Προς το περιεχόμενο

Η Google απαιτεί έως και 20 εφαρμογές της να είναι προ-εγκατεστημένες στις συσκευές Android


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρΟβλημα ειναι ότι ενώ έχεις δίκιο, αυτό που μόλις έγραψες το αγνοεί το 90% τουλάχιστον των χρηστών. Μην ξεχνάμε ότι το android αποτελεί το λειτουργικο με το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς, με συνέπεια να το εχει ο καθένας που το μονο που ξέρει ειναι να ανοίγει και να κλείνει μια εφαρμογή. Και εδώ ειναι το θεμα. Αν όντως βαρύνει τις φθηνές συσκευές η προεγκατασταση τόσων εφαρμογών θα αποτελέσει μελλοντικά πρόβλημα στις πωλήσεις.

Να, οριστε. Βρεθηκε η λυση. Τι ρουτ και μαμακιες μου λεγανε κατι παντωγνωστες? Αφου εδω μιλανε ειδικοι στο android.

 

Σε ευχαριστουμε google για τις 20 δωρεαν εφαρμογες, που ουτε ξερουμε τι permisions εχουν και μπορουμε να απενεργοποιησουμε, ευκολα, με το πατημα ενος κουμπιου.

Και καταρα σε αυτους που προτινουν να ρουταρουμε τα ακριβα μας τηλ.

 

Καλυτερα τωρα? Αν και ασχετος, που ανηκει στο 90%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά με αφορμή το αθρόο άμα κατεβάσω το gmail στο iPhone γιατί δεν μπορώ να αποστείλω έγγραφα από διάφορες εφαρμογές όπως το documents πάρα μόνο άμα έχω την μαμά εφαρμογή για mail του iPhone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sailfish της μιας συσκευής; Τα πλακακια εχουν multitasking και το αγνοώ; Προς το παρόν δεν υπάρχει άλλη πορτοκαλιά που να κάνει πορτοκάλια και η Google κάνει πάρτυ με αρκετές συνέπειες όπως το κλειδωμα της microsd χωρίς ρουτ στην kit kat. Θα πρέπει να βρω όμως ενα μέτρο πίεσης προς την εταιρία που δεν θα είναι εις βάρος μου. Κι αν την Samsung την υποχρεωσαμε να βαλει μεταλο επειδή το κοινό της δεν πήγε σαν πρόβατο να αγοράσει το S5 αν και απροβληματιστο, την Google πως θα την υποχρεώσουμε να κανει πισω; Να αφήσω την άψογη εμπειρία μιας δυνατής android συσκευής για ποιό κινητό;

 

Το θέμα είναι οτι μετα την 4.3 μπορείς να απενεργοποιησεις οποια εφαρμογή θες ειτε μιλαμε για google apps ειτε για Samsung apps χωρις ρουτ. Οπότε η κλάψα γίνεται για να γίνεται. Το θέμα με την micro sd ειναι πολυ σοβαρότερο.

Αυτο νομιζω εχει λυθει με αυτο το προγραμμα που απ' οτι λεει μπορεις να χρησιμοποιεις οποιαδηποτε microsd card κανονικα χωρις προβληματα ακομα και απο αλλα προγραμματα επεξεργασιας αρχειων εκτως απο το μαμα προγραμμα του καθε κινητου.

 

Αν θελεις δοκιμασε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο νομιζω εχει λυθει με αυτο το προγραμμα που απ' οτι λεει μπορεις να χρησιμοποιεις οποιαδηποτε microsd card κανονικα χωρις προβληματα ακομα και απο αλλα προγραμματα επεξεργασιας αρχειων εκτως απο το μαμα προγραμμα του καθε κινητου.

 

Αν θελεις δοκιμασε το.

