Προς το περιεχόμενο

Η Google απαιτεί έως και 20 εφαρμογές της να είναι προ-εγκατεστημένες στις συσκευές Android


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πολύ καλά κάνει. Δικό της το λειτουργικό, δική της και η ανάπτυξή του.

 

Για πιο πάνω που αναφέρθηκε ότι μπορεί να μην γίνεται ρουτ, αυτό οφείλεται στους κατασκευαστές. Αυτοί το απαγορεύουν για την "εγγύηση".

 

Οπότε ας είναι μέσα οι εφαρμογές τις, που δεν θεωρώ ότι είναι και πολλές 20. Όποιος δεν θέλει ας τις βγάλει. Αν δεν μπορεί ας ρίξει το φταίξιμο εταιρία κατασκευής που του απαγορεύει πράγματα.

 

Θεωρώ πιο φασιστικό την συμπεριφορά των εταιρειών παρά της google

 

 

Κάτσε πάω στο pc να μετρήσω, οι εφαρμογές που έχω είναι πάνω από 20 ?

Ακου εκεί 20 εφαρμογές στο κινητό δεν είναι πολλές .... να σου σκίζουν την μνήμη και να σου σπάνε τα νεύρα...

 

Νομίζω πως ήρθε η ώρα να προσπαθήσει κι άλλος να μπει στο παιχνίδι με δικό του λινουξοειδές λειτουργικό.  H mozilla  τι κάνει ?

Αρχισε νομίζω πριν ένα χρόνο να λανσάρει το δικό της ... Με βλέπω με alcatel  και firefox os  !

Αντε μωρή canonical τι κάνεις ....

 

Γενικά όπου google υπάρχει πολύ βρωμιά πλέον ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά για την Google, η εταιρία πουλάει διαφημίσεις και προσωπικά δεδομένα από εκεί ζει, τα κινητά της τα πουλάει φτηνότερα και βγάζει λεφτά από το να συλλέγει τα πάντα από τον χρήστη.. φωτογραφίες, mail, επαφές, προτιμήσεις. Ακόμα να το καταλάβετε μερικοί...

Ειναι σαν να σου λέει ένας ότι θα σου πουλήσει αυτοκίνητο στην τιμή κόστους αλλά θα σου πηδ@ει τη γυναίκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τις άλλες πορτοκαλιές πού τις είδατε; Υπάρχει άλλο λειτουργικό με multitasking;

 

Να πάμε να σκρολαρουμε πλακάκια; Βρίσκει και τα κάνει η Google. Οι περισσότερες εφαρμογές της βέβαια λειτουργούν καλά και είναι χρήσιμες, μάλλον οι επιπλέον εφαρμογές των εταιριών κάνουν την ζημιά. Εγώ τα google services τα εχω βάλει βέβαια να δίνουν "σημα" στα 240 δευτερόλεπτα και όχι στα 60 όπως είναι ρυθμισμένο.

 

ΥΓ. Root μπορείς να κάνεις σε όλες τις εταιρίες χωρίς να χάσεις την εγγύηση. Ναι και στη Samsung. (Στο note 3 με απλά ένα κλικ)

 

 

 

ναι υπάρχει αλλά δεν είναι ευρεία διαθέσιμο.... (το salfish (meego παλιότερα)

 

για αυτό είπα και εγω αν συνεχίζει google ετσι θα πάρω ενα 8 ίντσες win 8 pro tablet με sim και τέλος

Που είναι αυτά τα Google services να τους αλλάξω και εγώ αυτή την ρύθμιση;Αποστολή από το XT1032 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αντε μωρή canonical τι κάνεις ....

 

Γενικά όπου google υπάρχει πολύ βρωμιά πλέον ...

