Προς το περιεχόμενο

Η Google απαιτεί έως και 20 εφαρμογές της να είναι προ-εγκατεστημένες στις συσκευές Android


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με εκνευρίζει πια η google, στο Kitkat δεν αφήνει τις εφαρμογές τρίτων να γράφουν στην εξωτερική κάρτα SD, ακόμη και με root υπάρχουν εφαρμογές που δεν δέχονται πια την επιλογή της extSD. Τώρα μαθαίνουμε ότι θα τρόμε υποχρεωτικά στην μάπα 20  εφαρμογές της, φοβάμαι οτι αύριο δεν θα μπορούμε να κάνουμε root. Για μένα είναι ξεκάθαρο πια, η επόμενη συσκευή μου δεν θα είναι android.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και πολύ καλά κάνει. Δικό της το λειτουργικό, δική της και η ανάπτυξή του.

 

Για πιο πάνω που αναφέρθηκε ότι μπορεί να μην γίνεται ρουτ, αυτό οφείλεται στους κατασκευαστές. Αυτοί το απαγορεύουν για την "εγγύηση".

 

Οπότε ας είναι μέσα οι εφαρμογές τις, που δεν θεωρώ ότι είναι και πολλές 20. Όποιος δεν θέλει ας τις βγάλει. Αν δεν μπορεί ας ρίξει το φταίξιμο εταιρία κατασκευής που του απαγορεύει πράγματα.

 

Θεωρώ πιο φασιστικό την συμπεριφορά των εταιρειών παρά της google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω οτι οσοι κραζουν γνωριζουν πως για ολες τις εφαρμογες της google υπαρχει επιλογη απενεργοποιησης. Ουτε ρουφιανεμα, ουτε χρηση RAM και μπαταριας, απλα 50Mb (περιπου τοσο μεγεθος εχουν ολες μαζι) στην μνημη αχρηστα. Και αυτο σε περιπτωση που δεν θελει καποιος να κανει root.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εκνευρίζει πια η google, στο Kitkat δεν αφήνει τις εφαρμογές τρίτων να γράφουν στην εξωτερική κάρτα SD, ακόμη και με root υπάρχουν εφαρμογές που δεν δέχονται πια την επιλογή της extSD. Τώρα μαθαίνουμε ότι θα τρόμε υποχρεωτικά στην μάπα 20  εφαρμογές της, φοβάμαι οτι αύριο δεν θα μπορούμε να κάνουμε root. Για μένα είναι ξεκάθαρο πια, η επόμενη συσκευή μου δεν θα είναι android.

Το βασικότερο πλεονέκτημα έναντι του iOS, ήταν η δυνατότητα παραμετροποίησης του android. Αν αρχίσει να σε δεσμεύει, πάει κι αυτό. Ήδη ένα JB μήλο δίνει τις δυνατότητες που έχει ένα android(εναλλαγή πληκτρολογίων, widgets κλπ). Μόνοι τους βγάζουν τα μάτια τους μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω για σας, εγω παντως ειτε ειναι ειτε δεν ειναι μεσα στο κινητο οταν το ανοιγω πρωτη φορα, θα παω να τις κατεβασω γιατι τις γαμωχρειζομαι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εκνευρίζει πια η google, στο Kitkat δεν αφήνει τις εφαρμογές τρίτων να γράφουν στην εξωτερική κάρτα SD, ακόμη και με root υπάρχουν εφαρμογές που δεν δέχονται πια την επιλογή της extSD. Τώρα μαθαίνουμε ότι θα τρόμε υποχρεωτικά στην μάπα 20  εφαρμογές της, φοβάμαι οτι αύριο δεν θα μπορούμε να κάνουμε root. Για μένα είναι ξεκάθαρο πια, η επόμενη συσκευή μου δεν θα είναι android.

 

Εγώ και πριν την 4.4 όλες τις εφαρμογές τις έβαζα στον εσωτερικό χώρο. Την εξωτερική την είχα καθαρά σαν αποθηκευτικό.

