Προς το περιεχόμενο

Η Google απαιτεί έως και 20 εφαρμογές της να είναι προ-εγκατεστημένες στις συσκευές Android


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ τις μισές τις χρησιμοποιώ. Όσο για τις αλλες μισές υπάρχει το κουμπάκι "απενεργοποίηση", ας βάλει και σαράντα μέσα. Οι εφαρμογές των κατασκευαστών με ενοχλούν που δε μπορώ να τις ξεφορτωθώ χωρίς ρουτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τις άλλες πορτοκαλιές πού τις είδατε; Υπάρχει άλλο λειτουργικό με multitasking;

 

Να πάμε να σκρολαρουμε πλακάκια; Βρίσκει και τα κάνει η Google. Οι περισσότερες εφαρμογές της βέβαια λειτουργούν καλά και είναι χρήσιμες, μάλλον οι επιπλέον εφαρμογές των εταιριών κάνουν την ζημιά. Εγώ τα google services τα εχω βάλει βέβαια να δίνουν "σημα" στα 240 δευτερόλεπτα και όχι στα 60 όπως είναι ρυθμισμένο.

 

ΥΓ. Root μπορείς να κάνεις σε όλες τις εταιρίες χωρίς να χάσεις την εγγύηση. Ναι και στη Samsung. (Στο note 3 με απλά ένα κλικ)

 

 

 

ναι υπάρχει αλλά δεν είναι ευρεία διαθέσιμο.... (το salfish (meego παλιότερα)

 

για αυτό είπα και εγω αν συνεχίζει google ετσι θα πάρω ενα 8 ίντσες win 8 pro tablet με sim και τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εφοσον το android ειναι open source, δεν μπορει οποιαδηποτε εταιρια να παρει τον κωδικα και να φτιαξει ενα rebranded λειτουργικο με παρομοιες δυνατοτητες χωρις πολυ κοστος και κυριως χωρις τη google να υπαγορευει πολιτικες?

Μπορεί να πάρει και το ίδιο το android ελεύθερο είναι, το πρόβλημα είναι ότι όποιος δε πληρει κάποια στάνταρ, δεν έχει δικαίωμα να βάζει Google apps στις συσκευές του και συσκευή χωρίς play store δεν είναι smartphone

 

Το android είναι ελεύθερο, οι εφαρμογές της Google είναι πνευματική ιδιοκτησία της google και εφ'όσον το επιθυμεί δε τις χρησιμοποιεί κάποια εταιρεία που δε πάει με τα νερά της

 

Η google προσπαθεί να επιβάλλει τους κανόνες της με βασικό μέσο πίεσης το playstore, χωρίς το οποίο δε θα τολμήσει να μείνει κανένας από τους γνωστούς κατασκευαστές.

Γιατί υπάρχουν και κάτι παγκοσμίως άγνωστοι που δεν έχουν store και κάθεται ο χρήστης να το περνάει, αλλά αυτό δε μπορεί να το κάνει μια μεγάλη εταιρεία, θα γελάει ο κόσμος.

 

Για αυτό και θεωρώ ότι προσπάθειες τύπου tizen δεν έχουν στον ήλιο μοίρα..

 

Η google είναι το αφεντικό στα smartphone είτε μας αρέσει ούτε όχι, οι υπόλοιποι απλά χορεύουν στο ρυθμό της.

 

Τώρα απλά αποφάσισε να εκμεταλλευτεί παραπάνω το 84% των χρηστών smartphone που έχει ήδη να χρησιμοποιούν το λειτουργικό της, γιατί μάλλον τα έως τώρα κέρδη δεν ικανοποιούν ή είναι αυτά που θα ήθελε με τέτοια βάση χρηστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις εφαρμογές της Google εάν δεν τις θέλεις θα μπορείς να τις απενεγκαταστήσεις ή τουλάχιστον απενεργοποίηση.

Το θέμα είναι να μπορείς να μεταφέρεις εφαρμογές στη SD και να μην έχει "άχρηστες" εφαρμογές εγκαταστημένες από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου την αφήνουν καλά κάνει . Μακάρι να φτάσει το Android στο 95% και να γλυτώσουμε και απο το λειτουργικών των ψωνιων ios και των πλακιδίων WP

Sent from my Lumia 1020

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφερουμε οτι οι υπηρεσιες της google για τους κατασκευαστες δεν ειναι free,αλλα μονο το λογισμικο.

