Προς το περιεχόμενο

Με κατασκευαστικό πρόβλημα τα πρώτα Samsung Galaxy Note 4; (Update: Επίσημη τοποθέτηση)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Privacy guard η XPrivacy ειναι η απαντηση και εχεις εσυ τον ελεγχο σε καθε permission που ζηταει καθε εφαρμογη! Επισης ετσι καταφερα να μειωσω κατα 15% την μνημη που μονιμα ειναι απασχολημενη στην συσκευη μου (Nexus4 με CM 11 rom). Ισως να εχω βελτιωσει κατα τι και την διαρκεια της μπαταριας αλλα δεν ειναι κατι αισθητο.

 

ΥΓ¨: Ενας κατοχος iphone 4s πριν μερικες μερες επιασε στα χερια του το δικο μου και καθως επαιζε μαζι του η πρωτη του αντιδραση ηταν "Ρε συ αυτο εδω παει πολυ γρηγορα!!" 

 

Τα παλιά Iphones έχουν βαρύνει αρκετά. Τώρα με τις νέες εκδόσεις βλέπεις που και που αναφορές από χρήστες τους για προβλήματα αλλά γενικά τηρούν μια omerta στα δημόσια τοπικς ανάλογη με αυτή των wp users. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός οτι στο myphone για παράδειγμα όταν ήρθε η 7.1.2 στο Ios μάθαμε οτι υπήρχαν κάποια προβλήματα στην 7 που διορθώθηκαν. Μέχρι να έρθει η 7.1.2 δεν είχε ανοίξει ρουθούνι, δεν είχε ειπωθεί ούτε κιχ. Αντίστοιχα στο android βλέπεις οτι δεν υπάρχει θέμα να ειπωθεί το ο,τιδήποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν, για να τα ξεκαθαρισω θα απαντησω μια τελευταία φορά, και όποιος ξέρει ελληνικά, έχει καλώς...

Γράφω με μεγάλη ακρίβεια.

 

 

 

B. Location Data. Apple and its partners and licensees may provide certain services through the Apple
Software that rely upon location information. To provide and improve these services, where available,
Apple and its partners and licensees may transmit, collect, maintain, process and use your location data,
including the real-time geographic location of your device on which the Apple Software is used, and you
hereby agree and consent to Apple's and its partners' and licensors' collection, use, transmission,
processing and maintenance of such location data to provide such services. In addition, by enabling and
or using any location-based services or features within the Apple Software (e.g. the Apple Store software
application), you agree and consent to Apple collecting, using, processing and maintaining information
related to your account, and any devices registered thereunder, for the purposes of providing such
location-based service feature to you. Such information may include, but is not limited to, your account ID
and name, device ID and name, device type and real-time geographic location of your device at the time
of your request. You can withdraw your consent at any time by turning Location Services and/or the
collection of location data related to the Apple Store software application to "Off".

 

b. Consent to Use of Data: You agree that Application Provider may collect and use technical data and related information, including but not limited to technical information about Your device, system and application software, and peripherals, that is gathered periodically to facilitate the provision of software updates, product support and other services to You (if any) related to the Licensed Application. Application Provider may use this information, as long as it is in a form that does not personally identify You, to improve its products or to provide services or technologies to You.

 

 

αυτα ειναι 2 μονο τμηματα απο το τμημα legal της ιστοσελιδας της apple. ειναι το "συμβολαιο" που "υπογραφεις" οταν ενεργοποιεις μια συσκευη iphone.

κατι αντιστοιχο φυσικα υπογραφεις και με την google.

 

ανεξαρτητως του τι επιλεγεις εσυ να κανεις με καθε εφαρμογη, αυτο ειναι το πρωταρχικο και επικρατεστερο συμφωνητικο με το οποιο δεχεσαι την συλλογη πληροφοριων, τοποθεσιας, στοιχειων συσκευης κλπ,κλπ απο την ιδια την apple και απο εφαρμογες τριτων.