"REQUIRES ROOT ACCESS"

Οπως ολα τα apps του ειδους του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη πλεον τι δεν μπορεις να κανεις στην microsd card των κινητων με αλλες εφαρμογες επεξεργασιας αρχειων οπως το es explorer που μπορεις να το κανεις με το μαμα προγραμμα του κινητου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sailfish της μιας συσκευής; Τα πλακακια εχουν multitasking και το αγνοώ; Προς το παρόν δεν υπάρχει άλλη πορτοκαλιά που να κάνει πορτοκάλια και η Google κάνει πάρτυ με αρκετές συνέπειες όπως το κλειδωμα της microsd χωρίς ρουτ στην kit kat. Θα πρέπει να βρω όμως ενα μέτρο πίεσης προς την εταιρία που δεν θα είναι εις βάρος μου. Κι αν την Samsung την υποχρεωσαμε να βαλει μεταλο επειδή το κοινό της δεν πήγε σαν πρόβατο να αγοράσει το S5 αν και απροβληματιστο, την Google πως θα την υποχρεώσουμε να κανει πισω; Να αφήσω την άψογη εμπειρία μιας δυνατής android συσκευής για ποιό κινητό;

 

Το θέμα είναι οτι μετα την 4.3 μπορείς να απενεργοποιησεις οποια εφαρμογή θες ειτε μιλαμε για google apps ειτε για Samsung apps χωρις ρουτ. Οπότε η κλάψα γίνεται για να γίνεται. Το θέμα με την micro sd ειναι πολυ σοβαρότερο.

Για εσας!

Καποιοι αλλοι κανουν την δουλεια τους και με wp/iphone και με windows tablets/ipad!

Οποταν δεν ειναι ολοι εγκλοβισμενοι στα "καπριτσια" της google!

Διαλεγουν αλλους να τους ταλεπωρουν! :P

 

Ο καθενας κανει τις επιλογες του,γνωριζοντας που παει και τι εχει να αντιμετωπισει!

Και το πιο βασικο,δε καθομαστε ολοι να ξυλωνουμε και να στηνουμε τα κινητα μας και το ui του!

 

Τελος,νομιζω το θεμα ειναι για κλ@νι@ς και πολυ κακο για 10 apps που θελει να προσθεσει η google που οπως εχει αναφερθει και πιο πριν ουτε 50mb δε προκειται να πιανουν,

Και οσο για κατι κλαματα του τυπου "δεν ξερω τι permissions εχει" και "η google θα παρακολουθει παραπανω",μονο γελιο μπορουν να προκαλεσουν!!!

Τι περισσοτερο ελεγχο και περισσοτερα permissions μπορει να δωσουν στην google απ'αυτα που ηδη εχει εγκατεστημενα???

Εισαστε στο λογισμικο της και ειστε ενωμενοι με το gmail.Τι περισσοτερο χρειαζεται η google,για να φορτωσει τα δεδομενα σας στους server της???

Ολη η κινηση ειναι για να προωθησει τις υπηρεσιες της,γιατι τα δεδομενα σας ειναι ηδη στους server της,οπως και τα δικα μου στους server της ms ή καποιου αλλου στους server της apple.

Αν δεν την εμπειστευεστε αλλαξτε os ή καντε root,αλλα χωρις να ενεργοποιησεται το gmail για το λογισμικο(ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ)!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολή είναι τόσες εφαρμογές. Λογικό είναι να θέλει η google να προωθήσει τα προιόντα της αλλά δεν πρέπει να το παρακάνει γιατί  σε τελική ανάλυση βλάπτει το λειτουργικό της αν ο χρήστης βλέπει οτι δεν του μένει τελικά χώρος για τίποτα. Και ο μέσος χρήστης δεν έχει ιδέα γιατί το κινητό που πήρε δεν χωράει όσες εφαρμογές θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο νομιζω εχει λυθει με αυτο το προγραμμα που απ' οτι λεει μπορεις να χρησιμοποιεις οποιαδηποτε microsd card κανονικα χωρις προβληματα ακομα και απο αλλα προγραμματα επεξεργασιας αρχειων εκτως απο το μαμα προγραμμα του καθε κινητου.

 

Αν θελεις δοκιμασε το.

