κινητο...

 

Τι να πω ρε google και σε ειχα σε εκτιμηση αλλα με αυτα που κανεις με απογοητευεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον τρόπο που εκφράζεσαι για τα "πλακάκια" φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα για το κάνουν η τι δεν κάνουν τα αλλα λειτουργικά!!!!Και βέβαια υπάρχει και άλλο λειτουργικό με multitasking και όχι μόνο ....

Το sailfish της μιας συσκευής; Τα πλακακια εχουν multitasking και το αγνοώ; Προς το παρόν δεν υπάρχει άλλη πορτοκαλιά που να κάνει πορτοκάλια και η Google κάνει πάρτυ με αρκετές συνέπειες όπως το κλειδωμα της microsd χωρίς ρουτ στην kit kat. Θα πρέπει να βρω όμως ενα μέτρο πίεσης προς την εταιρία που δεν θα είναι εις βάρος μου. Κι αν την Samsung την υποχρεωσαμε να βαλει μεταλο επειδή το κοινό της δεν πήγε σαν πρόβατο να αγοράσει το S5 αν και απροβληματιστο, την Google πως θα την υποχρεώσουμε να κανει πισω; Να αφήσω την άψογη εμπειρία μιας δυνατής android συσκευής για ποιό κινητό;

 

Το θέμα είναι οτι μετα την 4.3 μπορείς να απενεργοποιησεις οποια εφαρμογή θες ειτε μιλαμε για google apps ειτε για Samsung apps χωρις ρουτ. Οπότε η κλάψα γίνεται για να γίνεται. Το θέμα με την micro sd ειναι πολυ σοβαρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα εφαρμογές σας έδωσε παίδες, δεν σας πήρε το σπίτι, αν δεν θέλετε, δεν τις ανοίγετε.

 

Και καλά κάνει κατα τη γνώμη μου, δεν μπορείς να παίρνεις πχ κινητό που γράφει Android with Google και να λέιπει το Google Drive και το Google Docs ή άλλες βασικές εφαρμογές!

Τι ειναι αυτα που λες ρε θειο? Σοβαρα τα λες? Ή ειρωνικα μιλας?

 

Πισω απο καθε εφαρμογη που σου "χαριζει" η καλη google κριβονται permissions που ουτε ξερεις τι δικαιωματα εχουν. Απο αυτοματη εναρξη των εφαρμογων με την εκκινηση του τηλ μεχρι εγκατασταση τριτων εφαρμογων στην συσκευη σου χωρις να ερωτηθεις καν, π.χ. κατι DuBooster και τα συναφη.

 

Αν δεν ειναι αυτο φασισμος, τοτε τι ειναι?

 

Οσο για το "δωρεαν", εγω πληρωσα το τηλ μου. Δε μου το χαρισε καμια Google και HTC. Κι αμα λαχει του ριχνω κι ενα πεταμα στα σκουπιδια. Ή πρεπει πρωτα να ρωτησω καμια εταιρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι αυτα που λες ρε θειο? Σοβαρα τα λες? Ή ειρωνικα μιλας?Πισω απο καθε εφαρμογη που σου "χαριζει" η καλη google κριβονται permissions που ουτε ξερεις τι δικαιωματα εχουν. Απο αυτοματη εναρξη των εφαρμογων με την εκκινηση του τηλ μεχρι εγκατασταση τριτων εφαρμογων στην συσκευη σου χωρις να ερωτηθεις καν, π.χ. κατι DuBooster και τα συναφη.Αν δεν ειναι αυτο φασισμος, τοτε τι ειναι?

Ρυθμισεις, διαχειριστής εφαρμογών, επιλογή google app,ανενεργό. Με ευχαριστείτε αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρυθμισεις, διαχειριστής εφαρμογών, επιλογή google app,ανενεργό. Με ευχαριστείτε αργότερα.

 

Το πρΟβλημα ειναι ότι ενώ έχεις δίκιο, αυτό που μόλις έγραψες το αγνοεί το 90% τουλάχιστον των χρηστών. Μην ξεχνάμε ότι το android αποτελεί το λειτουργικο με το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς, με συνέπεια να το εχει ο καθένας που το μονο που ξέρει ειναι να ανοίγει και να κλείνει μια εφαρμογή. Και εδώ ειναι το θεμα. Αν όντως βαρύνει τις φθηνές συσκευές η προεγκατασταση τόσων εφαρμογών θα αποτελέσει μελλοντικά πρόβλημα στις πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν όντως βαρύνει τις φθηνές συσκευές η προεγκατασταση τόσων εφαρμογών θα αποτελέσει μελλοντικά πρόβλημα στις πωλήσεις.

οι φηνές συσκευές όμως με το καιρό γίνονται όλο και πιο δυνατές, δεν είμαστε στις παλιές εποχές με τον μονοπύρηνο στα 500mhz , τα 256MB ram και τα 160MB εσωτερική μνήμη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι που έχω το Nexus 4 (rooted) και έχω και σχεδόν όλα τα apps της google δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, ούτε lags, ούτε την μπαταρία να μου τρώει γρήγορα (ειδικά αν το κάνω vs galaxy s2 που είχα πριν και ανά 8 ώρες έψαχνα πρίζα), ούτε περίεργα permitions είδα αλλά και ούτε της βλέπω ως bloat όπως τα apps της Samsung. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...