 

μην εχεις την αυταπατη λοιπον οτι εισαι "κρυμμενος" με το ios

 

Η Apple προφανώς και συλλέγει ένα καρο δεδομένα. Το καλό με την Apple όμως, σε αντίθεση με την Google (!!!) είναι ότι βγάζει λεφτά από άλλες πηγές, και όχι από αυτά τα δεδομένα. Η Google προφανώς θέλει να ξέρει τα πάντα για εμένα. Που βρίσκομαι, τι ψαχνω στο Ιντερνετ, κλπ, κλπ, γιατί θέλει να μου πασαρει προσωποποιημένες διαφημίσεις.

 

Αλλα εγώ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ στην Apple και στην Google (που και εκεί υπάρχει τεράστια διαφορα στη συλλογή δεδομένων).

 

Αναφέρομαι στους Developers.

Σε κανέναν developer δεν χρειάζεται η πληροφορία των wifi δικτυων που υπάρχουν γυρω μου. Σε κανέναν δεν χρειάζεται το gmail μου. Σε ελάχιστες (με location based services) δεν χρειάζεται η τοποθεσία μου.

 

Ε λοιπόν, δεν δέχομαι να μου τα παίρνουν όλα αυτά, με το έτσι θέλω.

 

 

 

Privacy guard η XPrivacy ειναι η απαντηση και εχεις εσυ τον ελεγχο σε καθε permission που ζηταει καθε εφαρμογη! Επισης ετσι καταφερα να μειωσω κατα 15% την μνημη που μονιμα ειναι απασχολημενη στην συσκευη μου (Nexus4 με CM 11 rom). Ισως να εχω βελτιωσει κατα τι και την διαρκεια της μπαταριας αλλα δεν ειναι κατι αισθητο.

 

Μπορεί να το εγκαταστήσει η αδερφή μου στο Android της? Όχι
Αν συζητάμε για εφαρμογές που θέλουν root, είμαστε εκτος θέματος...

(Πάντως αυτη που λες κανει αυτό που θέλω)

 

 

Εσύ μου λες οτι ο χ dev android είναι κακός και σου παιρνει φωτογραφιες....
Ο y iOS dev δεν μπορεί να το κανει αυτό νομίζεις;;;;
Δεν θα έφτιαχνε κανεις μια εφαρμογη game για να σιυ κλεψει τις φωτογραφιες, αμα ήθελε....
Θα έφτιαχνε μια εφαρμογή για οργάνωση των φωτογραφιών σου και θα του εδινες το permission που ζητούσε απλόχερα....
Αυτό σημαίνει και κακόβουλος dev/χρήστης. Και υπάρχει παντού....
Τώρα αν εσύ δεν θες το gallery app να μην βλέπει φωτογραφιες και το dialer app να μην βλέπει επαφες λολ.
Αν δεν θες το y app άσχετο με το χ να μην βλέπει το χ, τοτε μην βάλεις το app.

Η apple γενικά έδινε μεγάλη σημασία στην προστασία του χρήστη απο τον εαυτό του κλειδώνοντας τα παντα (και για αλλους λόγους το έκανε αυτό). Αυτό δεν συνεπάγεται καλύτερη ασφάλεια απλά σου εγγυάται ότι οι χαζοι χρήστες δεν θα διαλύσουν το κινητό τους....

Ρε πατριώτη, δεν καταλαβαινεις το νόημα...

Αν δεν θέλω να δωσω πρόσβαση στις φωτογραφίες μου, η εφαρμογη δεν την αποκτά.

Το Facebook στη συσκευή μου δεν εχει πρόσβαση ούτε στις επαφές, ούτε στην τοποθεσία μου, ούτε στις φωτογραφίες μου. Μπορείς να το κάνεις εσύ αυτό στο Android ? ΟΧΙ.

Μπορεις να εγκαταστησεις πχ το  Sport24 ή την Gazzetta  (δεν θυμαμαι ποια απο τις δυο μου το ζήτησε στο Android μου), χωρίς να δώσεις πρόσβαση στην τοποθεσία σου ? ΟΧΙ

Τελειώνει η κουβέντα εκεί.
Τι μου λες τωρα για τον χάκερ που θα φτιαξει μια εφαρμογη που θα μοιαζει με gallery για να κλέψει τα δεδομένα μου. Εγω σου μιλάω για απλές mainstream εφαρμογες. Το 90% θέλει απλή πρόσβαση στο Internet και ζητάει της Παναγιάς τα μάτια...