 

Δεν έχω θέμα εγώ, φίλε μου. Ρουταρισμένος είμαι με ό,τι xposed module κυκλοφορεί για το Note 3. Μέχρι και το Ultra Power Saving Mode του S5 έχω στο Note και του έχω αλλάξει τα φώτα στη κυριολεξία χωρίς να του αλλάξω rom και πάντα μέσα στην εγγύηση. Στο android δεν υπάρχουν αδιέξοδα. Απλά υπάρχουν χρήστες που δεν θέλουν να μπαίνουν στη διαδικασία του ρουταρίσματος και είναι δικαίωμα τους.

 

Δεν μπορώ όμως να χάσω όλα αυτά τα καλούδια, την αυτονόητη δυνατότητα να μπορώ να κρατάω σημειώσεις σε αρχαιολογική διάλεξη και ταυτόχρονα να απαντάω σε sms και να υπολογίζω διαστάσεις ενός κτιριακού συγκροτήματος όπως έκανα την Παρασκευή επειδή αποφάσισε η Google να βάλει μερικές ακόμα δικές της εφαρμογές. Γι αυτό δεν μπορώ να καταλάβω πού είναι οι άλλες πορτοκαλιές στα κινητά τηλέφωνα. Στα tablets αλλάζει η ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον, η Google απαιτεί οι εφαρμογές της να βρίσκονται στη home screen ή σε ένα φάκελο σε εμφανές σημείο, στην αρχική οθόνη κάθε συσκευής. Το ίδιο θέλει και για το πεδίο αναζήτησης, Google Search.

 

 

Οποτε ειχα android συσκευη, το Google search το εβαζα παντα σε ΜΗ εμφανη σημειο, καθως δεν εμπαινα συχνα στο ιντερνετ χωρις wifi. Δεν ηθελα να χρεωνομουν καταλαθος πχ απο λαθος πατημα. Αν και αυτο μπορουσε να συμβει και με το πατημα του μεγεθυντικου φακου που ηταν εκτος οθονης. Αλλα στη τελικη, και απενεργοποιηση δεδομενων να επελεγα, δεν ηθελα να εχω ΑΧΡΗΣΤΑ εικονιδια στην αρχικη μου οθονη! Οποτε, δεν μου αρεσει αυτη η επιλογη της.

Επισης οι "εφαρμογες" που θα επιλεξει να βαλει δεν νομιζω να ειναι παιχνιδακια και torch light τυπου χρησιμες, αλλα κανενας καιρος, λιγο χαρτες, λιγο mail, και λοιπες χρεωσιμες βλακειες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ όμως να χάσω όλα αυτά τα καλούδια, την αυτονόητη δυνατότητα να μπορώ να κρατάω σημειώσεις σε αρχαιολογική διάλεξη και ταυτόχρονα να απαντάω σε sms και να υπολογίζω διαστάσεις ενός κτιριακού συγκροτήματος όπως έκανα την Παρασκευή επειδή αποφάσισε η Google να βάλει μερικές ακόμα δικές της εφαρμογές. Γι αυτό δεν μπορώ να καταλάβω πού είναι οι άλλες πορτοκαλιές στα κινητά τηλέφωνα. Στα tablets αλλάζει η ιστορία.

Μιλας για μια δυνατοτητα που μονο στο note μπορει να ειναι πραγματικα χρησιμη στις 5-6 ιντζες.Γιατι στο s3 και s4 που ξερω,ολοι επεξαν μαζι του την πρωτη εβδομαδα και τα υπολοιπα χρονια ηταν απενεργοποιημενη!

 

Οποταν αν δε παω για note,τοτε υπαρχουν και αλλες πορτοκαλιες και δε θα υπολογισω ενα feature της samsung που θα το εχω απλα απενεργοποιημενο.

 

 

Υ.Γ.Και σκεφτου μονο απ'οσου γνωριζεις που εχουν στο android κινητο τους αυτη την δυνατοτητα?

Ποσοι μπηκα στην διαδικασια να προσθεσουν αυτη την δυνατοτητα,οταν η συσκευη τους ΔΕΝ την υποστηριζει.

Και γενικα ποσοι android χρηστες χρησιμοποιουν αυτη την δυνατοτητα ή γνωριζουν γι'αυτη την δυνατοτητα?