 

Δεν είχα κινητό με 4γίγα εσωτερικό βέβαια, αλλά με ενδιαφέρει η ταχύτητα και η αξιοπιστία του εσωτερικού χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα εφαρμογές σας έδωσε παίδες, δεν σας πήρε το σπίτι, αν δεν θέλετε, δεν τις ανοίγετε.

 

Και καλά κάνει κατα τη γνώμη μου, δεν μπορείς να παίρνεις πχ κινητό που γράφει Android with Google και να λέιπει το Google Drive και το Google Docs ή άλλες βασικές εφαρμογές!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω το βλεπω να ειναι καλη κινηση και το θεωρω καλο γιατι ετσι πιστευω κατα καποιο τροπο "αναγκαζει" τους κατασκευαστες να μην βαζουν τις δικες τους σαβουρες!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολύ καλά κάνει. Δικό της το λειτουργικό, δική της και η ανάπτυξή του.

 

Για πιο πάνω που αναφέρθηκε ότι μπορεί να μην γίνεται ρουτ, αυτό οφείλεται στους κατασκευαστές. Αυτοί το απαγορεύουν για την "εγγύηση".

 

Οπότε ας είναι μέσα οι εφαρμογές τις, που δεν θεωρώ ότι είναι και πολλές 20. Όποιος δεν θέλει ας τις βγάλει. Αν δεν μπορεί ας ρίξει το φταίξιμο εταιρία κατασκευής που του απαγορεύει πράγματα.

 

Θεωρώ πιο φασιστικό την συμπεριφορά των εταιρειών παρά της google

 

Κανοντας root χανεις την εγγυηση? Αμα το επαναφερεις σε αρχικες ρυθμισεις δεν χανεται το rooting?

 

Δεν διαφωνω τοσο με την αποψη δικο της λειτουργικο δικοι της κανονες, αλλα γιατι η MS να τρωει προστιμο για τετοια θεματα και οι αλλες εταιριες οχι? Double standards?

 

Παντως εφοσον το android ειναι open source, δεν μπορει οποιαδηποτε εταιρια να παρει τον κωδικα και να φτιαξει ενα rebranded λειτουργικο με παρομοιες δυνατοτητες χωρις πολυ κοστος και κυριως χωρις τη google να υπαγορευει πολιτικες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις άλλες πορτοκαλιές πού τις είδατε; Υπάρχει άλλο λειτουργικό με multitasking;

 

Να πάμε να σκρολαρουμε πλακάκια; Βρίσκει και τα κάνει η Google. Οι περισσότερες εφαρμογές της βέβαια λειτουργούν καλά και είναι χρήσιμες, μάλλον οι επιπλέον εφαρμογές των εταιριών κάνουν την ζημιά. Εγώ τα google services τα εχω βάλει βέβαια να δίνουν "σημα" στα 240 δευτερόλεπτα και όχι στα 60 όπως είναι ρυθμισμένο.

 

ΥΓ. Root μπορείς να κάνεις σε όλες τις εταιρίες χωρίς να χάσεις την εγγύηση. Ναι και στη Samsung. (Στο note 3 με απλά ένα κλικ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

τζονι για αυτο το εβαλα σε εισαγωγικα! γιατι φυσικα και ο καθε κατασκευαστης παλι θα εχει τη δυνατοητα να βαλει τις δικες τις βλακειες αλλα αν απο πριν ειναι αναγκασεμνη πχ να εχει το ημερολογιο της Γοογλε καποια στιγμη θα σταματησει να βαζει το δικο της και ετσι θα γλυτωνει και πορους απο την αναπτυξη του και δεν θα καταναλωνει χωρο απο τη μνημη

 

(ολα αυτα σε ενα ουτοπικο περιβαλλον αλλα νταξει θελω να ελπιζω οτι θα επικρατησει η λογικη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...