Κλείνω εδώ. Ήμουν πολύ αναλυτικός και 100% off-topic.


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψε με πλέον εδώ και 2 χρόνια, 3 Κινέζικα κινητά που έχω αγοράσει δεν έβγαλαν ούτε ΕΝΑ πρόβλημα.Ενδιάμεσα μου έδωσαν (τσάμπα) ένα Samsung των 200 ευρώ και σερνόταν κόλλαγε και με χάλια ποιότητα κατασκευής.... 

Λογικό.

Τι είναι οι Κινέζοι βλάκες; Φυσικά και είναι πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για να τα ξεκαθαρισω θα απαντησω μια τελευταία φορά, και όποιος ξέρει ελληνικά, έχει καλώς...

Γράφω με μεγάλη ακρίβεια.

 

 

 

 

Η Apple προφανώς και συλλέγει ένα καρο δεδομένα. Το καλό με την Apple όμως, σε αντίθεση με την Google (!!!) είναι ότι βγάζει λεφτά από άλλες πηγές, και όχι από αυτά τα δεδομένα. Η Google προφανώς θέλει να ξέρει τα πάντα για εμένα. Που βρίσκομαι, τι ψαχνω στο Ιντερνετ, κλπ, κλπ, γιατί θέλει να μου πασαρει προσωποποιημένες διαφημίσεις.

 

Αλλα εγώ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ στην Apple και στην Google (που και εκεί υπάρχει τεράστια διαφορα στη συλλογή δεδομένων).

 

Αναφέρομαι στους Developers.

Σε κανέναν developer δεν χρειάζεται η πληροφορία των wifi δικτυων που υπάρχουν γυρω μου. Σε κανέναν δεν χρειάζεται το gmail μου. Σε ελάχιστες (με location based services) δεν χρειάζεται η τοποθεσία μου.

 

Ε λοιπόν, δεν δέχομαι να μου τα παίρνουν όλα αυτά, με το έτσι θέλω.

 

 

Κλείνω εδώ. Ήμουν πολύ αναλυτικός και 100% off-topic.

 

 

 

δεν ξερω αν διαβασες τις παραγραφους που παρεθεσα...λεει οτι η apple και οι licenced partners μπορουν να συλλεγουν στοιχεια.

και στην αλλη παραγραφο λεει για application providers

 

εκτος δλδ απο την apple, εχεις ΗΔΗ συμφωνησει οτι μπορουν και τριτοι να συλλεγουν στοιχεια σου

 

νομιζω οτι ειναι απολυτα ξεκαθαρο. αν εσυ θελεις να πιστευεις οτι δεν συλλεγουν στοιχεια σου (εν αγνοια σου) μπορεις να συνεχισεις να το πιστευεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πανάκριβα, υπερτιμημένα, κακής ποιότητας προϊόντα που επειδή καλώς ή κακώς αυτή είναι η τάση της τεχνολογίας, πουλάνε...

Αν κάτι κοστίζει 700€ πρέπει να είναι άριστο. ΈΤΣΙ ΑΠΛΑ.

Κατά τη γνώμη μου, το Bend δεν είναι πρόβλημα. Απλά προσέχεις να μην κάτσεις με το κινητό στην τσέπη που έτσι και αλλιώς δεν θα το έκανες.

Αυτό όμως αν ισχύει παραπάει.

 

 

Μισό να καταλάβω, το να σου λυγίσει στην τσέπη (που μπορεί να γίνει κατά τύχη) δεν είναι πρόβλημα, ενώ το να χώνεις χαρτιά και κάρτες στο περιθώριο (μόνο σκόπιμα γίνεται) είναι μεγάλο πρόβλημα;  <facepalm/>

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν διαβασες τις παραγραφους που παρεθεσα...λεει οτι η apple και οι licenced partners μπορουν να συλλεγουν στοιχεια.