Τοτε θα καταλαβεις ποσο πλεωνεκτικη θεση ειναι στην πραγματικοτητα οι χρηστες των android smartphone εναντι των υπολοιπων os,οσο αφορα το multiwindows!

Και το multitasking δεν ειναι μονο το multiwindows,αλλα να ακους μουσικη και να κανεις τσατ ή να χρησιμοποιεις τον browser και να μιλας στο skype,ειναι ΚΑΙ ΑΥΤΟ multitasking ειναι και μαλιστα πολυ πιο χρησιμο σε ενα τηλεφωνο των 5-6" απ'οτι τα δυο παραθυρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλας για μια δυνατοτητα που μονο στο note μπορει να ειναι πραγματικα χρησιμη στις 5-6 ιντζες.Γιατι στο s3 και s4 που ξερω,ολοι επεξαν μαζι του την πρωτη εβδομαδα και τα υπολοιπα χρονια ηταν απενεργοποιημενη!

 

Οποταν αν δε παω για note,τοτε υπαρχουν και αλλες πορτοκαλιες και δε θα υπολογισω ενα feature της samsung που θα το εχω απλα απενεργοποιημενο.

 

 

Υ.Γ.Και σκεφτου μονο απ'οσου γνωριζεις που εχουν στο android κινητο τους αυτη την δυνατοτητα?

Ποσοι μπηκα στην διαδικασια να προσθεσουν αυτη την δυνατοτητα,οταν η συσκευη τους ΔΕΝ την υποστηριζει.

Και γενικα ποσοι android χρηστες χρησιμοποιουν αυτη την δυνατοτητα ή γνωριζουν γι'αυτη την δυνατοτητα?

Τοτε θα καταλαβεις ποσο πλεωνεκτικη θεση ειναι στην πραγματικοτητα οι χρηστες των android smartphone εναντι των υπολοιπων os,οσο αφορα το multiwindows!

Και το multitasking δεν ειναι μονο το multiwindows,αλλα να ακους μουσικη και να κανεις τσατ ή να χρησιμοποιεις τον browser και να μιλας στο skype,ειναι ΚΑΙ ΑΥΤΟ multitasking ειναι και μαλιστα πολυ πιο χρησιμο σε ενα τηλεφωνο των 5-6" απ'οτι τα δυο παραθυρα!

 

Split-screen έχει και η Lg και άλλες εταιρίες, για την Htc πχ δεν ξέρω. Δεν χρειάζεται να έχεις Note απαραίτητα. Προφανώς και multitasking δεν είναι μόνο το multiwindows αλλά και όσα αναφέρεις. Έχουμε και από αυτά. Ίσως βλέπω το android υπό τον διαστρεβλωμένο φακό μιας μοναδικής συσκευής σαν το Note αλλά το λειτουργικό έχει τη δυνατότητα να τα κάνεις όλα αυτά. Μάλιστα σχεδόν οποιαδήποτε feature μιας συσκευής μπορεί να μπει σε μια άλλη. Ο μόνος λόγος για να μην σου γίνει συνήθεια μια τέτοια εμπειρία χρήσης είναι επειδή απλά αγνοείς οτι υπάρχει ή δεν έχεις την συσκευή που μπορεί να τα σηκώσει όλα αυτά. Οι συσκευές πλέον έχουν μεγαλώσει τις οθόνες τους αισθητά και η εκμετάλλευση τους προς το δικό μας όφελος είναι στο χέρι μας. Πάλι ίσως το βλέπω υπό το δικό μου οπτικό πρίσμα που το ψάχνω λίγο περισσότερο από τον μέσο (?) χρήστη και ενεργοποίησα την απενεργοποιημένη από το εργοστάσιο 4-screen δυνατότητα που δίνει η Samsung (σιγά το πράγμα, μια εφαρμογή που απαιτεί root κατεβάζεις και ενεργοποιείς την επιλογή αλλά σε κάποιους φαίνεται πυρηνική φυσική) 

 

 