H cannonical ακυρωσε το ubuntu phone.

http://www.digitaltrends.com/mobile/ubuntu-edge-campaign/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, και δεν θελω να κανω το troll σε thread για android (βλέπετε ποσο διακριτικοί ειμαστε οι apple friends :-) ), εχω μια ερώτηση:

 

Καθε εφαρμογή που πας να εγκαταστάσεις σου ζητάει πρόσβαση σε ο,τι θεμιτό και αθέμιτο υπαρχει στο τηλέφωνο. Την τοποθεσια σου, τις επαφές σου, τα μηνύματα σου, το gmail account, κλπ. ΧΩΡΙΣ να χρειάζονται ολα αυτα στη λειτουργία της εφαρμογής. Απλό μάζεμα προσωπικών δεδομένων.

Για μένα ειναι άκυρη η χρηση του android μονο και μονο για αυτη την ασύστολη δυνατότητα που έδωσε στους developers.

 

Υπαρχει τεχνικά τρόπος να το αποφύγω αυτο; Πχ να μην επιτρέπω στο facebook να εχει πρόσβαση στος επαφές μου, με το ετσι θελω ? Για ενα φεγγάρι, στην 4.3  μπήκε μια τετοια ρύθμιση, αλλα εξαφανίστηκε αμέσως.

 

Thanks

 

Καλή η παρατήρηση αλλά διορθώνω το ΚΑΘΕ εφαρμογή...

Όλα είναι στο χέρι μας... αν π.χ. πας να βάλεις μια εφαρμογή καιρού και ζητάει δικαιώματα στις επαφές, προφανώς και δεν τα χρειάζεται για να λειτουργήσει...

Βάλε λοιπον μια άλλη από τις τόσες που κυκλοφορούν που ζητάει μόνο τα απαραίτητα (μια εφαρμογή καιρού πρέπει να έχει πρόσβαση στο Internet και να γραφει στο "δίσκο" για Cache και αποθήκευση ρυθμίσεων...)

 

Συνήθως πάντα υπάρχει εναλλακτική "καθαρή" εφαρμογή.

 

Δεν έχω καμία εφαρμογή που ζητάει περίεργα εκτός από 2-3 που μου αρέσαν ιδιαίτερα αλλά κόβω την πρόσβαση τους στο Internet με firewall οπότε ας μαζέψουν ότι στοιχεία θέλουν, αφού δε μπορούν να επικοινωνήσουν πουθενα....

 

Το AppOps που αναφέρεις για ρύθμιση των δικαιωμάτων συνεχίζει να υπάρχει αλλά είναι κρυμμένο, μπορείς να το ενεργοποιήσεις με εφαρμογές που κυκλοφορούν ακόμα και στο  store.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στο Z τα καποιες εφαρμογες της εχω ειτε απενεργοποιση ειναι η και εχω απεγκαταστησει και εχω και αυξιμενη μπαταρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Root εχεις κανει με την μεθοδο towelroot?

Και αν ναι ο knox counter σου εχει γραψει?

Απ' οτι διαβαζω με towelroot δεν γραφει ο knox counter και ετσι δεν χανεις την εγγυηση σου.

Αν θελεις ομως για τον οποιοδηποτε λογο να κανεις un-root το ιδιο κινητο γινεται ευκολα ή οχι?

 

Εν ολιγης εισαι ευχαριστημενος με το ολο towelroot σκηνικο?

Με towelroot χωρίς να γραψει ο counter. Απλά ένα κλικ! Στο προηγούμενο Sony τηλέφωνο μου έπρεπε να κάνω ολόκληρη διαδικασία και δεν το πίστευα οτι με ενα κλικ μπορουσα να ρουταρω το Note με Knox πάνω του.

 

Full unroot γίνεται πάλι με ενα κλικ απο την εφαρμογή Super Su. Αν δεν χρειαστεί service μόνο για την επόμενη έκδοση λειτουργικού θα το έκανα αλλά όταν ρουταριστει κι αυτή. Root για πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, και δεν θελω να κανω το troll σε thread για android (βλέπετε ποσο διακριτικοί ειμαστε οι apple friends :-) ), εχω μια ερώτηση:

 

Καθε εφαρμογή που πας να εγκαταστάσεις σου ζητάει πρόσβαση σε ο,τι θεμιτό και αθέμιτο υπαρχει στο τηλέφωνο. Την τοποθεσια σου, τις επαφές σου, τα μηνύματα σου, το gmail account, κλπ. ΧΩΡΙΣ να χρειάζονται ολα αυτα στη λειτουργία της εφαρμογής. Απλό μάζεμα προσωπικών δεδομένων.