Αν το θεμα ειναι να μπουν ακομη 10 εφαρμογες της google και δε υπαρξει περεταιρω  χρεωση και δεν εχουν μεγαλο ογκο,ουτε σπαταλουν ιδιαιτερη μνημη οταν τρεχουν,αν τρεχουν, στο background, νομιζω  δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος να βγαινουμε στα φορουμ να κραζουμε μια λογικη κινηση μιας εταιριας και ουτε θα αλλαξει στο παραμικρο η χρηση ή η εμπειρια γιατι προστεθηκαν ακομη 10 apps στο λογισμικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 εφαρμογές δεν έχω όλο κι΄ολο στο κινητό :P

 

Χμμ, αναλογα τις θεωρεις εφαρμογες.

Διοτι και το πληκτρολογιο, το dialer, τα sms, ο browser, το ρολοι, η λιστα επαφων, η καμερα, το αλμπουμ, το ραδιοφωνο, ο music player, o video player, το playstore, το ημερολογιο, o filebrowser, o sound recorder  και αρκετα αλλα, εφαρμογες ειναι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις άλλες πορτοκαλιές πού τις είδατε; Υπάρχει άλλο λειτουργικό με multitasking;

Να πάμε να σκρολαρουμε πλακάκια; Βρίσκει και τα κάνει η Google. Οι περισσότερες εφαρμογές της βέβαια λειτουργούν καλά και είναι χρήσιμες, μάλλον οι επιπλέον εφαρμογές των εταιριών κάνουν την ζημιά. Εγώ τα google services τα εχω βάλει βέβαια να δίνουν "σημα" στα 240 δευτερόλεπτα και όχι στα 60 όπως είναι ρυθμισμένο.

ΥΓ. Root μπορείς να κάνεις σε όλες τις εταιρίες χωρίς να χάσεις την εγγύηση. Ναι και στη Samsung. (Στο note 3 με απλά ένα κλικ)

 

Από τον τρόπο που εκφράζεσαι για τα "πλακάκια" φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα για το κάνουν η τι δεν κάνουν τα αλλα λειτουργικά!!!!

Και βέβαια υπάρχει και άλλο λειτουργικό με multitasking και όχι μόνο ....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει στην google πεθύμησαν το lag φαινεται και θέλουν να το επαναφέρουν με περισσοτερα προεγκατεστημενα apps για την ιδια δουλεια... :P

 

Πέρα απο την πλάκα για μένα αυτη η κίνηση θα έιχε νόημα μόνο αμα απαγόρευε σε 3ους κατασκευαστές να έχουν τα ίδια με αυτή app προεγκατεστημένα.

Γιατι για παραδειγμα να πρέπει στο κινητό μου να έχω δύο εφαρμογές ημερολογίου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισα ισα που πιστέυω οτι τελικά καλύτερα θα ήταν να χρέωνε το android αλλα να έδινε στον χρήστη την δυνατότητα να διαλέξει τι θέλει αυτός να τρέχει στο τηλέφωνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισα ισα που πιστέυω οτι τελικά καλύτερα θα ήταν να χρέωνε το android αλλα να έδινε στον χρήστη την δυνατότητα να διαλέξει τι θέλει αυτός να τρέχει στο τηλέφωνο του.

Όπως η apple για παράδειγμα όπου η ελευθερία είναι όλη του χρήστη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν νομίζω να ανέφερα πουθενά την apple στο σχόλιο μου.

 

Ισα ισα που ημουν αρκετα σαφης για χρέωση λειτουργικου μιλησα όχι για κλείδωμα.Αν και σιγα σιγά εκει το πάνε και το android.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν νομίζω να ανέφερα πουθενά την apple στο σχόλιο μου.

 

Ισα ισα που ημουν αρκετα σαφης για χρέωση λειτουργικου μιλησα όχι για κλείδωμα.Αν και σιγα σιγά εκει το πάνε και το android.

πού ακριβώς σου φάνηκε ότι το πάνε για κλείδωμα;

 

την apple την ανέφερα για να σου δείξω ότι ακόμα και αν χρυσοπληρώνεις ένα λειτουργικό δεν έχεις και πολύ λόγο ως προς το τι θα έχει η συσκευή σου

 

τέλος η google έχει ένα συγκεκριμένο τρόπο να κερδίζει χρήματα και αυτός δεν αφορά το να σου πουλάει λόγισμικό 

 

αν χρεώνουν το λειτουργικό πώς θα αποφύγει το bloatware των κατασκευαστών; το μόνο που θα γίνει αν πληρώνει κάποιος το λειτουργικό είναι να αυξηθούν κι άλλο οι τιμές των συσκευών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...