και στην αλλη παραγραφο λεει για application providers

 

εκτος δλδ απο την apple, εχεις ΗΔΗ συμφωνησει οτι μπορουν και τριτοι να συλλεγουν στοιχεια σου

 

νομιζω οτι ειναι απολυτα ξεκαθαρο. αν εσυ θελεις να πιστευεις οτι δεν συλλεγουν στοιχεια σου (εν αγνοια σου) μπορεις να συνεχισεις να το πιστευεις

Έχοντας αναπτύξει μπόλικες εφαρμογές σε ios, Android, windows 8 , πίστεψε με οτι ξερω καλα τι δυνατότητες εχουν οι developers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας αναπτύξει μπόλικες εφαρμογές σε ios, Android, windows 8 , πίστεψε με οτι ξερω καλα τι δυνατότητες εχουν οι developers

 

μα σου δειχνω οτι ΞΕΚΑΘΑΡΑ η apple (και η google) σου λεει οτι αποδεχεσαι αυτους τους ορους εξ αρχης, αρα οποιος developer θελει, μπορει να εχει τα στοιχεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

109 σχόλια και με το δικό μου 110 την ώρα που γράφω μόνο και μόνο για να κράξουν οι Apple τους Samsung. Μην αγοράζετε κανένα από τα δύο ρε παιδιά για να είστε εντάξει. Σας έβαλε κανένας το μαχαίρι στο λαιμό;

Μάλλον θέλετε να αποδείξετε στον εαυτό σας ότι εσείς κάνατε την σωστή κίνηση και οι άλλοι την λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

☺️το έχω πει πολλές φορές οτι τα εργοστάσια οι εταιρίες των ΗΠΑ τα εχουν στη Κίνα οποτε όλο και ελαττώματα θα βρίσκουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manufacturing issue is a feature not a flaw: απορώ πως δεν έχουν πέσει τα τσιμέντα ακόμα. Ταιριάζει γάντι το shamesung στις δηλώσεις τους. Kαι δεν φτάνει αυτό.... μας λένε κιόλας ότι με το πέρας του χρόνου αυτό το χάσμα μπορεί να μεγαλώσει από την δόνηση και την τριβή. Στα πόσα είπαμε θα ξεκινάει η ναυαρχίδα στην χώρα μας?... 850 ευρω? Και το κερασάκι στην τούρτα?... όλα αναφέρονται στο manual το οποίο δεν αφορά μόλις 9 συσκευές αλλά μερικά εκατομμύρια. Σε κάποιο άλλο τοπικ επειδή ενας μουσάτος έβαζε δύναμη και λύγιζε τηλέφωνα έφτασε τις 30 σελίδες. 2 μέτρα και 2 σταθμά από τους "εραστές" της τεχνολογίας.... και φυσικά δεν πήρε την ίδια έκταση στον τύπο. Θα μου πείτε ποιος ασχολείται με την Samsung ειδικά τώρα που θα παρουσιάσει ένα ακόμα οικονομικό τρίμηνο με χασούρα. Την Apple μέχρι και στο Megamou την ακούσαμε :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manufacturing issue is a feature not a flaw: απορώ πως δεν έχουν πέσει τα τσιμέντα ακόμα. Ταιριάζει γάντι το shamesung στις δηλώσεις τους. Kαι δεν φτάνει αυτό.... μας λένε κιόλας ότι με το πέρας του χρόνου αυτό το χάσμα μπορεί να μεγαλώσει από την δόνηση και την τριβή. Στα πόσα είπαμε θα ξεκινάει η ναυαρχίδα στην χώρα μας?... 850 ευρω? Και το κερασάκι στην τούρτα?... όλα αναφέρονται στο manual το οποίο δεν αφορά μόλις 9 συσκευές αλλά μερικά εκατομμύρια. Σε κάποιο άλλο τοπικ επειδή ενας μουσάτος έβαζε δύναμη και λύγιζε τηλέφωνα έφτασε τις 30 σελίδες. 2 μέτρα και 2 σταθμά από τους "εραστές" της τεχνολογίας.... και φυσικά δεν πήρε την ίδια έκταση στον τύπο. Θα μου πείτε ποιος ασχολείται με την Samsung ειδικά τώρα που θα παρουσιάσει ένα ακόμα οικονομικό τρίμηνο με χασούρα. Την Apple μέχρι και στο Megamou την ακούσαμε :P

δεν εχει το ιδιο hype η apple με την samsung.