Για μένα ειναι άκυρη η χρηση του android μονο και μονο για αυτη την ασύστολη δυνατότητα που έδωσε στους developers.

 

Υπαρχει τεχνικά τρόπος να το αποφύγω αυτο; Πχ να μην επιτρέπω στο facebook να εχει πρόσβαση στος επαφές μου, με το ετσι θελω ? Για ενα φεγγάρι, στην 4.3  μπήκε μια τετοια ρύθμιση, αλλα εξαφανίστηκε αμέσως.

 

Thanks

 

Εχεις καποια υποψιν σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είναι αυτά τα Google services να τους αλλάξω και εγώ αυτή την ρύθμιση;Αποστολή από το XT1032 με τη χρήση Insomnia App

 

Θέλει root, xposed installer και το xposed mod με το όνομα Unbounce. 240 δευτερόλεπτα είναι το default, θεωρητικά το πας και περισσότερο. Η κατανάλωση μπαταρίας από τα google services μειώνεται δραματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Split-screen έχει και η Lg και άλλες εταιρίες, για την Htc πχ δεν ξέρω. Δεν χρειάζεται να έχεις Note απαραίτητα. Προφανώς και multitasking δεν είναι μόνο το multiwindows αλλά και όσα αναφέρεις. Έχουμε και από αυτά. Ίσως βλέπω το android υπό τον διαστρεβλωμένο φακό μιας μοναδικής συσκευής σαν το Note αλλά το λειτουργικό έχει τη δυνατότητα να τα κάνεις όλα αυτά. Μάλιστα σχεδόν οποιαδήποτε feature μιας συσκευής μπορεί να μπει σε μια άλλη. Ο μόνος λόγος για να μην σου γίνει συνήθεια μια τέτοια εμπειρία χρήσης είναι επειδή απλά αγνοείς οτι υπάρχει ή δεν έχεις την συσκευή που μπορεί να τα σηκώσει όλα αυτά. Οι συσκευές πλέον έχουν μεγαλώσει τις οθόνες τους αισθητά και η εκμετάλλευση τους προς το δικό μας όφελος είναι στο χέρι μας. Πάλι ίσως το βλέπω υπό το δικό μου οπτικό πρίσμα που το ψάχνω λίγο περισσότερο από τον μέσο (?) χρήστη και ενεργοποίησα την απενεργοποιημένη από το εργοστάσιο 4-screen δυνατότητα που δίνει η Samsung (σιγά το πράγμα, μια εφαρμογή που απαιτεί root κατεβάζεις και ενεργοποιείς την επιλογή αλλά σε κάποιους φαίνεται πυρηνική φυσική)

Το θεμα μας δεν ειναι ποιοι το εχουν,αλλα ποιοι και ποσοι το χρησιμοποιουν!

Αν ειναι να περασω 2 χρονια με ενα κινητο,χωρις να μπω στην διαδικασια να το χρησιμοποιησω στην καθημερινοτητα,τι πλεωνεχτημα εχω απο καποιο που δε το εχει καθολου?

Πιστευεις οτι ο κοσμος θα αγορασει ποτε ενα κινητο,για τα features που δεν θα χρησιμοποιησει ή για αυτα που χρησιμοποιει?

Και ειπαμε multitasking δεν ειναι μονο τα πολλαπλα windows,αλλα να δουλευουν καποια πραγματα ταυτοχρονα,κατι που γινεται και στις αλλες 2 πλατφορμες.

Και τελος,αν ειναι να φτασουμε στις 8+" για να εχει περισσοτερη πρακτικη χρηση κατι τετοιο,τοτε δεν θα κραταμε μαζι μας smartphones,αλλα tablets!