Για να φύγεις από το android θα πρέπει να υπάρχουν σοβαροί λόγοι και όχι το οτι η Google πρόσθεσε εφαρμογές στο λειτουργικό που η ίδια διαχειρίζεται. (το powered by google, διαφορετικά υπάρχουν εκατοντάδες συσκευές χωρίς google apps αν θέλει τόσο πολύ να ξεφύγει κάποιος από βασικές διαδικτυακές υπηρεσίες της εποχής μας)

 

Όπως και να έχει, άσχετα από το συγκεκριμένο θέμα, έχω να πω σε όσους διαβάζουν ότι στο χέρι τους είναι να φέρουν την συσκευή τους στα μέτρα που την θέλουν. Δεν έχει σημασία ποιό ui έχει η εταιρεία, ποια εικονίδια, ποιες δυνατότητες σου προσφέρει μια συσκευή στο software από τη μαμά του. Ενημερώσου σε forums (μην μου πεις οτι δεν μπαίνεις διαφορετικά δεν θα διάβαζες όσα γράφω) , ψάξε στο xda. Η συσκευή σου έχει τη δύναμη που εσύ αποφασίζεις να έχει. Δεν μιλάω για φλασαρίσματα ρομς, μόνο ρουτ στην stock rom που επαναφέρεται με unroot όποτε θελήσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω θέμα εγώ, φίλε μου. Ρουταρισμένος είμαι με ό,τι xposed module κυκλοφορεί για το Note 3. Μέχρι και το Ultra Power Saving Mode του S5 έχω στο Note και του έχω αλλάξει τα φώτα στη κυριολεξία χωρίς να του αλλάξω rom και πάντα μέσα στην εγγύηση. Στο android δεν υπάρχουν αδιέξοδα. Απλά υπάρχουν χρήστες που δεν θέλουν να μπαίνουν στη διαδικασία του ρουταρίσματος και είναι δικαίωμα τους.

 

Δεν μπορώ όμως να χάσω όλα αυτά τα καλούδια, την αυτονόητη δυνατότητα να μπορώ να κρατάω σημειώσεις σε αρχαιολογική διάλεξη και ταυτόχρονα να απαντάω σε sms και να υπολογίζω διαστάσεις ενός κτιριακού συγκροτήματος όπως έκανα την Παρασκευή επειδή αποφάσισε η Google να βάλει μερικές ακόμα δικές της εφαρμογές. Γι αυτό δεν μπορώ να καταλάβω πού είναι οι άλλες πορτοκαλιές στα κινητά τηλέφωνα. Στα tablets αλλάζει η ιστορία.

Root εχεις κανει με την μεθοδο towelroot?

Και αν ναι ο knox counter σου εχει γραψει?

Απ' οτι διαβαζω με towelroot δεν γραφει ο knox counter και ετσι δεν χανεις την εγγυηση σου.

Αν θελεις ομως για τον οποιοδηποτε λογο να κανεις un-root το ιδιο κινητο γινεται ευκολα ή οχι?

 

Εν ολιγης εισαι ευχαριστημενος με το ολο towelroot σκηνικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, και δεν θελω να κανω το troll σε thread για android (βλέπετε ποσο διακριτικοί ειμαστε οι apple friends :-) ), εχω μια ερώτηση:

 

Καθε εφαρμογή που πας να εγκαταστάσεις σου ζητάει πρόσβαση σε ο,τι θεμιτό και αθέμιτο υπαρχει στο τηλέφωνο. Την τοποθεσια σου, τις επαφές σου, τα μηνύματα σου, το gmail account, κλπ. ΧΩΡΙΣ να χρειάζονται ολα αυτα στη λειτουργία της εφαρμογής. Απλό μάζεμα προσωπικών δεδομένων.

Για μένα ειναι άκυρη η χρηση του android μονο και μονο για αυτη την ασύστολη δυνατότητα που έδωσε στους developers.

 

Υπαρχει τεχνικά τρόπος να το αποφύγω αυτο; Πχ να μην επιτρέπω στο facebook να εχει πρόσβαση στος επαφές μου, με το ετσι θελω ? Για ενα φεγγάρι, στην 4.3  μπήκε μια τετοια ρύθμιση, αλλα εξαφανίστηκε αμέσως.

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...