 

στο κατω κατω, η μια παρουσιαζει 1 συσκευη τον χρονο και αφιερωνει ολο τον χρονο και την εξελιξη σε αυτην, και η αλλη παρουσιαζει 50 συσκευες τον χρονο.

αυτο δεν σημαινει οτι δεν επρεπε να προσεξει την ποιοτητα της κορυφαιας της συσκευης φυσικα, δεν το λεω σαν δικαιολογια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manufacturing issue is a feature not a flaw: απορώ πως δεν έχουν πέσει τα τσιμέντα ακόμα. Ταιριάζει γάντι το shamesung στις δηλώσεις τους. Kαι δεν φτάνει αυτό.... μας λένε κιόλας ότι με το πέρας του χρόνου αυτό το χάσμα μπορεί να μεγαλώσει από την δόνηση και την τριβή. Στα πόσα είπαμε θα ξεκινάει η ναυαρχίδα στην χώρα μας?... 850 ευρω? Και το κερασάκι στην τούρτα?... όλα αναφέρονται στο manual το οποίο δεν αφορά μόλις 9 συσκευές αλλά μερικά εκατομμύρια. Σε κάποιο άλλο τοπικ επειδή ενας μουσάτος έβαζε δύναμη και λύγιζε τηλέφωνα έφτασε τις 30 σελίδες. 2 μέτρα και 2 σταθμά από τους "εραστές" της τεχνολογίας.... και φυσικά δεν πήρε την ίδια έκταση στον τύπο. Θα μου πείτε ποιος ασχολείται με την Samsung ειδικά τώρα που θα παρουσιάσει ένα ακόμα οικονομικό τρίμηνο με χασούρα. Την Apple μέχρι και στο Megamou την ακούσαμε :P

 

Άλλο χασούρα, άλλο μειωμένα κέρδη. Που αποδεικνύει οτι οι Samsung fans ξέρουν σε μεγαλύτερο ποσοστό τι αγοράζουν και κοιτάνε όλες τις επιλογές που έχουν γελοιοποιώντας Apple fans σαν εσένα που θα αγοράσουν οτιδήποτε τους πασάρει η μαμά Apple. Οπότε την επόμενη φορά που θα γράψει κάποιο Apple fanboy ειρωνικά για εραστές της τεχνολογίας μάλλον να αναλογιστεί καλύτερα οτι αυτοαναιρείται με αυτά που γράφει και γελοιοποιείται στα μάτια των πολλών. Τα μειωμένα κέρδη της Samsung είναι η καλύτερη απόδειξη οτι δεν την ακολουθούν πρόβατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άλλο χασούρα, άλλο μειωμένα κέρδη. Που αποδεικνύει οτι οι Samsung fans ξέρουν σε μεγαλύτερο ποσοστό τι αγοράζουν και κοιτάνε όλες τις επιλογές που έχουν γελοιοποιώντας Apple fans σαν εσένα που θα αγοράσουν οτιδήποτε τους πασάρει η μαμά Apple. Οπότε την επόμενη φορά που θα γράψει κάποιο Apple fanboy ειρωνικά για εραστές της τεχνολογίας μάλλον να αναλογιστεί καλύτερα οτι αυτοαναιρείται με αυτά που γράφει και γελοιοποιείται στα μάτια των πολλών. Τα μειωμένα κέρδη της Samsung είναι η καλύτερη απόδειξη οτι δεν την ακολουθούν πρόβατα.

 

Αν σε διαβάσεις πάντως προσεκτικά, θα καταλάβεις απόλυτα τι συμβαίνει στην "ψυχή" όλων των φανατικών της κάθε εταιρίας στα topics. Για να "κρύψεις" την ενόχλησή σου το έφερες στα μέτρα σου με την τελευταία φράση περί "έξυπνων" αγοραστών που είναι λίγοι και καλοί (που αν της μείνουν μόνο αυτοί ...bye bye samsung mobile)! Δεν είχες όμως και την ίδια ευελιξία στις περιγραφές στα topics του iphone...

 

Anyway, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα λοιπόν με τη συσκευή και το πιο πιθανό είναι στην τελική του συσκευασία να βάλουν και ένα εργαλείο σαν το sim ejector του iphone, για να καθαρίζεις που και που ο,τι θα μαζεύεται γύρω από το πλαίσιο του Note4. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...