 

Γι'αυτο και δεν ειναι καθολου τυχαιο που οι χρηστες της apple που παραπονιουνται για τη δυνατοτητα του ios για multiple windows,ειναι ipad χρηστες και οχι iphone και ακομη και με το 6 plus,δε θα τους λειψει μια τετοια δυνατοτητα!

 

3 features ειναι αυτα που κανουν ελκυστικο ενα android smartphone και μονο αυτα τραβανε την μεγαλη μαζα χρηστων android.

1.Παραμετροποιηση του ui(wallpapers και εικονιδια).

2.Widgets.

3.Ποικιλια(τιμες&μοντελα).

Αυτα ειναι τα βασικα πλεωνεκτηματα για τον μεσο χρηστη που αποτελει το 90+% του android.

 

 

Για να φύγεις από το android θα πρέπει να υπάρχουν σοβαροί λόγοι και όχι το οτι η Google πρόσθεσε εφαρμογές στο λειτουργικό που η ίδια διαχειρίζεται. (το powered by google, διαφορετικά υπάρχουν εκατοντάδες συσκευές χωρίς google apps αν θέλει τόσο πολύ να ξεφύγει κάποιος από βασικές διαδικτυακές υπηρεσίες της εποχής μας)

 

Όπως και να έχει, άσχετα από το συγκεκριμένο θέμα, έχω να πω σε όσους διαβάζουν ότι στο χέρι τους είναι να φέρουν την συσκευή τους στα μέτρα που την θέλουν. Δεν έχει σημασία ποιό ui έχει η εταιρεία, ποια εικονίδια, ποιες δυνατότητες σου προσφέρει μια συσκευή στο software από τη μαμά του. Ενημερώσου σε forums (μην μου πεις οτι δεν μπαίνεις διαφορετικά δεν θα διάβαζες όσα γράφω) , ψάξε στο xda. Η συσκευή σου έχει τη δύναμη που εσύ αποφασίζεις να έχει. Δεν μιλάω για φλασαρίσματα ρομς, μόνο ρουτ στην stock rom που επαναφέρεται με unroot όποτε θελήσεις.

Τη γνωμη μου για τα 10 apps της google,ως αιτια να φυγει απο το android,την αναφερα και συμφωνω οτι ειναι μακραν ο πιο ανυποστατος λογος για να κανει καποιος κατι τετοιο.

 

Η μονη μου ενσταση,ειναι για τις πορτοκαλιες και αν υπαρχουν ή οχι.

Αν δεν ενδιαφερουν καποιο αυτοι οι 3 λογοι που αναφερα πιο πανω,δεν εχει ουσιαστικα τιποτα να σταματισει καποιον να την κανει για αλλου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με αφορμή το αθρόο άμα κατεβάσω το gmail στο iPhone γιατί δεν μπορώ να αποστείλω έγγραφα από διάφορες εφαρμογές όπως το documents πάρα μόνο άμα έχω την μαμά εφαρμογή για mail του iPhone?

Η Apple δεν επιτρέπει να αλλάξει το default app.

Την "μαμά" εφαρμογή θα την έχεις, θες δεν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι πολυ καλα κανει η google.

Δινει τσαμπα ενα OS στις εταιρειες smartphones με αποτελεσμα ο καθε πικραμενος να "παραγει" android smartphones. Το ακομα πιο εκνευριστικο ειναι οτι εταιρειες σαν την samsung/htc πχ που παιρνουν δωρεαν το android , καθονται και υπερχρεωνουν οτι συσκευη πουλανε (με τις πλατες της google παντα). Προφανως και η google θα βαλει τους δικους της ορους στους κατακσευαστες smartphones.

 

Αλλες εταιρειες πληρωνουν εκατομυρια για την αναπτυξη λειτουργικου στις συσκευες τους, και πουλανε στις ιδιες τιμες με αυτες που προανεφερα κι εχουν μηδενικο σχεδον κοστος στην αναπτυξη software (περα απ'το bloatware της καθε εταιρειας). Αρα ουτε η google ειναι κοροιδο να δινει με το αζημιωτο το λειτουργικο της, ουτε η apple να παραγει λειτουργικο με τεραστια εξοδα, για να κανει η samsung και ο κινεζος τους εξυπνους. 20 εφαρμογες σε 1 συσκευη, χορηγια απτην μεγαλυτερη εταιρεια φακελωματος παγκοσμιως και λιγες ειναι. Bonus το bloatware και καλη εμπειρια χρησης με καμια 40ρια-50ρια προεγκατεστημενες εφαρμογες πασης φυσεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι πολυ καλα κανει η google.

Δινει τσαμπα ενα OS στις εταιρειες smartphones με αποτελεσμα ο καθε πικραμενος να "παραγει" android smartphones. Το ακομα πιο εκνευριστικο ειναι οτι εταιρειες σαν την samsung/htc πχ που παιρνουν δωρεαν το android , καθονται και υπερχρεωνουν οτι συσκευη πουλανε (με τις πλατες της google παντα). Προφανως και η google θα βαλει τους δικους της ορους στους κατακσευαστες smartphones.

 

Αλλες εταιρειες πληρωνουν εκατομυρια για την αναπτυξη λειτουργικου στις συσκευες τους, και πουλανε στις ιδιες τιμες με αυτες που προανεφερα κι εχουν μηδενικο σχεδον κοστος στην αναπτυξη software (περα απ'το bloatware της καθε εταιρειας). Αρα ουτε η google ειναι κοροιδο να δινει με το αζημιωτο το λειτουργικο της, ουτε η apple να παραγει λειτουργικο με τεραστια εξοδα, για να κανει η samsung και ο κινεζος τους εξυπνους. 20 εφαρμογες σε 1 συσκευη, χορηγια απτην μεγαλυτερη εταιρεια φακελωματος παγκοσμιως και λιγες ειναι. Bonus το bloatware και καλη εμπειρια χρησης με καμια 40ρια-50ρια προεγκατεστημενες εφαρμογες πασης φυσεως.

Οταν οι υπηρεσιες της ειναι PAID,τοτε δεν το παιρνουν ΔΡΩΡΕΑΝ οι εταιριες!Αυτο λεει η κοινη λογικη!

Και αν δεν ηταν η samsung οι κινεζοι ακομη iphone clones θα βγαζανε και οι Αμερικανοι θα συνεχιζαν να λενε ολα τα smartphone =iphone!

Γι'αυτο νομιζω η google πρεπει να χαμηλωσει λιγο τους τονους και να σεβαστει αυτους που την ανεδειξαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνουν οι oems για τις εφαρμογές της google την ίδια τη google;

 

Δες ακριβώς τι παίζει..

 

http://www.theguardian.com/technology/2014/jan/23/how-google-controls-androids-open-source

 

Όπως και να χει το τελικό κόστος που αν θες περνάει στο καταναλωτή δεν είναι ούτε 1$ ανά συσκευή, κλαιν

 

Το θέμα είναι ότι ανέκαθεν η google έδινε άδεια για τις εφαρμογές της εφ'όσον πήγαινες με τα νερά της. Απλά τώρα αλλάζει τους όρους της, δεν είναι κάτι νέο αυτό που γίνεται

 

Από τη στιγμή που τους τα δίνει όλα τσάμπα δεν είναι και τελείως παράλογο να τους πιέζει σε κάποια θέματα, ειδικά αυτά που έχουν σχέση με τις εφαρμογές της

 

Και τέλος, μερικές εταιρείες σαν τη Samsung η google είναι που τους έκανε ανθρώπους, όχι το αντίθετο.

Τι ήταν η Samsung στα τηλέφωνα πριν το android, είχε το bada; γελάει ο κόσμος..

 

Το συγκεκριμένο λειτουργικό ήταν μοιραίο να πετύχει, βέβαια αν το είχε πάρει η Samsung όπως κάποτε της δόθηκε η ευκαιρία να γίνει δε ξέρουμε αν θα ήταν εξίσου πετυχημένο, αλλά με τη κατάσταση όπως έχει τώρα η google έχει και το μαχαίρι και το καρπούζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...